V poslednú októbrovú sobotu sa v Banskej Bystrici uskutoční improvizačný organový koncert popredného slovenského organistu a improvizátora Františka Beera, ktorý bude improvizovať na prednášané meditácie teológa, básnika, prozaika, esejistu a výtvarníka Daniela Pastirčáka.
Podujatie nesie podtitul „Údolie suchých kostí“ a Pastirčákove meditácie budú reflektovať aktuálne spoločenské dianie. Predstavenie sa koná v sobotu 28. októbra 2023 o 18:00 hod. v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici.
Daniel Pastirčák
Narodil v Prešove.V súčasnosti pôsobí ako kazateľ Cirkvi bratskej v Bratislave. Svoje verše, prózy a eseje publikoval na prelome 80. a 90. rokov v Slovenských pohľadoch a Tvorbe T, neskôr v Romboide a Mostoch. Spolupracuje s rozhlasom i televíziou.
Debutoval v roku 1993 zbierkou „Damianova rieka – rozprávky o láske a večnosti“. Kniha získala ocenenie Ibby. V roku 1997 vydal básnickú zbierku „Tehilim“ a v roku 2000 rozprávkovú ságu „Čintet, alebo more na konci sveta“. Kniha získala cenu VÚB.

Kazateľ Pastirčák
V roku 2005 publikoval svoju druhú básnickú zbierku Kristus v Bruseli. Na vydanie pripravuje knihu Malé mýty o počiatku. V roku 2015 bol hosťom 16. ročníka Měsíce autorského čtení na Wayback Machine.
Okrem literatúry sa venuje aj tvorbe pre divadlo. Preložil hru od T.S. Eliota „Cocktail Party“. V roku 2004 napísal novú verziu hry o Svätej Dorote, ktorá bola uvedená v Slovenskom národnom divadle. Pre bábkové divadlo napísal divadelnú verziu „Čintetu“ uvedenú na divadelnom festivale v Toruni. Je autorom scenára hry „Vrchol v hmle“ a filmového scenára „Budeme sa stretať v snoch“, ktorý bol medzi piatimi scenármi nominovanými na ocenenie Český Lev.

Daniel Pastirčák
Paralelne s literárnou tvorbou sa venuje aj výtvarnej tvorbe. Zúčastnil sa festivalov a výstav knižnej ilustrácie a vystavoval na Slovensku a v zahraničí. Na konci 90. rokov mal samostatné výstavy v Londýne a v Prahe. Aktuálne až do 26. novembra 2023 vystavuje v Galérii mesta Levoča, spolu výtvarníkom Jakubom Milčákom.
V poslednom čase sa venuje projektu výtvarných bohoslužieb, v ktorých sa výtvarná inštalácia a projekcia spája s improvizovanou hudbou a prvkami rituálu. Jedným z takýchto projektov bol Ash Wednesday podľa T. S. Eliota.
František Beer
Rodák z Košíc – Myslavy je absolventom štúdia cirkevnej hudby na Lübeckej hudobnej akadémii (Musikhochschule Lübeck) v Nemecku, kde študoval v organovej triede Franza Danksagmüllera.
Pôsobil ako organista Dominikánskeho kostola v Košiciach, v roku 2015 bol asistentom organistu v chráme sv. Jakuba v Lübecku. Pôsobí v košickom Dóme svätej Alžbety, košickom Premnoštrátskom kostole či kostole sv. Bartolomeja v Košiciach – Myslave.

František Beer
V roku 2018 bol menovaný do funkcie košického arcidiecézneho organológa a v roku 2022 bola schválená jeho nominácia ako znalca Hudobnej subkomisie Liturgickej komisie KBS.
Vo voľbách do orgánov samosprávy obcí v roku 2022 bol zvolený za starostu košickej mestskej časti Myslava.
Program predstavenia
Daniel Pastirčák / SK – meditácie
František Beer / SK – organ
Trvanie: 90 minút
Úvodná improvizácia
Téma: Hrad prepevný je Pán Boh náš (ES)
Meditácia: Odstup
Improvizácia
Téma: Kdes` moje spasenie (ES, JKS)
Meditácia: Údolie suchých kostí
Improvizácia
Téma: Hospodin jest můjpastýř (Antonín Dvořák)
Meditácia: Záhrada dvoch tiel
Improvizácia
Téma: Nearer, my God, to thee (Lowell Mason)
Meditácia: Medzi mnou a tebou
Improvizácia
Téma: Veni Creator Spiritus (gregoriánsky hymnus)
Meditácia: Boh v tvári dieťaťa
Improvizácia
Téma: Narodil sa Kristus Pán (ES, JKS)
Meditácia: Radosť
Improvizácia
Téma: Keby som bol vtáčkom (Mikuláš Sch. Trnavský)
Báseň: Zastrč Boha
Improvizácia
Téma: Ľalia poľná (Marián Varga)
Príspevok Medzinárodný organový festival Vivat Vox Organi 2023 pokračuje 28. októbra improvizačným koncertom v Evanjelickom kostole zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.