Quantcast
Channel: Bystricoviny.sk - správy - kultúra - športBystricoviny.sk – správy – kultúra –šport
Viewing all 16965 articles
Browse latest View live

Ocenenie Biela vrana aj pre manželov Nátherovcov z Banskej Bystrice

$
0
0

Ocenenia Biela vrana za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra za rok 2020 odzrkadľujú rok ťažkých skúšok. Zhodli sa na tom organizátori podujatia. Ceremoniál, odložený pre pandémiu zo 17. novembra 2020, sa uskutočnil v nedeľu online. Ocenenia získali štyri príbehy a putujú do ťažko skúšaných oblastí menšín, školstva, zdravia  a justície.

Manželia Nátherovci z Banskej Bystrice

Prvými tohtoročnými laureátmi sa stali manželia Jolana a Štefan Nátherovci, ktorí sa v regióne Banskej Bystrice vyše 25 rokov venujú komunitnej práci s rómskymi deťmi z náročných podmienok. Pripravujú ich na školu a sprevádzajú dospievaním tak, aby boli sebestační a pripravení na život.

zľava Andrej Belák, Štefan a Jolana Nátherovci, Jaroslav Macek

zľava Andrej Belák, Štefan a Jolana Nátherovci, Jaroslav Macek

Nátherovci založili komunitné centrum Nádej deťom, kde pomáhajú škôlkarom, aby neboli preraďovaní do špeciálnych škôl. Venujú sa aj dospievajúcim a dodávajú sebavedomie rómskym ženám.

„Tým, s ktorými pracujeme, sa snažíme ukázať, že majú život vo svojich rukách. Môžu snívať, plniť si sny. Ale uvedomujeme si, že bez podpory majority to nedokážeme,“

hovorí Jolana Nátherová.

Ďalší ocenení                                 

Druhým oceneným príbehom je študentská iniciatíva na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) Za našu FIIT, ktorá zmobilizovala študentov za ochranu akademických demokratických hodnôt, keď sa objavili podozrenia z ich hrubého porušovania.

„Spôsob, akým sa študenti dokázali spojiť a vytrvať, je unikátny. Aj ich pokojný, konštruktívny prístup a vernosť hodnotám. Prípad síce ešte nie je právne uzavretý, ale Biela vrana sa napriek tomu rozhodla podporiť túto principiálnu študentskú iniciatívu v období, keď zdanlivo prehráva, a ukázať, že ich aktivita mala zmysel. Zdecimované slovenské školstvo navyše potrebuje presne takých študentov, akí sa ozvali v prípade FIIT,“

povedala členka rady Táňa Pauhofová.

študenti FIIT

študenti FIIT

Tretie ocenenie putuje do rúk akademika Andreja Beláka, ktorý sa dlhodobo venuje sociálnym nerovnostiam v zdraví. Počas pandémie pomáhal jednej z najzraniteľnejších skupín obyvateľstva. Na základe vedeckých postupov a dát sa snažil, aby bol postup štátnych orgánov odborný a zároveň chránil ľudské práva.

Poslednú Bielu vranu roka 2020 udelili organizátori predsedovi Okresného súdu v Žiline Jaroslavovi Macekovi za dlhodobý prínos k vybudovaniu Registra partnerov verejného sektora a jeho fungovaniu.

Jaroslav Macek

Jaroslav Macek

Slávnostné odovzdávanie bolo venované publicistovi Jurajovi Kušnierikovi pri príležitosti piateho výročia jeho úmrtia.

Biela vrana je slovenské ocenenie, udeľované od roku 2008 ľuďom, ktorí preukázali občiansku statočnosť a svojimi postojmi upozorňujú na problémy spoločnosti, hoci im to prináša problémy. Udeľujú ho občianske združenia Aliancia Fair-play a VIA IURIS.

Juraj Kušnierik

Juraj Kušnierik

Príspevok Ocenenie Biela vrana aj pre manželov Nátherovcov z Banskej Bystrice zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.


Hromadné prepúšťanie v strediskách Tatry mountain resorts aj na Horehroní

$
0
0

Spoločnosť Tatry mountain resorts, a. s. (TMR), ktorá patrí medzi top prevádzkovateľov horských stredísk a turistických služieb v regióne strednej a východnej Európy, avizuje hromadné prepúšťanie 260 zamestnancov horských stredísk, aquaparku a manažmentu.

Firma tak reaguje zatvorené prevádzky počas pandémie a neudržateľnú situáciu v oblasti cestovného ruchu.  TASR o tom informoval jej komunikačný manažér Marián Galajda.

Cestovný ruch na kolenách

Cestovný ruch patrí medzi odvetvia hospodárstva, ktoré pandémia COVID-19 zasiahla najviac. Obmedzenia, zatvorené prevádzky, rôzny prístup štátnych autorít k pomoci subjektom cestovného ruchu, nútia prevádzkovateľov pôsobiacich v tomto segmente v celej Európe robiť všetko preto, aby prežili a čo najlepšie sa pripravili na jeho opätovný reštart.

Výnimkou nie je ani spoločnosť Tatry mountain resorts, a. s., ktorá pôsobí na Slovensku, v Českej republike, Poľsku a v Rakúsku Po zoštíhľovaní a zefektívňovaní štruktúr, ktoré firma absolvovala na jar 2020, prišlo v pondelok 25. januára 2021 rozhodnutie predstavenstva spoločnosti o hromadnom prepúšťaní.

„V situácii, keď sú naše prevádzky zatvorené a niektoré aj niekoľko mesiacov, nemôžeme ďalej sedieť, čakať a dúfať. O to viac, že pôsobíme v štyroch krajinách Európy a vidíme, ako rôzne sa stavajú ich vlády k podpore cestovného ruchu,“

hovorí predseda predstavenstva TMR, a.s. Igor Rattaj a dodáva:

„Niekde sa nastavia opatrenia, ktoré platia a fungujú, niekde sa pravidlá menia každú chvíľu, ich realizácia vás stojí kopec peňazí, ktoré vám nikto nevráti a aj tak vás napokon vypnú. Musíme sa preto správať čo najzodpovednejšie, šetriť na nákladoch a to aj za cenu nepopulárnych opatrení. Ak stabilizujeme firmu teraz, jednoduchšie sa nadýchneme do doby a projektov, ktoré prídu po korone.“

Igor Rattaj

Igor Rattaj

Hromadné prepúšťanie v TMR

Dochádza k hromadnému prepúšťaniu v slovenských prevádzkach TMR, ktoré by sa malo dotknúť prvej skupiny 180 zamestnancov.

„Ide o ľudí pracujúcich v horských strediskách, akvaparku a manažmente. Ďalšiu skupinu predstavuje 80 zamestnancov, ktorí v spoločnosti končia svoje pôsobenie z dôvodu ukončenia pracovnej zmluvy na dobu určitú, ukončenia skúšobnej doby alebo odchodu do dôchodku,“

informuje riaditeľ ľudských zdrojov TMR, a.s. Marek Schwarz.

Spoločnosť TMR zamestnávala pred príchodom koronakrízy vo všetkých krajinách takmer 3500 osôb. Doterajšie zoštíhľovanie štruktúr sa dotklo všetkých stredísk a pozícií – od sezónnych zamestnancov až po manažment. Po avizovanom hromadnom prepúšťaní na Slovensku by v TMR malo pracovať 1 100 zamestnancov, z toho 785 v slovenských prevádzkach.

V Nízkych Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Jasná Nízke Tatry a hotely Wellness hotel Grand Jasná, Boutique Hotel Tri studničky, Chalets Jasná De Luxe, Hotel Srdiečko, Hotel Pošta a Hotel Rotunda. TMR je zároveň vlastníkom Aquaparku Tatralandia.

Vo Vysokých Tatrách TMR vlastní a prevádzkuje stredisko Vysoké Tatry s horskými lokalitami Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a lokalitu Štrbské Pleso, ktoré TMR spoluprevádzkuje.

Vo Vysokých Tatrách TMR tiež vlastní hotely Grandhotel Praha Tatranská Lomnica, Grandhotel Starý Smokovec, Hotel FIS Štrbské Pleso a Horskú ubytovňu  Hrebienok. TMR tiež vlastní a prenajíma tretím stranám hotely Slovakia, Kosodrevina, Liptov, Ski&Fun Záhradky a Bungalovy.

Príspevok Hromadné prepúšťanie v strediskách Tatry mountain resorts aj na Horehroní zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Ďalšie zbytočné plošné testovanie v našom okrese nebude, v polovici okresov však podľa Matoviča áno

$
0
0

V utorok končí ďalšie, z medicínskeho hľadiska nezmyselné plošné testovanie obyvateľov Slovenska nepresnými antigénovými testami, čo vláda nesprávne nazvala skríningom. Presadil si ho premiér Matovič zaťažiac mestá a obce, pričom 37 zo 79 okresov s najvyšším percentom beztak malého množstva pozitívnych prípadov si to ešte zopakuje.

Banská Bystrica by už mala byť mimo pokračovania Matovičovho experimentu

Podľa predbežných výsledkov celoplošného víkendového testovania (ešte sa testuje individuálne do utorka) figuroval okres Banská Bystrica s pozitivitou 0,88 percenta na 55. mieste, takže by sa mal ďalšiemu kolu celoplošného testovania vyhnúť. Horšie je na tom susedný okres Brezno, ktorý bol s pozitivitou 2,8 % v prvej desiatke poradia podľa dosiahnutých percent pozitívnych prípadov z testovaných osôb.

Mária Avdičová

Mária Avdičová

Epidemiologička Mária Avdičová z banskobystrického RÚVZ ešte pred celoplošným testovaním hovorila o zlepšujúcej sa pandemickej situácii v našom okrese:

„Došlo k stabilizácii výskytu ochorenia COVID-19 s poklesom o 23 percent oproti predchádzajúcemu 14-dňovému obdobiu, keď mala incidencia hodnotu 1 563 na 100 000 obyvateľov. Pri zachovaní uvedeného trendu budeme môcť byť zaradení z tretieho stupňa varovania do druhého stupňa varovania podľa kritérií regionálneho semaforu.“

Treba pripomenúť, že mesto Banská Bystrica cielene testovalo ľudí, ktorí chodia do práce, počas víkendu v dňoch 16. – 17. januára 2021, ale vláda uznáva len výsledky celoplošného testovania od 18. januára…

Banská Bystrica

Banská Bystrica

Do druhého kola pôjde 37 okresov

Podľa priebežných výsledkov spočítaných od 18. januára do 25. januára, sa skríningového testovania zúčastnilo 2 588 579 ľudí. Pozitívnych bolo 30 556, čo je pozitivita na úrovni 1,18 %.

Deliaca čiara medzi 37 horšími a tými lepšími okresmi je presne jedno percento. Tak to vyšlo,“ 

uviedol premiér.

Najlepším okresom je podľa premiéra zatiaľ Veľký Krtíš. Za ním nasleduje okres Tvrdošín a Svidník. Najhorším okresom sú zatiaľ Topoľčany, za nimi nasleduje okres Levice a Hlohovec (viď https://approvalbook.sk/COVID-19/Charts/dashboard).

Minister zdravotníctva Richard Krajčí bude o celkových výsledkoch prvého kola  testovania informovať v piatok 29. januára. Od stredy 27. januára do utorka 2. februára však do práce či do prírody možno ísť okrem výnimiek len s negatívnym certifikátom z plošného testovania, čo je podľa odborníkov ďalší nezmysel, keď tieto testy zachytávajú ochorenie COVID-19 len v rozvinutom štádiu a neodzrkadľujú skutočný stav v jednotlivých okresoch. Pre 37 okresov, ktoré sa dostanú do 2. kola celoplošného testovania,  budú prísnejšie podmienky pohybu ľudí s certifikátmi platiť  do 7. februára.

zľava Igor Matovič a Marek Krajčí

zľava Igor Matovič a Marek Krajčí

Pri antigénovom testovaní, ktoré sa vyhodnocuje hneď na mieste, totiž môže byť vo viacerých prípadoch  vykázaná falošná negativita i pozitivita, nehovoriac o neúmerne dlhej dobe ich platnosti účelovo stanovenej vládou SR.

Viacerí starostovia a primátori po prvom kole celoplošného testovania kritizovali postup vlády, keď napriek zlepšujúcej sa pandemickej situácie museli zabezpečiť opätovné pretestovanie obyvateľov, avšak vzhľadom na nižšiu účasť reálne hrozí, že náklady na vládou vyhlásené „povinné“ testovanie budú musieť uhradiť aj z vlastných komunálnych rozpočtov.

Premiér obhajuje neobhájiteľné

Hoci všetci vidia, že čísla z celoplošného testovania vykazujú v drvivej väčšine okresov nízku pozitivitu na úrovni niekoľkých percent, podľa vyjadrení premiéra Igora Matoviča sa budú musieť najhoršie okresy testovať dovtedy, kým pozitivita neklesne na prijateľnú mieru, ktorej  hranicu však doposiaľ nešpecifikoval.

Pritom premiér ako argument oprávnenosti celoplošného testovania antigénovými testami použil „objavenie nového ohniska“ zvýšenej pozitivity v doteraz bezproblémovom okrese Revúca z nášho kraja, hoci zhoršenie pandemickej situácie tu už predtým avizovali odborníci na základe predchádzajúceho nárastu pozitívnych prípadov z výsledkov PCR testov.

Platí totiž, že presné výsledky dokážu určiť iba PCR testy vyhodnocované laboratórne aj s trasovaním kontaktov pozitívne testovaných osôb, ibaže ich počet vládou preferovaným antigénovým testovaním, ktoré by sa malo využívať iba cielene v komunitách či ohniskách výskytu pandémie, dramaticky poklesol, čo znehodnocuje vykazované štatistiky a datové informácie.

Igor Matovič

Igor Matovič

Združenie „Dáta bez pátosu“ k systému vyhodnocovania relevantných dát z okresov uviedlo:

„Dáta sťahujeme aj z vládneho webu zdravotných dát, ktorý prevádzkuje Inštitút zdravotných analýz MZ SR. Deje sa to automaticky cez naprogramovaného robota. Do 22. januára 2021 boli dáta korektné, ale dnešné dáta zatiaľ presné nie sú. Neostáva nám nič iné, len na dobré dáta čakať a automatické sťahovanie ponechať.“

Je neuveriteľné, ako sa celé Slovensko musí podriaďovať nezmysleným rozhodnutiam premiéra, ktorý je priam posadnutý celoplošným testovaním a ktoré okrem jemu oddaného ministra zdravotníctva  a ďalších členov vlády neodporúčajú žiadni odborníci. Iba to  zbytočne stresuje dlhotrvajúcou pandémiou vyčerpaných zdravotníkov, ale aj samosprávy či samotných obyvateľov.

Akoby najdôležitejšie bolo minúť nepresné antigénové testy nakúpené za milióny eur, pričom na dostatočný počet účinných vakcín musíme čakať. Otázka znie, dokedy to máme znášať, keď okolitý svet počúva odborníkov a prijíma iné účinnejšie opatrenia, pohýna sa smerom k masovému očkovaniu či samotnej liečbe ochorenia COVID-19?

Príspevok Ďalšie zbytočné plošné testovanie v našom okrese nebude, v polovici okresov však podľa Matoviča áno zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

List primátora Jána Noska podpredsedníčke Vlády SR Veronike Remišovej

$
0
0

Dňa 20. januára 2021 sa uskutočnilo online rokovanie primátora Jána Noska s podpredsedníčkou Vlády, ministerkou investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronikou Remišovou.

Vedenie samosprávy chcelo poznať odpoveď na otázku, prečo je mestu Banská Bystrica a mestu Zvolen bezprecedentne zamedzované vytvorenie samostatných území udržateľného mestského rozvoja (UMR), ktoré sú pre obidve mestá a ich spádové územia kľúčové pre čerpanie eurofondov v ďalšom programovom období.

Závery z online stretnutia neboli pre primátora Noska uspokojivé a  zároveň sa v meste rozprúdila medzi rôznymi záujmovými skupinami živá diskusia. Preto dnes adresoval ministerke Remišovej list s kľúčovými otázkami, na ktoré chce poznať odpoveď.

Veronika Remišová

Veronika Remišová

Obe mestá, Banská Bystrica aj Zvolen, spĺňajú všetky stanovené požiadavky a kritériá v zmysle metodiky vypracovanej Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) pre vytvorenie samostatného územia udržateľného mestského rozvoja, t. j. min. 40 tisíc obyvateľov s trvalým bydliskom na území UMR a územie tvorené min. územím jadrového mesta a priamo susediacich obcí.  Experti z MIRRI SR nevedia jasne deklarovať, prečo sú mestá Banská Bystrica a Zvolen tlačené do vytvorenia spoločného UMR BB – ZV.

Naďalej presadzujem zámer vytvorenia dvoch samostatných území mestského rozvoja, nakoľko obe mestá – Banská Bystrica aj Zvolen túto metodiku spĺňajú. Ak by sa tak nestalo,  Banská Bystrica by bola jediné krajské mesto, ktoré nezíska vlastný UMR a rovnako Zvolen by bol jediné mesto, ktoré má viac ako 40 000 obyvateľov a ministerstvo mu neumožní vytvoriť vlastný UMR potrebný pre čerpanie eurofondov. Takýto postup bez predchádzajúcej odbornej diskusie, na ktorú sme doteraz čakali, vnímame ako zásah do autonómneho rozhodovania oboch miest o svojich prioritách a kontinuity rozvoja,“

hovorí primátor Ján Nosko.

Banská Bystrica

Banská Bystrica

Mesto Banská Bystrica má  svoje priority, projekty a plány, podobne ako ich má  aj mesto Zvolen. Pri vytvorení spoločného UMR BB – ZV vyvstávajú mnohé otázky. Napr. ktorý potenciálny projekt bude pri čerpaní eurofondov favorizovaný, ak Banská Bystrica by chcela obnoviť Medený Hámor, no prioritou mesta Zvolen je rekonštrukcia Pustého hradu?  Primátor Ján Nosko je toho názoru, že spoločné projekty Banskej Bystrice a Zvolena nie je možné zadefinovať v takom krátkom čase ako vyžaduje ministerstvo.

Máme mnoho otázok, na ktoré potrebujeme poznať odpovede, aby sme sa mohli správne a zodpovedne rozhodnúť v prospech rozvoja nášho mesta a územia UMR. Nedisponujeme informáciou, o akých finančných prostriedkoch v číselnom vyjadrení  ide pri vytváraní UMR-ov, a ani to, aká je garancia toho, že v prípade vytvorenia spoločného UMR BB – ZV budú naše mestá zvýhodnené ako to tvrdí štátny tajomník MIRRI SR. Chceme vedieť, či príde naše mesto o finančné zdroje pre ďalšie programovacie obdobie v prípade rozhodnutia postupovať pri vytváraní UMR samostatne. Na regióne nám záleží, ale musíme disponovať dostatkom informácií,“

uvádza banskobystrický primátor.

Zvolen

Zvolen

 Vedenie mesta Banská Bystrica verí, že na všetky adresované otázky dostane odpovede v čo najkratšom čase. Na základe nich bude môcť v území uskutočniť vecnú a odbornú diskusiu, pretože existuje viac možností integrovaného rozvoja a územnej spolupráce.

Príspevok List primátora Jána Noska podpredsedníčke Vlády SR Veronike Remišovej zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Banskobystrickí hokejisti vyhrali štvrtýkrát v rade, zdolali aj Liptákov + HLASY

$
0
0

Banskobystrickí hokejoví ´barani´ v dohrávke 8. kola Tipos extraligy vyhrali štvrtý duel v rade, opäť v dočasnom domovskom stánku vo Zvolene, tentoraz nad Liptovským Mikulášom 3:1. Približujú sa tak v tabuľke dokonca k deviatemu miestu, ktoré okupujú s náskokom dvoch bodov Nové Zámky.

Naši ´barani´ si popoludňajší duel vo Zvolene rozohrali dobre. Už v štvrtej minúte sa ujali vedenia po prihrávke priebojného Ďatelinku, keď sa pred bránkou presadil pohotový exlipták Jakub Sukeľ1:0. Hostia málo hrozili, dobrú možnosť mal exbystričan Surový, vyprášil iba betóny Belányiho, v presilovke ešte neuspel z medzikružia McShane. Viac šancí si vypracovali Bystričania, ale Faško-Rudáš s Ihnáčakom sami pred Kozlom to prekombinovali, gólom neskončil ani prienik Ďatelinku, obranca Cardwell mieril netradične z dolnej časti ľavého kruhu do žŕdky.

Na začiatku druhej tretiny Liptáci vyrovnali v presilovke štyroch proti trom. Z dorážky uspel bejzbalovým spôsobom McShane1:1. V hre piatich proti piatim dominovali hokejisti spod Urpína, ale nepremieňali viaceré gólové príležitosti. Konkrétne Faško-Rudáš, Cardwell, Breton či Tamáši. Po nevyužitej početnej výhode hostí mali dve rovnaké možnosti naši hokejisti a na sklonku tej druhej, keď už Lipták Lištiak naskakoval na ľad z trestnej lavice, sa dokázal presadiť z kruhu švihom Martin Faško-Rudáš 2:1.

V tretej tretine sa hosťujúci Portokalis rútil sám na Belányiho a hoci ho prekonal, gólman HC ´05 stihol puk ešte vyhrabať z čiary. Väčšia aktivita však bola na strane ´baranov´ a pretavili ju do tretieho zásahu. Po dobrej robote Faška-Rudáša dostal puk Kriška a ten spoza bránky našiel pred ňou voľného Patrika Lampera, ktorý nezaváhal – 3:1. Štvrtý gól mali potom na hokejkách Sloboda, opäť Lamper a najmä Faško-Rudáš s Ihnačákom, tých bravúrne vychytal Kozel. Na opačnej strane sa zaskvel i Belányi pri tutovke Hunu zblízka. V závere Mikulášania odvolali brankára, hrali v šestici, no duel už nezdramatizovali.

Fakty o zápase:

HC’05 Banská Bystrica – MHK 32 Liptovský Mikuláš 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Góly: 4. J. Sukeľ (Ďatelinka, Ihnačák), 40. Faško-Rudáš (Žiak, Kriška), 46. Lamper (Kriška, Faško-Rudáš) – 22. McShane (Tullio, Mezovský)

Rozhodovali: J. Tvrdoň, Snášel ml. – Synek, Šoltés, vylúčení na dve min.: 6:5, vyššie tresty: Mlynarovič (B. Bystrica) 10 minút za vrazenie na mantinel, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov

Zostavy:

Banská Bystrica: Belányi – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Žiak, Bdžoch, Ganz – Faško-Rudáš, Ihnačák, J. Sukeľ – D’Aoust, Mlynarovič, Vašaš – Lamper, Dvorský, Kriška – Vyhonský, Tamáši, Kabáč – Marek Sloboda

Liptovský Mikuláš: Kozel – Robertson, J. Nemec, Pavúk, Petran, Mezovský, Jesus, Rusina, S. Droppa – Rudolf Huna, A. Lišitak, A. Štrauch – Michalík, Oško, Hamráček – Portokalis, McShane, Tullio – Toma, Uhrík, M. Surový

Hlasy po zápase:

Tuukka Poikonen, tréner Banskej Bystrice: „Začali sme hrať dobre, dali sme gól, no potom sme trošku poľavili a inkasovali sme napokon gól v oslabení na 1:1. V tretej tretine sa vrátili do zápasu, chceli sme ju hrať aktívne, dali sme góly a duel sme tak dotiahli do víťazného konca. Som rád za tretie víťazstvo zverencov pod mojím vedením, ale vždy sa dajú ešte veci zlepšovať. Každopádne, keď sa vyhráva, tak aj trénerovi sa lepšie pracuje. Som zatiaľ spokojný s výsledkami i s mužstvom.“  

Martin Faško-Rudáš, útočník Banskej Bystrice (1+1 v zápase): „Konečne som zaznamenal v zápase viac než bod, no dôležité je, že sme vyhrali za tri body a máme štvrtú výhru v rade. Sme radí, že sa dvíhame a ideme v tabuľke smerom nahor. Zvládli sme tento zápas bojovnosťou. Zlomili sme ho mojím gólom na konci druhej tretiny, v tretej sme pridali ešte tretí gól a doviedli sme to napokon do víťazného konca. Ustrážili sme si to. Zmenili sme prístup v šatni. Povedali sme si, že tento klub má históriu a my musíme hrať lepšie, bojovať jeden za druhého, vždy byť spolu a vtedy to pôjde.“

Jakub Sukeľ, rodák z L. Mikuláša, autor prvého gólu v zápase za Banskú Bystricu: „Nebol to ľahký zápas. Viac než pol zápasu to bolo vyrovnané, respektíve iba o gól. Dôležitý bol náš presný zásah na 2:1 a už sme si to potom postrážili. Hrali sme dobre odzadu, podržal nás i brankár. Sme za to radi, lebo posledné dva zápasy sme s Liptákmi prehrali, sú to dôležité body pre nás. Vyhrali sme štvrtýkrát v rade, po prvý krát v sezóne, poháňa nás to vpred, nálada je výborná. Veríme, že nadviažeme na to aj v ďalšom zápase. Chceme stúpať v tabuľke hore, hlavne dostať sa do predkola play-off a potom je už všetko otvorené. Verím, že sa tam dostaneme a zvládneme to i vo vyraďovačke.“  

Maroš Surový, exbystrický hokejista, útočník L. Mikuláša: „Dostali sme hneď rýchly gól na začiatku. Potom sme mali šance, i ja osobne, na vyrovnanie. Bol to celkom vyrovnaný zápas. My sme však naše príležitosti nepremieňali a Bystričania áno, preto vyhrali. Veľa zápasov prehrávame o gól – o dva, alebo sa rozhoduje v závere. Chýba nám niečo, aby sme zápas prelomili na našu stranu, aj teraz sme na to mali možnosti. Portokalis išiel sám na bránku, mohlo to byť 2:2. Musíme sa z takých situácií poučiť, niečo zmeniť, aby sme vedeli zlomiť zápas. Bystrica nás neprehrala, len nám chýbali góly.“

Milan Jančuška, tréner Košíc: „Bol to vyrovnaný zápas, rozhodlo využívanie šancí. Aj keď sme nedostali v oslabení gól, no v momente, keď vystupoval hráč z trestnej lavice, tak sme dostali v podstate dva góly. Nevyužili sme presilovku piatich proti trom i ďalšie proti štyrom, ďalej tri samostatné nájazdy, takže sme prehrali. Škoda toho lebo sme mohli brať nejaké body z tohto zápasu.“

Príspevok Banskobystrickí hokejisti vyhrali štvrtýkrát v rade, zdolali aj Liptákov + HLASY zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Projekt Social Impact Academy: Čo sa podarilo v magickom roku 2020

$
0
0

Rok 2020 nezačal podľa predstáv OZ LINK CoWorking Banská Bystrica , ale s projektom Social Impact Academy sa podarilo zaujať 103 mladých ľudí a s nimi uskutočniť 20 úspešných projektov.

Na začiatku roka 2020 bolo hodnotiace stretnutie s prvými účastníkmi, ktorí v jeseni roku 2019 uskutočnili 4 úspešné projekty. Nasledovala jar plná prekvapení, kedy sa každý projekt presúval do online priestoru.

Aj počas online školení sa projektu Social Impact Academy podarilo zapojiť motivovaných ľudí z celého Slovenska. Šikovní účastníci si vymysleli 4 skvelé projekty, ako napríklad upratovanie lesného úseku v meste Bratislava, pitítka pre vtáčikov, „búdka zabav ma“ alebo magnet fishing- zaujímavý spôsob čistenia vodných tokov.

Počas jesenného turnusu sa podarilo účastníkom zrealizovať neskutočných 16 projektov. Projekty boli rôzneho charakteru od čistenia obcí od odpadu, obnovy lavičiek, pomoci psíkom a mačičkám v útulkoch, či seniorom v Nitrianskom domove dôchodcov. Do jesenného turnusu sa zapojili mladí ľudia z celého Slovenska.

Súčasťou projektu Social Impact Academy boli aj sprievodné podujatia ako Startup Weekend, motivačné prednášky zaujímavých hostí. Prvým rečníkom bol Daniel Csúr, ktorý účastníkov motivoval využívať všetky príležitosti, ktoré máme vo svojom živote. Druhým rečníkom bol Marián Hríň, ktorý svojím pôsobením v organizácií Show your talent ukázal účastníkom, ako sa dá robiť zaujímavý marketing. Účastníci dostali marketingové rady šité na mieru pre ich projekty.

V jesennom turnuse sa pripojili aj zahraniční partneri z Nórska na Workshope mládežníckych organizácií. Svoj životný príbeh porozprával Mete Seymen spolu s dobrovoľníčkami Paulou Aarseth Tausend a Ellen Irene.

Obe dobrovoľníčky si precestovali svet, zažili veľa zaujímavých situácií, ale s radosťou sa vrátili spať do Nórska, aby mohli vzdelávať mladých ľudí doma a ponúknuť im kúsok sveta zo svojho srdca,“

hovorí Mete Seymen, partner projektu.

Mete Seymen

Mete Seymen

„Aj keď sme nechceli, museli sme sa presunúť do online priestoru. Bola to pre nás výzva naučiť sa robiť s novým prostredím a spraviť školenie zábavným. Dalo v istých momentoch zabrať, ale myslím si, že sme to zvládli na jednotku s hviezdičkou,“

dopĺňa Nora Bělousovová, PR manažérka projektu Social Impact Academy.

Od začiatku júla 2019 sa do projektu Social Impact Academy a jeho sprievodných aktivít zapojilo niečo vyše 500 mladých aktívnych ľudí, z toho vzdelávacími modulmi (Kurz mladého lídra a Inkubátor) prešlo niečo vyše 140 mladých ľudí, ktorí vytvorili spolu 24 úspešných projektov. Ďakujeme všetkým zúčastnením, partnerom a podporovateľom. Viac o úspešných projektoch sa dovziete na Facebookovej skupine SocialImpactAcademy alebo webovej stránke LinkCoworking.

Projekt realizuje občianske združenie LINK CoWorking Banská Bystrica spolu s partnermi Rada mládeže Banskobystrického kraja a Språkogkulturforening z Nórska. Projekt Social Impact Academy je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.

Viac informácií získate na : soc.imp.academy@gmail.com alebo FB SocialImpactAcademy.

Príspevok Projekt Social Impact Academy: Čo sa podarilo v magickom roku 2020 zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Kotlebovi sa rozpadá vedenie strany, ĽSNS opúšťajú 5 poslanci NR SR europoslanec

$
0
0

Poslanci Národnej rady SR Milan Mazurek, Ondrej Ďurica, Miroslav Suja, Eduard Kočiš, Miroslav Urban a europoslanec Milan Uhrík sa rozhodli vystúpiť z Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS), ktorá má sídlo v Banskej Bystrici. V čase, keď preferencie tejto strany sa pohybujú na úrovni 8 percent je to pomerne prekvapujúca informácia.

Rozkol v strane

Títo opoziční politici odchádzajú z ĽSNS po zmene stanov, ktorá posilnila pozíciu predsedu Mariana Kotlebu. Nikto z nich však  podľa Uhríka z politiky neodchádza.

„Po prijatí nových stanov členovia strany už definitívne stratili možnosť akokoľvek zasahovať a podieľať sa na rozhodovaní o podstatných otázkach ohľadne fungovania a smerovania našej strany,“

skonštatoval vo vyhlásení Milan Uhrík.

Milan Uhrík

Milan Uhrík

Podľa neho rozhodnutie predsedu strany Mariana Kotlebu prevziať na seba všetku moc podporila aj vybraná časť členskej základne, ktorá to bez ich vedomia odhlasovala.

„Toto rozhodnutie zmeniť pôvodne ľudovú stranu na stranu jediného muža musím rešpektovať, avšak ako zástanca tímovej spolupráce sa s tým jednoducho nedokážem stotožniť,“

dodal Uhrík, ku ktorému sa pridala pätica poslancov NR SR, ktorá nechce byť súčasťou tzv. nového systému fungovania strany. Predsedovi Kotlebovi poďakovali za spoluprácu a príležitosť byť vo vrcholovej politike.

Milan Mazurek

Milan Mazurek

„Naša spoločná cesta sa však končí, pretože naše názory na fungovanie a smerovanie strany do budúcna sa už príliš rozchádzajú. A namiesto vyvolávania nejakých vnútorných rozporov či konfliktov považujem za korektnejšie a slušnejšie vydať sa radšej vlastnou cestou,“

uviedol k svojmu odchodu zo strany europoslanec  Uhrík.

Ondrej Ďurica potvrdil, že odídenci zo strany končia aj v poslaneckom klube ĽSNS. Ten mal po minuloročných voľbách pôvodne 17 členov, po odchode trojice Taraba a bratia Kuffovci zostal na 14 poslancoch a po aktuálnom odchode ďalších piatich poslancov sa zúži na deväťčlenný klub.

V zmysle rokovacieho poriadku musí mať poslanecký klub minimálne osem členov, inak zanikne. Poslanci po svojom odchode z ĽSNS nateraz nechcú komentovať svoju ďalšiu politickú budúcnosť.

Sídlo ĽSNS v Banskej Bystrici

Sídlo ĽSNS v Banskej Bystrici

Predseda s podpredsedom reagujú

Predseda ĽSNS Marian Kotleba reagoval na odchod poslancov zo strany slovami, že niektorí z nich nechcú rešpektovať zmeny stanov, ktoré schválili legitímni delegáti snemu:

„Viete, stanovy sú rovnako záväzné pre predsedu ako aj pre všetkých ostatných členov a aj v každých stanovách sa nájdu veci, s ktorými nesúhlasia úplne všetci, ale keď jednoducho to snem schváli, tak sa tomu musia všetci podriadiť.“

Marian Kotleba nevie, či odídenci od neho chcú založiť novú stranu, no vie si v budúcnosti predstaviť spoluprácu s Mazurekom aj Uhríkom. Nevie si však predstaviť spoluprácu s tými, ktorí sa zachovali nefér. Podľa neho  tieto „hry“ rozohral poslanec Eduard Kočiš.

Eduard Kočiš

Eduard Kočiš

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský, ktorý je v súčasnosti aj dočasne povereným hovorcom strany, k tomu povedal:

„V tých stanovách, sú všetky veci, ktoré sa menili v roku 2019. To znamená, že to sú veci, za ktoré oni sami hlasovali, čo sa týka kompetencií predsedu a predsedníctva.  Jediné, čo sa menilo teraz, je počet členov delegátov snemu a počet členov predsedníctva. To sú jediné dve zásadné zmeny. Takže to, čo oni rozprávajú, že im vadí nejaké upevňovanie si pozície predsedu, to je pre mňa čistá schizofrénia.“

Ďalej pokračoval:

„My sme sa dostali do parlamentu v čase, kedy Milan Uhrík a MIlan Mazurek boli úplne neznámi ľudia na našej kandidátke. Marian Kotleba sa stal županom bez toho, aby oni vôbec existovali v rámci strany, takže nemám vôbec obavu o to, že naša strana nebude fungovať ďalej. Oni vstúpili do strany v roku 2015, päť rokov sme fungovali bez nich a budeme bez nich fungovať aj naďalej. Nevidím v tom žiadny problém.“

Aký to bude mať skutočný dopad na fungovanie strany, sa ukáže až po určitom čase. V každom prípade došlo k vnútornému oslabeniu ĽSNS.

Martin Beluský

Martin Beluský

Príspevok Kotlebovi sa rozpadá vedenie strany, ĽSNS opúšťajú 5 poslanci NR SR europoslanec zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Stredoslovenské múzeum vo svojom tradičnom cykle ponúka stretnutie s osobnosťou Mateja Bela

$
0
0

Banskobystrické Stredoslovenské múzeum aj v roku 2021 pokračuje v obľúbenom cykle Stretnutia s minulosťou. Sledovať ich môžete priamo na sociálnej sieti tejto kultúrnej inštitúcie. V dnešnom vydaní bude hosťom docent Imrich Nagy, ktorý sa zameria na dielo polyhistora Mateja Bela.

Zaujímaví hostia a rôznorodé témy, ktoré súvisia s našou minulosťou. To všetko sa spája s podujatím Stretnutia s minulosťou. Svojim priaznivcom sa múzeum snaží priblížiť nielen zaujímavé osobnosti a ich tvorbu, ale aj zaujímavé a často aj nové informácie súvisiace s históriou Slovenska. Dnes sa cyklus zameria na jednu z najvýznamnejších osobností slovenskej histórie, polyhistora Mateja Bela.

Matej Bel

Matej Bel

Tento vlastenec a vzdelanec je posudzovaný ako význačný európsky vedec 18. storočia. Svedčia o tom aj viaceré ocenenia, ktoré za svoju tvorbu získal. Zaslúžil sa napríklad o vydávanie Bratislavských novín a za jeho životné dielo možno považovať Historicko-zemepisný poznatok o súvekom Uhorsku. Fakt, že na Mateja Bela sa aj dnes musíme pozerať ako na človeka, ktorý zanechal dôležitú stopu v dejinách Slovenska, potvrdzuje aj  univerzita v Banskej Bystrici, ktorá nesie jeho meno.

Tieto slová potvrdzuje aj historik Imrich Nagy z Filozofickej fakulty UMB:

V poslednom desaťročí dielo Mateja Bela znovu ožilo v nových a vo väčšine prípadov aj v úplne prvých prekladoch do slovenčiny. Aký je dôvod tohto oneskoreného záujmu o Bela a jeho dielo? Čo môže ponúknuť dnešnému čitateľovi, ktorý sa zaujíma o výskum regionálnych dejín? Na príklade Belovho opisu Zvolenskej stolice si zodpovieme tieto aj ďalšie súvisiace otázky a pozrieme sa aj na perspektívy belovského výskumu v najbližšom období.“

Imrich Nagy

Imrich Nagy

Stretnutia s minulosťou na tému Matej Bel a výskum regionálnych dejín si môžete pozrieť už v stredu 27. januára 2021 na facebookovej stránke Stredoslovenského múzea https://www.facebook.com/stredoslovenske.muzeum/. Priamy prenos sa začne o 18:30 hodine.

Matej Bel (1684 – 1749)

Patril medzi najväčších uhorských učencov 18. storočia, bol členom mnohých vedeckých európskych spoločností a nazývali ho „veľkou ozdobou Uhorska“. Narodil sa 24. marca 1684 v Očovej pri Zvolene v rodine poddaného sedliaka.

Základné školy vychodil v Lučenci, v Kalinove, evanjelické lýceum v Banskej Bystrici a gymnázium v Bratislave, vysokoškolské štúdium absolvoval na nemeckej univerzite v Halle, kde popri teológii študoval aj dejiny, jazyky a prírodné vedy. Po návrate zo štúdií bol evanielickým farárom v Banskej Bystrici a prorektorom lýcea.

Po potlačení Rákócziho povstania, s ktorým sympatizoval, odsúdili ho na smrť, ale nakoniec omilostili. Roku 1714 nastúpil na miesto rektora na Evanielickom lýceu v Bratislave, kde sa stal neskôr aj farárom. A práve v období  bratislavského pôsobenia vrcholí jeho vedecká činnosť.

Matej Bel

Matej Bel

Podrobný plán vlastivedného výskumu Uhorska opísal v latinskom diele Hungariae antiquae et novae Prodromus (Posol starého a nového Uhorska), ale vrchol jeho vedeckého výskumu predstavovalo vlastivedné dielo Notitia Hungariae novae historico-geographica (Historicko-zemepisné znalosti o novom Uhorsku), v ktorého štyroch zväzkoch na vysokej odbornej úrovni zhrnul poznatky o Uhorsku.

Napísal ho z poverenia samotného cisára Karola VI. Bol autorom ďalších základných diel, napríklad o uhorskom poľnohospodárstve Tractatus de re rustica Hungarorum (Rozprava o uhorskom poľnohospodárstve), v ktorom sú zaujímavé a cenné údaje aj o živote nášho ľudu, a tiež autorom stručného prehľadu zemepisu Uhorska.

Hoci bol Bel uhorským vlastencom, nezakrýval svoj slovenský pôvod a uvedomenie. Vo svojich dielach zdôrazňoval starobylý pôvod Slovákov, bránil ich rovnoprávne postavenie a obdivoval ich zdatnosť a jazyk. Preto boli vzdelaní Slováci právom hrdí na tohto polyhistora, na jeho členstvo v učených spoločnostiach a akadémiách (Londýn, Jena, Berlín, Olomouc) i na povýšenie do šľachtického stavu a na zlatú medailu, ktorou ho vyznamenal pápež Klement XII.

Matej Bel zomrel 25. augusta 1749 na mŕtvicu, keď sa vracal z nemeckého Altenburgu do svojej Bratislavy. Po ňom je pomenovaná Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Príspevok Stredoslovenské múzeum vo svojom tradičnom cykle ponúka stretnutie s osobnosťou Mateja Bela zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.


Po 76 rokoch od oslobodenia Osvienčimu si pripomíname Medzinárodný deň obetí holokaustu

$
0
0

V stredu 27. januára 2021 si poľský Osvienčim a svet pripomínajú 76. výročie oslobodenia nacistického koncentračného tábor Auschwitz – Birkenau, kde v rokoch 1941 – 1945 zahynulo 1,4 milióna väzňov, z toho asi 1,1 milióna Židov. Je to Medzinárodný deň obetí holokaustu.

Osvienčim je memento, nikdy viac…

Vyhladzovací tábor Auschwitz – Birkenau pri poľskom meste Osvienčim sa natrvalo stal symbolom holokaustu a ďalších zločinov, ktoré spáchalo hitlerovské Nemecko.

Najväčšia nacistická továreň na smrť vznikla na jar 1940. Pôvodný tábor bol určený pre poľských vojnových zajatcov. Zakrátko sa však začalo s jeho rozširovaním, ktoré pokračovalo až do augusta 1944.

Po vstupe Červenej armády na územie dnešného Poľska začali Nemci s postupnou likvidáciou a evakuáciou tábora. Vraždenie Židov napriek tomu pokračovalo až do novembra 1944. V rovnakom čase sa nacisti zbavili väčšiny väzňov, ktorí obsluhovali plynové komory a krematóriá.

Ostatných postupne evakuovali na otrocké práce do nemeckých priemyselných podnikov. Značnú pozornosť venovali nacisti zahladzovaniu stôp po svojich zločinoch. Odvážali majetok ulúpený deportovaným Židom, rozoberali drevené baraky, zasypávali jamy s popolom zo spálených tiel a ničili písomné záznamy.

Definitívny rozkaz na opustenie tábora bol vydaný 17. januára 1945. Asi 56 000 väzňov bolo vyhnaných do mesta Gliwice. Odtiaľ ich vo vlakoch odvážali do Buchanwaldu, Mauthausenu a ďalších koncentrákov. Počas týchto tzv. pochodov smrti bolo približne 15 000 väzňov zastrelených dozorcami alebo zomrelo v dôsledku chladu a vyčerpania.

 

Svedectvá obetí i vrahov 

Historik a riaditeľ banskobystrického Múzea SNP Stanislav Mičev o holokauste počas II. svetpvej vojny povedal:

„Po nacistickej konferencii vo Wansse prišlo na rad konečné riešenie židovskej otázky v Európe. Absurdnosť a neľudskosť tohto vraždenia nemienim komentovať vlastnými slovami. Podľa môjho názoru úplne postačujú výpovede a dokumenty z norimberského tribunálu. Hovoria sami za seba. Ide o výpovede a dokumenty obetí aj ich vrahov.

Stanislav Mičev

Stanislav Mičev

Z  úradnej správy poľskej vládnej komisie pre vyšetrovanie nemeckých zločinov v Poľsku (Treblinka):  

„Všetky obete sa museli vyzliecť šaty a obuv, ktoré boli pozbierané. Všetky obete, v prvom rade ženy a deti, boli potom nahnané do komôr smrti. Tí, ktorí boli príliš slabí alebo sa pomaly pohybovali, boli poháňaní pažbami, bičíkmi a päsťami. Niektorí sa pokĺzli a spadli a ostatné obete boli prinútený ísť ďalej a stúpať po ich telách. Malé deti len hádzali dovnútra. Až do nemožnosti preplnené komory boli hermeticky uzavreté a bol do nich pustený plyn. Za niekoľko minút bolo po všetkom. Iní muži – Židia – museli potom odniesť mŕtvoly z rampy a pochovať ich v spoločnom hrobe. Prichádzali nové a nové transporty a cintorín sa rozrastal.“

Výpoveď poľského vyšetrujúceho sudcu Zdislava Lukaszewicza o vraždení v Treblinke: 

„Aby sa do komôr vošlo viac obetí, boli tam ľudia vháňaní so zdvihnutými rukami a na hlavy im hádzali malé deti. Esesák Sepp Heitreider bol špecialistom na zabíjanie malých chlapcov, ktorých bral za nôžky a zabíjal ich tak, že udrel ich hlavičkou o plot.“

Z výpovede strážcu zajatcov v koncentračnom tábore Buchenwald Andreasa Pfaffenbergera:

„Po prehliadke tetovaných väzňov boli tí z nich, ktorí mali najzaujímavejšie a najumeleckejšie urobené tetovanie, umiestnení do nemocnice a tam boli injekciami, ktoré im dával Karol Baigs, obyčajný trestanec, usmrtení. Potom boli telá prenesené do nemocničnej márnice, kde boli kusy kože s tetovaním vyrezané a spracované. Takto spracovaná koža bola odovzdaná žene Standertenführera Kocha, ktorá používala tieto kusy kože ako tienidlá na lampy a na inú výzdobu svojho domu.“

Výpoveď V. Couturier, francúzskej svedkyne pred medzinárodným tribunálom v Norimberku: 

„Židovským ženám, ktoré prišli do tábora v prvých mesiacoch tehotenstva, robili potraty. Ženám v posledných mesiacoch tehotenstva bolo dovolené priviesť deti na svet, potom však novorodenca utopili vo vedre vody.“

Výpoveď Šmaglevskej, poľskej svedkyne pred medzinárodným tribunálom v Norimberku:

„V tej dobe, keď boli v plynových komorách židia najviac vyhladzovaní, vyšlo nariadenie, že deti treba hádzať do pecí krematória, alebo do jamy krematória, bez toho aby ich predtým zadusili plynom…. Deti hádzali živé. Krik týchto detí bolo počuť po celom tábore… o množstve zavraždených detí (sme si robili predstavu) podľa množstva detských kočíkov, ktoré boli odovzdané do skladu. Niekedy to bolo 100, niekedy 1000 (denne).

Výpoveď Rudolfa Hößa, veliteľa koncentračného tábora Auschwitz:

„Myslím, že aspoň 2 500 000 obetí bolo tam zahubených a popravených v plynových komorách a spálením, a že aspoň ešte pol milióna ľudí zahynulo hladom a na nemoci.“

Vraždenie väzňov a zahladzovanie stôp až do príchodu Červenej armády

V dňoch 20. a 26. januára 1945 vyhodili Nemci do povetria osvienčimské krematóriá a plynové komory. V táborovom komplexe pritom stále zostávalo vyše 8 000 väzňov. Väčšinou boli natoľko zúbožení, že ich nezaradili do transportov, zatiaľ čo zvyšným sa podarilo ukryť pred evakuáciou. Nachádzali sa medzi nimi aj deti a nemluvňatá, ktoré sa narodili v koncentráku.

Nacisti chceli všetkých zavraždiť, ale v dôsledku chaosu a dezercií strážnikov ich zabili asi 700. Preživší väzni dokázali v tejto situácii zorganizovať svojpomocnú zdravotnú starostlivosti a distribúciu oblečenia a potravín z otvorených skladov. Súčasne prichádzali do tábora ľudia z okolitých obcí. Niektorí preto, aby sa ujali opustených sirôt, ale väčšinou iba rabovali cennosti, ktoré Nemci nestihli odviezť.

Oslobodenie tábora

Okolo 15. hodiny v sobotu 27. januára 1945 vstúpili do komplexu Auschwitz – Birkenau prví sovietski vojaci, príslušníci 60. armády 1. ukrajinského frontu. Krátko po nich dorazili do tábora sovietske a poľské filmové štáby. Vďaka nim sa celý svet dozvedel úplnú pravdu o osvienčimskom pekle.

V roku 1947 sa z miesta bývalého nacistického koncentračného tábora stalo múzeum, ktoré v roku 1979 zapísali na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Na návrh Izraela, USA, Ruska a Kanady vyhlásilo 1. novembra 2005 Valné zhromaždenie OSN 27. január za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.

Obete holokaustu 

Toto slovo pochádza z gréckeho slova „holo“, čo znamená celý a „kaustos“ – spáliť. Tento výraz sa najužšie spája s úmyselným pokusom nemeckých nacistov vyhladiť židovskú rasu v Európe v rokoch 1941 až 1945. Bol to pravdepodobne najšokujúcejší a najďalekosiahlejší čin tej doby.

Ústredným znakom zvrátenej filozofie nemeckého diktátora Adolfa Hitlera bol údajný boj medzi Nemeckom ako jediným štátom schopným zachrániť európsku civilizáciu a medzinárodným židovským sprisahaním, ktoré vraj rozvrátilo a ovládlo svet.  Antisemitizmus tých čias videl Židov ako parazitických kapitalistov a revolučných boľševikov. Hitler chápal Židov ako zlo, nezmieriteľných nepriateľov Nemecka, ktorých treba vyhnať z krajiny.

Adolf Hitler prevzal moc v januári 1933 a začal sa pomalý proces obmedzovania občianskych práv a hospodárskeho postavenia pol milióna Židov v Nemecku.  Tých  v rokoch 1933 – 1934 vyhadzovali zo štátnych úradov a z mnohých profesií, bojkotovali ich obchody a podniky. Tisícky Židov utieklo do zahraničia, do roku 1939 ich zostala v Nemecku menej ako polovica. V septembri 1935 neslávne známe norimberské zákony zbavovali Židov nemeckého občianstva, zakazovali sa manželstvá alebo pohlavné styky medzi nemeckými Židmi a etnickými Nemcami  „Árijcami“.

Najviac obetí holokaustu pochádzalo z radov Židov, ale boli nimi aj príslušníci niektorých slovanských národov a  Rómov. Terčom likvidácie sa stali taktiež homosexuáli, Svedkovia Jehovovi, ľudia s telesným či duševným postihnutím a politickí odporcovia nacizmu z radov komunistov, anarchistov a demokratov, ale aj sovietski vojnoví zajatci. Celkový počet obetí holokaustu sa odhaduje na 12 až 16 miliónov, z toho zhruba 6 miliónov bolo Židov.

Zavraždení vo vyhladzovacích koncentračných táboroch

Auschwitz – Birkenau                                  1 135 000

Treblinka                                                           870 000

Belzec                                                                 600 000

Majdanek                                                          230 000 – 360 000

Chelmno                                                           150 000 – 320 000

Sobibor                                                             250 000

Maly Trostinec                                                200 000

Rómsky holokaust

Nacisti v roku 1942 zriadili špeciálny „Cigánsky koncentračný tábor“  v Auschwitz – Birkenau pri meste Osvienčim Táborovým lekárom tam bol smutne známy Josef Mengele, prezývaný ako anjel smrti. Ten robil na Rómoch, najmä na tehotných ženách, novorodencoch a dvojčatách svoje tzv. vedecké pokusy.

V tábore internovali asi 22 tisíc Rómov, pričom vyše 19 tisíc z nich zavraždili. V noci z 2. na 3. augusta 1944 nacisti najprv izolovali práceschopných mužov i ženy a deportovali ich do koncentračných táborov v Nemecku – Buchenwald a Ravensbrück.

V noci z 2. na 3. augusta 1944 “Cigánsky koncentračný tábor” Auschwitz  –  Birkenau ako súčasť vyhladzovacieho nacistického tábora zlikvidovali, keď predtým sa Rómovia postavili na odpor.

Do plynovej komory vtedy odviezli 2 897 Rómov vrátane žien, starcov a detí, ich telá spálili v jamách neďaleko krematória. Práve 2. august je Pamätným dňom rómskeho holokaustu. Odhaduje sa, že počas druhej svetovej vojny zahynulo v Európe 300 – 500 tisíc Rómov.

Holokaust na Slovensku

Vo vojnovom Slovenskom štáte od roku 1940 spolu so Židmi zbavili možnosti stať sa príslušníkmi brannej moci aj Rómov

V roku 1941 na základe vyhlášky „o úprave niektorých pomerov Cigánov“ skupine olašských Rómov zakázali tradičné kočovanie. Komunity usadlých Rómov boli povinné odstrániť svoje obydlia od štátnych alebo miestnych ciest a umiestniť ich oddelene od obce. Zároveň dostali zákaz cestovať hromadnou dopravou, do miest a obcí smeli vstupovať iba vo vyhradenom čase.

Do histórie Slovenska sa neslávne zapísal  9. september 1941 schválením tzv. Židovského kódexu. Išlo o vládne nariadenie o právnom postavení Židov, ktoré ich nekompromisne pripravilo nielen o základné občianske a ľudské práva, ale aj o majetok. Väčšina Židov tak bola odkázaná na pomoc od štátu, ktorý následne ich situáciu „riešil“ deportáciami.

Ľudácky režim sa snažil zbaviť Židov a tým aj sociálneho problému, ktorý sám vytvoril. K definitívnemu rozhodnutiu o deportáciách židovských občanov zo Slovenska na územie okupované Nemeckom prišlo na začiatku roku 1942. Prvý transport tisícky židovských žien vypravili z Popradu 25. marca 1942, v polovici apríla začali Slovensko opúšťať transporty, v ktorých už deportovali celé rodiny. Posledný transport odišiel 20. októbra 1942.

Nemecko súhlasilo s deportáciou slovenských Židov pod podmienkou, že slovenská vláda zaplatí za každého deportovaného poplatok vo výške 500 ríšskych mariek, čo sa aj stalo. Väčšina z celkového počtu 57 transportov smerovala do Lublinskej oblasti, 19 transportov do tábora v Osvienčime.

Celkovo bolo zo Slovenska v roku 1942 deportovaných takmer 58 tisíc Židov a túto vlnu deportácií prežilo iba niekoľko sto ľudí. Druhá vlna transportov bola v čase nemeckej okupácie Slovenska v réžii okupantov a týkala sa zhruba 13 tisíc ľudí. 

Transporty banskobystrických Židov začali v roku 1942

Pred rokom 1942 žilo v Banskej Bystrici 1 327 Židov. Ich odsun z mesta pod Urpínom a blízkeho okolia sa začal 24. marca 1942. Miestni gardisti a žandári odvliekli asi 80 mladých mužov do zberného tábora v Žiline a 27. marca ich deportovali do koncentračného tábora Majdanek pri Lubline v obsadenom Poľsku.

Dievčatá a mladé ženy sústredili 30. marca 1942 v židovskej škole, 83 dievčat odvliekli do zberného tábora v Poprade a 3. apríla 1942 ich deportovali do tábora smrti v Osvienčime. Asi 27 dievčatám a 15 mužom sa podarilo ukryť. Časť z nich prešla ilegálne do Maďarska.

Deportácie celých rodín sa začali koncom apríla 1942. V Banskej Bystrici sústredili niekoľko desiatok židovských rodín, najmä z okolia. Odvliekli ich do zberného tábora v Žiline a odtiaľ ich deportovali 29. apríla do Osvienčimu, kde bola väčšina z nich krátko po príchode zavraždená.

Majdanek, Sobibor, Osvienčim

Veľké zatýkanie Židov prebiehalo v Banskej Bystrici a na jej okolí 6. a 7. júna 1942. V týchto dňoch sústredili gardisti a žandári v židovskej škole stovky Židov z celého okresu a nasledujúci deň 9. júna ich zaradili do transportu, ktorý bol vypravený zo Zvolena do Lublinskej oblasti vo východnom Poľsku. Práceschopných mužov deportovali do koncentračného tábora Majdanek, ženy, deti a starcov do tábora smrti Sobibor, kde ich zavraždili.

Ďalšia skupina Židov z okresu Banská Bystrica bola odvlečená 12. júna 1942 cez Žilinu do Lublinskej oblasti a 31. júla 1942 niekoľko desiatok Židov do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime. Posledné skupiny Židov, ktorým odňali výnimky, boli odvlečené do tábora v Žiline v priebehu augusta 1942. Väčšina z nich bola deportovaná v septembri do Osvienčimu a tam usmrtená.

Z územia dnešného Slovenska odvliekli do tohto koncentračného tábora celkom 65 692 osôb. Podľa údajov repatriačných úradov sa po oslobodení likvidačného tábora Osvienčim 27. januára 1945 Červenou armádou vrátilo len 348 osôb…

Z Banskej Bystrice odvliekli takmer 60 percent Židov 

V roku 1942 bolo z Banskej Bystrice deportovaných 56 % židovského obyvateľstva a z celého okresu približne 60 %. Banská Bystrica sa zaradila k mestám s najnižšou kvótou deportovaných na Slovensku. Hnuteľný majetok odvlečených Židov prešiel pod správu miestneho daňového úradu a bol rozpredaný na verejných dražbách.

Zaobchádzanie so Židmi počas sústreďovania a zaraďovania do transportov sa stretlo u časti obyvateľov mesta s nevôľou. Po prerušení deportácií koncom októbra 1942 bolo v banskobystrickom okrese 609 držiteľov výnimky. V samotnom meste evidovali okolo 400 židovských obyvateľov chránených výnimkami, medzi nimi 33 tzv. prezidentskou výnimkou.

Začiatkom roku 1944 registrovali v okrese 526 Židov chránených výnimkami, niekoľkí sa ukrývali v meste a na okolí. V máji 1944 sa zvýšil počet Židov o desiatky rodín vypovedaných z východného Slovenska a počas deportácií maďarských Židov aj o utečencov z Maďarska.

Slovenské národné povstanie 

Po vypuknutí SNP sa Banská Bystrica stala útočiskom pre tisícky Židov z rôznych častí Slovenska. V meste sa obnovila činnosť židovských krúžkov a spolkov. Židovská komunita a židovské charitatívne spolky pomáhali utečencom. Viacero Židov z Banskej Bystrice vstúpilo počas SNP do povstaleckej armády a partizánskych jednotiek. Mnohí z nich padli v bojoch.

V septembri 1944 pristála v Banskej Bystrici štvorčlenná skupina parašutistov z Palestíny vedená Chavivou Reikovou, odchovankyňou miestnej pobočky hnutia Hašomer Hacair. Chaviva Reik zintenzívnila sociálnu činnosť medzi utečencami a organizovala židovskú mládež na boj proti postupujúcemu nemeckému vojsku.

Ona a jej traja spolubojovníci boli po potlačení SNP zavraždení pri Kremničke a pochovaní v masovom hrobe. Vlani v areáli Múzea SNP Bystričania pomenovali po svojej hrdinskej čestnej občianke romantickú záhradu a odhalili jej pamätník, ktorého autorom je akademický sochár Péter Gáspár.

Koncom októbra 1944 pred obsadením mesta nacistami opustili Židia Banskú Bystricu a uchýlili sa do okolitých obcí a hôr. Krátko potom však časť z nich nemecká bezpečnostná služba a slovenskí gardisti zaistili, mučili, zavraždili a pochovali v masových hroboch.

Mnoho Židov sa ukrylo v odľahlých obciach, lesoch, v bunkroch a prežilo za pomoci miestneho obyvateľstva. Viac ako sto slovenským obyvateľom Banskej Bystrice a okolia udelila izraelská vláda za záchranu Židov titul Spravodlivý medzi národmi.

Po vojne sa iba časť Židov vrátila

Po oslobodení mesta 25.marca 1945 sa do Banskej Bystrice vrátili stovky preživších. Len malá časť z nich boli pôvodnými obyvateľmi mesta. V prvých povojnových mesiacoch odhalili na okolí Banskej Bystrice viacero masových hrobov.

V najväčšom z nich pri obci Kremnička sa našlo 747 obetí, väčšinou Židov. Židovská komunita zásluhou rabína Dr. Arona Schönfelda, ktorý sa zachránil za pomoci slovenských spoluobčanov, potom obnovila svoju činnosť.

Príspevok Po 76 rokoch od oslobodenia Osvienčimu si pripomíname Medzinárodný deň obetí holokaustu zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Miro Toman: „Piata kolóna“ bystrických aktivistov a BBA na strane Remišovej proti primátorovi

$
0
0

Týždeň po vypuknutí názorového konfliktu medzi Remišovej ministerstvom a banskobystrickým, primátorom Jánom Noskom v súvislosti s prípravou území udržateľného mestského rozvoja (UMR) k efektívnemu čerpaniu eurofondov v novom programovacom období zaútočili na štatutára nášho mesta poslanci Banskobystrickej alternatívy nasledovaní bystrickými aktivistami. Čo sa stalo?

Skôr ako sa budeme zaoberať koreňmi tohto verejného sporu, sa musíme vrátiť do minulého roka. Krátko po parlamentných voľbách a vzniku novej koaličnej vlády Igora Matoviča sa začali prejavovať určité animozity voči Banskej Bystrici a nášmu kraju, akoby pomsta za predchádzajúcu „priazeň“ vlády Petra Pellegrinimu (stopnutie pripravenej komplexnej rekonštrukcie Rooseveltovej nemocnice, zadržanie schválených financií na športovú infraštruktúru pri príprave EYOF 2022, či potrebnej investície na akútnu  opravu zničenej cesty na Muráni).  

Časom sa ukázali veľké odborné rezervy Remišovej ministerstva v riadení eurofondov a investícií do rozvoja. Vlani v decembri Únia miest Slovenska, ktorej členom je aj mesto Banská Bystrica, vyjadrila zásadný nesúhlas s priebehom prípravy území udržateľného mestského rozvoja pre efektívne využitie eurofondov v  novom programovacom období 2021 – 2027 a odstúpila od Memoranda o spolupráci s Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu podpísaného na začiatku roka 2020.

Veronika Remišová

Veronika Remišová

V polovici januára 2021 vydalo Remišovej ministerstvo tlačovú správu, podľa ktorej jediným problematickým bodom zostáva spoločné územie udržateľného mestského rozvoja s jadrovým mestom Banská Bystrica, pretože obe susedné mestá Banská Bystrica smerom na sever a Zvolen smerom na juh presadzujú dve samostatné územia UMR.

K tomu zaznela vyhrážka podpredsedníčky vlády Veroniky Remišovej, že ak tento postoj obidve mestá nezmenia v najbližších týždňoch, toto územie vraj bude vyradené zo systému UMR, čím príde o jeden zo zdrojov financovania svojho rozvoja z prostriedkov EÚ. Odporúčanie ministerstva tak prešlo do ultimatívnej požiadavky, ktorá vonkoncom nerešpektuje autonómiu miestnej samosprávy, princípy subsidiarity a partnerstva.

Na to reagoval banskobystrický primátor Ján Nosko otvoreným listom ministerke Remišovej, čo komentoval slovami:  „Nesúhlasíme s dnešnými mediálnymi vyjadreniami podpredsedníčky vlády Veroniky Remišovej. Banská Bystrica si len dlhodobo kladie základnú otázku, prečo sme ako jediné krajské mesto nútení realizovať model spoločného UMR s mestom Zvolen, a prečo nemôžeme ísť do vytvorenia samostatného UMR. Vzhľadom na to, že s pani ministerkou máme diametrálne odlišný názor na tvorbu UMR a chceli by sme si protikladné stanoviská spolu s primátorkou mesta Zvolen Lenkou Balkovičovou objasniť, šesť mesiacov sa intenzívne dožadujem stretnutia s pani ministerkou.“

Ján Nosko

Ján Nosko

Podľa primátora obe mestá majú nárok na vytvorenie samostatného UMR. Dve samostatné územia UMR korešpondujú aj so zámerom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) vytvoriť dva Strategicko-plánovacie regióny (SPR), pričom v jednom je Banská Bystrica spolu Breznom a v druhom Zvolen – Detva a Krupina. Sú to územia, pre ktoré sú v rámci PHRSR BBSK definované špecifické stratégie. Napokon vlastné územia udržateľného mestského rozvoja  potrebné pre čerpanie eurofondov v budúcom programovom období majú aj menšie mestá v našom kraji, ako sú Rimavská Sobota a Lučenec.

Vyjadrila sa aj zvolenská primátorka Lenka Balkovičová:  „Rozumiem jednému i druhému prístupu. Ak sa ma niekto opýta na môj osobný názor, vždy poviem, že Zvolenčania i Bystričania sme jedna rodina. Rodina, v ktorej sa možno sem-tam vzájomne doberáme, no naše vzťahy ostávajú nadštandardné. Aj preto chápem pani ministerku, že v spojení vidí príležitosť rozvíjať väčšie územie v prospech väčšieho počtu jeho obyvateľov.  Zároveň plne rešpektujem pána primátora a jeho snahu postupovať v oblasti regionálneho rozvoja samostatne. A nielen to. Sami sme vytvorili svoje vlastné partnerstvo s mestom Sliač a obcami Kováčová, Budča a Lieskovec a sme schopní rozvíjať toto územie v rámci neho.“

Únia miest Slovenska

Únia miest Slovenska

Remišovej ministerstvo dodnes jasne nevysvetlilo mestám Banská Bystrica a Zvolen, prečo by nemohli mať samostatné územia UMR, keď podľa metodiky ministerstva spĺňajú všetky podmienky. Zároveň stále nie je jasné, prečo ministerskí úradníci tlačia krajské a okresné mesto s vlastnými plánmi rozvoja do spoločného územia UMR, či a aké výhody by to pre obe mestá s okolím predstavovalo. Práve tu chýba odborná diskusia medzi samosprávami a Remišovej ministerstvom.

Ubehol týždeň a objavila sa otvorená výzva poslancov Banskobystrickej alternatívy primátorovi Banskej Bystrice s ultimátom, aby do 15. februára 2021 zmenil postoj mesta a prijal ministerstvom nariaďované spoločné územie UMR Banská Bystrica – Zvolen, inak môže prísť naše mesto o budúce financie z eurofondov. Znamená to, že poslanci BBA teda prijali rétoriku ministerky Remišovej proti oficiálnemu stanovisku nášho mesta.

Vladimír Ledecký a Veronika Remišová

Vladimír Ledecký a Veronika Remišová

Navyše začali mimo štatutára mesta komunikovať s Remišovej ministerstvom v opačnom duchu, ako je smerovanie mesta Banská Bystrica. Získané informácie poslanci BBA zverejňovali na sociálnych sieťach skôr, ako ich mal primátor Nosko.  Nevedno, odkiaľ sa vzal návrh štátneho tajomníka Ledeckého na zvýhodnenie miest Banská Bystrica a Zvolen pri čerpaní eurofondov koeficientom 1,2 ak budú súhlasiť so spoločným územím UMS. To sú veci, ktoré nesvedčia o čisto odbornom prístupe k problému zo strany ministerstva, ale ani poslancov BBA či aktivistov, ktorí akoby vytvárali v Banskej Bystrici „piatu kolónu“ ústredného orgánu štátnej správy z Bratislavy.  

V tejto súvislosti nezaškodí pripomenúť, že na decembrovom zastupiteľstva, kde sa táto problematika preberala, poslanec BBA Vladimír Pirošík doslova vyhlásil: „Keď sa povie súmestie Banská Bystrica – Zvolen, tak ma strasie a spomeniem si na tento plán prvorepublikových urbanistov živený falošne 40 rokov komunistami a vyšperkovaný Mečiarom. Bluf, ktorý si tu klameme do kešení niekoľko desiatok rokov. Nikto to nechce, lebo okrem toho, že tieto dve mestá k sebe prirodzene netendujú, tak si myslím, že prirodzené centrum má mať v strede historické centrum a niečo, kde chcete chodiť,  nie letisko s americkými lietadielkami a polia…“

Pikantné na tom je, že pod výzvu BBA sa teraz okrem poslanca Pirošíka podpísal aj viceprimátor Milan Lichý, člen užšieho vedenia mesta.

BBA a bystrickí aktivisti

BBA a bystrickí aktivisti

Potom nasledoval otvorený list bystrických aktivistov primátorovi Jánovi Noskovi v podobnom duchu,  ako bola výzva ich politického predvoja v mestskom zastupiteľstve – poslaneckého klubu Banskobystrickej alternatívy. V tomto prípade to neprekvapuje, pretože jedna aj druhá partia „dúchajú do jednej pahreby“.

Spomeňme si na spoločné postoje aktivistov a BBA v nedávnej minulosti proti investorom a novým investíciám (napríklad nová autobusová stanica s obchodným centrom Terminal, revitalizácia mestského parku a protipovodňová ochrana mesta z eurofondov a ďalšie), dokonca sa stavali aj proti historickej vojenskej prehliadke v meste pod Urpínom pri príležitosti osláv 75. výročia SNP.

Banská Bystrica

Banská Bystrica

Vlani sa po kritickým vyhláseniach primátora na ich činnosť bystrickí aktivisti vzdali členstva v Rade pre mimovládne organizácie, Teraz prichádza ich politický nátlak na zmenu samostatných území udržateľného rozvoja Banskej Bystrice a Zvolena na spoločné, lebo to tak chce Remišovej ministerstvo. Na poslednú chvíľu volajú po odbornej diskusii, ktorú doposiaľ neviedlo samotné ministerstvo s primátorom, aby mu jasne vysvetlilo, prečo nemôžu mať Bystrica a Zvolen samostatné územia UMR, hoci je to v súlade s platnou metodikou, ale mali by to zmeniť na spoločné územie, do ktorého ich tlačí Bratislava.

Legitímna záverečná otázka by mohla znieť, v mene koho a čoho idú spoločne BBA s bystrickými aktivistami proti primátorovi a oprávneným oficiálnym záujmom nášho mesta? Zaštiťujú sa odbornosťou a verejným záujmom, nerobia však v skutočnosti politiku? Je ich konanie v prospech obyvateľov mesta pod Urpínom alebo  nejakých záujmových či politických skupín? Z kuloárov komunálnej politiky prenikajú informácie, že ďalším terčom kritiky aktivistov majú byť okolnosti kandidatúry Banskej Bystrice na Európske hlavné mesto kultúry 2026. Uvidíme, čo sa z toho nakoniec vykľuje…

eurofondy

eurofondy

Príspevok Miro Toman: „Piata kolóna“ bystrických aktivistov a BBA na strane Remišovej proti primátorovi zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Cestovateľ: Konečne to, čo mám rád – Omán

$
0
0

Cestovanie a cestovný ruch. To je moja milovaná téma. Nie politika. To je len také nevyhnutné zlo. Človeku nedá mlčať. A ja chcem, aby sme sa dostali z problémov a aj to, čo teraz napíšem, aby bolo realitou pre viacerých ľudí.

Napriek tomu, že časopis, ktorý som vlastnil, je už pár rokov minulosťou, ostalo mi niekoľko kamarátov. Nad nimi vyniká Mikuláš Milko z CK Hydrotour. Mali sme aj konflikty, poznali sme aj napätie, ale bol jediný, kto so mnou neprerušil spoluprácu pri organizovaní novinárskych ciest.

Tou, zatiaľ poslednou bola cesta do Ománu. Písal som o tejto krajine viackrát a písať som aj prestal. Nebol žiadny Omán. Ale už je. Nie je to ponuka taká bohatá ako predtým, ide skôr o pokus, či sa to podarí vôbec predať, ale je to už tu.

Pokoj, ticho, umelá lagúna s bielym pieskom v kontakte s bazénmi a kokosovými palmami. K tomu Indický oceán, niekedy mierny, inokedy búrlivý a dokonca aj zamračený. Tak to občas býva na sklonku leta. Leto je veľmi horúce a veľmi búrlivé. Skoro nikto tam vtedy necestuje.

Aj my sme si užívali prázdne pláže. Boli sme tam ešte predtým, ako sa začali komerčné lety. Živo je tam teraz. Že živo? A čo corona? Prosím, nepanikáriť. Mám pocit, že my sme najväčšia krajina hrôzy, strašenia a nekompetentnosti. Tam to nie je ani zďaleka také plné ako pred pandémiou, hygienické opatrenia sú špičkové, atmosféra pohodová, až trochu ospalá a lenivá.

Nebolo mi dobre, keď som Omán navštívil. O pár týždňov sa to prevalilo. Ale aj tak si spomínam na úžasnú pohodu pri káve a barovom pulte, na ležadle s nohami zaborenými do piesku, pri plávaní v teplučkej morskej vode.

Len tak som teraz nakukol do  ponuky Ománu. Každý deň 28 – 29 stupňov Celzia. Bože, rozprávkové leto, žiadne zničujúce páľavy. Aj na výlety sa dá ísť. K vodopádom na púšti, aké nemáme ani na Slovensku, k piesočným dunám, na miestnu tržnicu, na koštovku ťavieho mäsa…

A samozrejme, ale to je v takýchto krajinách normálne, vždy je problém, čo si vybrať. All inclusive ako hrom. Nás, diabetikov, ponuka sladkostí až trápila.

Predstavte si, že práve to jedlo som akosi ani nenafotil. Viete, more všetko prebilo. A čarovná púštna krajina. Tam som sa vždy snažil zachytiť čo najviac. Veď to teraz postupne všetko aj pripomínam. Omán je znovu realita.

A prosím vás, nezáviďme. Ja viem, že to nie je pre každého. Doprajme tú krásu tým, čo na ňu majú. Prajme si úspech navzájom. A prajme si navzájom aj krásne zážitky.

https://www.facebook.com/1659465694/videos/pcb.10216215105284539/10216215102444468

Príspevok Cestovateľ: Konečne to, čo mám rád – Omán zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Aktuálne podmienky pre skialpinistov na Horehroní

$
0
0

Lyžiarske strediská na Horehroní museli v súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou ochorenia Covid-19 svoju prevádzku pozastaviť už na začiatku roka. Mnohé z nich sa však za dobrovoľný príspevok rozhodli ponechať otvorené i čiastočne upravené zjazdovky pre skialpinistov a ďalších individuálnych športovcov. Túto zimnú sezónu si tak skialpinisti môžu plnými dúškami vychutnať aj svahy lyžiarskych stredísk.

Lyžiarske stredisko Jasná – Nízke Tatry pozýva na svoje svahy skialpinistov za dobrovoľný príspevok od 3 eur, ktorým môžete podporiť prípravu a prevádzku zjazdoviek. Dobrovoľný príspevok môžete uhradiť bezhotovostne online platbou alebo cez QR kód na stránke strediska.

Nadšencom skialpinizmu sú tiež denne od 7:00 hod do 17:00 hod k dispozícii zjazdovky v lyžiarskom stredisku Mýto ski & bike centrum. Príspevok pre skialpinistov je vo výške 5 eur, zatiaľ čo sánkovanie a bobovanie je možné za príspevok 2,50 eur. Platba je možná iba kartou v online pokladni strediska.

Lyžiarske stredisko Ski Tále sprístupnilo svoju najdlhšiu zjazdovku pre skialpinistov zdarma, deti na sánkach a boboch sa môžu bezplatne vyšantiť na detskej zjazdovke. Podporiť úpravu zjazdoviek v areáli však môžete zakúpením občerstvenia v bufete, ktorý je otvorený počas víkendov.

V lyžiarskom stredisku Ski Telgárt taktiež ponechali zjazdovku otvorenú pre skialpinistov a sánkarov. Zastaviť sa na výbornú kávu môžete vo výdajnom okienku štýlovej kaviarničky Depo Café a jej kúpou tak podporiť aktivity strediska.

 „Aj napriek tomu, že lyžiarske strediská na Horehroní prežívajú ťažké časy, vyšli v ústrety verejnosti a umožnili tak jednotlivcom vykonávať zimné športy na profesionálne upravených svahoch. Veríme, že verejnosť svojimi príspevkami túto snahu lyžiarskych stredísk v našom regióne podporí,“

hovorí výkonná riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková.

Okrem možnosti skialpovania priamo v lyžiarskych strediskách ponúkajú Nízke Tatry aj dva skialpinistické areály. Zo spomínaného Telgártu je možné sa po červenej značke vybrať smerom do skialpinistického areálu Kráľova hoľa.

Skialpinizmus v tomto areáli je povolený  od 15. decembra do 30. apríla v čase hodinu po východe a hodinu pred západom slnka rovnako ako v skialpinistickom areáli Chopok – juh. Bližšie informácie k skialpovaniu v regióne nájdete tiež na stránke www.turistika.horehronie.sk  a www.horehronie.sk.

Potrebnú skialpinistickú výstroj si môže verejnosť zapožičať na základe telefonickej objednávky v Ski šport Bystrá, Active planet Skialp Point v Mýte pod Ďumbierom, v ISU športe v Brezne, na Horskej chate pod Kráľovou hoľou, v Ski Telgárt či Geo Športe Nemecká. Skialpinistom rovnako odporúčame poistenie do hôr a sledovanie aktuálnych podmienok a lavínovej situácie v horách.

Vďaka lyžiarskym strediskám, ktoré túto sezónu otvorili svoje profesionálne upravené zjazdovky pre individuálnych športovcov, majú skialpinisti na Horehroní aj napriek súčasným obmedzeniam rozšírené možnosti skialpovania, ktoré môžu využiť tak začiatočníci, ako aj pokročilí.

Príspevok Aktuálne podmienky pre skialpinistov na Horehroní zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Pred 30 rokmi transplantovali v banskobystrickej Rooseveltke prvú obličku

$
0
0

Koncom januára 1991 sa v Banskej Bystrici uskutočnila prvá transplantácia obličky.  Aj napriek zložitej pandemickej situácii doma i vo svete, si pripomíname významnú udalosť, ktorá posunula FNsP  F. D. Roosevelta Banská Bystrica o obrovský krok vpred a na desaťročia ju umiestnila medzi špičku v medicíne na Slovensku.

Dňa 25. januára 1991 o 16:00 hod. sa v mladom transplantačnom centre začala prvá transplantácia obličky. Príjemcom bol 39 – ročný František Očenáš z Podkoníc. Cesta obličky od darcu až k príjemcovi trvala 16 hodín. Zákrok vedený MUDr. Ľudovítom Lacom, Csc. prebehol bez komplikácií. Telo Františka Očenáša darovaný orgán prijalo a poskytol mu šancu na plnohodnotnejší život.

https://www.facebook.com/reginaRTVS/videos/439413837111036

 

Transplantačný tím

Transplantačný tím

V prvých chvíľach to bol stres, nevedeli sme ako to dopadne. Mali sme pocit zodpovednosti, že musíme byť úspešní. Nakoniec to všetko dobre dopadlo, musím povedať, že sme boli veľmi šťastní,

povedala tesne po prvej transplantácii nefrologička MUDr. Eva Lacková, PhD., jedna zo zakladajúcich členov a neskôr dlhoročná vedúca transplantačného centra.

Eva Lacková

Eva Lacková

Za tých tridsať rokov dostalo v banskobystrickom centre rovnakú príležitosť už 985 pacientov. Transplantačné centrum v Banskej Bystrici sa počas svojej 30 – ročnej histórie neustále rozvíjalo a pripísalo si v rámci slovenskej transplantológie aj niekoľko významných prvenstiev.

1994     Prvá transplantácia obličky od žijúceho darcu

1997     Prvá transplantácia pečene v SR

2000    Prvá kombinovaná transplantácia obličky a pankreasu v SR

2001     Prvá transplantácia obličky od žijúceho geneticky nepríbuzného darcu v SR

2005     Prvá skrížená transplantácia obličky v SR

2008     Bol obnovený program transplantácií pečene

2010     Prvá medzištátna dominotransplantácia pečene na svete v spolupráci z pražským IKEMom

2011     Prvýkrát v SR odobrali obličku žijúcemu darcovi čisto laparoskopicky

2015       Prvý roboticky asistovaný odber obličky v SR

Operácia

Operácia

Transplantácia ako najkomplexnejšia a najefektívnejšia liečba pacienta s nezvratným orgánovým zlyhaním je významným medzníkom v histórii medicíny. Transplantačný program patrí medzi top programy každej nemocnice.

Sme šťastní, že program v našej nemocnici funguje, vďaka obrovskému nadšeniu, dlhoročnej spolupráci špičkových odborníkov a odhodlaných zdravotníkov, už tri desaťročia. Úprimná vďaka všetkým členom transplantačného centra, za ich dlhoročnú starostlivosť a záchranu stoviek životov

hovorí Miriam Lapuníková, riaditeľka nemocnice.

Miriam Lapuníková

Miriam Lapuníková

K 30. výročiu prvej transplantácie obličky gratuloval Rooseveltovej nemocnici banskobystrický primátor Ján Nosko slovami:

„Komplexnosť nemocnice, ktorú nám celé Slovensko môže závidieť. Skvelý tím odborníkov na každom poste, ale predovšetkým ľudia pre ktorých to od vzniku transplantačného centra bola obrovská výzva, ľudská aj odborná. A je to pre nich výzvou aj dnes. Blahoželám a za všetkých, ktorých ste vrátili do života ďakujem.“

Rooseveltova nemocnica

Rooseveltova nemocnica

Tridsaťročná štatistika transplantačného centra v Banskej Bystrici 

Odbery orgánov:                                                              575

Transplantácie obličiek:                                                 985 (z toho 849 od mŕtvych a 136 od živých darcov)

Transplantácie pečene:                                                   392

Skrížené transplantácie obličiek:                                     5

Kombinované transplantácie obličky a pankreasu:     6

Transplantačné centrum pri FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici bolo zriadené dekrétom vydanom Ministerstvom zdravotníctva SR v septembri  1990 ako tretie na Slovensku.

Interná klinika Rooseveltovej nemocnice

Interná klinika Rooseveltovej nemocnice

Príspevok Pred 30 rokmi transplantovali v banskobystrickej Rooseveltke prvú obličku zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Mestá sú sklamané z rokovania Ústredného krízového štábu a vyjadrení premiéra, nové pravidlá ÚVZ

$
0
0

Únia miest Slovenska (ÚMS), ktorej členom je aj Banská Bystrica, po online rokovaní so zástupcami členských miest, vyjadrila sklamanie s priebehom ako aj s výsledkom stredajšieho rokovania Ústredného krízového štábu.

Po online rokovaní Únie miest Slovenska

Súčasnú situáciu považuje ÚMS za mimoriadne nejasnú a frustrujúcu. Zástupcovia miest sú šokovaní, že štát neberie mestá a samosprávy ako relevantných partnerov a súčasnú situáciu nemá vôbec pod kontrolou.

Prezident ÚMS Richard Rybníček uviedol:

„Vládne tu chaos a frustrácia. My jednoducho nevnímame, že štát dostatočne reflektuje na odporúčania odborníkov a sme zmätení. Nevieme, čo nás čaká. Mestá však stoja za svojimi obyvateľmi v dobrom aj v zlom a chceme, aby vnímali, že sme tu pre nich. Snažíme sa zo všetkých síl reagovať na súčasnú, mimoriadne náročnú a vyčerpávajúcu situáciu, zodpovedne. Všetci sme už unavení, máme toho dosť, no hlavu hore, musíme vydržať. Spoločne to zvládneme.“

Richard Rybníček

Richard Rybníček

ÚMS sa zároveň jednoznačne ohradzuje voči nekorektnej a zmätočnej komunikácii výsledkov tzv. skríningového testovania, ktoré vláda posledné dni priebežne zverejňovala. Mestá apelujú na to, že je nutné, aby vychádzala z finálnych a overených údajov, tak, aby nedochádzalo k dezinformáciám a zmätočným reakciám.

„Po ďalšom celoslovenskom skríningu (celoplošnom testovaní)  jednoznačne vieme, že testovanie je mimoriadne náročné ekonomicky, ľudsky, aj organizačne a bez zástupcov miest a samospráv by štát ďalší takýto projekt nedokázal zrealizovať. Rovnako žiadame predsedu vlády, aby prehodnotil svoju rétoriku na adresu miest a samospráv a bral ich ako relevantných a rovnocenných partnerov, bez ktorých nie je možné riešiť žiadnu krízu,“

dodal Rybníček.

Náš primátor Ján Nosko podporil spoločné vyhlásenie ÚMS a k výsledkom víkendového plošného testovania v Banskej Bystrici povedal:

„Som rád, že v našom meste sa najbližší víkend skríningové testovanie už nemusí opakovať. Znamená to, že banskobystrický okres patrí k tým lepším a počet pozitívnych na ochorenie COVID-19 sa pomaly znižuje.  Ďakujem všetkým, ktorí sa správajú zodpovedne, disciplinovane a súčasné náročné obdobie nezľahčujú.“

Ján Nosko

Ján Nosko

V týchto ťažkých chvíľach považuje Únia miest Slovenska za kľúčovú predovšetkým korektnú spoluprácu, aby sa všetci dokázali maximálne sústrediť na efektívne riešenia tejto mimoriadne náročnej krízy, ktorú Slovensko s celým svetom prežíva.

Napriek týmto opatreniam na Slovensku stále rastie počet pacientov na ochorenie COVID-19 v nemocniciach, je tu zákernejšia britská mutácia koronavírusu a zdá sa, že vláda SR aj neustálym pretláčaním celoplošného testovania zbytočne plytvá finančným i personálnym nasadením.

Miesto efektívneho riadenia a načúvania odborníkom pokračuje pod vedením Igora Matoviča vo vytváraní chaosu v boji s pandémiou a neúmerne zaťažuje samosprávy, ktoré sú pripravené spolupracovať s vládou, ale na inej úrovni. Primátori a starostovia spolu so svojimi obyvateľmi sú už z toho nielen unavení, ale viacerí aj nahnevaní…

Výsledky celoplošného testovania od 18. – 26. januára 2021

V stredu premiér Igor Matovič zverejnil celkové výsledky prvého kola celoplošného testovania na Slovensku, ktoré sa konalo od 18. – 26. januára 2021. Tie sa v niektorých značne líšili od predtým ohlasovaných priebežných, z čoho obvinil analytikov, ktorí však pracovali len s údajmi od štátnych inštitúcií. Do prvého kola celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 sa zapojilo 2 949 017 ľudí. Pozitívny výsledok malo 36 547 z nich, čo predstavuje pozitivitu 1,24 percenta.

V prvých 37 okresoch s najhoršími výsledkami z celkového počtu 79 okresov sa plošné testovanie zopakuje. Banská Bystrica medzi nimi nie je.

Igor Matovič

Igor Matovič

Faktom je, že okresy, kde sa bude povinné plošné testovanie opakovať, dosiahli relatívne malú  pozitivitu nad 1,01 percenta.  Tá je pri pravidelnom dobrovoľnom testovaní presnými PCR testami v jednotlivých mestách rádovo vyššia a vernejšie zobrazuje aktuálny stav pandémie na Slovensku. Preto odborníci uprednostňujú kolektívne cielené testovanie v miestach najvyššieho výskytu ochorenia COVID -19 či v prevádzkach. Premiér Matovič však tvrdohlavo presadzuje opakované plošné testovanie, v čom sme podľa ministra zdravotníctva najlepší na svete, ale asi jediní…

Oproti premiérom zverejneným predbežným výsledkom by sa testovanie nemalo opakovať napríklad v Bratislave ani v Kežmarku, naopak druhé kolo má byť vo Zvolene či Dolnom Kubíne. Najhorší výsledok v prvom kole dosiahol okres Dunajská Streda s pozitivitou 3,3 percenta.

Na Slovensku platia od stredy nové pravidlá obmedzenia pohybu

Po zatiaľ poslednom celoplošnom testovaní je potrebné mať pri ceste do práce, ale aj na pobyt v prírode doklad o negatívnom PCR alebo antigénovom teste na ochorenie COVID-19 s výnimkami pre niektoré skupiny obyvateľov. Polícia  avizovala, že bude vo zvýšenej miere kontrolovať dodržiavanie pravidiel.

Pri vstupe do prevádzok a na pracovisko sa treba preukázať dokladom o negatívnom teste, výnimke alebo čestným vyhlásením o nej alebo o očkovaní druhou dávkou vakcíny aspoň pred 14 dňami.

„Preukazovanie sa niektorým z dokladov je pre celé územie Slovenska stanovené vyhláškou od 27. januára do uplynutia 2. februára 2021. Dlhšie trvanie bude mať v okresoch s vyššou mierou pozitivity na základe plošného testovania,“ 

vysvetľuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Dokladom o testovaní je certifikát alebo potvrdenie o vykonaní testu.

„Tiež možno akceptovať SMS alebo email z mobilného odberového miesta. Doklady musia obsahovať jasný identifikačný prvok testovanej osoby, ktorý dokáže kontrolný orgán overiť,“ 

dopĺňa ÚVZ.

Výnimkou môže byť doklad od lekára o zdravotnom stave, doklad o prekonaní ochorenia nie starší ako tri mesiace, doklad o diagnostikovaní ochorenia od 2. novembra 2020 do 17. januára 2021. Za ten možno podľa ÚVZ SR považovať napríklad SMS správu alebo email o pozitivite.

„Ak to inak nie je možné, predloženie potvrdenia o výnimke pre váš zdravotný stav možno nahradiť čestným vyhlásením osoby alebo zákonného zástupcu, musí v ňom byť však zároveň uvedené, že osoba si je vedomá právnych následkov v prípade, že by sa jej čestné vyhlásenie ukázalo ako nepravdivé,“ 

upozorňuje ÚVZ SR.

Negatívny test je potrebný okrem práce aj pri sprevádzaní detí do školy či škôlky, pri vycestovaní do zahraničia alebo účasti na povolenom hromadnom podujatí. Rovnako bez neho nemožno ísť na poštu, do banky, poisťovne, čistiarne odevov, opravovne obuvi, trafiky, optiky, knižnice, servisu bicyklov či do autoservisu. Potrebný je aj pri návšteve výdajného miesta obchodov, zásielkovní, e-shopov. Test treba aj na pobyt v prírode vrátane individuálneho športu v okrese, výnimky majú deti do 15 rokov a seniori nad 65 rokov i zdravotne ťažko postihnuté osoby.

Naopak negatívny test nie je potrebný na nákup a zaobstaranie nevyhnutných životných potrieb ako potraviny, lieky či krmivo pre zvieratá v najbližšom obchode alebo obdobnom mieste. Absolvovať možno cestu k  testovanie na COVID-19, výnimkou je aj pohreb, uzavretie manželstva či krst.

Bez potvrdenia o negatívnom teste je možné starať sa o blízku osobu, ktorá je na to odkázaná, ísť so zvieraťom k veterinárovi. Potvrdenie nepotrebujú ho ani deti z materských škôl a z prvého stupňa základnej školy. Výnimka platí aj na súdne pojednávanie či úkony orgánov činných v trestnom konaní.

Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že negatívny výsledok testu z celoplošného testovania neznamená, že človek v sebe nemá vírus alebo nebude v najbližších dňoch infekčný. Aj pri negatívnom výsledku antigénového testu je preto potrebné dodržiavať všetky platné protiepidemické opatrenia.

Zľava Igor Matovič, Roman Mikulec a Marek Krajčí

Zľava Igor Matovič, Roman Mikulec a Marek Krajčí

Príspevok Mestá sú sklamané z rokovania Ústredného krízového štábu a vyjadrení premiéra, nové pravidlá ÚVZ zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Prekvapivý dopad pandémie na duševné vlastníctvo

$
0
0

V roku 2020 prešiel celý svet jednou z najväčších kríz za posledné storočie. Dôvodom celosvetového hospodárskeho poklesu je pandémia Covid-19. Na začiatku roka je preto namieste otázka, ako sa prejavil prepad ekonomiky na duševnom vlastníctve a jeho ochrane.

Úrad priemyselného vlastníctva SR  (ďalej len ÚPV SR) konštatuje, že duševné vlastníctvo patrí medzi odvetvia, ktorých sa kríza dotkla len minimálne. Počet patentových prihlášok sa síce medziročne znížil o 3,8 %, ale zároveň výrazne stúpol až o 20 % počet prihlášok úžitkových vzorov, ktoré sú považované za „malé“ patenty a je nimi možné chrániť technické riešenie pri nižších nákladoch a kratšej dobe zápisu,“                

konštatuje predseda ÚPV SR v Banskej Bystrici Matúš Medvec.

Matúš Medvec

Matúš Medvec

Zároveň dodáva:

„Mnohé z vynálezov reagovali aj na vylepšenia v boji proti aktuálnej pandémii. Veľmi pozitívnou správou je, že bolo podaných  takmer 3 000 prihlášok ochranných známok, čo predstavuje o 4 % viac než v roku 2019. Prekvapivo, najväčší nárast vyše 35 % v porovnaní s minulým rokom úrad evidoval pri prihláškach dizajnov. Na porovnanie, medzi rokmi 2008 až 2009, počas poslednej veľkej ekonomickej krízy, úrad zaznamenal enormný prepad prihlášok – 30 % pri patentoch a 25 % pri ochranných známkach.“

Prehľad podaných prihlášok v ÚPV SR v rokoch 2019 a 2020

zdroj: Registre ÚPV SR

Pozitívne výsledky v počte podaných prihlášok kopírujú celosvetový trend, napr. v európskom meradle Úrad duševného vlastníctva EÚ (EUIPO) evidoval v roku 2020 vyše 10 % nárast prihlášok ochranných známok poháňaný predovšetkým čínskymi prihlasovateľmi, ktorí po prvýkrát prekonali dominanciu prihlasovateľov z Nemecka.

V prvej pätici najväčších prihlasovateľov nasledujú USA, Taliansko a napriek brexitu Spojené kráľovstvo. Zaujímavosťou je, že slovenskí prihlasovatelia si vo väčšej miere chránili svoje označenia v EÚ. Kým v roku 2019 podali v EUIPO 470 prihlášok, v roku 2020 tento počet stúpol na 497, čo predstavuje nárast o 5,7 %.

Trendy sa vyvíjajú pozitívne, a preto je namieste otázka, čo je dôvodom toho, že  sa kríza neprejavila na nižšom počte prihlášok. Predovšetkým, pandémia urýchlila vývoj nových technológií a zrýchlila digitalizáciu každodenného života. Duševné vlastníctvo je úzko späté s novými technológiami, inováciami a digitalizáciou, preto jeho význam ešte viac porastie v ére po prekonaní Covid-19,“

uvádza Medvec.

Najväčší podiel prihlášok ochranných známok podaných ÚPV SR, takmer 82 % zo všetkých podaní, prichádza od domácich firiem a podnikateľov. Každá desiata prihláška pochádzala v minulom roku z Českej republiky (10 %) a svoje obchodné záujmy na Slovensku si chránia aj podnikateľské subjekty zo Švajčiarska (1 %), Cypru (1 %), USA (1 %), Nemecka (0,9 %) a Južnej Kórey (0,8 %).

Príspevok Prekvapivý dopad pandémie na duševné vlastníctvo zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.


Ľubomír Motyčka: Viete čo je normalizácia?

$
0
0

Keď to čo je nenormálne, začneme považovať za normálne. Keď sa mi skončila základná vojenská služba, a to som na poriadnej vojne ani nebol, som si uvedomil, že uniformu mi obliekli ako pacifistovi a zobrali ako niekomu, kto bol pripravený strieľať na ľudí.

Človek sa akosi prispôsobí. Vrátil som sa do rozhlasu, kde mala normalizácia spôsobovaná aj personálnymi zmenami, aj prezliekaním kabátov, svoj ďalší vývoj.

Ešte sme sa nahlas a verejne smiali mnohým opatreniam, najmä škole autocenzúry a triednej bdelosti. No a dobre, veď chceme mať pokoj. Tak sme kúsok ustúpili. Ale viac neustúpime. No znovu sme u kúsok ustúpili. Človek potrebuje žiť a chce mať pokoj.

Zrazu sme sa už nesmiali nahlas. Názory sa hovorili len potichu. Prestali sme si dôverovať. A dobre sme robili. Prišiel i čas lustrácií. Ukázalo sa, že najviac ŠTB demokratov bolo v miestnom VPN. Nesúdim, je to vec každého, ako si čo zdôvodní. Ja som v ŠTB nebol, bol som člen komunistickej strany. Akým právom chcem súdiť?

Alexander Dubček

Alexander Dubček

Ale o to teraz ani nejde. Sústreďme sa na normalizáciu. Bol som také mladé, nevykvasené teliatko. Potreboval som aj kúsok šťastia. Na Hlas Dubčekovej mládeže sa akosi zabudlo a na vysokej škole som skúšajúcemu asi vyrazil dych na skúške z Poučenia z krízového vývoja v strane a spoločnosti. Učebnica bola neobyčajne hlúpa. Len spleť slov bez myšlienok. To sa nedalo naučiť.

Sedeli sme proti sebe. Ja, pomaly chápajúci, že pravda sa hovoriť nemusí a skúšajúci, čerstvo vylúčený zo strany, ktorý sa bál, že som z ŠTB a provokujem. Skúšku mi dal urobiť, no prešli tri roky, kým sme sa otvorili a povedali si svoje pocity. 

V tých mojich pocitoch prevládalo to, že som si zvykol. Zvykol som si na to, že lož je pravda, že keď chceš niečo dosiahnuť, nesmieš ťahať tigra za fúzy a mlčať je zlato.

Gustáv Husák

Gustáv Husák

Bol som Dubčekovec, chcel som stranu progresívnu s pohľadom do budúcnosti. Mali sme vlastne šťastie, že na čele štátu stál inteligentný Gustáv Husák. Mohol som sa postupne otvárať, dvíhať hlavu a získavať smelosť.

No a čo podstatné mi ostalo z tých čias? Ľahostajnosť a zvyk. Znormalizovali sme sa, teda za normálne sme prijali aj to, čo normálne nebolo.

A teraz poďme do súčasnosti. Hodinové nezmyselné tlačovky sú už samozrejmé. Čo bolo nepredstaviteľné pred rokom, nami ani nepohne. Už si len zasrandujeme na účet premiéra, ktorý úplne vážne povedal, že celé hodiny komunikoval s výrobcom testov do konečníka. Zvykli sme si. Je to predsa psychopat.

Nenormálne považujeme za normálne a bavíme sa na tom. Novinári, znormalizovaní viac ako za socializmu, už ani nezapochybujú a pod vplyvom autocenzúry sa  ani neskúsia opýtať, či tam hore niekto pozná rozprávku Cisárove nové šaty.

Možno sú ochotní poslať aj kamery na propagáciu takého, povedzme Šeligu. Pri testovaní cez konečník. A potom aj cez nos. Tou istou špachtľou,

Igor Matovič

Igor Matovič

Denne sa na nás rútia nezmysly, zneužívanie covidu je bežná vec. A pritom sú toto všetko len hry. Pod ich pláštikom sa skrýva kradnutie, dokonca zbytočné úmrtia a prejavy diletantstva živené zástupnými témami.

Napríklad si myslím, že niet okatejšej zástupnej témy, ako je zákaz herní v Banskej Bystrici. V skutočnosti je to treťoradá téma, ktorej chýba seriózna diskusia a poctivé hľadanie riešení. Je to len mútenie vody. Aby sa nehovorilo o tom podstatnom.

Aj toto je jedna z podôb normalizácie. A je škoda, že to poháňa systém, ktorý je chorý. Marketing a prázdnota je viac ako poctivá práca. Aj toto je dnes normálne. V rámci normalizácie. Tú prvú máme už dávno za sebou. Tá druhá je horšia aj preto, že sme sa uspokojili so zvyškom slobody ukradnutou zbohatlíkmi a darmožráčmi…

Príspevok Ľubomír Motyčka: Viete čo je normalizácia? zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Banskobystrický kraj rozdá zamestnancom stredných škôl respirátory FFP2

$
0
0

Všetci zamestnanci stredných škôl, ktorých zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj, dostanú balíček piatich respirátorov KN95 (FFP2). Župa tak chce zvýšiť ich ochranu pred novým koronavírusom a uľahčiť im fyzický návrat do škôl.

Všetkých 3 207 zamestnancov stredných škôl, ktoré zriaďuje Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), dostane od župy balíček piatich respirátorov KN95 (FFP2). Respirátory pre nich župa uvoľní z vlastných zásob, s cieľom zvýšiť ich ochranu pred novým koronavírusom.

„S ohľadom na novú, agresívnejšiu mutáciu nového koronavírusu, ktorú zaznamenali odborníci už aj na Slovensku, sme sa rozhodli posilniť ochranu zamestnancov našich stredných škôl. Chceme, aby boli pripravení a vybavení dostatočnými ochrannými prostriedkami, keď vláda rozhodne o otvorení škôl,“

povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Ján Lunter

Ján Lunter

Balíček respirátorov bez výdychového ventilu pritom dostanú nielen učitelia, ale aj všetci nepedagogickí zamestnanci škôl, ktoré BBSK zriaďuje. Spolu s respirátormi im bude župa distribuovať aj leták s informáciami, ako respirátor správne používať a starať sa oň.

„Zvýšenú ochranu sa nám v spolupráci so spoločnosťou Gevorkyan podarilo zabezpečiť aj pre šoférov autobusov prímestskej dopravy. Vodiči SAD Lučenec a SAD Zvolen dostali špeciálne certifikované ochranné masky, určené na viacnásobné použitie,“

doplnil župan Lunter.

Osobné ochranné prostriedky samosprávny kraj pravidelne distribuuje aj do zariadení sociálnych služieb či ambulantným lekárom, s karanténnymi balíčkami v čase krízy pomohol aj súkromným zriaďovateľom. Za minulý rok vynaložila župa na boj s koronakrízou asi 700 tisíc eur.

Príspevok Banskobystrický kraj rozdá zamestnancom stredných škôl respirátory FFP2 zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Jozef Ďuriančik: Skutezky Dominik – 100. výročie úmrtia I. časť

$
0
0

Bystrický historik Jozef Ďuriančik napísal štyri časti o živote významného maliara Dominika Skutezkého, ktorého sté výročie smrti si tohto roku pripomenieme. Prinášame I. časť jeho biografie.                                                                                       

Prológ

Rok 2021 ukrajuje prvé dni, ktoré sú doprevádzané pandémiou COVID – 19. Svojim charakterom nám pripomína Španielsku chrípku, ktorá prebehla v rokoch 1918 – 1919. Infikovala 1/3 vtedajšej svetovej populácie. Počet obetí sa odhadoval v rozpätí od 17.do 50. miliónov. COVID – 19 sa objavil vo februári roku 2020 a nekontrolovateľne sa šíri naprieč zemeguľou, prirodzene neobišiel ani  Banskú Bystricu.

Spoločenský život sa zastavil a prestal oslovovať obyvateľov mesta. Plánované podujatia sa konali len paberkovite a nakoniec sa neuskutočnili.

Trh v Banskej Bystrici SSG

Trh v Banskej Bystrici SSG

Z historického kalendára môžeme poukázať  na 750. výročie smrti zakladateľa mesta Belu IV., ktorý zomrel 3. mája 1270. Viac sa  o ňom hovorilo len v súvislosti s jeho sochou. Elita banskobystrických architektov sa postavila proti schválenému návrhu umiestniť sochu do areálu mestského hradu. Ale to nepomohlo, už je vybudovaný podstavec a socha tam bude umiestnená.

Aj 525. výročie založenia Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti, podobne ako 765. výročie založenia mesta a 400. výročie zvolenia Gabriela Betlena uhorským kráľom, prešlo nakoniec veľkým mlčaním. Len 100. výročie narodenia Petra Karvaša pripomenula RTVS jeho Polnočnou omšou a hodinovým pásmom o jeho živote v Banskej Bystrici.

Reštaurovanie Skuteckého obrazu Trh v Banskej Bystrici

Reštaurovanie Skuteckého obrazu Trh v Banskej Bystrici

Sté výročie smrti Dominika Skutezkého

Tento rok bude určite najvýznamnejšou udalosťou 100. výročie smrti Dominika Skutezkého.  Skôr než otvoríme prvý list jeho biografie z knihy autora týchto riadkov Po stopách Dominika Skuteckého, pozrime sa na tútu osobnosť  z iného hľadiska.

V roku 2011  v Radničných novinách Banskej Bystrice trvala anketa – prieskum, šesť mesiacov o najvýznamnejšiu osobnosť mesta. Zo 150 návrhov vzišlo 20 záverečných osobností, ktorí žili, tvorili a preslávili B. Bystricu na  Slovensku alebo v zahraničí. Umiestnili sa v takomto poradí: 1. Dominik Skutecký, 2. Daniel Petelen, 3. Matej Bel, 4. Ján Cikker, 5. Jozef Dekrét Matejovie, 6. Terézia Vansová, 7.Ladislav Hudec, 8. Jozef Murgaš, 9. Andrej Sládkovič, 10. J.G. Tajovský, 11. Ján Golian,  12. V.F. Bystrý, 13. Karol Kuzmány, 14.Štefan Moyzes, 15. Rudolf Viest, 16. Ján Botto, 17. – 18. Ladislav Sára a  Alexander Matuška, 19. – 20. G. Z. Laskomerský a Anton Anderle.

Dominik Skutecký

Dominik Skutecký

Už v roku 2014 usporiadal anketu o najznámejšieho Slováka Nový čas a medzi 45 najvýznamnejších Slovákov (bez určenia poradia) sa dostali z Banskobystričanov Matej Bel, Ján Golian, Imrich Karvaš,  Paľo Bielik a Jozef Murgaš.

RTVS usporiadala v roku 2018/2019 anketu Najväčší Slovák podľa britského formátu BBC 100  Greatest Britons. Prvú trojicu tvorili: 1. M.R.Štefánik, 2. Ľ.Štúr, 3. A. Srholec.  Z Banskobystričanov sa v stovke umiestnili: 24. J. D. Matejovie, 30. Jozef Murgaš, 69. Imrich Karvaš, 74. Matej Bel, 84. Anastasia Kuzminová a 94. Andrej Sládkovič. V Česku bola táto anketa už v roku 2005  (1.Karel IV.,  2. T. G. Masaryk a 3. V. Havel)

Iný charakter majú publikácie Milana Ferku Sto slávnych Slovákov(1995) a Jozefa Leikerta  Osobnosti Slovenska 1. a 2. diel (2010). Z pôvodne plánovaných päť dielov vyšli len dva.

Jozef Leikert hovorí: „…veľkosť osobnosti sa nemeria, alebo by sa nemala merať bohatstvom, spoločenským postavením, funkciami ani titulmi“. Na druhej strane tvrdí:  „Osobnosťou by mala byť označovaná osoba, ktorá  v spoločnosti dosiahla vysoké uznanie vo svojom odbore.“

Jozef Leikert

Jozef Leikert

Z encyklopédie sme vybrali ešte jednu charakteristiku: „Osobnosť je človek, jedinec v istom smere vynikajúci, pre ľudskú spoločnosť niečo znamenajúci, dosahujúci významné postavenie.“

Dnes už nikto nespochybňuje nezastupiteľné miesto Dominika Skutezkého v dejinách mesta. Treba  poznamenať, že jeho meno ako aj priezvisko nesedí s dnešným. Jeho krstné meno bolo Dávid. Korene tejto zámeny, ktorá jedinému synovi Skuteckých zostala do konca života, sme našli v hebrejskom pomenovaní najmladšieho potomka – menike.

V benátskom prostredí sa z Dávida stal Domenico, slovensky Dominik. Rovnako priezvisko Skutezky používal maliar pri signovaní svojich obrazov a kurátorka Stredoslovenskej galérie Katarína Baraníková presadila písanie priezviska v tomto zmysle. Vecne sa ujalo používanie tohto priezviska  pri katalógu Dominik Skutezky: Ars et Amor – Labor et Glória z roku 2014.

Po tomto krátkom odbočení sa môžeme vrátiť k banskobystrickému víťazovi ankety, ktorý sa narodil 14. februára 1849 v Gajaroch a zomrel 13. marca 1921 v Banskej Bystrici, teda pred sto rokmi.

Dominik Skutecký: Autoportrét perokresba

Dominik Skutecký: Autoportrét perokresba

Čas dospievania a akademického vzdelávania

Z literatúry sme sa dozvedeli, že Gajary boli miestom, kam sa rodina Skutezkých presťahovala na začiatku 19. storočia z Moravského Jána, pritom sa sem dostala koncom 18. storočia z českého mestečka Skuteč(nachádza sa 40 km juhovýchodne  od Pardubíc.

V rodine pracovitého remeselníka, výrobcu mydla (Je zaujímavé, že rovnaký sociálny pôvod ako syn mydlára mal aj jeden z majiteľov Harmaneckých papierní, mecén mesta a evanjelickej cirkvi v Banskej Bystrici na prelome 19. a 20. storočia Henrich Gotlieb Stadler, ktorého na žiadosť mestskej rady D. Skutecký portrétoval a tento portrét je súčasťou stálej expozície D. Skuteckého. Na ráme obrazu H. G. Stadlera čítame motto: „A večný dobrodinec chudobných.“

Henrich Gotlieb Stadler

Henrich Gotlieb Stadler

V rodine Šalamúna Skutezkého sa narodili štyri dcéry: Júlia, Katarína, Regina, Babeta a traja synovia. Prvorodený Žigmund sa dožil siedmich rokov, druhorodený zomrel krátko po narodení, prežil len najmladší Dávid. Otec až do svojej predčasnej smrti (1853) vytváral priaznivé ekonomické podmienky pre manželku, štyri dcéry a dvoch synov.

Manželka Cecília, (rodená Ehrenreichová), dcéra bratislavského kupca, však po manželovej smrti nevládala udržať podnik a bola nútená sa vysťahovať s malými deťmi  Babetou,  Žigmundom a  Dávidom za staršími dcérami Katarínou a Reginou do Viedne. Najstaršia Júlia sa vydala do neďalekej obce Zohor. Katarína  a Regina pôsobili v centre monarchie, kde viedli kadernícky a krajčírsky salón.

V Gajaroch aj dnes nájdeme ulicu pomenovanú po slávnom rodákovi s rodinným domom, na ktorom je pamätná tabuľa pripomínajúca historickú udalosť, narodenie Dávida.

Výtvarne nadaného Dávida si všimli už na nižšej reálke. Viedenský sochár J. Meixner poskytoval talentovanému žiakovi prvú odbornú pomoc, ktorá mu umožnila od roku 1865 zapísať sa na Akademie der bildenden Künste vo Viedni.

Po absolvovaní prípravnej triedy u vedúcich osobností viedenského historického maliarstva: K. Wunzingera, E. Engertha a K. Blaasa pokračoval u tých istých učiteľov v riadnom štúdiu, keď predtým úspešne vykonal prijímacie skúšky. Dávidov vzor, profesor historickej maľby J. N. Geiger, zabezpečil vo Viedenskej židovskej obci finančnú výpomoc na štúdiá pre mladého Dávida, ktorý si ako študent prilepšoval aj tým, že negramotným slúžkam pomáhal koncipovať a písať listy.

Cisár Maximilián diktuje svoje pamäti

Cisár Maximilián diktuje svoje pamäti

Záverečnou prácou na Viedenskej akadémii bol obraz Cisár Maximilián diktuje svoje pamäti, za ktorý získal štipendium vo výške 1200 zlatých, čo mu umožnilo v rokoch 1867-1870 pokračovať vo vzdelávaní na výtvarnej Reale Accadémia Di Belle Arti v Benátkach v historickej maľbe u profesora  Pompea Molmentiho.

Zaujímavosťou viedenského štúdia bola skutočnosť, že v tomto čase na škole pôsobil ako profesor kreslenia jeden zo zakladateľov secesie Gustáv Klimt so svojím bratom Ernstom. Mladého Skutezkého však novátorská metóda maľovania neoslovila a zostal naďalej pri historickej maľbe.(Skutezkého nástupca v Banskej Bystrici Július Flache študoval na rovnakej škole ako Dávid u oboch bratov Klimtovcov Gustávovi a Ernstovi).

Počas štúdia v Benátkach pobudol Skutecký v rokoch 1868 -1869 niekoľko mesiacov vo Florencii. Obraz Zatknutie Savonarolu z roku 1870 je toho svedectvom. Z toho istého roku pochádza aj prvý Skutezkého Autoportrét.

Autoportrét

Autoportrét

Druhýkrát  majster palety pobudol vo Florencii po mníchovskom pobyte v roku 1871. Aktívne umelecké štúdium si chcel Skutezký prehĺbiť v Mníchove u profesora historickej maľby Karola Pilotyho v Mníchove. Počas päťmesačného pobytu na prelome rokov 1870 – 1871 sa však zoznámil s výtvarným umením francúzskeho realistu Gustáva Courbeta, ktorý v tom čase v Mníchove vystavoval svoje obrazy.

Courbet sa považuje za „otca“ realizmu. V roku 1855 vystúpil na svetovej výstave v Paríži pod heslom realizmu, čo podľa neho znamenalo maľbu podľa skutočnosti, nezaťaženú klasicistickými alebo romantickými estetickými ideálmi. Bol v podstate autodidakt, okrem iného sa stal členom vlády Parížskej komúny v roku 1871. Od neho pochádzal jeden z najstarších obrazov s pracovnou tematikou Štrkári (1849), zničený v Drážďanoch počas bombardovania mesta v roku 1944.

Poznanie Courbetovho diela znamenalo rozhodujúci zlom v tvorivom smerovaní D. Skutezkého. Zanechal historizmus a akademizmus, na plánované  štúdium u prof. Pilotyho ani nenastúpil  a upriamil pozornosť na žáner nastupujúceho naturalizmu a luminizmu (Marián Vároš).

Luminizmus,  na rozdiel od vlastného impresionizmu, nie je „svetlou farbou“, ale maľovanie svetla na predmetoch. Plenérizmus nie je v skutočnosti pojem štýlový, ale technicko-pracovný; jednak ho kvôli presnosti odlišujeme od impresionizmu a luminizmu, pretože  –  aspoň pre naše podmienky  –  sa nám javí užitočným pre charakterizovanie diel vzniknutých  maľbou v exteriéri, ktoré sa však nedajú počítať k impresionizmu a luminizmu.

Príspevok Jozef Ďuriančik: Skutezky Dominik – 100. výročie úmrtia I. časť zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Na toto turisti čakali dlhé roky

$
0
0

Určite poznáte zeleno-žlté turistické mapy. Vyrábal ich bývalý štátny podnik Vojenský kartografický ústav v Harmanci a táto tradícia pokračuje dodnes. Po 16 rokoch pracuje kartografický tím na dlhoočakávanom Turistickom atlase Slovenska.

Prvýkrát v histórii v slovenskom aj anglickom jazyku

V týchto týždňoch prebieha aktualizácia turistami dlho očakávaného Turistického atlasu Slovenska v mierke 1:50 000. Vydavateľ turistických máp z Kynceľovej pri Banskej Bystrici v spolupráci s Klubom slovenských turistov a so Slovenským cykloklubom vytvoria 372 mapových strán z priestoru 58 vydaných turistických máp celého územia Slovenska.

Prvé vydanie Turistického atlasu Slovenska vzniklo v roku 2005. Kartografická výroba legendárnych turistických máp bola avšak do roku 2017 značne utlmená. Udržanie legendárnej značky VKÚ môžu turisti vďačiť vydavateľstvu CBS v Kynceľovej.

Napomohlo pokračovaniu v aktualizácii a vydávaní pôvodnej edície turistických máp Slovenska v mierke 1 : 50 000. Súhrnným dielom bude aktualizované druhé vydanie Turistického atlasu Slovenska po prvýkrát aj v anglickom jazyku.

Pridaná hodnota

Vydavateľ máp Milan Paprčka  hovorí:

 „V súčasnosti sa množstvo turistov venuje cyklistike a zase viacerí cyklisti obľubujú aj turistiku. Preto do turistických máp zapracúvame cyklotrasy, a tak má mapa vyššiu pridanú hodnotu ako pre turistu, tak aj pre cyklistu. Turistický atlas nebude výnimkou.“

Turistický atlas Slovenska bude zahŕňať nielen zobrazenie turistických a cykloturistických trás, ale aj súradnicový systém WGS-84, podporu prístrojov GPS a užitočné informácie o turistike a cykloturistike.

„Vyznačené budú aj diaľkové medzinárodné turistické cesty prechádzajúce cez územie Slovenska. Novinkou bude vyznačenie pútnických ciest, ako Svätojakubská cesta, Cyrilometodská cesta a Mariánska cesta,“

dopĺňa redaktor Bohuš Schwarzbacher.

Keď bude chcieť ísť cykloturista či turista do terénu, samozrejme nemusí celý atlas brať so sebou. Atlas bude pozostávať zo samostatne vyberateľných listov, ku ktorým nebude chýbať ani plastové púzdro.

Vysoko uznávaný aj v zahraničí

Vojenský kartografický ústav v Harmanci začal svoju činnosť v roku 1948. Jeho hlavnou činnosťou bola výroba a tlač máp, najmä pre potreby československej a neskôr aj slovenskej armády. Celé generácie Čechov a Slovákov používali jeho produkty v školách, aj v bežnom živote.

Množstvo vzácnych vyznamenaní získal ústav aj od zahraničných vojenských autorít a dokonca aj od pápeža Jána Pavla II. V roku 2002 sa štátny podnik pretransformoval na súkromnú akciovú spoločnosť. Na Slovensku bol takmer úplný monopol, čo sa týka výroby máp, ale postupne ich výroba upadala a mapy sa stávali neaktuálnymi.

V roku 2016 odkúpilo kartografickú časť podniku vydavateľstvo CBS spol, s. r. o. z Kynceľovej a začala sa nová éra známych turistických máp. V priebehu troch rokoch sa podarilo zaktualizovať celé územie Slovenska. Preto je teraz možné vydať aj dlho očakávaný turistický atlas celej republiky.

Podľa slov Milana Paprčku nová verzia Turistického atlasu Slovenska aktualizujú nielen od kancelárskeho stola, ale najmä priamo v teréne. Regionálni projektoví manažéri realizujú zber informácií, ktoré sú potrebné k aktualizácii mapových podkladov celého Slovenska. Poskytujú aj určitý priestor pre informovanosť o možnostiach, službách a zaujímavých miestach cestovného ruchu na Slovensku.

Tak môže byť súčasťou najpodrobnejšieho turistického atlasu aj zariadenie, služba či obec poskytujúca uspokojenie potrieb turistov. Vydavateľ chce takto pomôcť aj cestovnému ruchu, ktorý v súčasnosti trpí asi najviac.

Kontaktovaním koordinátora turistického atlasu Mgr. Lukáša Paška na emaile pasko@vku-mapy.sk  sa môže zariadenie cestovného ruchu svojimi poskytovanými službami stať súčasťou veľdiela, ktoré očakávajú turisti už dlhé roky.

Príspevok Na toto turisti čakali dlhé roky zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Baranom prerušil víťaznú sériu líder zo Zvolena, derby už bolo vyrovnané + HLASY

$
0
0

Banskobystrickí hokejoví ´barani´ v 35. kole Tipos extraligy prehrali vo Zvolene s domácim HKM, ktorý je v pozícii lídra. V tejto sezóne sme nášho tradičného rivala ešte nezdolali, no piatkový duel bol dlho vyrovnaný. Rozhodli napokon dva šťastné góly súpera v tretej tretine.

Banskobystričania po štyroch výhrach v rade prekvapili zmenou na brankárskom poste, medzi žrde išiel Gajan miesto Belányiho a mal poriadne krušné chvíle už od úvodu, pretože Zvolenčania hrali tri presilovky v rade a v nich mali šance, nevyužili ich Viedenský, Mikúš a Zuzin. Početnú výhodu potom nepretavili do gólu ani hokejisti spod Urpína, hoci Mlynarovič a Faško-Rudáš mali k tomu veľmi blízko. O niečo viac z hry mali domáci a v štvrtej presilovke sa predsa len ujali vedenia, keď Viedenský spoza bránky prihral pred ňou voľnému a najmä pohotovému Kelemenovi1:0. A to nebolo všetko, pretože dve sekundy pred prestávkou sa Puliš natlačil pred našu bránku a Nuutinen uspel z dorážky – 2:0.

Druhá tretina bola odlišná. Väčšou aktivitou hýril banskobystrický tím a znížil pomerne rýchlo z presilovej hry. V nej najprv nedokázali pokoriť Rahma Lamper a D´aoust, no z medzikružia sa to podarilo Jakubovi Sukeľovi2:1. Vyrovnanie mal potom na hokejke Kabáč, no aj Zvolen hrozil, Kubka z kruhu mieril do žŕdky. Na opačnej strane Breton sám pred bránkou takmer zasunul puk do nej, chýbalo mu trošku šťastia. Na 2:2 napokon vyrovnal v polovici stretnutia po akcii Bdžocha jeho prihrávke ako na podnose Michal Kabáč. Zvolen následne prepol na vyššie obrátky, ale nevyužil niekoľko dobrých príležitostí, konkrétne dvakrát Kelemen, Mikúš, Nuutinen i Puliš. V závere stredného dejstva mal možnosť na obrat útočník HC ´05 Mlynarovič, no Rahm bol proti.

V tretej časti to skúšal najprv dvakrát domáci útočník Nuutinen spomedzi kruhov, na druhej strane zaujal prienik mladého Dvorského. Obaja hokejisti sa nepresadili, no vyšlo to napokon v 44. minúte Mikúšovi. Dostal sa k nemu odrazený puk a šikovne po ľade prestrelil Gajana – 3:2. ´Bryndziari´ potom hrali presilovku a opäť sa mohol radovať z gólu Mikúš. Po jeho strele si totiž nešťastne tečoval puk za vlastného gólmana Cardwell – 4:2. Početnú výhodu na opačnej strane nevyužili naši ´barani´ a potom sa snažili znížiť ešte v dlhej hre bez brankára v šestici, dve šance mal Sukeľ, no Rahma sa mu už pokoriť nepodarilo.

Fakty o zápase:

HKM Zvolen – HC ´05 Banská Bystrica 4:2 (2:0, 0:2, 2:0)

Góly: 19. Kelemen (Viedenský, Puliš), 20. Nuutinen (Puliš, Kotvan), 44. J. Mikúš (Kelemen), 48. J. Mikúš (Kotvan, McPherson) – 22. J. Sukeľ (Ihnačák, Faško-Rudáš), 30. Kabáč (Bdžoch). Rozhodovali: D. Konc st., Žák – D. Konc ml., J. Konc ml., vylúčení na 2 min: 5:6, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Zostavy:

Zvolen: Rahm – Kotvan, Betker, Kubka, Meliško, Hatala, Hraško – Kelemen, J. Mikúš, R. Bondra – Puliš, Viedenský, Nuutinen – Stupka, Zuzin, McPherson – Kolenič, Tibenský, Marcinek – M. Halama

Banská Bystrica: Gajan – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Žiak, Bdžoch, Ganz – Faško-Rudáš, Ihnačák, J. Sukeľ – D’Aoust, Mlynarovič, Vašaš – Lamper, Dvorský, Kriška – Vyhonský, Tamáši, Kabáč – Marek Sloboda

Hlasy po zápase:

Tuukka Poikonen, tréner Banskej Bystrice: „Prehra nás mrzí. Prehra je vždy prehra a je jedno proti komu hráte, nehľadiac na tabuľku. Musíme byť lepší, ak chceme vyhrať nad takým súperom ako je Zvolen. Máme ešte na čom pracovať. Som však rád za to, ako mužstvo vstúpilo do druhej tretiny a odohralo ju, rovnako tak i tretiu. Ak ešte niektoré veci zlepšíme, popracujeme na nich, tak môžeme byť minimálne rovnocenným súperom i vyššie postaveným mužstvám v tabuľke. Samozrejme musíme si dávať pozor na fauly a hrať čo najmenej alebo vôbec v oslabení. Čo sa týka zmeny na brankárskom poste, Belányi mal predtým dobré zápasy, ťahal šnúru víťazstiev, no potrebujeme zapájať aj druhého brankára vzhľadom na množstvo zápasov, ktoré máme na programe počas týchto dní. Takže aj druhý brankár potrebuje dostať šancu.“

Andrej Kmeč, tréner Zvolena: „Bol to dobrý zápas v dobrom tempe. Prvá tretina bola z našej strany dobrá, išli sme do vedenia 2:0. V druhej sa to obrátilo, i keď sme mali početnosť streľby, no nepresadili sme sa. V tretej tretine sme to však strhli na svoju stranu. V závere ešte Banská Bystrica stiahla brankára, snažila sa dorovnať, no myslím si, že sme boli počas celého zápasu lepší a zaslúžene vyhrali. Bodujeme dvanásty krát v rade, sme za to vďační. “

Michal Kabáč, strelec nášho druhého gólu: „Začiatok nebol z našej strany ideálny. Bolo tam veľa vylúčení. Prvá tretina napokon aj tak vyzerala, Zvolen ju vyhral 2:0. V druhej tretine sme však zabrali, ukázali charakter a vyrovnali na 2:2. V tretej tretine nám však domáci ušli a už sme nestihli vyrovnať. Vedeli sme, že Zvolen je prvý v tabuľke, hrá dobre, no vedeli sme, že aj my vieme zahrať dobré zápasy. Išli sme do toho naplno, chceli sme bodovať. Máme na čom stavať. Chceme sa odraziť od tých dobrých vecí a zlé napraviť. Potom to bude ideálne. Posilnili sme mužstvo, naše výkony idú nahor, musíme sa ešte rozohrať a verím, že potom už aj Zvolen porazíme.“

Juraj Mikúš, strelec dvoch gólov Zvolena: „Prvá tretina bola dobrá, mali sme dobré nohy i šance. V druhej už klasicky, prepadali sme, nepochopiteľne sme dovolili súperovi vyrovnať na 2:2. Našťastie sme v tretej tretine strelili dva šťastné góly, ktoré som dal ja, no vďaka za ne patrí aj spoluhráčom. Bez nich by som ich nedosiahol. Sú to parádne tri body. Čo sa týka môjho gólu na 3:2, nepripravoval som si to, chcel som čím skôr vystreliť a prekvapiť brankára. Na 4:2 si to tam obranca Bystrice zrazil sám, no vyplynulo to z danej situácie.“

Príspevok Baranom prerušil víťaznú sériu líder zo Zvolena, derby už bolo vyrovnané + HLASY zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Viewing all 16965 articles
Browse latest View live