Neviete sa rozhodnúť medzi štúdiom psychológie a ekonómie? Nemecká vysoká škola Hochschule Fresenius (HSF) v Banskej Bystrici, Cesta na štadión 7 vám ponúka oboje v jednom študijnom programe.
Nový trend vo vzdelávaní už aj na Slovensku!
Jedná sa o nový trend vo vysokoškolskom vzdelávaní, ktorý spája psychológiu i ekonómiu. Absolventi tak získavajú konkrétnu špecializáciu a sú tak lepšie pripravení do praxe. Nový študijný program nám priblížila Mgr. Denisa Šukolová PhD., ktorá od minulého roka vyučuje na HSF.
Vysoká škola Hochschule Fresenius ponúka medzi prvými na Slovensku študijný program Podnikovú psychológiu. Ako hodnotíte spojenie ekonómie a psychológie do jedného študijného programu?
V najužšom slova zmysle predstavuje ekonomická psychológia pomerne novú špecifickú oblasť, zaoberajúcu sa psychologickými aspektmi vnímania, myslenia a rozhodovania, ktoré boli v kontexte ekonomických modelov a teórií dlhodobo podhodnocované. V širšom slova zmysle môžeme hovoriť o interdisciplinarite v získavaní poznatkov a kompetencií absolventov, ktoré dnes často vyžaduje prax. Nie je napríklad neobvyklé, že personálnu a ekonomickú agendu v mnohých podnikoch spravujú tie isté osoby.
Ak by sme sa však na to mali pozrieť úplne „zhora“, program Podniková psychológia ponúka omnoho viac – predmety v rámci programu totiž reflektujú psychologické potreby podnikov a organizácií z najrôznejších perspektív. Je to celosvetový trend – psychológia sa posunula od chorého človeka a psychických porúch k človeku zdravému a hlavne k človeku, ktorý neustále osobnostne rastie. Kde inde dnes vidíme väčší tlak na osobný rozvoj ako v práci? Toto prepojenie sa teda nedá vnímať inak ako pozitívne. Vzniklo, pretože ho jednoducho všetci potrebujeme. (úsmev)
Aký najväčší rozdiel vidíte v štúdiu „tradičnej“ psychológie a Podnikovej psychológie?
Ako absolventka všeobecného zamerania v rámci psychológie si dovolím povedať, že „tradičné“ zameranie ponúka teoretický rozhľad, ktorý je tak komplexný a hĺbkový, že Vám umožní neskôr stať sa odborníkom v akejkoľvek psychologickej oblasti, na ktorú sa rozhodnete zamerať – získate kvalitnú základňu poznatkov a zručností, na ktorej sa dobre stavia. Tento typ štúdia vás však „nevybaví“ pre žiadne konkrétne povolanie. Získavanie zásadných odborných kompetencií vás teda čaká až po škole.
Možnosť študovať Podnikovú psychológiu a profilovať sa od začiatku v jednom smere predstavuje model, kde je logicky možné zúžiť psychologické jadro poznatkov. Práve tam sa potom otvára väčší priestor pre interdisciplinaritu a nadobúdanie nielen teoretického, ale i praktického zázemia. V oboch typoch štúdia vidím osobne výhody i nevýhody – je to o osobných možnostiach, preferenciách a tiež o tom, nakoľko máte jasno v tom, čo chcete v živote robiť.
Akú pridanú hodnotu získava absolvent tohto študijného programu?
Ide o jedinečnú príležitosť získať psychologickú špecializáciu už počas prvých piatich rokov vysokoškolského štúdia, čo iné slovenské školy čiastočne deklarujú, ale prakticky to v plnom rozsahu tak ako HSF neumožňujú. Ministerstvo školstva totiž stanovuje povinný obsah študijného programu, ktorý je definovaný všeobecne a v rámci týchto pravidiel je na Slovensku zatiaľ veľmi problematické otvoriť psychologické štúdium, ktoré by bolo „skutočne“ špecializované. Psychologická špecializácia sa u nás získava až neskôr v rámci atestácie či certifikovanej činnosti. HSF však akredituje svoje odbory podľa nemeckých
Ako to vidí študent Podnikovej psychológie Karol Cosentíno?
Odbor Podniková psychológia som si zvolil preto, lebo v ňom vidím potenciál. Myslím tým odbor koučingu, personalistiky a vedenia ľudí. V budúcnosti by som chcel zmeniť svoje pôsobenie a uplatniť sa v tomto smere. Na našom území sa týmto trendom uberá čoraz viac spoločností. Niektoré nadnárodné spoločnosti pracujú s ľudským kapitálom efektívnejšie ako tie naše domáce. Ja som konkrétne zamestnaný v bankovníctve a vidím tento trend.
Čo predstavuje Podniková psychológia na Hochschule Fresenius?
Celkovo môžem konštatovať, že odbor Podniková psychológia je zložený zo zaujímavých predmetov. S časťou predmetov mám skúsenosti, ale niektoré skutočnosti sú mi celkom nové. Bohužiaľ je na Slovensku taký trend, že uchádzači o štúdium na súkromnej vysokej škole si myslia, že im titul padne do ruky. Ja si to však nemyslím, mám skúsenosti aj s verejnou vysokou školou. Prístup pedagogických pracovníkov je však diametrálne odlišný.
Ako hodnotíte prístup pedagógov k študentom?
Na našej škole sa cítim byť súčasťou vzdelávania a nielen čiarkou v rozpočte. Zároveň chcem pozitívne hodnotiť aj prístup jednotlivých pedagógov. Pred nástupom na školu som si nebol vedomý výmery vyučovacích hodín. Keďže študujem popri zamestnaní, je pre mňa nemožné, aby som sa zúčastnil každej vyučovacej hodiny. Moji vyučujúci to akceptovali a nemyslím si však, že by ma nejako uprednostňovali. Z mojej strany je o štúdiu záujem a keď môžem som v škole na každej hodine. Pedagógovia sú ľudia z praxe, čo sa mi veľmi páči. Majú reálne skúsenosti a vedia toho povedať o danej problematike viac, ako ten najlepší teoretik.
Aké sú vaše osobné skúsenosti so školou?
Spomeniem skúsenosť z nedávnej minulosti. Mám známych, ktorí študovali na rôznych univerzitách v zahraničí. Keď som im ukazoval, kde študujem ja v súčasnosti, tak mi na to povedali, že „University of applied sciences” bolo asi jedno z najlepších riešení.