Quantcast
Channel: Bystricoviny.sk - správy - kultúra - športBystricoviny.sk – správy – kultúra –šport
Viewing all 17053 articles
Browse latest View live

Peter Pellegrini: Bolo mi cťou

$
0
0

Slovenský premiér Peter Pellegrini sa vo štvrtok večer v RTVS rozlúčil s občanmi poslednýkrát v pozícii predsedu vlády. My Vám prinášame jeho príhovor v plnom znení.

Slovenky a Slováci, vážení spoluobčania!

Prihováram sa Vám dnes poslednýkrát z pozície predsedu vlády. Bolo mi cťou slúžiť Slovenskej republike a Vám, jej občanom, ktorí tu každodennou prácou vytvárate naše spoločné hodnoty.

Spoločne sme prežili lepšie aj ťažšie obdobia. Počas svojich nespočetných stretnutí som si len potvrdil známu pravdu, že na Slovensku žijú šikovní a pracovití ľudia, ktorí majú radi svoju vlasť a sú na ňu hrdí. Boli ste veľkou inšpiráciou pre moju prácu, za čo Vám všetkým ďakujem.

Hlboko obdivujem obetavosť ľudí, ktorí ako prví podali pomocnú ruku pri nešťastiach, ktoré Slovensko postihli. Mimoriadne oceňujem nasadenie nášho zdravotníckeho personálu pri dnešnej pandémii. Pracovitosť a obetavosť ľudí vo všetkých oblastiach života a ich sociálna solidarita ma každý deň presviedčajú, že máme pred sebou ako národ pozitívnu budúcnosť.

Žijeme v čase, kedy sa zásadne mení nazeranie na svet i na hodnoty, v mene ktorých chceme žiť. Verím, že túto skúšku našej ľudskej, morálnej a národnej vyspelosti spoločne zvládneme.

Ako viete, na post predsedu vlády som nastúpil v mimoriadne pohnutom čase. Medzi ľuďmi vrelo napätie po vražde novinára a jeho priateľky a Slovensko očakávalo zmenu k lepšiemu. Spoločnosť bola rozhádaná a rozdelená. Preto som hneď po svojom vymenovaní predstavil tri základné priority, ktoré som chcel ako premiér naplniť: upokojiť situáciu v spoločnosti, spraviť všetko pre čo najrýchlejšie vyšetrenie vraždy a napraviť poškodené meno Slovenska v zahraničí.

Od prvého dňa vo funkcii som robil všetko pre to, aby sa mi tieto priority podarilo naplniť. Situácia na Slovensku sa vrátila do normálnych koľají. V krátkom čase sa podarilo vypátrať a obžalovať nielen vykonávateľov vraždy, ale aj jej objednávateľov.

A moje stretnutia s prezidentmi USA, Ruska, Číny, predstaviteľmi Európskej únie i Svätým Otcom svedčia o tom, že Slovensko dnes zanechávam ako krajinu plne rešpektovanú v zahraničí. Už samotnou zmenou vlády pred dvoma rokmi sme úspešne zložili skúšku z demokracie a ústavnosti. O osude štátu sa nerozhoduje na ulici, ale v demokratických voľbách.

Počas dvoch rokov som však ako premiér robil všetko pre to, aby nielen vznik vlády, ale aj jej pôsobenie predstavovalo pozitívnu a zodpovednú zmenu. Moja vláda bola prvou v slovenskej histórii, z ktorej nemusel žiaden jej člen odísť kvôli veľkej kauze či nekompetentnosti alebo neschopnosti. Pokračovali sme v budovaní sociálneho štátu, aby sme postupne zlepšovali život všetkých ľudí na Slovensku. A pustili sme sa aj do riešenia dlhodobých problémov, ktoré sa hromadili počas celých 25 rokov existencie Slovenskej republiky.

 Funkciu predsedu vlády som sa snažil vykonávať s pokorou a maximálnou zodpovednosťou. Zaspával i vstával som s myšlienkou, čo môžem v ten deň urobiť pre svoju vlasť. Tak ma to naučili doma. Mojou veľkou túžbou bolo, aby sme ako národ prestali medzi sebou stavať múry a aby sme hľadali cestu k sebe. Snažil som sa pracovať tak, aby sme neživili medzi sebou nenávisť a nepoukazovali len na to, čo nás rozdeľuje – ale hľadali to, čo nás spája.

Možno môj prístup nevyhovoval vždy všetkým. Ale ani pilot lietadla nemusí byť sympatický každému pasažierovi. No nesie zodpovednosť za životy všetkých ľudí na palube bez rozdielu, hoci môžu mať rôzne názory.

Ak som v pohnutom čase do funkcie premiéra nastupoval, v oveľa pohnutejšom čase z tohto postu odchádzam. Slovensko dnes čelí najkritickejšej situácii od svojho vzniku. Dnes nie sme vo vojnovom stave s iným štátom, ale so zákernou infekciou, ktorá ohrozuje život a zdravie všetkých ľudí na Slovensku. Tento boj musíme vyhrať a musíme ho vyhrať s čo najmenšími stratami.

Musíme sa vysporiadať s ujmami na našom zdraví, s negatívnymi dopadmi na slovenskú ekonomiku a prekonať pocity malomyseľnosti a beznádeje. V boji s chorobou boli pred nami dve cesty – mierna a razantná. Rozhodli sme sa pre tú druhú, aby sme aj za cenu zníženia nášho osobného komfortu ochránili pred nákazou čo najväčší počet ľudí a umožnili nášmu zdravotníctvu čo najlepšie sa pripraviť.

Vláda, ktorú som viedol, naštartovala razantné kroky na spomalenie šírenia koronavírusu. Možno sú niektoré z nich nepohodlné a vyžadujú si naše odriekanie. Majme však, prosím, na pamäti, že len našou vlastnou disciplínou a rešpektovaním týchto opatrení dokážeme chorobu poraziť.

Pripravili sme prvé kroky na pomoc ohrozenej ekonomike i ľuďom, ktorí sa nie svojou vinou môžu ocitnúť bez práce. Bude najmä úlohou novej vlády, aby mala na pamäti nielen ohrozených podnikateľov, ale aj všetkých zamestnancov, ktorí potrebujú živiť svoje rodiny.

Budem si však z celého srdca želať, aby sme v tomto ťažkom boji s vírusom i jeho ekonomickými dôsledkami nepodľahli beznádeji. Nesmieme stratiť vieru, že túto situáciu spoločne zvládneme čo najlepšie. Nesmieme stratiť nádej pre všetkých chorých, že sa im podarí nad infekciou zvíťaziť. A nesmieme stratiť odhodlanie bojovať zo všetkých síl, aj keď možno hneď nebudeme vidieť výsledky.

V ťažkých chvíľach vždy zachránila slovenský národ jeho súdržnosť, jednota a ochota obetovať sa za spoločný záujem. Dnes potrebujeme rovnaké odhodlanie a rovnaký pocit spolupatričnosti. Naši rodičia, naši susedia i naši priatelia potrebujú našu pomocnú ruku. Želám nám všetkým, aby sme v tejto skúške hrdo obstáli.

Želám aj novej vláde, aby bola v tomto boji úspešná a spravila všetko pre lepší život ľudí na Slovensku. A želám nám všetkým, aby sme dokázali vlastným dielom prispieť k spoločnému úspechu.

Vážení spoluobčania, jeden z najväčších velikánov slovenského národa Milan Rastislav Štefánik povedal: „Pre ľudí pevného predsavzatia a vytrvalosti niet nemožností.“ Prajem celému Slovensku pevné predsavzatia, mnoho vytrvalosti, súdržnosti a národnej jednoty. Nech je nám naše odhodlanie zdrojom vnútornej sily, s ktorou ťažké časy spoločne úspešne prekonáme.

Chcem sa touto cestou poďakovať všetkým členom vlády za odvedenú prácu, ale aj všetkým ľuďom na Slovensku, ktorí neváhajú priložiť ruku k dielu a úprimne pomáhajú svojej vlasti zvládnuť túto krízu.

Vážení občania, bolo mi veľkou cťou slúžiť zodpovedne a svedomito Slovenskej republike i Vám všetkým do až posledného dňa. Nech Boh ochraňuje Slovensko. Ďakujem Vám za pozornosť.

Príspevok Peter Pellegrini: Bolo mi cťou zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.


Návrat k volejbalu, národné športové zväzy podporia EYOF 2021 Banská Bystrica

$
0
0

Súčasná situácia na Slovensku v súvislosti s koronavírusom  ovplyvnila aj niektoré aktivity pri prípravách Európskeho olympijského festivalu mládeže 2021 v Banskej Bystrici. Organizačný výbor napriek tomu plní úlohy podľa plánu. Počas prípravných prác zároveň pristúpil k zmene jedného športu.

Na materiálno – technickom i organizačnom zabezpečení 16. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže 2021 Banská Bystrica sa budú podieľať aj slovenské športové zväzy a federácie. V programe EYOF prišlo v posledných týždňoch k zmene, v halách na strednom Slovensku sa bude hrať klasický volejbal, turnaj v plážovom volejbale sa neuskutoční. 

Prípravy na Európsky olympijský festival mládeže (EYOF), na ktorom sa očakáva 3 600 športovcov a členov ich realizačných tímov z 50 krajín Európy, sú v plnom prúde.

Už pár týždňov prebieha rekonštrukcia Štadióna SNP na Štiavničkách, pripravuje sa aj modernizácia zimného štadióna, ktorá bola dlhodobo plánovaná ešte pred pridelením EYOF do Banskej Bystrice.

„Pred pár dňami sme si pripomenuli 500 dní do začiatku EYOF. Ani sa nenazdáme a v prvý súťažný deň tohtoročných olympijských hier v Tokiu, 25. júla, začneme odpočítavať rok do slávnostného otvorenia EYOF 2021 Banská Bystrica. Aj v tejto neľahkej dobe usilovne pracujeme na prípravách podujatia. Koronavírus ovplyvnil aj naše zámery a plány. Museli sme zrušiť tohtotýždňové spoločné stretnutie s predstaviteľmi slovenských športových zväzov a pravdepodobne sa v pôvodnom termíne neuskutoční ani návšteva kontrolnej komisie Európskych olympijských výborov,“

hovorí výkonný riaditeľ EYOF 2021 Banská Bystrica Peter Korčok.

Organizátori chceli na stretnutí podpísať so zástupcami jedenástich zväzov, ktorých športy budú mať zastúpenie v programe podujatia, aj Memorandá o spolupráci. Po zrušení schôdzky dohodu podpíše každý zväz vo svojom sídle a odošle ju elektronicky či poštou.

„Za každý šport na EYOF 2021 bude podľa dohody zodpovedať koordinátor z národného športového zväzu. Spolupracovali sme už doteraz, po podpísaní Memoránd naše kontakty nadobudnú aj oficiálny charakter. Zväzy nám pomôžu personálne i materiálno-technickým zabezpečením,“

dodáva Korčok.

Jednotlivé súťaže na EYOF budú riadiť technickí delegáti, ktorých nominovali medzinárodné športové federácie. Po upokojení súčasnej situácie prídu do Banskej Bystrice a priamo na mieste dotiahnu s národnými koordinátormi i športovým riaditeľom EYOF 2021 Banská Bystrica Petrom Hamajom podmienky pre organizovanie jednotlivých pretekov a súťaží.

Pri pôvodnej kandidatúre Slovenska na usporiadanie EYOF 2021 sa počítalo s turnajom vo volejbale. V plánoch Banskej Bystrice po vlaňajšom presune podujatia z Košíc figuroval plážový volejbal, ale napokon sa uskutočnia zápolenia v klasickom pod strechou.

„Po konzultáciách so Slovenskou volejbalovou federáciou i Európskou volejbalovou konfederáciou CEV sme sa vrátili k pôvodnej myšlienke. Hrať sa bude v halách v Slovenskej Ľupči a vo Zvolene, ktoré budú mať potrebné certifikáty na usporiadanie medzinárodných zápasov,

informuje Peter Hamaj.

Príspevok Návrat k volejbalu, národné športové zväzy podporia EYOF 2021 Banská Bystrica zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Slovenskí zdravotníci: Zostali sme v práci pre Vás, Vy zostaňte doma pre nás

$
0
0

Zdravotníci zo slovenských nemocníc sa spojili a odkazujú: Zostali sme v práci pre VÁS, vy zostaňte doma pre NÁS. Chcú tým upozorniť verejnosť na dôležitosť zodpovedného správania sa, počas aktuálnej epidemiologickej situácie.

Slovenskí zdravotníci pre nás

Nemocnice, lekári, sestry a ostatní zdravotníci sú tí, ktorí zostávajú pri chorých za každých okolností.  Rovnako v čase, keď sa svetom a aj Slovenskom šíri nákazlivá koronavírusová infekcia, potrebuje niekto ošetriť úraz, operovať akútny stav, zastabilizovať rýchlo sa zhoršujúce ochorenie a ani bábätká si svoj príchod na svet nenačasujú, ako to nám vyhovuje.

Liečbu onkologickým pacientom a chorým deťom takisto nemožno prerušiť. Tiež sa musia postarať o tých, ktorí sa nakazili Covid 19 a v dôsledku zhoršenia stavu potrebujú zdravotnú starostlivosť . Nemajú možnosť  báť sa, nemôžu váhať,  nemôžu povedať nejdem.

Aby sa mohli o svojich pacientov starať,  potrebujú byť zdraví.  Ak sa koronavírusom nakazí zdravotník,  musí ísť do karantény.  Ak ich vypadne viac, môže to spôsobiť výpadok celých oddelení, ako sa to tento týždeň stalo už vo viacerých nemocniciach. A nie je ich kým nahradiť.

Zdravotnícke zariadenia naprieč celým Slovenskom prijali v súvislosti so šírením koronavírusovej infekcie  všetky potrebné opatrenia, aby poskytovali bezpečnú zdravotnú starostlivosť.  Pomôcť im v tom môžu aj pacienti a ich rodiny, tým, že budú dodržiavať všetky nariadenia a hlavne,  zostanú doma.

Fakultná nemocnica F. D. Roosevelta Banská Bystrica:

„Zostávame v práci, aby sme sa mohli v týchto dňoch postarať o Vás, našich pacientov. Chceme byť pri Vás. Vybrali sme si toto povolanie, aby sme pomáhali.  Ale ak  nevyhnutne nepotrebujete lekára a nemocnicu, zostaňte teraz radšej  doma.  ĎAKUJEME, že chránite SEBA aj NÁS.“

Národný ústav detských chorôb:

„V týchto dňoch je nesmierne dôležité vydržať a rovnako dodržiavať všetky potrebné nariadenia. Ak sa cítite doma zbytoční a chceli by ste pomôcť, tak presný opak je pravda, užitoční ste najmä doma. Len tak sa vírus nebude šíriť, len tak aj naši malí pacienti budú viac v bezpečí, len tak udržíme našich zdravotníkov zdravých. Pomôžte nám, ostaňte doma, je to tá najlepšia prevencia. ĎAKUJEME.“

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a.s.:

„Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a.s., v Bratislave v súčasnosti naďalej poskytuje svojim pacientom neodkladnú zdravotnú starostlivosťv plnom rozsahu. Sprísnili a zintenzívnili sme epidemiologické opatrenia na každom jeho pracovisku. Bezpečnosť pacientov i zamestnancov ústavu je na prvom mieste. Spolu to určite zvládneme.“ 

FN TRNAVA:

„Je dôležité, aby sme boli v tejto dobe navzájom tolerantní. Preto prosíme všetkých, aby dodržiavali pokyny, aby ľudia zostali doma, ak nemusia chodiť von. Chránia tak seba ale aj personál nemocníc po celom Slovensku.“

Poďakovanie patrí aj pracovníkom RÚVZ v Banskej Bystrici

V plnej permanencii je v týchto kritických dňoch  aj tím oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Už niekoľko dní aj tu testujú vzorky pacientov na nový koronavírus SARS – COV-2, čo výrazne urýchlilo diagnostiku ochorenia COVID – 19..

Vedúci oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ BB Jozef Strhársky hovorí:

„Už ráno o siedmej začíname s vyšetrovaním prvých vzoriek, ktoré nám postupne privážajú z celej spádovej oblasti. Najprísnejšie bezpečnostné opatrenia treba dodržiavať v prvej fáze testovania, kedy sa izoluje nukleová kyselina. Pracovníci laboratória vtedy pracujú nielen v ochranných oblekoch, rúškach a okuliaroch, no súčasne túto časť diagnostiky vykonávajú v sterilných a vyžiarených biologických bezpečnostných boxoch.“

V tomto štádiu epidémie koronavírusu prichádza do Banskej Bystrice v priemere viac ako 50  vzoriek denne,  pracovníci RÚVZ BB sú pri maximálnom nasadení schopní vyhodnotiť aj väčší počet. Za to im, rovnako ako zdravotníkom, patrí naša vďaka.

Príspevok Slovenskí zdravotníci: Zostali sme v práci pre Vás, Vy zostaňte doma pre nás zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Klientske centrum mestského úradu sa zmenilo na Krízové call centrum

$
0
0

Krízový štáb zasadá v Banskej Bystrici každý deň. Tvorí ho vedenie mesta, vybraní zamestnanci mestského úradu, mestská polícia a zástupcovia ďalších inštitúcií.

Členovia krízového štábu si  na dennej báze vymieňajú podnety z predchádzajúcich dní, operatívne riešia potrebné požiadavky a diskutujú o ďalších opatreniach. Od pondelka, 16. marca sa Klientske centrum MsÚ zmenilo na dočasné Krízové call centrum.

Slúži na zber podnetov, ktoré prichádzajú od Banskobystričanov na pomoc osamelým seniorom a imobilným ľuďom. Doposiaľ ich prišlo e-mailom, telefonicky a prostredníctvom hlasových správv iac ako 800.

Odbor informatizácie a digitalizácie Mestského úradu v Banskej Bystrici vyvinul aplikáciu, vďaka ktorej vieme zbierať všetky potrebné informácie prichádzajúce na zriadené kontakty osamelysenior@banskabystrica.sk a telefónne číslo 048/4330 777.

V Krízovom call centre sa postupne striedajú ochotní zamestnanci odboru sociálnych vecí, klientskeho centra, ale aj riaditeľka a sestričky z Mestských detských jaslí a pod.  Všetky požiadavky sa spracúvajú počas pracovných dní v čase od 9:00 do 14:00 hod. Kontaktovať nás môžu osamelí seniori, resp. ich rodinní príslušníci aj mimo tohto časového obdobia vďaka záznamníku a možnosti nahrať hlasovú správu.

Osamelým seniorom alebo ľuďom, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých zabezpečujeme dovoz rúšok, nákup potravín a liekov. Vykonávame aj odborné sociálne poradenstvo, keďže sa veľakrát potrebujú len porozprávať, pretože žijú sami. Kontaktujú nás aj ľudia zo zahraničia, ktorí majú v Banskej Bystrici imobilných a slabých rodičov. Robíme všetko preto, aby bola každá jedna správa spracovaná, vypočutá a následne vybavená našimi zamestnancami v teréne k spokojnosti,“

uvádza vedúca Odboru sociálnych vecí MsÚ v Banskej Bystrici Ivana Kružliaková.

Mesto Banská Bystrica v týchto dňoch po prvý raz využilo aj službu hromadného odosielania SMS správ na mobilné telefóny Banskobystričanov. Aj na základe nej vyzývame obyvateľov, aby nám dali vedieť, ak poznajú niekoho, kto má 65 rokov a viac, je imobilný, osamelý alebo chorý a nemá si ako zabezpečiť nákup potravín, liekov či rúšok.

Podrobnejšie informácie nájdete tu: https://www.banskabystrica.sk/aktuality/2020/pomozme-osamelym-seniorom-v-banskej-bystrici/

Snažíme sa využívať všetky dostupné možnosti na komunikáciu s Banskobystričanmi. Ďakujem všetkým zamestnancom mesta, ktorí flexibilne reagujú na súčasnú situáciu a ponúkli nám svoju pomoc. Poďakovanie patrí zdravotníkom, obchodníkom, šičkám rúšok a  tým, ktorí v týchto dňoch aj napriek únave neustále zabezpečujú akúkoľvek pomoc. Naším heslom týchto dní je: spolu to zvládneme, a ja tomu verím,“

 hovorí primátor Ján Nosko.

Príspevok Klientske centrum mestského úradu sa zmenilo na Krízové call centrum zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Začala astronomická jar, 29. marca sa mení zimný čas na letný

$
0
0

Tohtoročná astronomická jar sapodľa astronomických výpočtov začala v piatok 20. marca 2020 o 4:50 hod. hod. stredoeurópskeho času (SEČ), vo svete o 3:49 hod. koordinovaného svetového času (UTC) v deň jarnej rovnodennosti.

Začiatok astronomickej jari

Viacerí z nás máme zafixované, že astronomická jar prichádza 21. marca. Už dávno to tak nie je. Tento deň bol v poslednom čase prvým jarným už len v priestupných rokoch. V roku 2018  jar začala 20. marca. Od roku 2048 sa bude objavovať aj dátum 19. marca.

Ide o astronomický jav jarnej rovnodennosti (okolo 20. marca na severnej pologuli a 23. septembra na južnej pologuli), končí letným slnovratom (okolo 21. júna na severnej pologuli a 21. decembra na južnej pologuli).

V meteorológii sa jar podľa konvencie počíta ako celé mesiace marec, apríl a máj na severnej pologuli a september, október a november na južnej pologuli. Slnko po 20. marci vstupuje do znamenia Barana.

Zem obieha okolo Slnka po eliptickej dráhe a vďaka sklonu zemskej osi (približne 23,5°) voči rovine obehu Zeme okolo Slnka dochádza k striedaniu ročných období podľa toho, ktorou stranou je zemeguľa naklonená k Slnku.

Jarná a jesenná rovnodennosť znamená, že jeden z dvoch dní za rok, počas ktorých sú svetlá časť dňa aj noc rovnako dlhé, teda trvajú 12 hodín. Obehnutie Zeme okolo Slnka trvá 365,25 dňa, preto sa astronomické začiatky ročných období z roka na rok posúvajú približne o štvrtinu dňa.

„Aby sme o niekoľko storočí neoslavovali Vianoce počas horúceho leta, zaviedli sa prestupné roky, v ktorých sa vzniknutý rozdiel v dátume vyrovnáva,”

vysvetľuje Zuzana Kaňuchová z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Sviatky jari

Podobne ako deň zimného slnovratu patril aj príchod jari k najväčším sviatkom ľudstva v predkresťanskej ére. Na Slovensku sa najkrajšie ročné obdobie vítalo vynášaním Moreny, slamenej figuríny odetej do ženských šiat.

Morena symbolizovala slovanskú bohyňu zimy a smrti. Figurínu nosili ľudia po dedine a nakoniec ju hodili do potoka alebo spálili. Verili, že takto odoženú od seba choroby a smrť. Tento zvyk si možno vykladať rôzne.

Podľa jedných slamená figurína symbolizovala zimu, ktorej odchod mal otvoriť cestu pre nástup jari a po nej leta. Podľa iných bola Morena zosobnením smrti a jej likvidácia mala zabezpečiť prosperitu. Kresťania si v tomto období pripomínajú umučenie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista na Veľkonočné sviatky, ktoré začínajú tohto roku Veľkým piatkom 10. apríla 2020.

A pozor! Zo soboty na nedeľu 29. marca 2020 prechádzame na letný čas, keď o druhej hodine nad ránom sa hodiny posúvajú na tretiu.

Príspevok Začala astronomická jar, 29. marca sa mení zimný čas na letný zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Ľubomír Motyčka: Ozvime sa aj my, dôchodcovia

$
0
0

Kde kto sa teraz v kríze hlási o slovo. Aj so svojimi požiadavkami. Niektorí už nepýtajú – napríklad dopravcovia z UNASu či maličká časť učiteľov, ktorá sa vyhlasovala za väčšinu. A prečo aj. Už je po voľbách…

Požiadavky dôchodcov

Niektorí začali natŕčať ruky a pýtať. Je načase, aby sme sa ozvali aj my, dôchodcovia. Už sme sa rozlúčili s 13. dôchodkom, lebo chápeme situáciu. Nie sme hyeny, aby sme teraz žobrali a protestovali.

Aké sú naše požiadavky? Zvýšte rodinné prídavky, lebo potrebujeme počuť džavot detí a ich smiech. Oni sú budúcnosťou národa.

Pomôžte mladým, ktorým klesajú príjmy, lebo splácajú úvery a žijú zo dňa na deň. Pomôžte malým podnikateľom a živnostníkom, aby sa po tom všetkom čo najrýchlejšie spamätali a platili odvody či dane štátu.

Zosilnite reklamu zdravého spôsobu života a návratu k skutočným hodnotám. Svet sa mení, musí sa meniť a je prirodzené, že mnohé zmeny ťažko akceptujeme. Ale ohlupovanie národa, učenie k surovosti a cynizmu, idiotskému individualizmu sa nám objektívne nepáči.

A ešte, pri všetkej skromnosti, stále sa poukazuje na Rómov ako na parazitov a príživníkov. Zbavme sa tohto predsudku. Ukážme už konečne na všetkých darebákov. I na tých, ktorí sa hrajú na elitu. A vôbec, úplne na všetkých.

Prepáčte, že sa usmievam

Prepáčte, že s manželkou sami chodíme po hore a nesedíme len doma. Prepáčte, že sa vysmievam hlúposti. A teraz pridávam niečo, dokonca nemorálne. Len preto, aby sme sa viacerí pousmiali, nemusíme sa rehotať.

Bez rúška ani na krok. Nespochybňujem to. Treba sa chrániť. Situácia je vážna.
Múdry človek sa odpradávna chráni. Na tejto fotografii ponúkam ochranu, ktorá má asi 3 000 rokov. Prezervatív z jahňacieho črievka. Keď bude zasa všetko v poriadku, nájdete ho v Egyptskom národnom múzeu v Káhire.

Môžem si dovoliť trochu cynické žarty. Patrím medzi najohrozenejšiu skupinu. A ak sa to má stať, Boh ma radšej prijme usmiateho ako nasraného.

Príspevok Ľubomír Motyčka: Ozvime sa aj my, dôchodcovia zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Opäť súťažíme o knihy: Krásny život tučniakov aj Slnečnice

$
0
0

Mesiac knihy je vo svojej polovici a my Vám prinášame ďalšiu knižnú súťaž. Príbeh o Miriam, ktorej vzťah skomplikujú, okrem iného, aj tučniaky a príbeh dvoch ľudských životov, ktoré by sa naplnili, keby im okolnosti priali.

Ivana Alexi: Krásny život tučniakov

Čas vraj všetko vyrieši… alebo zamotá? Miriam má dvadsaťšesť rokov a užíva si život mladej zamestnanej ženy bez záväzkov. Vrúcne, ozajstne miluje iba svoju rebelku babi a čudného psa, ktorý sa k nej pridal na ulici. Jediným jej nepriateľom je čas, neúprosne jej pripomína, čo všetko už nedobehne a nevráti.

Miriam sa rozhodne pre zmenu, lenže práve vtedy utrpí bolestnú porážku – zomiera babi, jej opora. Útechu nachádza v mailovej schránke, na bezpečnej pôde rozhovorov s náhodným neznámym. Ich čoraz osobnejší vzťah skomplikujú tučniaky, obézni domáci miláčikovia a jeden príbeh dvoch autorov, ktorý nemal mať nič spoločné s realitou…

Ukážka z knihy

Takže, bejby, mýlila si sa. Aj tučniaky mávajú depresie. Zdolajú púť, ťažkú a plnú nástrah, pretože vedia, čo ich čaká na jej konci. Teplo lásky, v ktorej zabudnú na tie najukrutnejšie mrazy. Keby sa ich príbeh skončil tam, mali by naozaj krásny život bez nároku na depresie. Lenže samičky sa jedného dňa vydajú na vlastnú púť. Tučniak ostane opäť sám.

Stojí na mieste, kde ju zazrel po prvý raz, a odvtedy bude jedinou náplňou jeho života pozorovanie ľadovcovej krajiny a nádej, že sa raz milovaná vráti. Vidí ju v každej kryhe, vločke, v závanoch vetra počuje jej hlas. Signálom, známym len im dvom, jej po vetre posiela zúfalý odkaz: prosím, vráť sa, láska. Bez tvojho tepla ma rozožiera chlad!

Ivana Alexi

Autorka knihy Krásny život tučniakov (Ikar, 2020), patrí k ženám, ktoré stíhajú všetko. Pracuje v administratíve a popri zamestnaní študuje právo na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Narodila sa v Nových Zámkoch, kde s krátkymi prestávkami žije dodnes. Píše poviedky, ktoré uverejňuje na internetovom portáli Slavonica.

Novela Krásny život tučniakov osloví najmä ženy, ktoré sa vyhýbajú povrchným vzťahom. Autorkiným najlepším relaxom sú dlhé prechádzky so psom Belom, krížencom bígla. Belova svojská povaha poslúžila ako predloha pri tvorbe charakteru „líškopsa“ Oskara. Večery trávi Ivana Alexi v spoločnosti dobrej knihy. Uprednostňuje najmä romány s kriminálnou zápletkou alebo odborné knihy z oblasti psychológie.

Sarah Winmanová: Slnečnice

Ellis a Michael sa prvý raz stretnú, keď majú dvanásť. Ich neveselé zoznámenie prerastie do hlbokého priateľstva. Preháňajú sa na bicykloch po oxfordských uliciach, učia sa plávať, objavujú poéziu a spoločne čelia Ellisovmu neľútostnému otcovi. Spoznávajú svetlé aj tienisté stránky života.

Jedného dňa ich blízky vzťah nadobudne nový, chúlostivý rozmer. Z chlapcov sa stanú muži. O desať rokov je však Ellis ženatý s Annie a po Michaelovi niet ani stopy. Kam sa podelo celé jedno desaťročie? A čo sa medzitým stalo?

Bol by to príbeh o láske, keby to dopadlo inak. Ibaže všetko sa zmenilo… Alebo sa v skutočnosti nezmenilo nič? A tak to predsa len bude príbeh o láske. O láske vo všetkých jej podobách.

Román Slnečnice (Ikar, edícia Odeon, 2020) je obrazom dvoch ľudských životov, ktoré by sa naplnili, keby im okolnosti priali, keby boli spoločenské, kultúrne a rodinné pomery iné. Je to poetické, nádherne zdržanlivé rozprávanie o láske a osamelosti. Aj o žiali z bolestnej straty blízkych, znásobenom márnymi telesnými aj umeleckými túžbami, no najmä nenaplnenými túžbami srdca.

Ukážka z knihy

Ešte sme sa nedostali k slnečniciam, pripomenul Michael.

Veru nie. Dobre, takže Vincent dúfal, že si na juhu zariadi ateliér, lebo dychtil po priateľoch, po ľuďoch rovnakého razenia ako on.

Asi bol osamelý, dodal Michael. Asi preto to ucho a temnota.

Aj ja si to myslím, povedala Dora. Bolo to v roku tisícosemstoosemdesiatosem. Čakal, kým sa k nemu pridá ďalší umelec. Volal sa Paul Gauguin. Hovorí sa – a je to veľmi pravdepodobné –, že slnečnice namaľoval ako dekoráciu do Gauguinovej izby. A urobil veľa verzií, nielen túto. Je to pekná predstava, však? Niektorí vravia, že je to výmysel, no ja tomu verím. Kvety na plátne na znak priateľstva a zvítania. Muži a chlapci by mali byť schopní nádherných vecí. Obaja si to zapíšte za uši, dodala a stratila sa v kuchyni.

Počuli, ako naložila koláč na tanier, otvorila zásuvku s príborom a pretavila radosť do piesne.

A pozrite, ako maľoval! zvolala, keď ju náhle nová myšlienka opäť vtiahla do izby. Pozrite na tie ťahy štetcom, vidieť ich. Hrubé a robustné. Autor tejto kópie prevzal aj jeho maliarsku techniku, lebo vanGogh rád maľoval rýchlo, akoby ho čosi ovládalo. A keď sa to všetko spojí… svetlo, farba, vášeň, je to…

Štrkot kľúča v zámke ju pripravil o reč. Otec sa prehnal popri nich do kuchyne. Ani necekol, ale bolo ho počuť. Čajník tresol na sporák, šálky hrkotali, zásuvky plieskali. Večer nebudem doma, zahrmel.

Sarah Winman

Britská herečka a spisovateľka, debutovala v roku 2011 celosvetovo úspešným románom When God Was a Rabbit (v českom preklade Když byl bůh králík).

Kniha jej priniesla niekoľko ocenení vrátane úspechu v kategórii Nováčik roka v Galaxy National Book Awards.

Súťaž

Do žrebovania o knihy Krásny život tučniakov a Slnečnice zaradíme všetkých, ktorí nám do pondelkovej polnoci 23. marca 2020  zašlú na mailovú adresu consulting.toman@gmail.com správnu odpoveď na otázku:

„Kde študuje spisovateľka Ivana Alexi?“

K odpovedi nezabudnite pripojiť svoju spätnú adresu s telefónom, aby sme dvom z Vás v prípade vylosovania mohli odovzdať výhru. Ďakujeme za porozumenie.

Príspevok Opäť súťažíme o knihy: Krásny život tučniakov aj Slnečnice zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Z nemocníc prepustili 7 pacientov, prezidentka ocenila prístup Pellegriniho vlády ku koronavírusovej kríze

$
0
0

Na Slovensku pribudlo v piatok 14 nových pozitívnych výsledkov na ochorenie COVID-19, negatívnych vzoriek bolo 354. Aktuálne je tak celkový počet ľudí s týmto ochorením na Slovensku aktuálne 137. Negatívny výsledok ukázalo spolu doteraz 2 570 testov.

Zo slovenských nemocníc prepustili už siedmich pacientov, ktorých liečili na ochorenie COVID-19. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová:

„Traja pacienti z Univerzitnej nemocnice Bratislava sú už prepustení, traja sú prepustení z Fakultnej nemocnice Trenčín a jeden prepustený pacient je z Banskej Bystrice. Prepustení pacienti ešte dva týždne zostávajú z preventívnych dôvodov v domácej izolácii.“

V piatok večer po ustanovujúcom zasadnutí nového parlamentu premiér Peter Pellegrini podal do rúk prezidentky Zuzany Čaputovej  demisiu svojej vlády, aby hlava štátu mohla v sobotu popoludní vymenovať novú vládu Igora Matoviča.

Pri tejto príležitosti sa Zuzana Čaputová poďakovala končiacemu vládnemu kabinetu a premiérovi. Ocenila, že v čase, kedy Peter Pellegrini viedol vládu, došlo k viacerým pozitívnym zmenám. Vyzdvihla najmä schopnosť kabinetu pohotovo reagovať na zdravotnú krízu súvisiacu so šírením nového koronavírusu na Slovensku.

Prezidentka vyzdvihla spoluprácu s končiacim premiérom slovami:

„Na záver sa vám chcem poďakovať za to, že sme ako ústavní činitelia mali korektné vzťahy, že som sa na vaše slovo mohla spoľahnúť a že sme vždy komunikovali otvorene a bez postranných úmyslov. Nepovažujem to za samozrejmosť a vážim si to.“

Nedá sa nevšimnúť si, že výraznú popularitu odchádzajúceho premiéra Petra Pellegriniho, ktorému podľa výsledkov  prvého povolebného prieskumu AKO pre TA3 dôveruje po prezidentke Čaputovej (78,2 %) až 74,2 % občanov (víťazovi volieb Igorovi Matovičovi 63,5 %), sa snažia v očiach občanov oslabiť liberálne médiá a rôzni „experti“ naladení proti Smeru.

Poukazujú na údajné zlé zvládnutie koronavírusovej krízy, hoci odborníci aj zo svetových zdravotníckych organizácií, napriek niektorým detailom, označujú prístup Slovenska v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ za správny a zodpovedný, nehovoriac o enormnom nasadení zdravotníkov a ďalších zložiek štátu v spojení s príkladnou disciplinovanosťou Slovákov a Sloveniek pri dodržiavaní prijatých vládnych opatrení.

Napokon o niečom svedčí aj pomerne nízky počet infikovaných ľudí, zatiaľ bez ťažkého priebehu ochorenia na COVID-19 a bez priamych obetí na životoch.

Je dôležité, aby novonastupujúca vláda pokračovala v úsilí tej predchádzajúcej vyrovnať sa s koronavírusovou krízou čo najlepšie, následne eliminovať škody spôsobené občanom a firmám na najnižšiu možnú mieru, aby sa naša krajina v spolupráci s okolitým svetom čo najskôr dostala do normálneho životného rytmu.

Viacerí vravia, že svet sa zmení a už nič nebude také, ako pred touto veľkou pandémiou. A možno budeme k sebe navzájom ľudskejší…

Príspevok Z nemocníc prepustili 7 pacientov, prezidentka ocenila prístup Pellegriniho vlády ku koronavírusovej kríze zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.


Bystrická kladivárka Martina Hrašnová má obavy, že olympiáda v lete nebude

$
0
0

Banskobystrická kladivárka Martina Hrašnová skončila vlani na majstrovstvách sveta v Dauhe zo slovenských atlétov najvyššie – deviata, čo jej v ankete Atlét roka 2019 vynieslo druhú priečku za šprintérskym kráľom Jánom Volkom. Skúsená atlétka sa momentálne chystá už na svoju štvrtú olympiádu, avšak škrt cez rozpočet jej môže spôsobiť koronavírus.

Naša kladivárka spod Urpína Martina Hrašnová dnes (v sobotu 21. marca) oslavuje 37. narodeniny. Dvojnásobná vicemajsterka Európy a bronzová z MS 2009 môže byt spokojná z narastajúcej formy, ktorú ladí presne na olympiádu do Tokia. Všetko jej totiž vychádza podľa plánu, čo priznala v najnovšom rozhovore pre web Slovenského atletického zväzu:

„Doteraz išlo v príprave všetko hladko – na jednotku. Beriem už ako samozrejmosť, že tréningy absolvujem s bolesťami, ale zatiaľ ma to nelimituje tak, že by som pre to musela nejaký vynechať. V niektorých silových a aj technických disciplínach som si utvorila osobné rekordy, v mnohých ďalších som sa k životným maximám priblížila. Z krátkodobého hľadiska je moja forma najlepšia od roku 2015.“

Operované koleno Martinu už nebolí, čo je obrovské plus v porovnaní s minulými rokmi. Dúfa, že to takto vydrží až do konania olympijských hier v Tokiu. Tie sa však vzhľadom na vývoj situácie súvisiacej s pandémiou koronavírusu nemusia uskutočniť v riadnom termíne na prelome júla a augusta. To by našej kladivárke vážne narušilo plány, no reálne počíta s týmto variantom.

„Mám obavy, že olympiáda v lete nebude. Pre mňa by to asi bolo dosť nepríjemné, lebo náročnosť prípravy, ktorú sme si s koučom nastavili, sa nebude dať vydržať omnoho dlhšie. V situácii, v akej sme sa všetci ocitli, však musia ísť osobné ambície bokom. Momentálne je v hre oveľa viac ako úspech na nejakej súťaži,“

– zdôraznila kladivárka banskobystrickej Dukly Martina Hrašnová.

Príspevok Bystrická kladivárka Martina Hrašnová má obavy, že olympiáda v lete nebude zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

MS v hokeji nebudú! Zdravie je podstatnejšie – zhodujú sa Országh s Handzušom

$
0
0

Hokejové majstrovstvá sveta sa tento rok neuskutočnia. Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) rozhodla z dôvodu pandémie koronavírusu o zrušení šampionátu, ktorý sa mal od 8. do 24. mája konať v Zürichu a Lausanne. Nepocestujú tam teda ani legendy banskobystrického hokeja či samotní hráči spod Urpína.

IIHF k zrušeniu hokejového šampionátu pristúpila v sobotu, štyri dni po prvom krízovom mítingu jej Rady. Stalo sa tak prvýkrát od roku 1946, keď sa nehralo pre následky druhej svetovej vojny. V rokoch 1980, 1984 a 1988 sa konal len olympijský turnaj.

Prezident IIHF René Fasel už predtým zamietol návrhy o presunutí MS do Ruska či Bieloruska, aj z dôvodu nedostatku presných údajov o pacientoch s koronavírusom v oboch krajinách. V stanovisku šéf svetového hokeja uvádza:

„Pre medzinárodnú hokejovú rodinu je to tvrdá realita, ktorú však musíme akceptovať. Koronavírus je globálny problém a vyžaduje si veľké úsilie vládnych orgánov na boj proti jeho šíreniu. IIHF musí robiť všetko, čo je v jej silách, aby tento boj podporila. Musíme dať šport bokom a podporiť vlády aj hokejovú rodinu.“

Generálny sekretár organizačného výboru šampionátu Gian Gilli povedal:

„Akceptujeme rozhodnutie IIHF, no pre Organizačný výbor je to samozrejme veľké sklamanie. Pre všetkých je to výnimočná situácia a teraz musíme vyriešiť všetky zostávajúce otázky.“

Banskobystričan Vladimír Országh v úlohe asistent reprezentačného trénera Craiga Ramsayho pri slovenskej reprezentácii, takéto rozhodnutie očakával. Pre oficiálny web Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) sa vyjadril nasledovne:

„Sú veci, ktoré neovplyvníme. Rozhodnutie o zrušení šampionátu bolo viac-menej isté, čakalo sa už len na verdikt švajčiarskych úradov, aby IIHF mohla použiť poistku, ktorú mala. Situácia je náročná. Ligy v celej Európe, okrem zatiaľ prerušenej KHL a bieloruskej súťaže, ktorá sa hrá, sú zrušené. Hráči nemajú kde trénovať, arény sú pozatvárané, nie je ľad. Veľa štátov je v karanténe, zatvárajú hranice. Zrušenie majstrovstiev sveta bolo jediné riešenie v momentálnej situácii. Zdravie je ďaleko pred športovým podujatím. Či už som si ja návrat do reprezentácie prestavoval inak alebo nie – v tejto chvíli to nie je podstatné. Dôležité je, aby sme situáciu zvládli po celom svete a v budúcnosti sa mohli tešiť z ďalších turnajov.“

Pre portál SZĽH sa vyjadrila aj ďalšia hokejová legenda z Banskej Bystrice, bývalý slovenský reprezentant a člen Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja Michal Handzuš:

„Bolo to očakávané rozhodnutie, jediné možné riešenie v tomto čase. Hoci boli majstrovstvá sveta na programe až v máji, situácia ohľadom koronavírusu je nejasná a nie je zrejmé, kedy sa skončí. Bolo potrebné brať ohľad aj na zdravie ľudí, ktorí by participovali na organizácii podujatia. A keďže problémy sú aj s cestovaním, zrušenie šampionátu bolo logické a jediné správne riešenie. Všetci z nás tušia, že súčasné obmedzenia budú trvať dlhšie, preto nemalo zmysel naťahovať čas a čakať.“

IIHF zároveň odložila svoj výročný Kongres, ktorý sa mal konať počas šampionátu v dňoch 21. až 23. mája v Zürichu. Jej predstavitelia už predtým vylúčili presun šampionátu zo Švajčiarska do inej krajiny a momentálne sa zaoberajú možnosťou preložiť ho na rok 2021. O tejto záležitosti musí rokovať Kongres, keďže MS sú už pridelené krajinám až do roku 2025. Na budúci rok organizujú šampionát Bielorusko a Lotyšsko, o rok neskôr Fínsko, nasleduje Rusko, Česko a v roku 2025 Švédsko spoločne s Dánskom.

Tohtoročný šampionát sa mal konať vo švajčiarskych mestách Zürich a Lausanne, doteraz sa naň predalo vyše 300.000 vstupeniek. IIHF oznámi informácie o možnosti vrátenia peňazí v najbližšom čase a fanúšikov vyzvala k trpezlivosti.

Vo Švajčiarsku evidovali v sobotu už takmer 6200 infikovaných osôb a 58 úmrtí. Počet smrteľných obetí SARS-CoV-2 sa celosvetovo zvýšil na 11.890, v 186 krajinách/regiónoch sveta ho diagnostikovali u vyše 286.000 osôb.

Príspevok MS v hokeji nebudú! Zdravie je podstatnejšie – zhodujú sa Országh s Handzušom zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Po príchode jari sa v Banskej Bystrici ochladí

$
0
0

Minulý piatok sme aj v meste pod Urpínom privítali jar. Už víkend naznačil, že počas nového marcového týždňa sa výraznejšie ochladí a v noci aj primrzne, ale na jeho konci sa začne otepľovať.

pondelok má byť v našom meste zväčša polooblačno. Denná teplota sa dostane na 2 °C, v noci klesne k – 4 °C.

utorok by malo byť polooblačno. Cez deň budú 2 °C, v noci okolo – 5 °C.

stredu nás podľa meteorológov čaká oblačné počasie s dažďovými i snehovými prehánkami. Denná teplota bude  na úrovni  3 °C, v noci – 3 °C.

Vo štvrtok má byť oblačno. Počas dňa vystúpi teplota na 7 °C, v noci klesne k  0 °C.

piatok by malo byť  polooblačno s dennou teplotou na úrovni 11 °C,  v noci  okolo  1 °C.

Štvrtý marcový víkend sa zasa oteplí.  V sobotu nás čaká zväčša oblačný deň s teplotou na úrovni 13 °C, ktorá v noci klesne k  3 °C. V nedeľu by malo byť polooblačno, pričom ortuť teplomera sa cez deň vyšplhá na  14 °C, v noci klesne k  4 °C.

Nech nás Bystričanov neodradí chladnejší marcový týždeň pred nami. Beztak sa musíme vyrovnávať s ochranou proti šíreniu koronavírusu a tráviť väčšinu dní doma. Do prírody sa však dá ísť vždy (aspoň zatiaľ).

 

Príspevok Po príchode jari sa v Banskej Bystrici ochladí zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Slovenská pošta upravila doručovanie niektorých doporučených zásielok

$
0
0

Slovenská pošta doručuje denne tisíce zásielok po celom Slovensku. Jej zamestnanci na pobočkách, ako aj v teréne prichádzajú do kontaktu s miliónmi obyvateľov, preto musí prijímať ochranné opatrenia pred šírením koronavírusu.

Ďalšie opatrenia Slovenskej pošty

S cieľom chrániť zdravie zamestnancov v prevádzke ako aj obyvateľov miest a obcí, Slovenská pošta upravuje doručovanie niektorých zásielok v zmysle usmernenia Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb SR.

Minimalizovanie priameho denného kontaktu medzi obyvateľstvom je jeden zo zásadných dôvodov zmeny. Druhým je možnosť pravidelnej kontroly bezpečnosti zamestnancov a zákazníkov na pobočkách.

Organizovaným preberaním zásielok v priestoroch pobočky, rešpektovaním ochranných preventívnych opatrení a usmernení, môže Slovenská pošta v tejto chvíli účinnejšie zabezpečiť ochranu zamestnancov ako aj zákazníkov skôr na poštách ako priamo v teréne.

Doporučené zásielky

Slovenská pošta upravuje doručovanie úradných zásielok, poistených listov, doporučených listov „Do vlastných rúk“, „Doručenkou / eDoručenkou“, „Dobierkou“, ale aj zásielok zaťažených inými poplatkami (napr. zásielky colného konania).

„Pozastavujeme ich doručenie na adresu doručovateľom, bude ich len oznamovať. Tieto zásielky budú uložené na pobočkách pôšt a zákazník dostane do schránky oznámenie o uložení zásielky (tzv. žltý lístok). Pri službe elektronické oznamovanie zásielok zas elektronickú notifikáciu zaslanú na e-mail alebo SMS,“

uvádza  Eva Rovenská zo Slovenskej pošty.

Vydávanie vyššie uvedených druhov zásielok bude zabezpečené pri priehradke na poštách, pričom úložná lehota týchto, tak zvaným oznámeným zásielkam je automaticky predĺžená o ďalších 14 kalendárnych dní, bez vyberania poplatku za službu.

Odberná lehota ostáva nezmenná, teda sa nepredlžuje, pre zásielky so skrátenou odbernou lehotou (s označením „Uložiť….dní) a zásielky so službou „Neukladať“.

Ostatné doporučené zásielky bude Slovenská pošta doručovať vhadzovaním do domovej listovej schránky. Pričom za deň doručenia sa bude považovať deň vhodenia takejto zásielky do schránky alebo uloženia zásielky v poštovom priečinku. V prípade, že sa zásielka nedá kvôli veľkosti vhodiť do poštovej schránky, bude uložená na pobočke pošty. Doručovateľ nechá oznámenie o uložení zásielky na pošte.

Ostatné zásielky

Doručovanie obyčajných listových zásielok pokračuje ako doposiaľ. Zásielku doručovateľ vhodí do poštovej schránky. V prípade, že sa zásielka nedá kvôli veľkosti vhodiť do schránky, bude uložená na pobočke pošty. Doručovateľ nechá oznámenie o uložení zásielky zákazníkovi v schránke.

Ďalším z opatrení je celoplošné víkendové zatvorenie všetkých pobočiek Slovenskej pošty. Týmto sa rozširuje víkendové ochranné opatrenie komplexne na celú pobočkovú sieť, keďže minulý víkend boli zatvorené pobočky Slovenskej pošty len v nákupných centrách.

Zastavenie poskytovania komerčných služieb

S cieľom ochrániť zdravie zamestnancov v prevádzke ako aj obyvateľov miest a obcí, Slovenská pošta pristúpila k pozastaveniu komerčných služieb, ktoré sprostredkováva na svojich pobočkách. Od stredy 18. marca 2020 až do odvolania bude zastavený predaj produktov a poskytovanie vybraných služieb Poštovej banky, Poštovej poisťovne, Tiposu, telekomunikačného operátora 4ka, spoločnosti Ticketportal, pozastaví aj predaj produktov ponúkaných v PostShopoch.

Slovenská pošta vyzvala svojich zákazníkov o presun resp. pozastavenie objednávok distribúcie letákov. Od utorka 17. marca 2020 je podaj a distribúcia letákov plošne zastavená. Pracovníci Slovenskej pošty až do odvolania neprijímajú objednávky distribúcie letákov a zároveň ich ani nedoručujú.

Núdzový stav

Pobočky pôšt musia byť podľa rozhodnutia Vlády SR z 16. 3. 2020 v čase núdzového stavu otvorené. Slovenská pošta je súčasťou kritickej infraštruktúry štátu. Postupuje v súlade s pokynmi kompetentných autorít, teda Ústredného krízového štábu SR, Úradu verejného zdravotníctva SR, Ministerstva zdravotníctva SR, Ministerstva dopravy a výstavby SR a Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb SR. 

Ochranné opatrenia a postupy neustále aktualizujeme v závislosti od vývoja situácie a informácií získaných aj zo zahraničia, pričom Centrálny krízový štáb Slovenskej pošty zasadá a rieši podnety na dennej báze.

Slovenská pošta aj naďalej neprijíma zásielky, ktoré chcú zákazníci doručiť do rizikových oblastí Talianska. Obmedzenia v medzinárodnej leteckej doprave pretrvávajú, nakoľko letecké spoločnosti predĺžili embargo týkajúce sa Číny, Macaa a Hongkongu predbežne do 28. marca 2020. 

K Číne a Taliansku pribudlo v týchto dňoch aj Mongolsko Kuvajt, Džibutsko a Líbia, do ktorých nie je možné zásielky doručiť. Preto Slovenská pošta neprijíma od zákazníkov zásielky s doručením do týchto krajín.

Príspevok Slovenská pošta upravila doručovanie niektorých doporučených zásielok zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Vladimír Sklenka: Na Slovensku najlepšie zvládame boj s koronavírusom

$
0
0

Nevyjadrujem sa často k politikom a k politike, som v prvom rade odborník – historik. Ale bývalému premiérovi Petrovi Pelegrinimu patrí moje poďakovanie, že najlepšie vo svete aj vďaka nemu zvládalo naše Slovensko boj s koronavírusom.

To čo som zažil za posledné dve mesiace, čo robili vyspelé spoločnosti v Nemecku, Belgicku a tak ďalej a čo nám písali – len som to s počudovaním sledoval – kto sa nepoučí z minulosti takto to dopadne.

Situácia v našich partnerských mestách

Európska fuggerovská cesta a naše partnerské mestá v regiónoch patria počas epidémie koronavírusu k postihnutým regiónom. V samotnom švábskom Augsburgu v súčasnom regióne Bavorsko pri Mníchove zaznamenali 49 prípadov nákazy. Región Bavorsko je tretím najpostihnutejším regiónom Nemecka, kde infikovaných je 3700 ľudí a zaznamenali už 21 prípadov úmrtia.

Turistické mesto Bad Hindelang v Bavorsku zatiaľ nákaza obchádza. V Rakúsku sa celá spolková krajina Tirolsko s mestami Innsbruck, Schwaz a Hall dostala do karantény. V regióne Tridentsko -Južné Tirolsko s mestom Sterzing v severnom taliansku zaznamenali 619 nakazených a 12 mŕtvych. V severnom Taliansku tento región patrí medzi najmenej zasiahnuté.

Banská Bystrica sa vysporiadala s katastrofami aj v minulosti

Banskú Bystricu a územie Slovenska postihlo množstvo katastrof. Už od stredoveku padali z neba na námestie žaby a dážďovky, pred vyše 400 rokmi postihli Bystricu nálety kobyliek.

Banská Bystrica ako jedno z najvyspelejších miest Uhorska vždy reagovala s rozhľadom. Mestská a župná nemocnica boli v 19. storočí umiestnené za hradbami mesta na Striebornom námestí, neskôr v roku 1914 epidemiologická nemocnica bola umiestnená na vtedy neobývanom dnešnom Uhlisku, vždy na okraji mesta (viď mapy).

A aj v roku 1915 počas prvej svetovej vojny bol areál jedného z najväčších vojenských lazaretov na epidémie v Uhorsku vystavaný na okraji Bystrice pri obci Majer. Dodnes sa tu zachoval názov „nemocničné“ Baraky. Svoje osvedčené skúsenosti z minulosti by Slovensko malo využiť aj dnes.

Príspevok Vladimír Sklenka: Na Slovensku najlepšie zvládame boj s koronavírusom zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Stanovisko slovenského olympijského výboru ku konaniu LOH 2020 v Tokiu

$
0
0

Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) vydal nasledovné vyhlásenie k situácii okolo pandémie koronavírusu N-CoV 19 a choroby COVID-19 v súvislosti s letnými olympijskými hrami (LOH) v Tokiu, ktoré sú plánované v termíne 24. 7. – 9. 8. 2020:

“SOŠV veľmi pozorne sleduje situáciu, ktorá sa mení prakticky každý deň. Súčasná situácia v súvislosti so šírením koronavírusovej pandémie v niektorých európskych krajinách, predovšetkým v Taliansku a v Španielsku, je naozaj alarmujúca. Nie sú žiadne pochybnosti, že olympijské hry v Tokiu sa ocitli v bezprecedentnom ohrození.

Nechceme však akýmkoľvek spôsobom špekulovať o budúcom vývoji situácie okolo olympijských hier v Tokiu a o tom, akým spôsobom bude musieť celé olympijské hnutie postupovať v najbližších týždňoch a mesiacoch.

Samozrejme, zaregistrovali sme, že niektoré národné olympijské výbory a ďalšie športové organizácie v rôznych častiach sveta vyzvali na posunutie olympijských hier v Tokiu.

Ľudské zdravie je najvyššou prioritou. Ak by sa zdravie olympionikov, ďalších členov olympijských tímov a všetkých ďalších zainteresovaných, ocitlo v ohrození, olympijské hry v Tokiu by sa nemohli konať podľa pôvodného plánu a bolo by potrebné veľmi seriózne zvážiť ich odloženie na neskorší termín. Avšak na prijatie konečného rozhodnutia je ešte stále čas.

Rešpektujeme a podporujeme stanovisko Medzinárodného olympijského výboru (MOV). MOV je v každodennom kontakte so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). Nemôžu byť pochybnosti o tom, že sa budeme riadiť podľa inštrukcií expertov a plne rešpektovať prijaté rozhodnutia.

Ak ľudstvo v krátkom čase nezvíťazí vo vojne proti koronavírusu a ochoreniu COVID-19, Medzinárodný olympijský výbor, japonská vláda a organizačný výbor olympijských hier 2020 v Tokiu budú musieť prijať náležité rozhodnutie.

V prípade, že by sa OH v Tokiu konali podľa pôvodného plánu, konečné rozhodnutie o účasti slovenskej výpravy bude plne v právomoci Slovenského olympijského a športového výboru. A naše rozhodnutie prijmeme s plnou zodpovednosťou a pri plnom zvážení potenciálnych rizík.”

Príspevok Stanovisko slovenského olympijského výboru ku konaniu LOH 2020 v Tokiu zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Prestížne ocenenia z USA pre Izak Vision Center v Banskej Bystrici

$
0
0

Prof. Milan  Izák a MUDr. Andrea Izáková z Izak Vison Center v Banskej Bystrici získali ocenenie za svoju prácu na pôde najväčšej svetovej asociácie oftalmológov AAO (American Academy of Ophthalmology).

Izak Vision Center

Ďalšie ocenenie Oscar sa udeľuje nielen vo filmovom svete hercov. ASCRS (American Society of Cataract and Refractive Surgery) udeľuje každoročne svoje prestížne ocenenie na ASCRS filmovom festivale.

Medzi súťažiacimi sú oftalmológovia z celého sveta, ktorí prezentujú odborné očné filmy z vlastnej produkcie.  Izak Vision Center zdobí aj toto prestížne ocenenie.  Je to vďaka za usilovnú prácu aj mimo pracovného času a  kontinuálne vzdelávanie.

MUDr. Andrea  Izáková  odprednášala množstvo prednášok na medzinárodných kongresoch ako AAO,  ASCRS, ESCRS (European Society of Cataract and Refractive Surgery) či ARVO (Association for Research in Vision and Ophthalmology, čo využíva vo svojej práci:

„Roky získaných vedomostí a skúseností tak môžem s tímom poskytovať pri liečbe pacientov
v Izak Vision Center. Vzorom pracovitosti, húževnatosti a bezlimitnej obetavosti pre pacientov mi bol vždy  môj otec, ktorý patrí k svetovej špičke oftalmológov.“

Prof. MUDr. Milan  Izák, PhD. FEBO (1939)

Patrí medzi zakladateľov mikrochirurgie oka v bývalom Československu. Bol priekopníkom v implantáciách umelých vnútroočných šošoviek po operácii šedého zákalu. Prvú implantoval už v roku 1979. Do chirurgickej praxe zaviedol mnohé mikrochirurgické operácie, ktoré sa dnes v Rooseveltke bežne prevádzajú aj s použitím lasera.

Slávny oftalmológ v rokoch 1956 – 1962 absolvoval štúdium na Lekárskej fakulte J.E. Purkyně v Brne. V roku 1966 obhájil atestáciu I. st. a v roku 1970 atestáciu II. st. na ILF v Košiciach, 1977 CSc., 1989 Doc., 1997 vymenovaný za profesora. Absolvoval mnohé študijné a pracovné cesty do takmer všetkých štátov sveta, vrátane tých medicínsky najvyspelejších.

V roku 1962 nastúpil do KÚNZ v Banskej Bystrici ako lekár. O štyri roky sa stal zástupcom prednostu oddelenia a v roku 1977 prednostom očného oddelenia. V rokoch 1991 – 2009 bol prednostom II. Očnej kliniky SZU FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici, napokon odborným lekárom.  Aj v dôchodkovom veku dokázal vlastnoručne operovať tie najnáročnejšie prípady.

Po odchode z Rooseveltky v roku 2011 prof. Milan Izák prešiel do súkromnej očnej kliniky Izak Vision Center v Banskej Bystrici na Belvederi, ktorú založil a v nej pôsobí dodnes.

V rámci pedagogickej činnosti pôsobil ako profesor na Trnavskej Univerzite (1998-1999). Je členom 13 domácich a zahraničných odborných spoločností. Venuje sa mikrochirurgii oka a využitím progresívnej techniky a zavádzaním nových operačných metód do rutinnej praxe.

Patrí mu rad priorít v rámci Československa a Slovenska. Je autorom 9 zlepšovacích návrhov, vybudoval jedno z najlepšie vybavených oftalmologických pracovísk na Slovensku. Vychoval rad vynikajúcich odborníkov. Je spoluautorom dvoch monografií, publikoval odborné príspevky doma i v zahraničnej tlači. Podieľal sa na príprave 20 výučbových videofilmov.

Príspevok Prestížne ocenenia z USA pre Izak Vision Center v Banskej Bystrici zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.


Miro Toman: Kto seje vietor, žne koronavírusovú búrku

$
0
0

V čase, keď celý svet bojuje s epidémiou koronavírusu, sa na Slovensku menila vláda. V premiérskom kresle vystriedal vyrovnaného Petra Pellegriniho nevyrovnaný víťaz volieb Igor Matovič, ktorý asi nepozná Sokratovu myšlienku: „Tajomstvo zmeny je sústrediť všetku našu energiu nie na boj so starým, ale na tvorbu nového.“

Poznajúc Igora Matoviča z jeho politickej činnosti v slovenskom parlamente za roky dozadu viacerí s obavami hľadeli na to, ako tento enfant terrible z Trnavy zvládne mimoriadne náročné vládnutie počas koronavírusovej krízy. V prvý deň žiaľ „nesklamal“ a miesto zodpovednej úlohy premiéra pokračoval v politickej kampani, čo ľuďom očakávajúcim skutočného lídra v boji s koronavírusom asi nepomôže. Akoby doteraz vláda so štátnymi orgánmi a samosprávami spali…

Všetci sme mali možnosť vidieť takpovediac v priamom prenose, s akým nasadením a pokojom zvládol tie najťažšie prvé dni nástupu pandémie Matovičov predchodca Peter Pellegrini.

Za prijatie účinných preventívnych opatrení spojených s každodenným zháňaním potrebného zdravotníckeho materiálu ďaleko za hranicami Slovenska i Európy si vyslúžil spolu so svojím krízovým tímom a zdravotníkmi, hygienikmi či policajtmi ocenenie u zahraničných odborníkov i samotnej prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá sa mu poďakovala za zodpovednú prácu a spoluprácu, ku ktorej vyzvala aj  nastupujúcu vládu Igora Matoviča.

Nie náhodou sa v prvom povolebnom prieskume verejnej mienky ocitol Peter Pellegrini s o 75 – percentnou dôverou ľudí hneď za prezidentkou Zuzanou Čaputovou, kým jasný víťaz volieb Igor Matovič skončil s odstupom až tretí.

Možno práve toto bola pre nového premiéra jeho osobná výzva, aby hneď od prevzatia zodpovednej funkcie zaútočil na opatrenia prijaté vládou Petra Pellegriniho, riešiac v danej chvíli detaily miesto celku a hlavne znižujúc popularitu úspešného premiéra, čo s neskrývanou radosťou ako politickú potravu prijali kritické liberálne média na Slovensku zamerané proti Smeru.  

Pred samotným odovzdávaním moci na Úrade vlády odchádzajúci premiér svojmu nástupcovi odkázal: „Novému predsedovi vlády želám najmä veľa zdravia, ktoré bude potrebovať a veľa síl, pretože práca premiéra je náročná aj za bežných okolností, nie to v čase najväčšej krízy, akej kedy muselo Slovensko čeliť.“

Na novinársku otázku, ako dlho podľa neho vydrží prímerie medzi koalíciou a opozíciou, Peter Pellegrini odpovedal: „Ja si myslím, že prvý začne bude on. Jednoducho povahy sa nemenia.“ A mal stopercentnú pravdu.

V nedeľu sme mohli z úst nového premiéra, ktorý tentoraz nezaspal a hneď ráno si to namieril do Štátnych hmotných rezerv, aby „popravil“ ich predsedu za prázdne sklady  po vyskladnení zdravotníckeho materiálu pre nemocnice, úrady verejného zdravotníctva a ministerstvo vnútra, čakajúc na prísun ďalšieho objednaného množstva testov, ochranných rúšok, respirátorov a ďalších zdravotníckych potrieb.

Matovič prakticky celý deň šíril cez médiá poplašné správy o tom, ako podcenila situáciu Pellegrinho vláda, ktorá nakúpila málo testov (máme ich vraj len 3 tisíc), kvôli čomu sa na Slovensku málo testuje a zatajujú sa skutočné počty ľudí napadnutých koronavírusom. Dokonca neváhal oznámiť najzraniteľnejšej skupine seniorov nad 65 rokov, že kvôli kríze asi zrušia 13. dôchodky! 

Vypočuli sme si aj to, že z Číny sme dostali podľa nového ministra zdravotníctva Mareka Krajčího státisíce neúčinných rýchlotestov, hoci práve tie pomohli v čínskom Wu-chane rýchlo identifikovať množstvo nakazených ľudí a používajú ich aj v Južnej Kórei, ktorú nový premiér označil za príklad úspešného boja s koronavírousom. To, čo je dobré pre svet a čo si chváli aj český minister zdravotníctva, je pre predstaviteľov novej slovenskej vlády „šmejd“. Mimochodom ďalšie lietadlá so zdravonícky materiálom, ktoré sa podarilo po náročných diplomatických rokovaniach vybaviť s vládami Turecka a Číny, priletia na bratislavské letisko v najbližších dňoch a v tom treba pokračovať. Zatiaľ je to len veľa slov a skutek utek.

Ukázalo sa aj to, že čínske lietadlo, ktorému sme ako jediná európska krajina umožnili v čase veľkej koronavírusovej krízy pristáť na bratislavskom letisku, si odviezlo domov zdravotnícky materiál nakúpený od partnerov, nie darovaný slovenskou vládou. Aj za tento prejav solidarity dnes dostávame pomoc z Číny, kde sa podarilo pandémiu zastaviť.

Peter Pellegrini, ktorému umožnila priamo reagovať iba TA3, sa zachoval štátnicky a s nadhľadom sebe vlastným vysvetlil občanom, prečo a aké opatrenia musela jeho vláda prijať a čo ešte príde, poďakoval sa im za disciplinovanosť a vzájomnú solidaritu, všetkým členom krízového štábu, zdravotníkom, hygienikom a  policajtom  za obetavosť.

Večer na svoj facebookový profil bývalý premiér zavesil status SKVELÁ SPRÁVA: „Dnes sme sa okrem množstva klamstiev dozvedeli aj jednu skvelú správu. Našim hygienikom sa podarilo zohnať 10 000 testov na koronavírus. O týchto rokovali posledné dva týždne a moja vláda im bola vo všetkom k dispozícii. Sú to tí istí hygienici, o ktorých sme len včera počúvali, či náhodou netestovali málo a či vlastne zvládajú svoju prácu. Dámy a páni, oni ju nielenže zvládajú, ale majú aj moju plnú dôveru. Keby sme ich nemali, tak… držím im aj nám všetkým palce.“

Aktuálne správy z domova i zo sveta hovoria, že na Slovensku pribudlo v nedeľu sedem nových prípadov nákazy koronavírusom (cestovateľská anamnéza a kontakt s nakazenou osobou) a celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 tak  stúpol na 185 bez smrteľných obetí.

Na celom svete sa nakazilo už 312 tisíc ľudí, vyše 13 tisíc ochoreniu podľahlo, naopak vyliečilo sa viac ako 93 tisíc pacientov. Stovky ľudí denne umierajú v Taliansku a Španielsku, kde je momentálne najhoršia situácia.

A boj s koronavírusom pokračuje aj v pondelok, utorok  a ďalšie dni či týždne. Nikto nevie, kedy to skončí. Buďme zodpovední!

Príspevok Miro Toman: Kto seje vietor, žne koronavírusovú búrku zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Zmena otváracích hodín na pobočkách Slovenskej pošty a obchodných reťazcov

$
0
0

Koronavírusová kríza na Slovensku si okrem iných opatrení vyžiadala aj zmenu otváracích hodín na pobočkách Slovenskej pošty a obchodných reťazcov. Prinášame Vám aktuálne informácie.

Slovenská pošta upraví otváracie hodiny pobočiek

S cieľom chrániť zdravie zamestnancov v prevádzke ako aj obyvateľov miest a obcí, Slovenská pošta od utorka 24. marca 2020 do 5. apríla 2020 upraví otváracie hodiny pobočiek na celom území Slovenska.

Počas pracovných dní mať budú pobočky Slovenskej pošty individuálne stanovené otváracie hodiny aj s ohľadom na momentálny stav zamestnancov ovplyvnený všeobecnou situáciou tak, aby bolo koncentráciou obyvateľov v čo najväčšej miere zabránené šíreniu COVID-19.

V mestách nad 10 000 obyvateľov budú pošty otvorené do 16:00 hod, minimálne jedna pošta bude otvorená jeden deň v týždni do 17:00 hod. V sobotu a v nedeľu budú všetky pošty zatvorené.

„Aktuálne otváracie hodiny pobočiek a prípadné zmeny odporúčame zákazníkom sledovať na internetovej stránke Slovenskej pošty, v Mobilnej aplikácii Slovenskej pošty, na Facebooku či na informačných plagátoch priamo pri vchode do pobočiek,“

uvádza hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská.

Slovenská pošta spolupracuje pri informovaní obyvateľov spolupracuje aj s mestskými a miestnymi úradmi. V súčasnosti je z individuálnych prevádzkových dôvodov zatvorených 40 pôšt.

Slovenská pošta a jej zamestnanci sú súčasťou kritickej infraštruktúry štátu a riadi sa pokynmi kompetentných autorít, Ústredného krízového štábu SR, Úradu verejného zdravotníctva SR,  Ministerstva zdravotníctva SR, Ministerstva dopravy a výstavby SR a Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb SR. Patrí k výnimkám, ktoré musia poskytovať potrebné služby v čase mimoriadnej situácie.

Kaufland dočasne plošne skracuje otváracie hodiny

Upravené otváracie hodiny pre predajne naprieč Slovenskom začínajú platiť od 23. marca 2020 a platiť budú až do odvolania.

S ohľadom na aktuálnu situáciu sa Kaufland rozhodol pristúpiť k dočasnému skráteniu otváracích hodín všetkých predajní na celom Slovensku. Od pondelka do soboty tak po novom budú predajne otvorené od 7:00 do 20:00 hod. Nedeľná prevádzka od 8:00 do 20.00 hod. zostáva nezmenená.

Pre tento krok sme sa rozhodli z dôvodu zabezpečenia plynulého chodu našich predajní. Veľmi si vážime prácu našich pracovníkov v predajniach, preto chceme zdôrazniť, že skrátenie otváracích hodín nebude mať žiaden vplyv na dohodnuté zmluvné podmienky zamestnancov. Naším cieľom zostáva byť k dispozícii našim zákazníkom,“

vyjadrila sa Lucia Langová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland. Reťazec zároveň minulý týždeň oznámil zavedenie nákupných hodín pre seniorov.

Kvôli ochrane tej najohrozenejšej skupiny zákazníkov sú každý deň medzi 13:00  a 14:30 hod. naše predajne určené hlavne pre nich. Práve v tomto čase totiž býva v našich predajniach menej zákazníkov, a tak vieme lepšie zabezpečiť dodržiavanie tohto opatrenia. Zároveň však prosíme zákazníkov, aby boli ohľaduplní a naplánovali si svoje nákupy na iný čas,“

dodala Langová.

Kaufland apeluje na svojich zákazníkov, aby dodržiavali hygienické opatrenie a vstupovali do predajne len s ochranným rúškom, prípadne aj s rukavicami. Zároveň odporúča uprednostniť bezhotovostné platenie a dodržiavať vzdialenosť 2 metrov.

Ako zodpovednému zamestnávateľovi a obchodníkovi nám záleží na zdraví našich zamestnancov a zákazníkov, a preto sa dlhodobo snažíme zabezpečiť ochranu ich zdravia v každom ohľade. Vzhľadom na aktuálny vývoj situácie sme zintenzívnili hygienické opatrenia a zákazníci, ako aj zamestnanci majú k dispozícii na predajniach hygienické staničky s dezinfekčným prostriedkom. Zároveň naši zamestnanci pravidelne dostávajú čerstvé ovocie a ďalšie zdraviu prospešné potraviny na posilnenie imunity,“

vysvetlila hovorkyňa Kauflandu. Reťazec takisto distribuuje svojim zamestnancom rúška pre ich osobnú potrebu.

Množstvo rúšok, ktoré máme k dispozícii, je, žiaľ, obmedzené. Zásoby rúšok sa budeme snažiť doplniť všetkými možnými spôsobmi. Preto sme sa tiež rozhodli pristúpiť k ďalšiemu opatreniu a zaviesť pri všetkých pokladniach ochranné plexisklá,“

uzavrela Lucia Langová.

Dočasné otváracie hodiny v Tescu a Lídli, ochranné plexisklá pri pokladniach

Hypermarkety a čerpacie stanice Tesco budú od pondelka 23. marca otvorené od 7:00 do 21:00 hodiny. V predajniach menšieho formátu, supermarketoch a prevádzkach Tesco Express, budú môcť zákazníci nakúpiť od 7:00 do 20:00 hodiny. Dočasné otváracie hodiny platia každý pracovný deň aj počas víkendov.

Plne si uvedomujeme našu dôležitú úlohu pri zabezpečovaní potravín pre ľudí na Slovensku. Vyvíjame maximálne úsilie, aby sme podporili kolegov na obchodoch. Iba vďaka ich obetavej práci dokážeme prinášať potraviny pre rodiny naprieč krajinou. Aby sme ich podporili ešte viac, rozhodli sme sa dočasne pozmeniť otváracie hodiny,

zdôraznil výkonný riaditeľ Tesca na Slovensku Martin Kuruc.

Podobne ako Tesco aj reťazec Lidl už oznámil, že jeho predajne upravujú svoje otváracie hodiny tak, že budú predávať v čase od 7:00 do 20:00 hod.

Obchodné reťazce sa navyše rozhodli v súvislosti s mimoriadnymi opatreniami zavedenými pre nový koronavírus inštalovať na pokladniciach ochranné plexisklá.

„V týchto dňoch inštalujeme na všetkých našich viac ako 1000 pokladniciach ochranné plexisklá. Ich účelom je ochrániť našich pokladníkov pred rizikom nákazy. V súvislosti s týmto opatrením inštalujeme v pokladničných zónach aj nálepky vyznačujúce odporúčanú bezpečnú vzdialenosť medzi jednotlivými zákazníkmi,“

potvrdil Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie Lidl.

Podľa hovorkyne spoločnosti Billa Kvetoslavy Kirchnerovej sa začne v najbližších dňoch s inštaláciou ochranných plexiskiel vo všetkých 150 predajniach s cieľom posilniť ešte viac ochranu svojich zamestnancov a rovnako aj zákazníkov.

„S týmto ochranným prvkom nebudú spojené žiadne obmedzenia pre jednu či druhú stranu,“

podčiarkla Kirchnerová.

Vyhradené pre seniorov

Aj Tesco venuje špeciálnu pozornosť seniorom, ktorí patria v aktuálnej situácii k najviac ohrozeným. Vo všetkých 150 prevádzkach Tesco platia od pondelka prednostné nákupné hodiny pre seniorov, a to každý pracovný deň od 9:00. do 10:00 hod.

Pre seniorov si vyhradil čas aj Lidl a to v rozmedzí od 13:00 do 14:30 hod. V Bille si seniori môžu prednostne nakúpiť od 8:00 do 9:00 hod.

Príspevok Zmena otváracích hodín na pobočkách Slovenskej pošty a obchodných reťazcov zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Karanténne centrá bude kraj otvárať postupne, donáška potravín začne fungovať do stredy

$
0
0

Jednotlivé body krízového plánu, ktorý Banskobystrický samosprávny kraj predstavil začiatkom minulého týždňa, dostali reálnu podobu. Známe sú prvé termíny spustenia služieb, počty doposiaľ prihlásených dobrovoľníkov i objednaných ochranných pracovných prostriedkov.

Krízový plán kraja

Šesť bodov krízového plánu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktorý má pomôcť ľuďom zostať v bezpečí, posilniť kapacity zdravotníctva na zvládanie krízy a zabrániť masívnemu šíreniu nového koronavírusu, dostalo konkrétnu podobu.

„V databáze dobrovoľníkov máme do tejto chvíle zaregistrovaných viac ako 150 ľudí. Ďalších 18 sa prihlásilo na špecifické pozície kuchárov pre zariadenia sociálnych služieb, dvanásť ďalších prešlo prísnym výberom ako vhodní kandidáti na stráženie detí pracovníkov prvého kontaktu,“

hovorí Zuzana Lafférsová, ktorá má projekt dobrovoľníkov na starosti.

Vybraní dobrovoľníci nesmú mať pozitívnu cestovateľskú anamnézu, zdravotné problémy ani príliš vysoký vek, aby sami nepatrili medzi rizikovú skupinu obyvateľstva. Pre ich prácu im BBSK zabezpečí všetky potrebné osobné ochranné pracovné prostriedky.

„Rozbehlo sa už aj prepájanie dobrovoľníkov na stráženie detí a rodičov „v prvej línii“. Zatiaľ máme dve požiadavky na stráženie od zamestnancov zariadení sociálnych služieb a jednu od zdravotnej sestry z nemocnice,“

dodala Lafférsová.

Požiadavky rodičov kraj zatiaľ zbiera cez riaditeľov zariadení sociálnych služieb a nemocníc v miestach, odkiaľ pochádzajú prihlásení dobrovoľníci. Keď bude dobrovoľníkov viac, ponuku kraj rozšíri aj pre rodičov – záchranárov, hasičov, policajtov či lekárnikov.

Postaraj sa o starkých

V uplynulom týždni spustil BBSK cez sociálne siete iniciatívu pod názvom „Postaraj sa o starkých“, ktorú zdieľalo len z facebookovej stránky kraja viac ako 160 ľudí. Tá smerovala práve k náboru dobrovoľníkov, na ktorých stojí systém zabezpečenia nákupov pre seniorov a najohrozenejšie skupiny obyvateľstva.

„Tento projekt je tesne pred spustením, call centrum, kde na bezplatné telefónne číslo zavolajú seniori a nahlásia svoju objednávku potravín, začne fungovať najneskôr v stredu. Prvé objednávky by mali byť doručené vo štvrtok,“

povedala Zuzana Lafférsová.

Tento týždeň bude call centrum fungovať ešte v testovacom režime a službu nákupov zabezpečovať len pre ľudí z okresov Banská Bystrica a Brezno.

„Potrebujeme zistiť, aké kapacity dobrovoľníkov budeme potrebovať, ako dlho trvá prijatie jednej objednávky a jej pripravenie v obchode, aké sú kapacity vozidiel na rozvoz a či korektne fungujú všetky prepojené systémy. Ak bude všetko v poriadku, rozšírime službu neodkladne na celý kraj,“

doplnila Lafférsová.

Karanténne centrá otvoria postupne

Priestory štyroch internátov, ktoré BBSK na pokyn Ústredného krízového štábu vytypoval ako priestory pre karanténne centrá, sú v tejto chvíli pripravené, čaká ich už len dezinfekcia.

„V prípade, že o prevádzku karanténnych centier sa bude starať štát, sme schopní mu prvé karanténne centrum v Lučenci odovzdať už túto stredu. Stále však pracujeme na tom, aby sme vedeli prevádzku zabezpečiť aj vo vlastnej réžii. Momentálne prebieha materiálovo-technické dovybavenie internátov a nastavovanie prevádzkových poriadkov pre všetky štyri budúce karanténne centrá,“

uviedla Janka Pálková, ktorá sa príprave karanténnych centier venuje.

Kraj bude hľadať do karanténnych centier aj pomocný personál, na časť prác opäť využije dobrovoľníkov. Centrá sa budú otvárať postupne, v poradí Lučenec, Rimavská Sobota, Banská Bystrica a Banská Štiavnica.

Konkrétny termín ich otvorenia bude závisieť na odozve štátu i na postupnom napĺňaní jednotlivých kapacít.

„Stále platí aj naša ponuka na vytypovanie a prípravu  vhodných priestorov pre rozšírenie izolačných miestností nemocníc. Zatiaľ na ňu odozvu od štátu nemáme, poverili sme však krajského lekára BBSK aby oslovil riaditeľov nemocníc a spolu s nimi nadefinoval požiadavky na takéto priestory,“

infromoval vicežupan Ondrej Lunter s tým, že list s touto otázkou dnes odišiel na Ústredný krízový štáb SR a tiež novým ministrom vnútra a zdravotníctva.

BBSK objednal tisícky ochranných prostriedkov

Nedostatok osobných ochranných pracovných prostriedkov rieši Banskobystrický samosprávny kraj aj po vlastnej línii. Aktívne zháňa a kontaktuje dodávateľov po celom svete ako aj  firmy a sociálne podniky v kraji.

„V tejto chvíli máme objednaných 30 tisíc textilných rúšok, viac ako 10 tisíc párov ochranných rukavíc pre opatrovateľky a dobrovoľníkov, jednu tonu dezinfekčných  gélov na ruky a 700 respirátorov FFP3. Väčšina týchto ochranných prostriedkov by nám mala byť dodaná v priebehu tohto týždňa, a okamžite prístupná k distribúcii,“

potvrdil Ján Michalský, ktorý za Úrad BBSK koordinuje zabezpečovanie ochranných prostriedkov.

Kraj tiež zabezpečil časť potrebných ochranných štítov a okuliarov, získať sa pokúša tiež sterilné rukavice pre lekárov, jednorazové chemické overaly, ďalšie respirátory FFP2 a FFP3 či vrecia na biologický odpad.

Čo je krízový plán BBSK?

Krízový plán predstavil BBSK začiatkom uplynulého týždňa a na jednotlivých projektoch odvtedy intenzívne pracujú zamestnanci Úradu a Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja.

„Ďakujem všetkým, ktorí s nasadením pracujú na tom, aby sa nám všetky body krízového plánu podarilo naplniť a ochrániť tak našich obyvateľov. V situácii ako je táto sa naša spoločnosť doposiaľ nenachádzala. Vyžaduje si rýchle rozhodovanie, koordinovaný postup, disciplínu a vzájomnú spoluprácu,“

vyhlásil predseda BBSK Ján Lunter.

Ten zároveň poďakoval všetkým dobrovoľníkom, ktorí doposiaľ na výzvu BBSK zareagovali a rovnako podnikateľom, ktorí s krajom v čase krízy spolupracujú na zabezpečení ochranných prostriedkov.

Príspevok Karanténne centrá bude kraj otvárať postupne, donáška potravín začne fungovať do stredy zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Bystričana Mareka Hamšíka vystriedal na futbalovom tróne Žiarčan Milan Škriniar

$
0
0

Najlepším futbalistom Slovenska za rok 2019 sa stal obranca Milan Škriniar z Interu Miláno. Na tróne vystriedal rekordného osemnásobného víťaza ankety denníka Pravda a Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Mareka Hamšíka z čínskeho Ta-lien I-fang.

Najprestížnejšiu cenu Jána Popluhára získal 25-ročný Škriniar prvýkrát. Hamšík obsadil tretie miesto, druhá priečka patrí brankárovi Martinovi Dúbravkovi z Newcastle United. O poradí v ankete rozhodlo hlasovaním 36 odborníkov, popredných trénerov a zástupcov médií.

Výsledky 27. ročníka ankety mali pôvodne vyhlásiť v pondelok 23. marca v Šamoríne. Slávnostné ocenenie však zmarila pandémiu koronavírusu, keď organizátori ankety už pred dvoma týždňami oznámili zrušenie tradičného galavečera. Trofeje si víťazi preberú na najbližšom zraze slovenskej reprezentácie, ktorým by mala byť v júni baráž s Írmi.

Bývalý hráč Žiliny či Sampdorie Janov, inak rodák zo Žiaru nad Hronom Milan Škriniar je v poradí len štrnástym futbalistom, ktorý figuruje na čestnej listine víťazov. Nazbieral v hlasovaní 36 odborníkov o 35 bodov viac ako druhý Martin Dúbravka a o 52 bodov viac ako tretí Marek Hamšík. Na najvyšší stupienok sa vyšvihol na tretí pokus. V dvoch predchádzajúcich rokoch skončil druhý. Najnovší víťaz ankety pre SFZ povedal:

„Mrzí ma, že tento rok sa nemôže konať galavečer ako každý rok. No v tomto období to nie je možné a je to úplne rozumné. Ocenenie ma samozrejme veľmi potešilo, som rád a vďačný ľuďom, ktorí za mňa hlasovali. Aj ľuďom, ktorí ma podporujú, či už je to moja rodina alebo fanúšikovia. Myslím, že Stanko Lobotka to povedal už minulý rok, že až keď Hamšo odíde do Číny, tak až vtedy môže niekto iný vyhrať anketu Futbalistu roka. Tak verím, že Hamšo sa na mňa nebude hnevať. Ešte by som chcel ľuďom povedať, aby sme v tomto období boli zodpovední, zostaňme doma, dávajme na seba pozor. To je teraz najdôležitejšie, zdravie všetkých nás. Iba takto sa môžeme opäť vrátiť do futbalu a mať z neho radosť.“

K tretiemu miestu v ankete sa vyjadril prostredníctvom svojho webu aj náš banskobystrický futbalista Marek Hamšík:

„Teší ma, že som sa dokázal udržať na stupienku víťazov. Mám radosť z tretieho miesta. Už to bolo jasné, že v tomto roku neudržím prvenstvo. Aj som to očakával. Myslím si, že prvenstvo je v správnych rukách. Gratulujem Škrinkovi k zaslúženému víťazstvu. Tak isto aj Hecovi k druhému miestu, ktorý mal tiež fantastickú sezónu. Svoju vysokú výkonnosť potvrdzuje aj v tomto roku skvelými výkonmi. Klobúk dole pre oboma chalanmi. Tretie miesto mi v zbierke ešte chýbalo. Takže už si budem môcť k pohárom za prvenstvá a za druhé miesta vystaviť aj ocenenie za tretie miesto. Rád by som poďakoval spoluhráčom v reprezentácií, ako aj v Číne. Vďaka patrí aj trénerom, ktorí ma vlani viedli. Pánovi Pavlovi Hapalovi a Rafovi Benitezovi.“

Na výsledky ankety v rozhovore pre oficiálny web SFZ zareagoval jeho prezident Ján Kováčik, rodák z Čierneho Balogu, niekoľkoročný bývalý majiteľ FK Dukla Banská Bystrica:

„Je mi ľúto, že si Milan Škriniar nemôže prevziať cenu na slávnostnom galavečere, ktorý sa mal konať dnes. Dozvie sa to v Miláne individuálne, nemôžeme byť spolu a nemôžeme si zagratulovať. Je to nová situácia, na ktorú si, žiaľ, budeme musieť zvyknúť. Je to logické, že mladí hráči, ktorí hrajú pravidelne v dobrých kluboch, boli ocenení. Som rád, že okrem víťazného Škriniara je na druhom mieste Dúbravka, ktorý mal úžasnú sezónu. Keby bolo na mne, dal by som ich spolu na prvé miesto.“

Z troch nováčikov v desiatke najlepších futbalistov skončil najvyššie Róbert Boženík, ktorý vlani pôsobil v MŠK Žilina. V desiatke sú až dvaja brankári, čo sa v histórii ankety stalo doteraz len dva razy, naposledy táto situácia nastala v roku 2005. Najlepším hráčom Fortuna ligy sa stal slovinský útočník Andraž Šporar. Najlepším trénerom sa stal Ján Kozák ml., kouč majstrovského Slovana Bratislava. Výsledky v tejto kategórii priniesli aj kuriozitu v tom, že po prvý raz v histórii sa stalo, že niektorú z ankiet vyhral otec i syn. Ján Kozák starší vybojoval poctu najlepšieho trénera v nedávnej minulosti päťkrát a je rekordérom tejto ankety.

Futbalistkou roka sa už deviatykrát celkovo a siedmykrát v sérii stala Dominika Škorvánková z Bayernu Mníchov. Opäť uspela v konkurencii brankárky Márii Korenčiovej z AC Miláno a Alexandry Bíroovej (SKN St. Pölten). Cenu fanúšikov získal Martin Dúbravka.

Výsledky 27. ročníka ankety denníka Pravda a Slovenského futbalového zväzu:

Najlepší futbalista 2019:

  1. Milan Škriniar (Inter Miláno) 344 bodov, 2. Martin Dúbravka (Newcastle United) 309, 3. Marek Hamšík (Ta-lien I-fang) 292, 4. Stanislav Lobotka (Celta Vigo) 257, 5. Juraj Kucka (FC Parma) 201, 6. Albert Rusnák (Real Salt Lake City) 81, 7. Róbert Boženík (MŠK Žilina) 80, 8. László Bénes (Borussia Mönchengladbach) 69, 9. Martin Škrtel (Basaksehir Istanbul) 60, 10. Ondrej Duda (Hertha Berlín) a Dominik Greif (Slovan Bratislava) obaja 59

Cena Petra Dubovského 2019 – najlepší futbalista do 21 rokov:

  1. Róbert Boženík (MŠK Žilina) 30, 2. Dávid Strelec (Slovan Bratislava) 2, 3. Tomáš Bobček (MŠK Ružomberok), Marián Chobot (FC Nitra), Peter Pokorný (FC Liefering) po 1 bode

Najlepší tréner 2019:

  1. Ján Kozák ml. (Slovan Bratislava) 58, 2. Martin Ševela (Slovan Bratislava/Lubin) 41, 3. Pavel Hapal (reprezentácia Slovenska) 29, 4. Vladimír Weiss (reprezentácia Gruzínska) 27, 5. Anton Šoltis (Michalovce) 13, 6. Adrián Guľa (reprezentácia Slovenska 21) a Peter Hybbala (Dunajská Streda) po 10, 8. Jaroslav Kentoš (MŠK Žilina) 8, 9. Pavol Haspra (MFK Ružomberok), David Holoubek (MFK Ružomberok) a Michal Ščasný (Senica/Spartak Trnava) po 3, 12. Ricardo Chéu (Spartak Trnava/Senica) 2, 13. Milan Nemec (FK Pohronie), Karol Praženica (ViOn Zlaté Moravce-Vráble) a Slavče Vojneski (ŠKF Sereď) po 1

Najlepšia futbalistka 2019:

  1. Dominika Škorvánková (Bayern Mníchov) 201, 2. Mária Korenčiová (AC Miláno)182, 3. Alexandra Bíróová (SKN St. Pölten) 141

Prehľad doterajších víťazov ankety Futbalista roka SR, Cena Jána Popluhára:

rok 1993: Peter Dubovský
rok 1994: Vladimír Kinder
rok 1995: Dušan Tittel
rok 1996: Dušan Tittel
rok 1997: Dušan Tittel
rok 1998: Jozef Majoroš
rok 1999: Vladimír Labant
rok 2000: Szilárd Németh
rok 2001: Ľubomír Moravčík
rok 2002: Miroslav Karhan
rok 2003: Vladimír Janočko
rok 2004: Marek Mintál
rok 2005: Marek Mintál
rok 2006: Róbert Vittek
rok 2007: Martin Škrtel
rok 2008: Martin Škrtel
rok 2009: Marek Hamšík
rok 2010: Marek Hamšík
rok 2011: Martin Škrtel
rok 2012: Martin Škrtel
rok 2013: Marek Hamšík
rok 2014: Marek Hamšík
rok 2015: Marek Hamšík
rok 2016: Marek Hamšík
rok 2017: Marek Hamšík
rok 2018: Marek Hamšík
rok 2019: Milan Škriniar

* – zvýraznené sú mená futbalistov a trénerov, ktorí pôsobili kedysi v Banskej Bystrici, respektíve odtiaľto pochádzajú alebo tu bývajú.

Príspevok Bystričana Mareka Hamšíka vystriedal na futbalovom tróne Žiarčan Milan Škriniar zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

BBSK a UMB spojili sily v boji proti dopadom pandémie nového koronavírusu + seniori v kraji

$
0
0

Banskobystrický samosprávny kraj a Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici sa v utorok dohodli na spoločnom postupe pri zabezpečovaní dobrovoľníckych aktivít. Spoločným cieľom je čo najviac minimalizovať dopady krízy, spôsobenej ochorením COVID-19.

Spoločný postup BBSK a UMB

Minimalizovať dopady krízy, spôsobenej šírením nového koronavírusu, sa spolu s Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) rozhodla aj Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici (UMB). Rektor Vladimír Hiadlovský a župan Ján Lunter pristúpili k dohode, ktorá koordinuje spoločný postup univerzity a samosprávneho kraja vo viacerých oblastiach.

„Veľmi nás teší, že na krízový plán BBSK sa vedenie univerzity rozhodlo aktívne zareagovať a priložiť ruku k spoločnému dielu. V týchto časoch je spolupráca ešte dôležitejšia ako kedykoľvek v minulosti a len koordinovaný spoločný postup nám pomôže súčasnú situáciu zvládnuť,“

povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Krízový plán kraja pritom počíta s viacerými systémovými opatreniami, ktoré sa však nezaobídu bez pomoci dobrovoľníkov. Práve pri ich nábore bude nápomocná aj UMB.

„Oslovíme našich študentov a zamestnancov, aby sa zaregistrovali ako dobrovoľníci. UMB má dlhoročné pozitívne skúsenosti s dobrovoľníctvom, preto naši dobrovoľníci môžu byť užitoční nielen pri službe donášky potravín a liekov pre najohrozenejšie skupiny, ale vedia sa eventuálne postarať aj o deti pracovníkov v prvom kontakte. Ide o lekárov, lekárnikov, zdravotné sestry, policajtov, hasičov či záchranárov, ktorým výkon ich povolania neumožňuje zostať doma,“

uviedol rektor UMB Vladimír Hiadlovský.

Spolupráca BBSK a UMB im tak umožní venovať sa v čase krízy svojej práci s vedomím, že o ich deti je bezpečne postarané.

Kraj pripravuje tiež krízové centrá, určené pre rozšírenie kapacít nemocníc, a rovnako karanténne zóny, kde nájdu bezpečné útočisko ľudia vracajúci sa zo zahraničia, ktorí musia podstúpiť štátom nariadenú 14-dňovú karanténu.

Pre registráciu dobrovoľníkov vytvoril BBSK  jednoduché online prihlasovanie

Dobrovoľníci pre všeobecné aktivity sa môžu prihlasovať tu:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfhj3zP4I_vk5GhdBxOpPajtu9lF17C68UDU_65gXoOjdeUFg/viewform?fbclid=IwAR1uTo6r2sZCN25pNMp8wm7BHjXDrlhLfTUDyOuMBnW334XDKZPBybREDw8

Pre dobrovoľníkov na prácu s deťmi je určený tento formulár:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdvb9nBe2hZLYabv40rSZbW3Kcr9mKlSyji-j9Mhll74mX76g/viewform

Kraj spustil donášku potravín pre seniorov zatiaľ v dvoch okresoch

Seniori a ľudia z rizikových skupín môžu od  utorka 24. marca telefonovať na bezplatné telefóne číslo 0800 221 235 a objednať si domov donášku potravín. Tú zabezpečí Banskobystrický samosprávny kraj spolu s dobrovoľníkmi na druhý pracovný deň, služba pilotne funguje pre okresy Brezno a Banská Bystrica.

Tí občania, ktorí patria k rizikovým skupinám ohrozeným ochorením COVID-19, si od tejto chvíle môžu objednať potraviny domov. Službu bezplatného call – centra, ktoré zbiera objednávky od najohrozenejších skupín obyvateľov, spustil v utorok Banskobystrický samosprávny kraj.

Call – centrum funguje na bezplatnom telefónnom čísle 0800 221 235 v pracovné dni od 8:00 do 15:00 hod., pilotne pre okresy Banská Bystrica a Brezno. Od budúceho týždňa by v prípade bezproblémovej skúšobnej prevádzky malo byť k dispozícii pre celý kraj.

„Objednávka je obmedzená na potraviny, ktoré nie je nutné uchovávať v chlade. Stačí, ak zavoláte na bezplatnú linku a operátori vašu objednávku zadajú priamo do systému obchodného reťazca. Dobrovoľníci v obchode váš nákup zabalia a nasledujúci pracovný deň vám ho ďalší dobrovoľníci doručia,“

vysvetľuje systém fungovania služby Zuzana Lafférsová.

Za nákup budú záujemcovia platiť pri donáške, okrem hotovosti môžu využiť aj platbu kartou.

„Veríme, že táto služba pomôže zostať najohrozenejším skupinám obyvateľov v bezpečí svojich domov a prekonať túto krízu bez toho, aby sa vystavovali zvýšenému nebezpečenstvu,“

povedal župan Ján Lunter.

Príspevok BBSK a UMB spojili sily v boji proti dopadom pandémie nového koronavírusu + seniori v kraji zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Viewing all 17053 articles
Browse latest View live