Quantcast
Channel: Bystricoviny.sk - správy - kultúra - športBystricoviny.sk – správy – kultúra –šport
Viewing all 17301 articles
Browse latest View live

Parkovisko za Tatranskou aj napriek koronaríze a „úradovaniu“ Slávika zostáva jednou z priorít mesta

$
0
0

Málokto vie, že na Tatranskej kedysi býval so svojou rodinou aj súčasný banskobystrický primátor Ján Nosko. Už v tom období bol na tejto ulici problém s parkovaním. Po nástupe do funkcie primátora od začiatku deklaroval, že riešenie otázky parkovania bude jednou z jeho priorít.

Primátor Ján Nosko hovorí:

„Zorganizovali sme preto verejné prerokovania vo všetkých problémových mestských častiach, aby sme s obyvateľmi diskutovali o tom, kde si vedia výstavbu nových parkovacích miest predstaviť. Za aktívnej účasti obyvateľov sa nám nakoniec podarilo vybudovať parkovisko na Rudohorskej, Povstaleckej a Tulskej ulici. Zároveň sme spustili prípravu výstavby parkovísk za bytovými domami na Tatranskej ulici č. 24 až č. 64, kde je navrhnutých 227 nových parkovacích miest.“

Prostredníctvom vchodových dôverníkov na Tatranskej mesto oslovilo obyvateľov, ktorých sa výstavba budúcich parkovísk bezprostredne dotýka. Zo všetkých opýtaných bolo takmer 90 percent obyvateľov za realizáciu tohto projektu. Preto sme rozbehli všetky potrebné procesy.

Keďže bol počet plánovaných parkovacích miest vyšší ako 99, museli sme požiadať okresný úrad o proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Aj pre námietky občianskeho združenia z Bratislavy, ktoré vedie neslávne známy Marcel Slávik po celom Slovensku voči novej výstavbe, sa toto konanie naťahovalo neuveriteľných sedem mesiacov.

„Až tento rok vo februári Okresný úrad v Banskej Bystrici vydal rozhodnutie, že v zmysle zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie sa zámer vybudovania parkovacej plochy na Tatranskej ulici ďalej posudzovať nemusí,“

uvádza primátor.

Následne mesto podali žiadosť o územné rozhodnutie a čakalo na jeho správoplatnenie. Žiaľ, aj počas tohto procesu sa spomínané bratislavské občianske združenie opäť odvolalo, a preto v súčasnosti musí samospráva čakať, ako odvolací orgán rozhodne o jeho námietkach. V prípade, že bude mesto úspešné, po vydaní a správoplatnení územných rozhodnutí, bude môcť požiadať o vydanie stavebných povolení a urobiť verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby.

„Napriek tomu, že v súčasnosti z dôvodu koronakrízy a výpadku podielových daní prehodnocujeme naše priority, tento projekt k nim naďalej patrí. Poslancom preto navrhnem zaradiť túto investičnú akciu v hodnote 800 000 eur do rozpočtu mesta. Verím, že výstavbu parkovacích plôch na Tatranskej ulici, kde je už dnes situácia neúnosná, sa nám podarí dotiahnuť do úspešného konca,“

dodáva Ján Nosko.

Podľa primátora si to obyvatelia tejto časti Rudlovej – Sásovej po dlhých rokoch zaslúžia.

Príspevok Parkovisko za Tatranskou aj napriek koronaríze a „úradovaniu“ Slávika zostáva jednou z priorít mesta zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.


Ľubomír Motyčka: Plážové kúpalisko ako problém na večné časy

$
0
0

Ako poslanec sa už niekedy musím hanbiť za to, že som hlasoval za nájomnú zmluvu s pánom Sninským. Ja viem, že problém je rozsiahlejší. Môžem prstom ukázať na vtedajšieho primátora Ivana Saktora, že podpísal dodatok, ktorý sa už schvaľovať nemusel. Lebo všetko už bolo preinvestované. Neverím.

Roky som problém kritizoval a snažil som sa aspoň o čiastočnú zmenu. Až kým som pre prílišný radikalizmus nebol viac – menej  trochu odstrčený z diania. Situácia dozrela tak ďaleko, že som na pláž prestal chodiť. Ako zákazníkovi sa mi nechcelo počúvať sťažnosti ľudí, ich pripomienky, prípadne zlomyseľné poznámky.

Načo aj. I tento rok som už počúval názory natlačené do hlavy ako kaleráby o tom, aké je to ťažké a bez zárobku. Jednoducho, on každého ukecia. A nie je toho, kto by povedal: „Ak to nevieš, prestaň a choď od toho.“ Lebo on to naozaj nevie.

Takže ako? Musím do toho zase strčiť nos. Aj keď je uznesenie zastupiteľstva o rokovaní s nájomcom. o odovzdaní plážového kúpaliska mestu právoplatné. Lebo sa nič nedeje.

Je viem, že nastal aj pokrok. Časť s bazénmi je zväčša čistá a v zásade v poriadku. Starý bazén, keďže hrozil zrútením, je opravený. Služby sú aké sú. Lepšie ani nebudú, kým budú v rukách jedného človeka. Bolo by však bláznovstvo pustiť si tam konkurenciu. Čo preboha keby sa ukázalo, že sa to dá aj lepšie? 

Ale dobre. Inak, zistil som, že najobľúbenejšou témou pána Sninského je vyhrážať sa zvýšenou cenou. Donekonečna. Jediný spôsob ako zarobiť. 

Vlani na záver sezóny mi pán Sninský nedal odísť. Rozprával mi o plánoch na tento rok. Vraj, ako zriadi cukráreň v hornom bufete nad starým bazénom. Nenechal som robiť zo seba blázna, tak som si to šiel tohto roku overiť. 

Aj detský kútik s absurdnými hojdačkami ostal nezmenený. A vraj uvidím, aké krásne bude jazero, niekdajšia pýcha Banskej Bystrice. Už sa začalo s vysádzaním vodných rastlín, tak aby z tohto bolo biokúpalisko.

Ak má byť množstvo žaburín biokúpaliskom, tak je všetko v poriadku. Tak, ako v rade nastúpená burina ku grilu, niekdajšiemu ostrovčeku. Je to inak veľká rana tradíciám plážového kúpaliska. 

Tieto dve letá ukázali, že keď oslabol tlak, oslabli aj aktivity pána Sninského. Nielenže sa mu nedarí urobiť z pláže spoločensko – športové centrum na celý rok, on sa o to už ani nepokúša.

Je mi strašne ľúto, keď čítam diskusie ľudí. Sú priveľmi naplnené konkrétnymi negatívnymi skúsenosťami. A preto, alebo aj preto sa znovu ozývam. A dnes viem aj to, že bola hlúposť- aj moja – uveriť, že súkromný podnikateľ je vždy lepší ako štát či samospráva.

Slovensko má dnes plno vzorných mestských a obecných kúpalísk..A len tak náhodou som sa ešte k niečomu dostal. Nafotil som biokúpalisko Krtko vo Veľkom Krtíši. Tam to normálne funguje, u nás v Bystrici nie a nie. Takže prvé fotky sú moje z biokúpaliska v Krtíši a jedna skoro až pekná z Banskej Bystrice, zvyšok ilustračné,  ako to je či mohlo by byť…

Príspevok Ľubomír Motyčka: Plážové kúpalisko ako problém na večné časy zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

FOTO: Sásová v pohári ďalej i cez treťoligovú Kováčovú a opäť na penalty + HLASY

$
0
0

Účastník piatej ligy ŠK Sásová v Slovenskom pohári naďalej prekvapuje. Po tom, čo zdolal náš celok v prvom kole doma na penalty štvrtoligistu zo Šalkovej, rovnako zdolal v druhom kole ešte silnejšieho treťoligistu z Kováčovej. Duel sa skončil bezgólovou remízou, no v penaltách privádzal hostí do zúfalstva fantastický domáci gólman Jaroslav Čavoj.

V stredu večer prišlo do sásovskej arény 400 divákov. Pekná divácka kulisa sa opäť dočkala šťastného rozuzlenia v penaltovom rozstrele. V prvom polčase domáci hrali takticky, zamerali sa na pozornú defenzívu, šetrili silami, aby sa kondične počas celého zápasu dokázali vyrovnať fyzicky zdatným hosťom. Kováčová mala tlak i šance, ale obrana na čele s gólmanom Čavojom pracovala spoľahlivo. Sásová hrozila iba zo štandardiek, ale žiadna lopta nesmerovala medzi žrde. Na začiatku druhého polčasu sa zranil Savič, nášmu celku tak citeľne chýbala najväčšia hviezda. Paradoxne sa tak stalo, keď mali Sásovčania miernu prevahu. S pribúdajúcimi minútami hostia začali viac útočiť a opäť sa dostali do tlaku. Duda strieľal z priameho kopu z asi dvadsiatich metrov v 71. minúte tesne vedľa a podobne zakončoval aj o dve minúty neskôr po akcii z ľavej strany. V 80. minúte vychytal skvele Čavoj v šanci Turňu. V závere domácim nechýbali sily, srdnato bojovali, nechali na ihrisku dušu a tak zaslúžene dostali zápas do penaltového rozstrelu. A v ňom mali jednoznačne navrch. Brankár Čavoj poslal do smútku až troch futbalistov Kováčovej a keďže strieľajúci Sásovčania sa nemýlili, v banskobystrickej mestskej časti opäť vypukol ošiaľ radosti. Hráči po stretnutí vynášali na pleciach gólmana Čavoja a tréner pre zmenu odniesol na pleciach zraneného Saviča, ktorý duel dosledoval s boľavým členkom medzi divákmi.

Bystricoviny po skončení duelu oslovili hrdinu Sásovej, brankára Jaroslava Čavoja: „Vedeli sme, že Kováčová je silný a kvalitný súper, ktorý hrá tretiu ligu. Zamerali sme sa na bránenie a chceli sme využiť nejaké protiútoky, ktoré nám nevyšli. Postup do tretieho kola je však zásluha celého mužstva a defenzívy od útočníka až po brankára.“

Domáci gólman sa nevyhol ani penaltovej dráme, ktorú hodnotil nasledovne: „Penalty sú lotéria, je to o náhode, brankár je vo výhode, lebo nemá čo stratiť pri penalte, tá sa dá len zle kopnúť. Musí len počkať na správny moment a buď to vyjde alebo nevyjde. Ja penalty nijako zvlášť netrénujem. Napríklad proti Šalkovej som nechytil ani jednu, hoci som smer lopty vystihol. Pomohli mi vtedy hráči súpera tým, že strieľali mimo bránky.“

Čavoj sa vyjadril aj k skvelým divákom, ktorí chodia do Sásovej na futbal: „Diváci v Sásovej sú fantastickí. Hnali nás dopredu, za čo im chcem veľmi pekne poďakovať. Boli našim dvanástym hráčom.“

Zápas s Kováčou a postup do tretieho kola Slovnaft Cup-u (Slovenského pohára) hodnotil aj tréner Sásovej Andrej Dubovický:

„Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas. My sme nepredviedli nejakú peknú, oslnivú hru, no chceli sme určitým štýlom súperovi kaziť hru a zobrať im chuť do futbalu. Snažili sme sa to nastaviť na dobrej defenzíve a spoliehať sa na brejky. V defenzívnej činnosti sme predviedli skvelý výkon a ako tím sme zabrali na sto percent. Vyšlo nám to na penalty, no musím podotknúť, že do tohto tímu prišlo osem nových hráčov. Musíme sa ešte zohrať. Výsledky v piatej lige nie sú ešte podľa našich predstáv, no v pohárových zápasoch sme sa vždy vedeli zomknúť a pripraviť zodpovednejšie na silnejšie mužstvo. Možno nám viac vyhovuje, že nemusíme proti silnému súperovi o ligu dve vyššie tvoriť ako v našej súťaži proti tímom, ktoré sú na našej výkonnostnej úrovni.“

Fakty o zápase:

ŠK 2020 Sásová – ŠK Prameň Kováčová 0:0 na penalty 3:1 – postupuje Sásová

Rozhodoval: Holas. ŽK: bez kariet. Diváci: 400.

Hráči Sásovej, ktorí zasiahli do hry: Čavoj – Ľalík, D. Vozár, Svintek (62. R. Kollár), Gibala (58. M. Turčan), Mádel, Rumanovský, Markovič, Veselovský, Ondrejka, Savič (52. Fatľa)

Program:

Sásová sa v treťom kole Slovnaft Cup-u predstaví doma, konkrétne v stredu 16. septembra o 16.00 hodine a súperom bude TJ Jednota Málinec, účastník piatej ligy skupiny D. Náš celok hrá v V. lige skupine C. Ak by Sásovčania Málinec zdolali, v štvrtom kole už dostanú súpera na základe nového žrebovania. Vyjadril sa tak pre oficiálny web SFZ vedúci oddelenia riadenia súťaží Miroslav Richtárik po žrebe 1. kola.

V stredu spoznali súpera aj futbalisti banskobystrickej Dukly. Tí pocestujú 16. septembra do Slovenských Ďarmot.

Pohárový duel 2. kola ešte musia odohrať Podkonice, tie nastúpia budúci týždeň v stredu 2. septembra doma na Brodku o 16.30 hodine proti Fortunaligistovi FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble. V treťom kole úspešnejší z tohto duelu zavíta do Jakuba, kde by sa malo hrať takisto 16. septembra o 16.00 hodine.

Príspevok FOTO: Sásová v pohári ďalej i cez treťoligovú Kováčovú a opäť na penalty + HLASY zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Dovolenka alebo výlet pri Ipli

$
0
0

Vysoké Tatry sú v čase sezóny prepchaté. Tak aj Tatry Nízke, Donovaly, Slovenský raj. Termálne kúpaliská zažili aj viac ako 7 – tisícovú návštevnosť za jeden deň, korona si len tak oblizovala prsty v preplnených diskotékach.

Treba nám ctiť si čo máme, ale hľadať aj niečo nové. Niečo, čo je málo navštevované a keď sa raz vybuduje, prinesie aj miestnym obyvateľom úžitok.

O tom, kde je Makarská, písať nemusím. Aj také Korfu dobre poznáme. Ale, trasu, po ktorej som išiel, popísať musím. Kto by tam inak trafil?

V Šahách som odbočil na Veľký Krtíš. Chválabohu. Vypadol som z nepríjemnej kolóny kamiónov, ktorá sa nepretŕha asi od Poľska do Maďarska. Len je stále hustejšia. Potom už ide človek pokojnejšie. Nie rýchlejšie, lebo cesta nie je bohviečo.

Ale predsa je to už iné. Míňame jednu dedinu za druhou s počiatočným slovom Ipeľské… Až zrazu zmena. Zase dve slová, ale už je to Veľká Čalomija.

Milá dedina s približne 500 obyvateľmi. A sympatický starosta, pán Roman Pázstor. Pustil som sa do neho, akoby som ho prišiel vypočúvať. Ako je to s plavením sa na Ipli? Aké sú možnosti rybačky či kúpania sa v rieke?

https://www.facebook.com/1659465694/videos/pcb.10215403460273921/10215403444873536

Čo je tu a v okolí ešte zaujímavé? Také, aby ľudia mali chuť sem prísť? Na plavenie sa na člnoch sa treba deň vopred prihlásiť. A možno tam aj prenocovať. Aj auto zadarmo odparkovať. Aj slaninku si pri vode opiecť. Kontakty na internete.

Už sa dvaja nadšenci pustili do cyklotrás. V spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu. Tá to tu už tiež rozbieha. A nielen plavenie po Ipli. Blízko sú Nenince, Hrušov a ďalšie zaujímavé obce. Aha, aj trúbiaci kameň v Sucháni, sám som ho vyskúšal, aj biokúpalisko vo Veľkom Krtíši, aj termálne kúpalisko v Dolnej Strehovej.

A čo vinice? Nádhera. Niektorí mladí sa vrátili, oživujú staré vinohrady. Aj v samotnej Čalomiji. Nechýba nostalgický gazdovský dom s vybavením ako za starých čias. Je krásny. A čo poviete na chlebovú pec? To je niečo! Aj sa v nej príležitostne pečie. Čo takto urobiť z toho niečo viac? Aj z chovu kačíc či husí.

Tu si starosta trochu povzdychol. Naše úrady tu nie sú na to, aby pomohli, ale brzdia čo sa len dá. A keď už nič iné, vyhovárajú sa na Úniu. A naši politici? Riešia témy, ktoré nikoho nezaujímajú a vnucujú ich spoločnosti.

Okres Veľký Krtíš poznám. Počul som aj fantastické citery tamojších Maďarov, nádherný slovenský folkór z lazov, videl som sukne krojov nad kolenami, sú tu pamiatky, napríklad aj hrad v Modrom Kameni…A aby som nezabudol, vo Veľkej Čalomii je krásne zreštaurovaný Pustý kostol, no sú to len zvyšky, ale robia sa tam aj svadby. Je to vraj vždy veľkolepé.

Bol som tam, kam prestanem chodiť až vtedy, keď už z toho bude hit. Ale ľuďom to želám. Nech si zarobia, nech pribudne pekná a slušná práca.

Príspevok Dovolenka alebo výlet pri Ipli zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Bystrická a košická župa sa uchádzajú o prestížnu značku pre gotické kostolíky na Gemeri

$
0
0

Značku Európske dedičstvo, ktorú udeľuje Európska komisia, doposiaľ nemá žiadna lokalita na Slovensku. Banskobystrický samosprávny kraj a Košický samosprávny kraj spojili sily, aby podporili partnerskú nomináciu stredovekých nástenných malieb v dvanástich kostoloch na Gemeri a Malohonte.

Župy sa budú spoločne uchádzať o zisk prestížnej značky Európske dedičstvo, ktorú prideľuje Európska komisia lokalitám v Európskej únii s kľúčovým postavením v európskej histórii a kultúre.

Od roku 2013 ju získalo 48 lokalít v Európe, na Slovensku ju doposiaľ nemá žiadna. Košický a banskobystrický župan dnes v Rožňave podpísali Memorandum o spolupráci a spoločnom postupe pri nominácii na túto prestížnu značku.

Na Európske dedičstvo je nominovaných dvanásť historických kostolov s unikátnymi freskami talianskej školy v regiónoch Gemer a Malohont. Banskobystrický a Košický samosprávny kraj držia nad touto iniciatívou záštitu. Nominované kostolíky reprezentujú jedinečné európske hodnoty,  ktoré sú dôležitým kritériom hodnotenia pri udeľovaní značky Európske dedičstvo.

Zoznam kostolov je výsledkom spoločného výberu odborníkov z krajských pamiatkových úradov v Banskej Bystrici a v Košiciach. Štyri kostoly sú z Košického kraja (Štítnik, Ochtiná, Koceľovce, Plešivec) zo Štítnického a Rožňavského okruhu a osem kostolov z Banskobystrického kraja ako súčasť Jelšavského a Rimavského okruhu (Chyžné, Kameňany, Rákoš, Šivetice, Kraskovo, Kyjatice, Rimavská Baňa, Rimavské Brezovo).

Kostoly na Gemeri a Malohonte ukrývajú klenoty európskej kultúry a dedičstva. Veľmi sa teším tejto iniciatíve a verím, že sa nám spoločne podarí dokončiť proces nominácie do úspešného záveru, a že sa kostoly na území našich žúp budú môcť ako prvá lokalita na Slovensku pýšiť značkou Európske dedičstvo,“

uvádza predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.

Zisk značky Európske dedičstvo a s tým súvisiace aktivity na podporu rozvoja najmenej rozvinutých regiónov Gemer a Malohont nás jednoznačne zviditeľní v celej Európe, aj za hranicami Únie. Napomôže týmto lokalitám rozhýbať miestny cestovný ruch a v neposlednom rade aj zvýšiť kvalitu života miestnym obyvateľom. Sú to regióny s vysokým potenciálom a som rád, že sme sa tento potenciál rozhodli uchopiť vo veľkom,“

hovorí predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Zisk značky je podmienený schválením nominácie na národnej úrovni, ktorú iniciátori oficiálne predložia ku koncu novembra 2020. Následne bude o návrhu počas roka 2021 rozhodovať skupina nezávislých odborníkov, ktorá pozostáva z 13 členov vymenovaných Európskym parlamentom, Radou, Komisiou a Výborom regiónov.

Signatármi memoranda boli okrem predsedov samosprávnych krajov aj predseda predstavenstva oblastnej organizácie cestovného ruchu Gemer a zároveň primátor mesta Rožňava Michal Domik, predseda združenia Gotická cesta Miroslav Boldiš a zástupkyne jednej z nominovaných lokalít Cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Rimavské Brezovo Janka MihálikováEva Pačmárová.

„Unikátne nástenné maľby inšpirované talianskou školou sú dôkazom multikultúrneho rozsahu regiónu Gemer a Malohont v stredoveku. Vďaka rozvinutému baníctvu bol tento región bohatý a mohol si dovoliť mať intenzívne obchodné a kultúrne styky s celou Európou. Aj preto tu dnes môžeme vidieť stopy európskych hodnôt a je našou úlohou ich zachovať a šíriť,”

dodáva predseda združenia Gotická cesta Miroslav Boldiš.

Primátor mesta Rožňava Michal Domik vníma aktivitu aj ako silný impulz pre rozvoj cestovného ruchu v regióne a príležitosť vytvárať v dlhodobom horizonte pracovné príležitosti pre miestnych obyvateľov. Zástupcovia nominovaných lokalít a cirkevných zborov vítajú spoločnú iniciatívu a veria, že napomôže k zachovaniu a revitalizácii kultúrneho dedičstva, ktoré gotické kostoly reprezentujú.

Podpis memoranda sa uskutočnil v rámci štvrtého ročníka odbornej vedeckej konferencie s názvom Najnovšie poznatky z výskumov stredovekých pamiatok na Gotickej ceste, ktorú zorganizovalo združenie Gotická cesta v spolupráci s Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky.

Príspevok Bystrická a košická župa sa uchádzajú o prestížnu značku pre gotické kostolíky na Gemeri zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Vedie vláda psychologickú vojnu proti vlastným občanom, ktorí dovolenkujú v skutočnosti bezpečných regiónoch?

$
0
0

Podľa všetkého aj k nám na Slovensko dorazila druhá vlna koronakrízy. Zdá sa však, že súčasná vláda sa na ňu dostatočne nepripravila. Premiér kamsi zmiziol a vláda miesto prijatia jasných opatrení začala strašiť ľudí „červenými“ krajinami vrátane dovolenkových destinácií, do ktorých neodporúča cestovať, hoci v skutočnosti je v nich od korony pokoj.

Aktuálna správa z tlače

Medzi „červené krajiny“ z pohľadu pandémie koronavírusu bude od 1. septembra patriť Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta. Neodporúča sa cestovať ani do Grécka, bude patriť medzi rizikové krajiny. Hlavný hygienik SR Ján Mikas po rokovaní konzília informoval o zavedení štyroch nových opatrení v súvislosti s druhou vlnou pandémie Covidu-19 na Slovensku.

Konzílium prehodnotilo aj dĺžku karantény, ktorú je potrebné dodržiavať po návrate z rizikových krajín. Minister zdravotnícta Marek Krajčí ľuďom odporúča, aby sa z dovoleniek z avizovaných „červených krajín“ vrátili do 1. septembra. Po tomto dátume bude ich príchod považovaný ako za návrat z rizikovej krajiny. Na týchto ľudí sa tak bude vzťahovať povinnosť desaťdňovej karantény. Testovať by sa podľa Krajčího mali najskôr v piaty deň od príchodu.

Krajčí upozornil i na počet importovaných prípadov nákazy novým koronavírusom na Slovensku. Za august podľa jeho slov takéto prípady dosiahli približne 24 percent z celkového počtu prípadov. Upozornil najmä na zvýšený počet importovaných prípadov z Českej republiky, ako aj z Chorvátska, kde sa podľa jeho slov situácia v posledných dňoch výrazne zhoršila.

Minister Krajčí tiež avizoval, že niektoré regióny na Slovensku budú pre situáciu so šírením koronavírusu označené ako rizikové. Krajčí informoval, že v súvislosti s koronavírusom plánujú tiež opäť zriadiť aj veľkokapacitné testovacie odberné miesta. Povedal, že prvé centrum by mohlo aj vďaka dohode so súkromným testovacím laboratóriom fungovať v Bratislave už počas prvého septembrového týždňa. Ďalšie by sa mali postupne zriadiť v Trnave, Trenčíne a Banskej Bystrici.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas po rokovaní konzília informoval o zavedení štyroch nových opatreniach v súvislosti s druhou vlnou pandémie Covidu-19 na Slovensku. Hromadné podujatia nad 1 000 ľudí, vrátane športových podujatí a interiérové podujatia nad 500 ľudí budú zakázané. Povinnosťou bude aj nosenie rúška. Úrad verejného zdravotníctva vydá aj opatrenia vo veci rizikových krajín aj povinnosti zamestnávateľov. Rúška budú povinné aj v školách s výnimkou prvého stupňa.

Psychologická vojna proti vlastným občanom

Na faktické strašenie ľudí hrozbou údajného šírenia koronvírusu aj z krajín ako je Grécko, kde naši turisti trávia pokojnú dovolenku, ale pomaly sa budú báť vrátiť na Slovensko, kde ich čaká karanténa a ďalšie protiepidemiologické opatrenia proti COVID-19, hoci tam absolvovali testy s negatívnym výsledkom, zareagoval známy cestovateľ Ľubomír Motyčka. Ešte predtým aj na našom portáli podobne reagovali naši čitatelia tráviaci pokojné dovolenky v Grécku:

Marek Krajčí, náš minister duchovného školenia a sektárstva doslova celý týždeň tyranizoval spoločnosť hrozbami nastávajúcich opatrení. Až sa mi stalo, že pri debatách o mojej nastávajúcej dovolenke, sa ma už všetci prestali pýtať, či sa nebojím, ale pýtali sa ma, či sa nebojím čo bude potom. Teda, či sa nebojím vlastného štátu, vlastných hlúpych vodcov. A to je strašná situácia. Báť sa vlastnej krajiny, ľudí, ktorí boli zvolení.

Pribudli nám červené krajiny. A Grécko, o ktorom nič nevieme, dostalo podmienku. Ale, ani náznak informácií o tom, aká je tam situácia. To som musel súkromne zisťovať, že na ostrovoch je pokoj. Ministerstvo zahraničných vecí to nevie, nechce upokojovať, nechce pomôcť umierajúcim cestovkám, aby prežili, ľuďom, aby si užili dovoleniek. Nie, toto je vláda ničiteľov. 

Vie napríklad Martin Klus, štátny tajomník ministerstva, aké je Grécko s ostrovmi veľké? A ak je niečo okolo Atén, že to nie je inde? Vie o tom, aká je situácia na Madeire? Je to súčasť Portugalska, to je nateraz ešte červené, ale ako je na tom spomínaný ostrov? A čo Kanárske ostrovy, ktoré sú súčasťou červeného Španielska? A pritom sú zelenšie ako Slovensko.

Nie, ľudí treba negatívnymi informáciami uštvať. A ovládať. A pomaly človeku prichádzajú na um konšpiračné teórie. Veľkí, silní a bohatí budú môcť lietať kam sa im chce. Na jar prídu zahraničné cestovky, aby na troskách slovenských obsadili trh. Doteraz sa im to veľmi nedarilo. Aj takéto môžu byť úvahy.

Sú zlé časy, A to píšem o malom segmente trhu. Tam hore je pár rozumných ľudí. Ale tí hlúpi ich ubijú čiapkami…

Príspevok Vedie vláda psychologickú vojnu proti vlastným občanom, ktorí dovolenkujú v skutočnosti bezpečných regiónoch? zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Pred 30 rokmi sa stal Banskobystričan Pavol Blažek majstrom Európy v chôdzi

$
0
0

Konečne sa naštval a – vyhral! Pavol Blažek pred 30 rokmi získal v chorvátskom Splite titul majstra Európy v chôdzi na 20 km. Tento významný okamih banskobystrického športovca si pripomína oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ) a neopomínajú ho ani Bystricoviny.

Hoci patril k absolútnej svetovej špičke, v tréningovej skupine chodeckého „mága“ Juraja Benčíka v banskobystrickej Dukle bol dlho v tieni – sprvu v Pribilincovom, potom Mrázkovom. Keď však olympijský a európsky šampión zavŕšil kariéru, prišla dva roky po tridsiatke aj jeho slávna chvíľa. Pavol Blažek konečne vyšiel z tieňa a zažiaril naplno. Dvadsiateho ôsmeho augusta 1990 na majstrovstvách Európy v Splite od 6. kilometra udával tón chodeckej dvadsiatky a osem rokov po aténskom bronze získal zlato, historicky posledný, šestnásty titul československej atletiky na ME.

Tridsiate výročie úspechu, akých slovenská atletika nemá veľa, si pripomíname článkom „Konečne sa naštval“ z 2. čísla magazínu Slovenská atletika 2015 od renomovaného atletického novinára Mariána Šimu:

Posledný augustový utorok 1990 mal byť na európskom šampionáte v Splite veľký deň Jana Železného. Strieborný oštepár soulskej olympiády, neskorší víťaz ďalších troch, sa však po spackanej kvalifikácii na finále pozeral len z hľadiska. V tom čase sa československá atletika mohla absolútne spoľahnúť iba na banskobystrických chodcov. V Stuttgarte 1986 zachránil jej renomé triumfom na 20 km Jozef Pribilinec a o štyri roky zasa Pavol Blažek.

Splitský denník Slobodna Dalmacja na druhý deň vyrukoval s titulkom: Blažek pomstil Železného. Našinec sa pri predstave Paľa so zorrovskou maskou pomstiteľa všetkých nespravodlivostí musel pousmiať – Blažek totiž pomstil najmä seba, svoju minulosť skvelého, ale trochu utiahnutého chodca. „Konečne sa naštval!“ tešil sa tréner Juraj Benčík. „Za trinásť rokov spolupráce ho všetkým dávam za vzor a vyčítam mu jediné: že prejavuje málo odvahy. Dnes ma odzbrojil.“

Blažek bol v Benčíkovej partii „večne druhý“: sprvu Pribilincov tieň a po tom, čo olympijský šampión po Soule 1988 prvý raz skončil kariéru, zasa Mrázekov. „Nikdy som nebol jednotkou. Všetko som si musel oddrieť a trpezlivo odčakať. Bral som to ako údel,“ tvrdí Paľo, ktorého v Zelenči ako šiestaka zbláznil do chôdze miestny učiteľ a neskôr riaditeľ školy Ľudovít Žambokréthy. S tým „nikdy“ to nie je celkom pravda, získal československé tituly aj v dorasteneckom a juniorskom veku, ale fakt je, že najlepší bol len medzi rovesníkmi – kým sa na štart nepostavil o dva roky mladší Pribilinec. Na európskom šampionáte dospelých stáli premiérovo na piedestále v roku 1982: Pribilinec skončil druhý, Blažek tretí.

„Aténsky bronz bola moja prvá veľká medaila, ale nevychutnal som si ju tak, ako by sa patrilo,“ konštatuje s odstupom rokov. „Československá atletika získala na tých majstrovstvách až deväť medailí, takže tretie miesta sa síce pochválili, no nijako zvlášť nevyzdvihovali – najmä nie v disciplíne, v ktorej stáli na stupňoch až dvaja našinci. Veril som, že sa čoskoro aj ja dočkám väčšej slávy, no nie a nie to prísť…“

Prvú vrcholnú formu v kariére mal v ére 1982 – 1984. Na premiérovom svetovom šampionáte v Helsinkách 1983 však Blažekovi medaila ušla (skončil šiesty) a olympiádu 1984 v Los Angeles takmer celý vtedajší východný blok bojkotoval. Na stuttgartských majstrovstvách Európy 1986 skončil na 20 km šiesty, ale na rímskych svetových 1987 aj na soulských OH 1988 dopochodoval z našich až tretí, nielen za Pribilincom, ale aj za Romanom Mrázekom…

„Mal som tridsať rokov, dve deti a začal som uvažovať, či drina, ktorú podstupujem, stojí za to, či ma ešte niekam posunie. Tréner aj rodina ma však prehovárali, aby som to skúsil. Tak reku dobre, ale po olympijskej sezóne si trochu odfrknem. Zvolil som voľnejší rok s minimom sústredení aj pretekov – a to mi úžasne pomohlo. Aj psychológova rada, aby som v tréningu nedrel nasilu, ale usiloval sa o pohodu.“

V nasledujúcom, deväťdesiatom sa Blažek postupne prepracoval až na svetovú chodeckú jednotku. Na jar najskôr vyhral Európsky chodecký okruh (Sesto San Giovanni, Barcelona, La Coruňa) a potom v nórskej Fane neďaleko Bergenu, v tom čase chodeckej mekke, ako prvý čs. reprezentant zapochodoval 20 km na dráhe pod 1:20 h. Jeho čas 1:19:54,0 je dodnes slovenský rekord.

„V tejto forme máte na európskom šampionáte v Splite reálnu šancu na medailu,“ utrúsil som, keď sa Blažek vrátil z Nórska. „To radšej nepíšte, dobre?“ zareagoval. Blažek naberal sebadôveru, ale kontroloval ju zmyslom pre realitu a vrodenou skromnosťou. Uvedomoval si, že sľubný úvod mal aj v predošlých sezónach, a predsa mu vrcholné podujatia nevyšli tak, ako si predstavoval. A tiež fakt, že líder prvej „postpribilincovskej“ sezóny Roman Mrázek mal začiatkom roku 1990 dlhý tréningový výpadok.

Šéftréner Juraj Benčík bol pred majstrovstvami Európy v Splite opatrný. Tvrdil, že „získať medailu bude ťažšie než kedykoľvek dosiaľ“, a že „výslovne nespokojný“ bude len v prípade, „keby sa nikto neumiestil v prvej desiatke“. Na otázku, či Blažek potvrdí, že je to jeho rok, kľučkoval:

„Na konte má lepší čas, ako bol víťazný Pribilincov na predošlých ME, no v redukovaných tabuľkách je až šiesty. Okrem toho je iný typ pretekára ako Pribilinec. Veľa bude záležať na tom, ako sa zorientuje v pretekoch a či bude mať svoj deň. Ak ho trafí, môže nadviazať na medailovú tradíciu.“

Na poslednom tréningu došlo k hlasnejšej výmene názorov medzi Blažekom a koučom: prvý sa riadil pocitmi, druhý plánom. Znalci pomerov a Pavlovej povahy dvihli obrvy. Bol to super dôkaz o náraste jeho sebavedomia. Ešte rukolapnejší však poskytol priebeh dvadsiatky na splitskom šampionáte.

Tréner tipoval, že do 12. kilometra pôjdu najlepší pokope a o všetkom sa rozhodne v ďalších piatich, takže zverencom nakázal v prvej polovici šetriť sily. Blažek však nechal vyblázniť sa sovietske trio, ktoré v dusne nasadilo pekelné tempo, a len čo poschytávalo od rozhodcov karty a pribrzdilo, vyrazil na čelo. Na šiestom kilometri! Odvtedy mu všetci videli len chrbát.

V polovici trate mal 25-sekundový náskok. Nepreháňa to? Kázali ste im šetriť sily,“ podpichli sme Benčíka. Vynašiel sa: „Povedal som im, aby šliapali s pocitom, že si šetria sily – a to je rozdiel. Paľo šliape s rezervou, veď to vidíte.“

V poslednom okruhu kopcovitej trate, už za dažďa, mal stometrový náskok pred Španielom Danielom Plazom. Barcelončan sa dočkal triumfu až o dva roky na domácej olympiáde. Tento splitský vlhký podvečer patril Blažekovi! Aj keď, na chvíľu nás oblial studený pot. Približne vtedy, keď uveličený trnavský rodák novinárom vykladal, že prvé dažďové kvapky vnímal ako stekanie vlastného potu, na štadióne na svetelnej tabuli naskočili výsledky bez jeho mena a s Plazom na prvom mieste. Víťaz Blažek bol diskvalifi kovaný, usúdil hlásateľ. Len čo to povedal do mikrofónu, vtedajší generálny sekretár federálneho zväzu Jan Kinda strčil svojmu šéfovi Karlovi Pilnému do ruky päťdesiat dolárov, aby mohol zaplatiť poplatok za podanie protestu.

„To je omyl, to sa vysvetlí, nedostal som v celých pretekoch ani jednu červenú kartu,“ upokojoval všetkých Pavol Blažek. A fakt, o chvíľu ho už volali na slávnostný ceremoniál…

Jedného z trojice čs. reprezentantov v závere dvadsiatky naozaj diskvalifikovali, ale nešlo o Blažeka, lež o Romana Mrázeka, ktorý sa v poslednom kole zo štvrtej pozície rozhodol stíhať spomaľujúceho tretieho Francúza Toutaina. V eufórii však podcenil to, že má už dve červené – a že rozhodcovskému zboru šéfuje Francúz… Mimochodom, tretím dvadsiatkárom bol ďalší člen banskobystrickej Dukly, rodený Záhorák Ján Záhončík, ktorý desiatym miestom dosiahol svoj životný úspech.

„Blažek šiel najtechnickejšie zo všetkých, jeho štýlom sme sa riadili pri nasadzovaní prísnosti kurzu,“ potvrdil neskôr Ladislav Moc, československý rozhodca v splitskom zbore.

Ak si Blažek po aténskom šampionáte 1982 veľa slávy neužil, lebo bol jedným z deviatich medailistov výpravy, po splitskom sa na jej núdzu nemohol sťažovať – k jeho zlatu už nikto z Čechov či Slovákov nijaký kov nepripojil. Zlízal smotanu len raz, ale dokonale. Vtedy ešte nikto netušil, že jeho európsky titul nebude len šestnásty, ale aj posledný v histórii československej atletiky…

Deň po triumfe sedel na balkóne hotela Split, a kým iní si naň pripíjali koňakom, on sŕkal kávu: „Víťazstvo ma veľmi teší aj preto, že sú to asi moje posledné majstrovstvá Európy. Dvadsať rokov súťažím, ale prvý raz som šiel na veľké podujatie ako naša jednotka – a som rád, že som túto úlohu zvládol.“

Vtedy sa priznal, že pred odchodom upokojoval manželku slovami: „Neboj sa, horšie ako v Soule to nebude.“ Po návrate jej nadšene zvestoval: „Čoskoro sa do Splitu vyberieme spolu, lebo európski šampióni bývajúci v hoteli s mestom v názve dostali ako odmenu týždňový pobyt v ňom pre dve osoby zdarma.“

Ako to vlastne s tou dovolenkou dopadlo? pýtam sa Blažeka po štvrťstoročí. „Prepadla,“ odvetí. „V tom roku to už nevyšlo, veď majstrovstvá sa skončili prvého septembra, a v ďalšom sa na Balkáne začala občianska vojna. Cestovné kancelárie nám neodporúčali vybrať sa tam a napokon sme certifikát hodili do koša… Blízkosť toho nešťastného a dlhého konfliktu sa dala vytušiť už z atmosféry na šampionáte, najmä z piskotu viacerých Chorvátov počas juhoslovanskej hymny na slávnostnom otvorení…“

Toľko teda spomienka novinára Mariána Šimu na Blažekovo splitské zlato spred tridsiatich rokov.

Rok 1990 patril vo svetovej chôdzi naozaj najmä Blažekovi: 19 dní po európskom zlate zapochodoval v nemeckom Hildesheime svetový rekord na 20 km 1:18:13 h, stal sa svetovou chodeckou jednotkou 1990 a aj slovenským športovcom roka.

Jeho hildesheimský čas vydržal na čele historických tabuliek štyri roky, prekonal ho až v roku 1994 v Pekingu o 9 sekúnd Číňan Bo Ling-tang. Oficiálne ho však z listiny svetových rekordov vytlačil až Guatemalčan Julio Martínez v roku 1999. Slovenským rekordom je Paľov skvelý výkon dodnes.

Tridsiate výročie získania titulu majstra Európy v Splite si Pavol Blažek pripomenie v kruhu priateľov z chodeckej a atletickej komunity 4. septembra na spomienkovom stretnutí v Banskej Bystrici.

KTO JE PAVOL BLAŽEK

Devätnásť účastí na vrcholných podujatiach – štyri olympiády (1980: na 20 km 14. za 1:35:30,8, na 50 km 10., 4:27:39, 1988: 15. – 1:22:39, 12. – 3:47:31, 1992: 17. – 1:29:23, 29. – 4:22:33, 1996: 20 km, 46. – 1:29:41), päť svetových (1983: 6. – 1:21:54, 17. – 4:06:49, 1987: 11. – 1:24:37, 18. – 3:58:43, 1991: na 20 km 17. – 1:22:34, 1993: 20 km 15. – 1:25:31, 1995: 50 km 17. – 4:03:45) i európskych šampionátov (na 20 km 1978: 14. – 1:27:49,3, 1982: 3. – 1:26:13, 1986: 6. – 1:23:26, 1990: 1. – 1:22:05, 1994: na 50 km: 9. – 3:49:44), jedny halové MS (na 5000 m 1989 6. – 18:41,34) a štyri halové ME (1988: 9. – 19:03,82, 1989: 4. – 18:55,76, 1990: 4. – 19:15,78, 1994: 6. – 19:14,00). Zlato a bronz z majstrovstiev Európy , takmer deväť rokov svetový rekordér. Úctyhodná bilancia! Len málokto zo slovenských atlétov sa môže pochváliť vizitkou, akú má pri svojom mene Pavol Blažek.

Rodák (9. 7. 1958) zo Zelenča neďaleko Trnavy patrí k najväčším postavám v histórii slovenskej chôdze. Osemnásť rokov – od premiéry na ME 1978 v Prahe až po derniéru na OH 1996 v Atlante, nechýbal na žiadnom významnom podujatí. Výnimkou boli len OH 1984 v Los Angeles, kam Blažek necestoval nie z vlastnej viny, ale doplatil na bojkot hier zo strany takmer celého vtedajšieho socialistického bloku.

Vrchol Blažekovej kariéry, ktorý bol jeden z pilierov mimoriadne úspešnej tréningovej skupiny kouča Juraja Benčíka, bola víťazná dvadsiatka na ME 1990  v Splite. Pár dní po nich, 16. septembra 1990, sa ocitol v centre pozornosti médií (aj svetových) znova. V nemeckom Hildesheime zlepšil svetový rekord v chôdzi na 20 km časom 1:18:13 h.

Pavol Blažek začal svoju športovú kariéru v roku 1972 v mládežníckej chodeckej skupine trénera Ľudovíta Žambokréthyho v Lokomotíve Trnava. Po príchode na vojenčinu do Dukly Banská Bystrica k trénerovi Ladislavovi Mocovi na jeseň v roku 1977 si už po necelom roku účinkovania v seniorskej kategórii vybojoval nomináciu na ME v Prahe. Prvý veľký úspech dosiahol na ďalších ME v Aténach 1982, keď na 20 km skončil tretí za víťazným Španielom José Marínom a strieborným krajanom Jozefom Pribilincom, neskorším olympijským víťazom na dvadsiatke zo Soulu 1988, hlavnou hviezdou Benčíkovej skvelej chodeckej partie z 80. rokov minulého storočia.

Pavol Blažek ostal športu i banskobystrickej Dukle, v ktorej farbách dosiahol najväčšie úspechy, verný aj po skončení kariéry. Najskôr pracoval tri roky ako tréner (synovi Michalovi pomohol k striebru na MEJ 2003), neskôr ako organizačný pracovník na marketingovom oddelení a na tomto poste vydržal až doteraz. V otcových chodeckých šľapajach sa vydala aj dcéra Zuzana. Na OH v Sydney 2000 bola jediná žena v atletickej časti slovenskej výpravy.

Exmajster Európy 1990 nezaháľa na v šesťdesiatke. Stále športuje. Na chvíľu sa ako veterán ešte vrátil k chôdzi – v roku 2004 si vybojoval európske veteránske zlato na 10 km v kategórii 45 až 49-ročných – no jeho koníček je beh. Zvládol už 39 maratónov, najrýchlejší za 3:08:20 v roku 2008.

Pavol Blažek je držiteľ ocenenia fair play, ktoré mu v roku 1992 v Prahe osobne odovzdal vtedajší prezident Medzinárodného olympijského výboru Juan Antonio Samaranch. Takisto získal aj Bronzové kruhy SOV (2008) a Medailu SOV (2017), od roku 2014 je členom Siene slávy slovenskej atletiky.

RTVS NA JESEŇ ODVYSIELA DOKUMENT O BLAŽEKOVOM SPLITSKOM ZLATE

Zabudnuté zlato – tak sa bude volať dokument, ktorý RTVS chystá k 30. výročiu triumfu Pavla Blažeka v chôdzi na 20 km na majstrovstvách Európy 1990 v Splite. Na televíznych obrazovkách sa objaví koncom októbra.

„Prečo názov Zabudnuté zlato? Nuž, hoci to bola jediná zlatá medaila československej výpravy na splitskom šampionáte, v revolučných časoch plných zmien akosi zapadla do úzadia. A navyše, Paľo bol stále akosi v Pribilincovom tieni,“ vysvetľuje reportér RTVS Ivan Janko, ktorý chcel pôvodne k výročiu Blažekovho triumfu natočiť „len“ medailón európskeho šampióna.

„Ibaže od Paľa som získal unikátnu VHS kazetu, na ktorú niekdajší výborný maratónec Karel David zdokumentoval priamo v Splite Balžekovu cestu k zlatu. Sú na nej zábery, ktoré verejnosť nevidela, dokonca aj s autentickými Davidovými komentármi počas pretekov,“ dodáva Ivan Janko.

V dokumente sa objavia mnohí ľudia spojení s Blažekovou úspešnou kariérou – jeho prvý tréner Ľudovít Žambokréthy, kouč Juraj Benčík, Paľovi kolegovia z čs. reprezentácie, chodci  Jozef Pribilinec, Roman Mrázek, maratónec Karel David, olympijský víťaz z Ria Matej Tóth i ďalšie osobnosti slovenskej chôdze Peter Korčok, Martin Pupiš, Matej Spišiak či Roman Benčík.

„Dĺžka dokumentu bude 26 minút, ale zaujímavého materiálu máme oveľa viac,“ dodáva s úsmevom Ivan Janko.

Príspevok Pred 30 rokmi sa stal Banskobystričan Pavol Blažek majstrom Európy v chôdzi zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Barani v príprave podľahli Detve, nedali gól a inkasovali až päť + HLASY

$
0
0

Hokejisti Banskej Bystrice prehrali štvrtkový prípravný zápas na novú sezónu 2020/2021 v Detve s tamojšími ´medveďmi´. Tí si z našich mladých ´baranov´ urobili trhací kalendár. Hráči z Podpoľania nás zdolali jednoznačne 5:0.

Banskobystričania na duel do Detvy nevycestovali s najsilnejšou zostavou. Príležitosť dostali mladší hráči a žiaľ nedokázali sa strelecky presadiť. Prvý gól sme inkasovali v 11. minúte, keď sa cez nášho obrancu Romana pretlačil Čacho a na dvakrát pokoril Belányiho – 1:0. Následne na to spálil veľkú šancu bystrický center Oško, vychytal ho gólman Detvy. Potvrdilo sa tak pravidlo nedáš – dostaneš, na 2:0 zvyšoval Klíma, keď najprv nevyužil únik, no ešte sa o pár sekúnd na to dostal k puku v medzikruží a nikým nepokrytý sa už nemýlil. Do prestávky sme mohli znížiť Bodnárom, no aj on si ´vylámal zuby´ na brankárovi Petríkovi.

V druhej tretine mala Detva navrch, po dvoch nevyužitých šanciach išla do vedenia 3:0 v polovici stretnutia, presne mieril spoza kruhu Ľupták. Následne Klíma nevyužil druhý svoj únik, my sme mali možnosť po dvoch strelách Dema, ale Petrík bol znovu proti. V 38. minúte Kobolka slabo bránil exbystričana v drese Detvy Petra Valenta, ten obkorčuľoval bránku, nabil do medzikružia Frederikovi Fekiačovi a jeho delovka bola efektívna – 4:0. My sme do prestávky neskórovali ani po koncovke voľného Vlka. Duel oživila menšia bitka medzi Rymshom a Bodnárom. Po nej sme hrali presilovku, no recept na domáceho gólmana nenašli najmä Hudec a Oško.

Na začiatku tretej tretiny mal šancu voľný ´baran´ Vybíral, ale aj on stroskotal na výbornom Petríkovi. Ako sa má využívať presilovka ukázali Detvanci v 47. minúte. Po peknej kombinácii a prihrávke Gašpara nemal problém poslať puk do odkrytej svätyne Belányiho Nauš 5:0. Potom sa už nič zaujímavé na ľade nedialo, chýbala vyložená šanca na jednej i druhej strane, takže duel sa skončil výsledkom 5:0. Bystričania točili len tri formácie, domáci boli v plnej sile a hrali na štyri kompletné päťky poctivo až do samého záveru stretnutia.

Po stretnutí pre HC´05 TV útočník ´baranov´ Martin Faško-Dudáš povedal:

„Bol to prvý náš zápas proti mužstvu z najvyššej súťaže. Bola to i previerka pre nás po týždni, v ktorom sme sa zamerali na rozvoj kondície. Myslím si, že po kondičnej stránke sme naplnili očakávania. Detvanci majú v kádri o niečo väčších a silnejších mužov, to sa prejavilo. Mne sa hrá v tomto bystrickom tíme super. Je to pre mňa niečo nové, čo ma teší.“

Tréner Banskej Bystrice Norbert Javorčík sa vyjadril nasledovne:

„Nastúpili sme na tento zápas s dosť veľkým rešpektom, čo je na jednej strane prirodzené, pretože sme mali v Detve skupinu hráčov, ktorá má minimálne alebo malé ´extraligové´ skúsenosti. Vedeli sme, že to bude pre nich najťažší súper. Bolo vidno, že mojim zverencom chýbajú skúsenosti i také sebavedomie. Veľa situácii nezvládli, pretože neskoro pristupovali k súperovi, prehrali sme jednoduché súboje, ktoré by chalani boli zvládli ak by nebol na ich strane prílišný rešpekt. Na druhej strane boli aj momenty, kedy hráči ten rešpekt stratili. Niektoré pasáže chalani odohrali dobre. Detva hrala veľmi systémovo a zodpovedne až do samého konca zápasu. I napriek vysokému stavu plnila stanovené pokyny.“

Fakty o zápase:

HC 07 WPC Koliba Detva – HC ´05 Banská Bystrica 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)

Góly: 11. Čacho (Cox), 14. T. Klíma (Gašpar), 31. M. Ľupták (V. Fekiač), 38. F. Fekiač (P. Valent), 47. Nauš (R. Gašpar, P. Valent). Rozhodovali: Rojík – Číž, Staššák. Vylúčení na 2.min: 4:6, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, diváci: 400.

Zostavy:

Banská Bystrica: Belányi – Demo, Roman, S. Hudec, Kobolka, Vlk, Lopejský – Faško-Rudáš, O. Giertl, L. Lunter – Vybíral, Oško, Vašaš – Bodnár, M. Matoušek, K. Gabor – Suľovský

Detva: R. Petrík – Rais, Rusina, Rymsha, Gachulinec, Jendroľ, Korím, Lalík, F. Fekiač – T. Klíma, Ščurko, Magdolen – Cox, Čacho, Carbonneau – Žilka, V. Fekiač, M. Ľupták – Nauš, P. Valent, R. Gašpar

Banskobystričania dnes (v piatok 28. augusta) večer od 17.00 hodiny hrajú už v úplne inej zostaveNových Zámkoch.

Príspevok Barani v príprave podľahli Detve, nedali gól a inkasovali až päť + HLASY zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.


Jeden z posledných žijúcich priamych účastníkov SNP Vladimír Strmeň sa dožíva 92 rokov

$
0
0

V týchto dňoch sa pán Vladimír Strmeň dožíva úctyhodných  92 rokov. Hoci ho už tak nepočúvajú nohy, hlas má stále mocný. Bývalý partizán a jeden z posledných priamych účastníkov Slovenského národného povstania je veľkou osobnosťou dejinných udalostí počas Povstania, na ktoré môžeme byť právom hrdí.

V predvečer osláv 76. výročia SNP ho pri príležitosti životného jubilea prijal na bystrickej Radnici primátor mesta Ján Nosko:

„Dobrota a láskavosť srší z výnimočného človeka Vladka Strmeňa z Banskej Bystrice, ktorý tento týždeň oslávil svoje 92. narodeniny. Som rád, že prijal moje pozvanie na radnicu, kde je v týchto dňoch inštalovaná výstava k 76. výročiu SNP. Pán Strmeň je napriek veku neustále aktívny a svoje poznanie a energiu odovzdáva aj mladej generácii. V mene všetkých Banskobystričanov som mu zablahoželal a poprial najmä pevné zdravie.“

My sa pripájame ku gratulantom. Pán Strmeň ako vzácny hosť určite nebude chýbať v sobotu na celonárodných oslavách 76. Výročia SNP v Banskej Bystrici. Pozrime sa v skratke na jeho doterajší životný príbeh spojený s vojnovými udalosťami  v rokoch 1942 – 1945.

Vladimír Strmeň

Narodil sa 26. augusta 1928 v baníckej osade Richtárová neďaleko obce Staré Hory. Otec pracoval v papierňach v Harmanci. Na následky silného prechladnutia však ochorel na zápal mozgových blán a keď mal Vladimír iba tri a pol roka, umrel.

Matka Františka finančne nezvládala starostlivosť o syna, preto ho odovzdala do výchovy k sestrám Vincentkám do Radvane. V detskom domove Vladimír strávil 7 rokov života a vo svojich 14 rokoch nastúpil na vojenskú školu k armádnej kapele v Banskej Bystrici.

Spomienky priameho účastníka SNP

Vladimír Strmeň na tie roky spomína:

„Po uplynutí štrnásteho roku podarilo sa mi urobiť prijímacie pohovory za eléva k posádkovej hudbe Banská Bystrica. Narukoval som 12. septembra 1942, v deň pamätného falošného bombardovania Banskej Bystrice. Porucha na jednom z bombardérov zhodila niekoľko bômb za Urpín. Všetci účastníci Radvanského jarmoku si mysleli, že bombardujú mesto. Kolotočiari ušli, kolotoče sa točili, ľudia skákali, ruky, nohy polámané, húsenkové dráhy… To bol krik, panika!“

Takto vyzeral prvý deň prijatých 12 nováčikov v armádnej kapele, ktorých malo čakať päťročné štúdium. Výber nástrojov nebol vôbec na mladých kadetoch, ale o ich ďalšom štúdiu rozhodol názor veliteľa, ktorý im podľa tvaru chrupu pridelil inštrument. Každý dostal taký nástroj, aký bol potrebný do orchestra. Vladimír sa tak dostal k trúbke.

Štúdium však narušil blížiaci sa front. Rok po nástupe, v lete 1943 absolvovali armádni kapelníci výcvik so zbraňou na Oremlaze pri Brusne.

Vypuknutie Slovenského národného povstania a ťažké zranenie

O rok neskôr bola posádková hudba prevelená k tretiemu pešiemu pluku do Zvolena:

„Vznik SNP bol oznámený poplachom, všetci sme museli opustiť priestory kasární, kde nám bolo pred kasárňami oznámené, že vzniklo Povstanie.“ 

Vladimíra spolu s jedenástimi spolužiakmi prepustili domov s tým, že po skončení vojny sa majú vrátiť, aby sa im započítali skúšky za aktuálny ročník. Po návrate na Richtárovú našiel v rodičovskom dome partizánsky štáb, následne ho veliteľ štábu zverboval slovami:

„Načo ti je trúba, tu máš flintu, treba bojovať! My sme prišli až spoza Uralu a ty tuto doma budeš sedieť? Ideš s nami bojovať!“

Tak sa pridal sa k partizánom, kde začal ako spojka. Po niekoľkých dňoch ho spoznal jeho veliteľ zo Zvolena, nadporučík Sitár, ktorý ho pozval do svojej jednotky. Vladimír absolvoval výcvik na strelca ľahkého guľometu, mínerský výcvik a bojoval pri Veľkých Bieliciach a v Turci.

Boje boli veľmi tvrdé a nemilosrdné. Obe strany si nič nechceli a nemohli darovať. Každý deň v horách znamenal veľké riziko s nejasným koncom:

„Ráno sme nevedeli, či dožijeme večera, a večer sme nevedeli, či dožijeme rána.“ 

Po jednom z nemeckých útokov bol ťažko ranený aj Vladimír. Iba vďaka odvahe spolubojovníkov a zhode šťastných náhod bol s črepinami v tele prevezený do nemocnice v Banskej Bystrici. Tam mu ich úspešne vybral primár Daniel Petelen, hoci mnohí povstalci také šťastie nemali.

„Pod oknami operačky bola kopa rúk, nôh v kaluži krvi, ktoré museli odoperovať niektorým bojovníkom, ktorých zo zákopov tam priviezli,“ 

vynárajú sa mu spomienky na to obdobie.

Vladimírovi išlo o život dokonca aj v nemocničnej izbe. Jeden z vojakov, ktorému po útoku museli amputovať obe nohy, sa nevedel vyrovnať s vyhliadkami na ďalší život. Mal pri sebe ručný granát, ten odistil a vložil si ho pod perinu. Našťastie si to všimol ďalší vojak zotavujúci sa v nemocničnej izbe, okamžite pribehol a granát vyhodil von oknom. Ten letiac, len čo bol pod úrovňou okna, aj explodoval.

Po tomto zážitku bol Vladimír Strmeň niekoľko dní v zotavovni v Banskej Bystrici a následne ho previezli do lazaretu v Španej Doline. Ani nie po dvoch týždňoch od zranenia ho lekári pre nedostatok kapacity prepustili a odišiel do hôr opäť bojovať. 

Prechod frontom

Keďže Nemci vedeli o obyvateľoch žijúcich v horských osadách, že pomáhajú partizánom, bombardovali Staré Hory, starohorskú dolinu, Donovaly a okolité osady. Bolo veľa mŕtvych civilov i vojakov, veľké škody na vojenskom a súkromnom majetku.

Nemci tiež agitovali medzi ukrytými partizánmi v horách pomocou zhodených letákov. Na nich boli vytlačené priepustky, ktorými sa mohli vzdávajúci sa bojovníci preukázať. Tie im mali zabezpečiť beztrestnosť a pokojný návrat domov. Išlo však len o pascu a niektorí partizáni, ktorí sa rozhodli opustiť hory, tak vbehli ničivým popravčím komandám priamo na mušku. Skončili v masových hroboch v Kremničke a v Nemeckej.

Vladimír Strmeň bol so svojimi spolubojovníkmi od novembra 1944 pričlenený k sovietskej jednotke Pomstiteľ, ktorej velil major Morozov. Ich úlohou bolo zabrániť presunu vojenských síl a prostriedkov medzi mestami Banská Bystrica a Ružomberok:

„Vyhodili sme mosty, museli sme robiť zátarasy, vo dne – v noci prepady na nemecké vojská. Za čo sa nám Nemci odvďačili poľovačkami na partizánske jednotky.“

Nemci ďalej postupovali aj voči civilnému obyvateľstvu žijúcemu v horských osadách, ktoré pomáhalo partizánom po materiálnej a informačnej stránke. Jedna takáto trestná výprava bola vo februári 1945 vyčlenená na vypálenie Starých Hôr. Ich postup však bol odhalený a tak asi 50 – členná skupina nemeckých vojakov bola na mieste postrieľaná.

Dňa 18. marca sa však Nemci pomstili prepadnutím partizánskej republiky, vypálený bol Priechod, Kalište, Baláže, Špania Dolina, Staré Hory a Richtárová:

„Strieľali do všetkého, čo sa hýbalo, aj náš rodičovský dom spálili a do horiaceho domu hodili moju mamu aj s dvojročným bratom Ivankom za to, že piekla chlieb a prala pre partizánov.“

Vladimírovej mame a nevlastnému bratovi sa však podarilo utiecť cez zadný východ z domu a v hlbokom snehu cez potok prebehli do dvora susedov, kde sa ukryli. Jeho nevlastného otca Rudolfa odviedli spolu s ostatnými mužmi do tábora v Dachau, odkiaľ sa vrátil s podlomeným zdravým.

Deň nato dostala partizánska jednotka rozkaz opustiť starohorské lesy a pochodovať cez front:

„Smerom na Baláže, ktoré ešte dohárali, okolo poludnia sme vyšli na Kalište, to už bolo zhorené, tam nebolo nikoho.“ 

Postupovali ďalej na Donovaly, kde po domoch prenocovali, a ďalej vypochodovali smerom na Liptovskú Lužnú, Magurku, Chabenec, odtiaľ do Jasenskej doliny. Tam urobila jednotka chybu a založila si ohne. Bola tak ľahkým cieľom pre nemeckú leteckú jednotku, ktorá ich prepadla.

Vladimír spolu so svojimi druhmi očakávali výsadok nemeckých vojakov a boli pripravení na ich útok, ten však našťastie neprišiel. Na ďalší deň sa dostali do dediny Bystrá pri Podbrezovej, kde dva dni odpočívali. Následne putovali štyri dni cez Vernár do Popradu, kde boli pričlenení k ôsmemu zboru armádneho generála Ludvíka Svobodu.

Hoci v nasledujúcich osloboditeľských bojoch boli nasadení do prvej línie, mali veľa šťastia. Napríklad v boji pri dnes už zaniknutej obci Parížovce to bolo skutočne hrôzostrašné:

„Tam nám Nemci plameňometmi upiekli dosť veľa našich vojakov.“

Vladimírovi sa však podarilo vyviaznuť bez ťažších zranení. Následne ho velitelia vybrali a presunuli do Banskej Bystrice, kde vytvorili prvú československú posádku. Táto posádka dohliadala na pokojný priebeh udalostí už v oslobodenom meste a v jeho okolí. Kraj však bol zmenený na nepoznanie:

„Keď sme po fronte prišli do Bystrice, všetky koľajnice, podvaly, pelstry, pražce, telegrafné stĺpy, všetko bolo absolútne zničené! Boli vyhodené všetky mosty, všetky viadukty. To bol pohľad skazy! To bolo niečo strašné, čo Nemci za sebou nechali.“

Po vojne

Pán Strmeň sa po skončení II. svetovej vojny zamestnal v Podbrezovských železiarňach. Oženil sa Máriou, rodenou Borovicovou, s ktorou mali dve deti. V práci výrazne prispel k prebudovaniu závodného orchestra.

V roku 1970 sa z rodinných dôvodov presťahoval do Banskej Bystrice. Pracoval v Tesle, neskorších Závodoch výpočtovej techniky, kde vytvoril úspešnú závodnú kapelu, ktorú aj viedol. Po odchode do dôchodku v roku 1988 žije aktívnym životom ako hudobník, vedie besedy a diskusie o svojej účasti v SNP, je pravidelným účastníkom osláv Povstania spolu s ďalšími spolubojovníkmi, ktorých je však každým rokom menej…

Príspevok Jeden z posledných žijúcich priamych účastníkov SNP Vladimír Strmeň sa dožíva 92 rokov zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

V Podbrezovej naša Dukla vyhrala 4:3 po vyše stominútovej dráme + HLASY

$
0
0

Futbalisti banskobystrickej Dukly sa v piatok večer predstavili v Podbrezovej, kde odohrali s tamojšími ´Železiarmi´ druholigové derby. A bol to zápas ako remeň. Hralo sa vyše sto minút s nadstaveným časom, prehrávali sme 0:2, vyhrávali 3:2 – a to, čo sa dialo v samom závere, nemá obdobu. Najprv sme inkasovali gól na 3:3 z penalty, aby sme rovnako z penalty napokon vyhrali 4:3!

Úvod zápasu mohol patriť Dukle, ak by si rozhodca Ochotnický všimol hranie rukou domáceho Bartoša v pokutovom území. Nestalo sa tak a skóre sa menilo na opačnej strane. Po chybe nášho stopéra Prikryla išiel v desiatej minúte sám na Krejčího kapitán Podbrezovej Grendel a nemýlil sa, zakončil popri našom gólmanovi a bolo 1:0. O dve minúty neskôr to skúšal z uhla Galčík, nemal však úspech. My sme po štvrťhodine pohrozili Starším, strieľal spoza šestnástky tesne nad brvno. Po ňom z hranice veľkého vápna zakončil cez dvoch protihráčov útočník Dukly Vujoševič, mieril tesne vedľa žrde. Podbrezovčanom sa do polhodiny zranili až dvaja kľúčoví futbalisti Kukoľ a Grendel. Napriek tomu išli do vedenia 2:0 v 29. minúte. Po priamom kope Galčíka si v pokutovom území pred Gerebenitsom zrazil loptu nešťastne do vlastnej bránky náš Kupčík. Bystričania však zdvihli hlavu. V 32. minúte po prihrávke Polievku Vujoševič znovu zakončoval z hranice šestnástky, mieril presne k žrdi, ale brankár Ludha loptu vyrazil na roh. A z neho sme sa dočkali. Polievka nacentroval do ohňa, odrazená lopta sa dostala k Patrikovi Prikrylovi, ktorý bol voľný a napálil to presne k vzdialenej žrdi, odčinil tak svoju chybu pri úvodnom góle súpera a znížil na 2:1. ´Železiari´ mohli pridať tretí presný zásah z protiútoku, no Gerebenitsovu strelu kryl Krejčí a rovnako sa vyznamenal aj po nebezpečnej paľbe Galčíka z vyše dvadsiatich metrov.

Na začiatku druhého dejstva mal po centri Polievku veľkú šancu Laksík, avšak fantasticky zakročil Ludha. Bezmocný bol až v 58. minúte. Róbert Polievka mu z priameho kopu z vyše dvadsiatich metrov za rohom veľkého vápna poslal nechytateľný pozdrav do hornej pravej šibenice – 2:2. Naďalej sa hral výborný futbal z oboch strán. Domáci mohli ísť do vedenia v 67. minúte, keď po rohovom kope zakončoval zblízka voľný Pribula, no loptu zrazil mimo bránku náš Snitka. Mali sme aj šťastie. V sedemdesiatej minúte sme sa napokon my tešili z gólu na 2:3. Po centri Frimmela sa v pokutovom území hlavou presadil Miladin Vujoševič. Podbrezovčania následne nemali čo stratiť a snažili sa vyrovnať. Vypracovali si však len jedinú vážnejšiu šancu po priamom kope Ďatka, keď v malom vápne hlavičkoval Bartoš loptu tesne nad brvno. Sporný moment nastal v 89. minúte. Ďatko trafil loptu do Laksíkovej ruky a rozhodca Ochotnický ochotne ukázal na pokutový kop. Náš útočník mal však ruku pri tele a neurobil s ňou žiadny pohyb. Protesty bystrických hráčov boli veľké, nehralo sa takmer štyri minúty. Hlavný arbiter rozdal niekoľko žltých kariet, vybral sa aj na našu lavičku, kde ju ukázal asistentovi Rusnákovi a už vystriedanému Vujoševičovi, ktorý hodil fľašu v technickej zóne. Po karte sa však Ochotnického spýtal: „Čo si tam preboha videl?“ a za to obdržal i druhú žltú kartu a zároveň červenú. V najbližšom dueli nám tak bude legionár z Čiernej Hory chýbať. Penalta sa kopala v 93. minúte a Galčík ju premenil, loptu poslal nekompromisne pod brvno – 3:3. Tréner Dukly Varga vystriedal v nadstavenom čase Polievku a kapitánsku pásku prevzal Snitka (130 duelov – ten v minulosti hral aj za Podbrezovú, bol to pre neho špecifický zápas). Náš kouč by bral aj remízu, cieľom bolo hlavne v zostávajúcich minútach neinkasovať, no udialo sa niečo nevídané. V 98. minúte Krejčí poslal dlhý nákop až do blízkosti šestnástky súpera, kde Laksík hlavou loptu predĺžil do pokutového územia a tam operoval Starší, v náročnej situácii sa dostal za Bartoša, no ten ho v šanci fauloval, stiahol nášho stredopoliara na zem a nasledoval ďalší pokutový kop. Zodpovednosť na seba zobral Jozef Dolný a zakončil presne k žrdi, Ludha nemal nárok i keď vystihol smer polovysokej lopty – 3:4! Rozhodca napokon ukončil duel v čase 99:30, ak prirátame nadstavenú jednu minútu v prvom polčase, v Podbrezovej sa hralo 100 minút aj 30 sekúnd so šťastným koncom pre náš tím.

Fakty o zápase:

FK Železiarne Podbrezová – MFK Dukla Banská Bystrica 3:4 (2:1)

Góly: 10. Grendel, 29. Kupčík (vlastný), 90+3 Galčík (z 11m) – 32. Prikryl, 58. Polievka, 70. Vujošević, 90+9 Dolný (z 11m). Rozhodoval: Ochotnický. ŽK: Pribula, M. K. Bartoš – Migaľa, Polievka, Dolný, Prikryl, Laksík, Krejčí + Vujoševič a Rusnák (obaja z lavičky). ČK: 90+2 Vujoševič po 2 ŽK – obe z lavičky. Diváci: 1312.

Zostavy:

FK Železiarne: Ludha – Kováčik, Pajer, M. K. Bartoš, Chvátal – Grendel (28. Pribula, 71. Micovčák), Ďatko, Bakaľa, Galčík, Kukoľ (22. Gerebenits) – Breznaník (71. Paraj)

MFK Dukla: Krejčí – P. Vajda (35. Richtárech), Prikryl, Kupčík, Migaľa – Uhrinčať (35. Laksík) – Frimmel, Snitka, Starší, Polievka (90+6 Tocka) – Vujoševič (85. J. Dolný)

Hlasy po zápase:

Tréner Banskej Bystrice Stanislav Varga pre futbalnet.sk povedal: „Bol to fantastický zápas od začiatku až do konca. So všetkým čo k tomu patrí, teda aj s emóciami, malými šarvátkami a dokonca i s červenou kartou a s veľa žltými. Diváci si teda prišli na svoje. Niekedy je aj lepšie, keď začnete horšie, no ukončíte to lepšie. Cez polčas sme si povedali v kabíne, ktoré veci musíme zlepšiť. To sa aj podarilo, dali sme góly a vyhrávali 3:2. Potom prišla penalta v poslednej minúte, napriek nej sme dokázali duel ešte vyhrať. Ja chlapcom gratulujem, skláňam pred nimi klobúk. Za stavu 3:3 v nadstavenom čase som uvažoval nad tým, že je z Podbrezovej pre nás dobrý aj bod. Získané tri, to je niečo fantastické. Ďakujem chlapcom za to, že vyhrali napokon tento zápas.“

Róbert Polievka, kapitán Banskej Bystrice, autor prekrásneho gólu na 2:2 pre fb MFK Dukla vravel: „Bola to fantázia. Výborný zápas čo sa týka nasadenia, malo to náboj, bolo to derby a malo všetko, čo má mať. Nemám ani slov, lebo to, čo sme videli tu v Podbrezovej, tak to je na neuverenie. V prvom polčase za stavu 2:0 pre domácich by nik nepredpokladal, že vyhráme my 4:3. Toto je naša sila tímu, že sa nikdy nevzdávame. Klobúk dole pred chalanmi, čo sme dnes predviedli. Som rád, že mi to tam padlo a vyrovnal som na 2:2. Skloniť však musím poklonu pred každým jedným chlapcom. V šatni sme si povedali cez polčas, že to nemôže dopadnúť prehrou. V druhom dejstve sme sa zomkli a ukázali sme, že máme perfektný kolektív. Makali sme do poslednej minúty a futbal nám to vrátil, všetko sa to v prospech nás otočilo.“

Jozef Dolný, autor nášho víťazného gólu z penalty na 4:3 uviedol: „Bol to šláger kola, tak ako písali pred zápasom noviny a splnilo sa to do bodky. Duel mal všetko, čo má mať. Zápas sa musel každému páčiť. Určite viac fanúšikom Banskej Bystrice. Som rád, že som mohol zasiahnuť do hry a dokázali sme hlavne otočiť tento ťažký zápas v náš prospech. Zdolali sme silného súpera, to si vážime. Pri tej mojej penalte, boli to nervy, priznávam. V živote som kopal veľa pokutových kopov, no v poslednej sekunde, keď mi rozhodca vravel, že po penalte bude koniec, tak to sa mi ešte nestalo. Takú jedenástku som nikdy nekopal. Chcel som zachovať chladnú hlavu, najmä to dobre kopnúť. Chvalabohu sa mi to podarilo. Čo sa týka tých penált v závere, my hráči to neraz vidíme inak, rozhodca to vidí podľa seba, nebudem to komentovať. Gól bol venovaný do neba dedovi, lebo to bol dôležitý gól za tri body u silného súpera.“

Tréner Podbrezovej Vladimír Cifranič uviedol: „Začali sme veľmi dobre, dostali sme sa do vedenia, no rozhodili nás dve vynútené striedania. Prvý polčas sme napriek tomu zvládli, hoci to už nebolo také kvalitné. Chýbali nám skúsenosti stratou dvoch dôležitých hráčov. V druhom dejstve to bolo hektické, nepodržali sme loptu, ale bojovali chlapci až do samého konca. Inkasovali sme góly po štandardkách, Bystrica ich má dobré. Toto sme nezvládli. Oba tímy podali nadštandardný výkon, diváci videli kvalitný zápas, musel sa im páčiť. My sme to výsledkovo nezvládli. Záver sme mali zvládnuť taktickejšie.“

Naša mestská futbalová Dukla sa po výhre v Podbrezovej dostala na čelo tabuľky, kde má 12 bodov zhodne s druhou Skalicou, tá ma však ešte jeden zápas k dobru. Tretia je Podbrezová s desiatimi bodmi. Najbližšie odohráme zápas vo Zvolene, kde privítame v sobotu 5. septembra o 16.00 hodine béčko Žiliny.

 VIDEO Z FACEBOOKU MFK DUKLA (vynovený dizajn facebooku a instagramu MFK Dukla – oplatí sa navštíviť): 

Príspevok V Podbrezovej naša Dukla vyhrala 4:3 po vyše stominútovej dráme + HLASY zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Program celonárodných Osláv 76. výročia SNP v Banskej Bystrici

$
0
0

V sobotu 29. augusta žije Banská Bystrica celonárodnými Oslavami 76. výročia Slovenského národného povstania. Tie odštartoval v piatok večer tradičný koncert Štátnej opery v Banskej Bystrici, počas ktorého boli ocenené osobnosti a organizácie aktívne podporujúce činnosť Múzea SNP.

Pietna spomienka

Sobotňajší program osláv je venovaný pietnej spomienke, krátkemu kultúrnemu programu, sprievodným aktivitám a večernému komponovanému programu, ktorého súčasťou bude špeciálny mapping premietaný na priečelia Pamätníka SNP.

Oficiálny program začne o 11:00 hod. preletom leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky a pietnym aktom kladenia vencov. Slávnostné zhromaždenie otvorí hymna Slovenskej republiky v podaní MUDr. Slavomíra Pôbiša a Vojenskej hudby Banská Bystrica.

Okrem príhovorov oficiálnych hostí, slávnostné zhromaždenie ponúkne aj krátke kultúrne vystúpenia a ukončí ho atraktívny zoskok výsadkárov.

Kultúrny program a sprievodné aktivity pre verejnosť

V popoludňajších hodinách, priližne od 13:30 hod. začne na hlavnej tribúne kultúrny program s predstavením FS Urpín, po ktorom vystúpia Marián GreksaHenry Tóth Slavomír Repaský.

Počas celého dňa budú v areáli Pamätníka SNP pripravené viaceré sprievodné aktivity. Návštevníci môžu navštíviť partizánsku zemľanku s dobovým vojenským táborom. Pre verejnosť budú pripravené ukážky diaľkovo riadených modelov či statická prezentácia Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Milovníkov živých tvorov zaujmú ukážky sokoliarov.

Stála expozícia s výstavnými priestormi Múzea SNP bude pre verejnosť otvorená od 15:00 hod. bezplatne. Návštevníkov v rovnakom čase pozývame na prezentáciu dokumentárnych filmov do kinosály Múzea SNP.

Oslavy SNP budú ukončené komponovaným multimediálnym programom pod názvom Vlčia stráž 2, ktorý začne o 20:45 hod. na hlavnej tribúne pred Pamätníkom SNP. Komponovaný program nadväzuje na Vlčiu stráž 1, ktorá bola verejnosti predstavená počas 70. výročia SNP v roku 2014, pričom toto pokračovanie bude úvodom k vzdelávaciemu programu určenému pre základné a stredné školy na Slovensku.

Tematicky je program zameraný na Slovenské národné povstanie, osudy a obete 2. svetovej vojny, holokaust. V programe vystúpia tanečné skupiny The PastelsČarovné ostrohy a spevák Lukáš Adamec, ktorý spieva piesne Ľubomíra Horňáka.

Programom bude sprevádzať moderátori, historický odborníci a po vizuálnej stránke krátkymi video sekvenciami, ktoré budú prezentované na viacerých LED obrazovkách. Súčasťou programu bude špeciálny maping premietaný na bočnej strane Pamätníka SNP.

Vstupy a obmedzenia

Z dôvodu konania celoslovenských Osláv 76. výročia Slovenského národného povstania, účasti najvyšších štátnych predstaviteľov, ale aj kvôli obmedzeniam v súvislosti so šírením COVID-19, budú oslavy sprevádzané niekoľkými obmedzeniami.

Na základe aktuálnych opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR, bude areál Pamätníka SNP rozdelený do  dvoch zón, v ktorých sa bude môcť pohybovať najviac 1  000 osôb. Výnimku bude tvoriť vnútorný priestor Pamätníka SNP so stálou expozíciou a výstavnými priestormi, kde sa môže pohybovať najviac 170 osôb a kinosála musí dodržiavať tzv. šachovnicové sedenie.

Oficiálna časť osláv SNP 29. augusta 2020 bude určená výlučne pre pozvaných hostí, žijúcich priamych účastníkov, predstaviteľov diplomatických zastúpení v SR a členov SZPB. Nakoľko celú oficiálnu časť bude vysielať v priamom prenose RTVS, záujemcovia si ju môžu pozrieť z pohodlia svojich domovov.

Kto príde 29. augusta do areálu Pamätníka SNP, bude sa môcť cca od 8:00 do 13:30 hod. pohybovať iba v priestore Skanzenu ťažkej bojovej techniky. V tomto sektore sa budú konať všetky sprievodné aktivity osláv SNP určené pre verejnosť.

Vstup do areálu je jediný a to od Kapitulskej ulice. Približne od 13:30 do 15:00 hod. sa na hlavnej tribúne pred Pamätníkom SNP uskutoční krátky kultúrny program, ktorý bude určený pre verejnosť, avšak pri dodržaní počtu 1 000 osôb.

Priestory stálej expozície a kinosály budú pre verejnosť sprístupnené od 15:00 do 19:00 pri dodržaní vyššie spomenutých podmienok. Večerný komponovaný program Vlčia stráž 2 na hlavnej tribúne pred Pamätníkom SNP v čase od 20:45 hod., pôjde v režime ako koncert Štátnej opery, to znamená lístky na podujatie budú dostupné na pokladni Pamätníka SNP, pokia sa nenaplní limitovaný počet návštevníkov.Vstupy na všetky aktivity a podujatia osláv 76. výročia SNP budú bezplatné.

Príspevok Program celonárodných Osláv 76. výročia SNP v Banskej Bystrici zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Ako sa býva v dome alebo byte? Zhrňme si pre a proti

$
0
0

Bývať v dome alebo v byte? Pre niekoho veľká dilema, pre iného jasná voľba. My sme sa pozreli na klady a zápory oboch možností.  Začnime predstavením výhod a nevýhod bývania v byte.

Výhody bývania v byte

Bývanie v byte má samozrejme celú radu benefitov. V prvom rade je to rozvinutejšia infraštruktúra v podobe obchodov, zdravotníckych stredísk, možností zábavy a ďalších služieb. Taktiež so škôlkami a školami zvyčajne nebýva problém. V závislosti od konkrétneho mesta tak viete tieto lokality navštíviť za desať až pätnásť minút (dokonca aj pešo).

Život v meste taktiež poskytuje spravidla väčšie pracovné príležitosti s vyššou mzdou. V prípade potreby zmeny zamestnania tak zvyčajne odpadá potreba sťahovať sa za prácou do inej obce. Zároveň pokiaľ je v meste rozvinutá mestská hromadná doprava, dá sa do práce cestovať týmto spôsobom a netreba tak ničiť auto v mestských zápchach.

Aj samotné bývanie v byte má svoje výhody. Starostlivosť o byt býva zvyčajne menej náročná než je tomu v prípade domu. V tom lepšom prípade stačí kúpiť, nasťahovať sa a už len bývať. Občas sa potom stane, že začne tiecť batéria alebo sa upchá odtok, no tam starosti s bývaním väčšinou končia.

Potrebné je teda starať sa len o interiér. Všetko, čo sa stane mimo štyroch stien bytu je už “kolektívna” zodpovednosť a rieši ju bytový správca.

Nevýhody bývania v byte

Napriek všetkým výhodám, aj bývanie v byte má svoju odvrátenú stránku. Kúpa nehnuteľnosti v podobe bytu býva zvyčajne drahšia, než je to v prípade domu. Zároveň v prepočte na plochu kúpite pri byte často až o tretinu či polovicu menšie bývanie ako pri dome.

Aj samotné súkromie je relatívne. Nemôžete si púšťať nahlas hudbu a na nočné bujaré zábavy môžete rovno zabudnúť. Teda pokiaľ nechcete na ďalší deň stretnúť nahnevaných susedov. Platí to samozrejme aj z opačnej strany. Brechot psov, plač detí, krik či zvuk príklepovej vŕtačky v sobotu ráno sa cez steny ľahko prenáša.

V meste si treba zvyknúť aj na dopravné zápchy, nedostatok parkovacích miest, málo zelených plôch a často aj horšia kvalita vzduchu.

Výhody bývania v dome

Výhody bývania v dome zväčša dopĺňajú to, čo životu v byte chýba. V prvom rade je to väčšie súkromie. Nerušia vás susedia a nik vám nevidí do bytu. Môžete si v rámci možností púšťať nahlas hudbu a víkend čo víkend grilovať. Odpadá aj problém s parkovacími miestami a zrejme nepocítite ani nedostatok zelene.

Aj šanca zadovážiť si nehnuteľnosť v podobe domu je neraz vyššia. Buď prerobením starého domu alebo výstavbou nového. V prípade že sa rozhodnete pre nízkoenergetický dom, máte možnosť získať od štátu príspevok. V konečnom dôsledku tak môžete mať výrazne väčší domov za nižšiu cenu, ako v prípade bytu. Pokiaľ chcete mať výstavbu domu skutočne bez starostí, treba si prezrieť napríklad projekty drevodomov na kľúč a vybrať si ten svoj.

Medzi ďalšie výhody bývania v dome a na vidieku patrí zvyčajne bezproblémové umiestnenie detí do škôlok a škôl. Zabudnúť netreba ani na čistejší vzduch, absenciu ruchu mesta, ktorý vám nahradí štebot vtákov.

Nevýhody bývania v dome

Hoci bývanie v dome vyzerá idylicky, nie je všetko tak ružové, ako sa na prvý pohľad zdá. Pokiaľ nepracujete z domu, je len veľmi malá šanca, že sa zamestnáte priamo v mieste bydliska. Do zamestnania tak musíte dochádzať. V kombinácii s mestskými zápchami vie takéto dennodenné cestovanie zabrať niekoľko minút, ale aj niekoľko hodín v závislosti od lokality. V prípade že bývate na dedine, treba rátať aj s horšou infraštruktúrou.

Ďalšia podstatná súčasť pri kúpe bývania býva financovanie. Tu môže byť ťažšie získať hypotéku najmä v prípade, že máte v pláne dom stavať. V prípade kúpi už hotového domu sú podmienky rovnaké ako v prípade kúpi bytu.

K najväčším rozdielom oproti bytu však patrí starostlivosť o rodinný dom. Starať sa tu treba nielen o vnútro domu, ale najmä o exteriér. Pravidelnú opateru si vyžaduje trávnik, stromčeky alebo kvetinový záhon. Navyše čokoľvek, čo vyžaduje opravu stojí na vašich ramenách. Pri rodinnom dome nejestvuje možnosť zavolať si správcu. Preto čo si nedokážete opraviť sami, musíte zveriť do rúk odborníka.

Dilemu či bývať v dome alebo v byte za vás zrejme nerozhodneme. Budete si musieť vybrať sami podľa vašich preferencií a možností. Vedzte však, že dokonalá voľba neexistuje. Pri jednej aj druhej voľbe budete musieť urobiť nejaké ústupky.

Príspevok Ako sa býva v dome alebo byte? Zhrňme si pre a proti zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Bystrickí hokejisti v silnejšej zostave vyhrali v Nových Zámkoch po predĺžení + HLAS

$
0
0

Banskobystrickí hokejisti vyhrali tretí prípravný zápas pred nastávajúcou sezónou 2020/2021. V piatok večer sa predstavili v Nových Zámkoch a tamojší domáci tím zdolali 5:4 po predĺžení. Dvoma gólmi sa blysol kapitán a obranca ´baranov´ Ivan Ďatelinka. Zranil sa nám brankár Vay.

Bystrickí hokejisti vyhrali tretí duel, predtým zdolali Levice po samostatných nájazdoch a Budapešť v riadnom hracom čase. Prehrali nateraz so Zvolenom a Detvou.

V Nových Zámkoch nám vyšla prvá tretina. Po nevyužitých šanciach na oboch stranách sme sa tešili z gólu po rýchlej akcii z ľavej strany, keď Mistele ideálne prihral Patrikovi Lamperovi a ten sa v rýchlosti pred bránkou nemýlil – 0:1. Mistele bol aj pri druhom našom góle, získal puk pri mantineli, poslal ho tentoraz z pravej strany na ľavú Ivanovi Ďatelinkovi, ktorý pohotovo zakončil a zvýšil na 0:2. Prvej našej formácii hokej chutil a prejavilo sa to i na treťom góle. Lamper zadovkou za bránkou súpera prihral Mattovi Mistelemu, ten prešiel nikým nepokrytý pred gólmana Pavlasa a poľahky ho prekonal – 0:3. Škoda inkasovaného lacného gólu ešte pred prvou prestávkou. Náš brankár Vay iba vyrazil nahodený puk spoza modrej čiary a ten následne dorazil do jeho odkrytej svätyne Väyrynen1:3.

Druhá tretina našim hokejistom spod Urpína nevyšla. Nedali v nej gól a inkasovali až tri! Najprv z prečíslenia dvoch na jedného, keď prestrelil Vaya Seppänen2:3. Potom sme ustáli presilovku súpera a nevyužili šance Kabáčom, Češíkom, Kriškom, Lamperom a Mistelem. Prišiel tak trest z hokejky Chatrnúcha, ktorý nečakane pálil spoza kruhov a vyrovnal na 3:3. To však už Vay avizoval svalové zranenie a v tom čase sa už rozcvičoval náhradník Belányi. Do vedenia sme potom mohli ísť, ak by veľkú príležitosť premenil pred Pavlasom Sloboda. Bol však aj faulovaný a následnú presilovku sme zahrali dobre, ale gólman Zámkov doslova čaroval pri strelách Misteleho, Lampera a Ďatelinku. Potvrdilo sa nedáš – dostaneš a inkasovali sme po bekhende St.Cyra – i keď puk ešte mohol byť tečovaný – 4:3. Škoda toho, lebo herne sme mali navrch.

V tretej tretine nám radosť urobil Miloš Fafrák. Ďatelinka nahadzoval puk od modrej a pred brankárom ho tečoval prv spomínaný náš mladý útočník – 4:4. Potom nás už v bránke podržal Belányi. Domácim nedovolil skórovať a vychytal aj samostatný nájazd jedného z domácich hráčov. Napokon rozhodol o našom víťazstve v predĺžení kapitán Ivan Ďatelinka. Na ľade bolo viac priestoru, pálil nekompromisne z ľavého kruhu z vrchnej časti spoza protihráča a stanovil výsledok na 4:5.

HC ´05 TV ponúklo pár pocitov Matta Misteleho z pôsobenia v našom tíme: Zatiaľ sa v Banskej Bystrici cítim veľmi dobre, je to tu celé skvelé a páči sa mi tu. Teším sa na začiatok ligy. Hral som v OHL, kde som šiel z domu do Michiganu, takže už som zažil aké je to hrať hokej v novom prostredí. Spoluhráči sú ale skvelí, pomáhajú mi. Mám výborného spolubývajúceho. Som nadšený novou výzvou. Máme mladý tím a pred sebou veľa práce. Aj proti Novým Zámkom sme ukázali, že ešte musíme na nejakých veciach pracovať, ale boli tam aj dobré momenty. Liga USports je skvelá pre takých hráčov ako ja. Mnoho hráčov v mojom veku získalo po juniorke kontrakty v AHL, ja som sa rozhodol ísť na univerzitu. Dostal som štipendium, takže som študoval zadarmo a hral som pri tom hokej.

Fakty o zápase:

HC Nové Zámky – HC ´05 Banská Bystrica 4:5 po predĺžení (1:3, 3:0, 0:1 – 0:1)

Góly: Väyrynen, Seppänen, Chatrnúch, St.Cyr – Lamper, Ďatelinka 2 (druhý v predĺžení), Mistele, Fafrák

Zostavy:

Nové Zámky: Pavlas – Hain, Holenda, Chatrnúch, Mikuš, Šeliga, Västilä, Ordzovenský, Fereta – Bajtek, St.Cyr, Obdržálek – Väyrynen, Fábry, J. Jurík – Hämäläinen, Seppänen, Okoličány – Števuliak, Holovič, Andrisík

Banská Bystrica: Vay (od stavu 3:3 Belányi) – Ďatelinka, Welsh, Žiak, Biro, Petrinec, Ganz, Lopejský – Mistele, Winquist, Lamper – Fafrák, Tamáši, Sloboda – Kabáč, Češík, Kriška – Faško-Rudáš, Giertl

Príspevok Bystrickí hokejisti v silnejšej zostave vyhrali v Nových Zámkoch po predĺžení + HLAS zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

V meste pod Urpínom sa postupne ochladí, leto začne ustupovať blížiacej sa jeseni

$
0
0

Do septembra vstúpime v Banskej Bystrici s ešte letným počasím, ale to sa bude postupne meniť. Pribudne oblakov a poklesnú teploty.

pondelok má byť v našom meste zväčša polooblačno až zamračené s prehánkami. Denná teplota sa dostane na 27 °C, v noci klesne k 18 °C.

utorok by malo pribudnúť oblakov s prehánkami. Cez deň bude 23 °C, v noci 15 °C.

stredu bude oblačno s prehánkami. Denná teplota sa ustáli  na úrovni  24 °C, v noci okolo 11 °C.

Vo štvrtok bude zväčša polooblačno. Počas dňa vystúpi teplota na 18 °C, v noci klesne k  10 °C.

piatok by malo byť zamračené s prehánkami a dennou teplotou na úrovni 21 °C,  v noci  okolo 10 °C.

Prvý septembrový víkend by mal byť zväčša oblačný.  V sobotu bude polooblačno až zamračené s búrkami a dennou teplotou na úrovni 18 °C, ktorá v noci klesne k  13 °C. V nedeľu nás čaká zväčša zamračený deň s prehánkami. Ortuť teplomera sa cez deň vyšplhá na  22 °C, v noci bude 12°C.

Žiaci a študenti pomaly nastupujú do škôl, na letné prázdniny budeme už len spomínať. Počasie bude premenlivé, tak si skúsme privolať dobrú náladu hoc aj drobnosťami, ktoré dokážu potešiť v každej chvíli…

Príspevok V meste pod Urpínom sa postupne ochladí, leto začne ustupovať blížiacej sa jeseni zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

FOTO: Skromnejšie oslavy 76. výročia SNP v Banskej Bystrici

$
0
0

Tohtoročné celonárodné Oslavy 76. výročia SNP v Banskej Bystrici sa kvôli koronakríze uskutočnili v obmedzenom režime. Verejnosť nemala prístup na oficiálnu časť pietnej spomienky a slávnostného zhromaždenia pred Pamätníkom SNP (okrem tisícky ľudí v priestore skanzenu bojovej technicky), až potom na kultúrny a sprievodný program.

Oficiálny program iba pre pozvaných hostí

Prichádzajúcich hostí vítali pred vstupom do Pamätníka SNP primátor mesta Ján Nosko, župan Ján Lunter a generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev. Zo strany prizerajúcich sa návštevníkov sa ozýval piskot a hanlivé výkriky najmä po príchode prezidentky Zuzany Čaputovej, predsedu NR SR Borisa Kollára a predsedu vlády Igora Matoviča.

To sa opakovalo aj pri ich prejavoch počas slávnostného zhromaždenia. Podľa Stanislava Mičeva títo ľudia neprejavili žiadnu morálku ani úctu k hrdinom SNP:

„Veď v prvej rade sedeli účastníci Povstania, kvôli nim sme tu boli, nie pre politikov. Oni to však celé postavili do svetla, že si tu robia politickú manifestáciu. Nech sa páči, nech si ju robia, kde chcú, ale sem to nepatrí.“

Do areálu Pamätníka SNP sa okrem akreditovaných novinárov  dostali len pozvaní hostia – žijúci priami účastníci SNP, predstavitelia diplomatických zastúpení v SR, predstavitelia politického života  a členovia SZPB. Celú oficiálnu časť  vysielala v priamom prenose RTVS

Oficiálny program začal o 11:00 hod. preletom leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky a pietnym aktom kladenia vencov. Slávnostné zhromaždenie otvorí hymna Slovenskej republiky v podaní MUDr. Slavomíra Pôbiša a Vojenskej hudby Banská Bystrica.

Po privítaní Stanislavom Mičevom s prejavmi vystúpili najvyšší ústavní činitelia SR a predseda SZPB Sečkár.  Moderoval Igor Šimeg.  Okrem príhovorov oficiálnych hostí, slávnostné zhromaždenie ponúklo aj krátke kultúrne vystúpenia a ukončíl ho atraktívny zoskok výsadkárov.

Prejavy najvyšších ústavných činiteľov

Prezidentka Zuzana Čaputová vo svojom úvodnom prejave zdôraznila silný odkaz Povstania a potrebu ochrany hodnôt.

Prezidentka tiež apelovala, aby každý prijal svoju zodpovednosť za Slovensko. Ocenila hrdinstvo účastníkov SNP:.

„Udalosť, ktorú si dnes pripomíname, nám z hĺbky histórie odkazuje, že civilizačné hodnoty sa musia brániť ešte v predpolí skôr, ako sa objavia iba prvé náznaky ich ohrozenia, nie až na poslednej hradbe, ako sa to stalo v druhej svetovej vojne. Tento odkaz Povstania majme, prosím, na pamäti, lebo je to odkaz vykúpený krvou a obeťami. Prijmime preto svoju zodpovednosť za Slovensko a nesme ju tak statočne, ako to dokázala povstalecká generácia. Na každom z nás záleží, na ktorú stranu sa v sporoch svojej doby postaví a či sa zasadí za hodnoty, ktoré Slovensku pomôžu, aby bolo slobodnou, nezávislou, demokratickou, humánnou a prosperujúcou krajinou.

Ľudskosť, úcta, demokracia a mier by sa mali stať trvalými hodnotami Slovenska v úcte k tým, ktorí za tieto hodnoty bojovali a zomierali aj v Slovenskom národnom povstaní. Vyhlásil to predseda NR SR Boris Kollár:

„Našou spoločnou úlohou je nielen nezabúdať na hrdinov SNP, na hodnoty demokracie a civilizovaného pokroku, ale aj dokázať sa postaviť a vysloviť proti súčasnému nebezpečenstvu neofašizmu a neonacizmu, proti tým, ktorí šíria zlobu, nenávisť a odmietajú žiť vo svete bez vojen.“

Premiér Igor Matovič sa vo svojom prejave v prvom rade poďakoval hrdinom SNP:

„Dodali ste celému Slovensku odvahu a ukázali ste, že sa len tak nepokoríme pred evidentným zlom. Išli ste do toho súboja s vedomím, že možno položíte život a nepriateľ vás pokorí. Pred tými 76 rokmi ste boli mládenci a dievčatá, 16, 17, 18 – roční. Mladí ľudia, ktorí mali celý život pred sebou, ale odmietli žiť so sklonenou hlavou. Veľmi pekne ďakujem za celé Slovensko a pevne verím, že tu budete s nami aj ďalšie roky.“

Ďalej pokračoval:

„SNP nebolo povstanie iba voči tým zlým zvonka, ale aj tým zlým, ktorí sa stali prisluhovačmi a kolaborantmi, ktorí žili medzi nami. Je o to dôležitejšie, aby sme si pripomínali zlo, ktoré drieme medzi nami a v nás, lebo keď dostane priestor rásť, ono vždy vyrastie. Boj sa neskončil, boj trvá. Začnime s vysťahovaním. Každý jeden deň.“

Ďalšie vyhlásenia k SNP

S prejavom vystúpil aj predseda SZPB Pavol Sečkár:

„Pripomínajme si, že za slobodu, skutočnú demokraciu a ľudskosť bojovali a mreli tisíce hrdinov protifašistického odboja, Významným mýlnikom tohto výročia SNP je skutočnosť, že sme mohli 76 rokov žiť v mieri. SZPB si uvedomuje, že nám každým rokom odchádzajú na večnosť priami účastníci II. svetovej vojny a SNP. Preto im vzdávajme úctu a uchovávajme ich odkaz pre ďalšie generácie.“

Vznikajúcu stranu HLAS – sociálna demokracia zastupoval Oslavách 76. výročia SNP jej líder a podpredseda NR SR Peter Pellegrini, vlani pri okrúhlom výročí ešte premiér SR:

„Stretnutie s ľuďmi, ktorí sú priamymi účastníkmi udalostí SNP, ma vždy napĺňa hrdosťou a obrovským rešpektom. Dnešný pamätný deň v Banskej Bystrici vnímam ako možnosť vzdať im vďaku za ich odvahu a statočnosť, príležitosť pokloniť sa pamiatke tých, ktorí sa slobody nedožili. Ďakujeme a nezabúdame.“

Hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková sa vyjadrila k bojkotu osláv stranou SMER-SD:

„Je veľmi smutné, keď niekto uprednostní politiku pred vzdaním úcty hrdinom SNP. Na oslavy dnes ideme kvôli obetiam a priamym účastníkom Povstania, a nie kvôli tejto vláde. Preto bojkot osláv považujeme za smiešny a trápny a je urážkou všetkých tých, ktorí položili životy za našu slobodu.“

https://www.facebook.com/pellegrini.peter/videos/645668352733366/

Strana SMER-SD sa odmietla zúčastniť osláv po boku predstaviteľov vládnej koalície a pripravila si vlastné oslavy SNP v Kremničke.

Popoludňajší kultúrny a sprievodný program

V popoludňajších hodinách začal na hlavnej tribúne kultúrny program s predstavením FS Urpín, po ktorom vystúpili Marián GreksaHenry Tóth Slavomír Repaský.

Počas celého dňa boli v areáli Pamätníka SNP pripravené viaceré sprievodné aktivity. Návštevníci mohli navštíviť partizánsku zemľanku s dobovým vojenským táborom. Pre verejnosť boli pripravené ukážky diaľkovo riadených modelov či statická prezentácia Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Milovníkov živých tvorov zaujali ukážky sokoliarov.

Stála expozícia s výstavnými priestormi Múzea SNP bola pre verejnosť otvorená od 15:00 hod. bezplatne. V rovnakom čase bola v kinosále múzea  prezentácia dokumentárnych filmov z Povstania

Oslavy SNP  ukončil komponovaný multimediálny program pod názvom Vlčia stráž 2, ktorý začal o 20:45 hod. na hlavnej tribúne pred Pamätníkom SNP. Tohtoročný program nadväzoval na Vlčiu stráž 1, ktorá bola verejnosti predstavená počas 70. výročia SNP v roku 2014. Toto pokračovanie bolo úvodom k vzdelávaciemu programu určenému pre základné a stredné školy na Slovensku.

Tematicky bol program zameraný na Slovenské národné povstanie, osudy a obete 2. svetovej vojny, holokaust so slovným komentárom moderátorky a historika. Vystúpili v ňom tanečné skupiny The PastelsČarovné ostrohy a spevák Lukáš Adamec, ktorý spieval piesne Ľubomíra Horňáka. Súčasťou programu bol špeciálny maping premietaný na bočnej strane Pamätníka SNP.

Príspevok FOTO: Skromnejšie oslavy 76. výročia SNP v Banskej Bystrici zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.


Angels Restaurant pripravuje septembrové kačacie hody

$
0
0

Obľúbená bystrická reštaurácia Angels Restaurant chystá pre svojich hostí chutné prekvapenie. Od 7. septembra 2020 spúšťa kačacie hody, ktoré budú na jedálnom lístku aj počas Radvanského jarmoku.

Túto novinku určite privítajú zákazníci, ktorí dokážu oceniť tunajšiu kvalitnú gastronómiu v elegantne zariadených interiéroch či na záhradnej terase. Angels Restaurant permanentne  dodržuje protiepidemiologické opatrenia, dbajúc na prísne dodržiavanie hygienických štandardov, takže hostia sa tu môžu cítiť bezpečne.

Ako každý rok, aj túto jeseň si reštaurácie pre svojich zákazníkov pripravujú dobroty pripravené z kačaciny. Angels Restaurant spustí kačacie hody v pondelok 7. septembra. Prečo sa trápiť s prípravou kačacieho mäsa doma, keď Vám ju špeciálne pripravia profesionálni kuchári vo vychýrenej bystrickej reštaurácii,  kde si túto dobrotu iba objednáte a už len naplníte svoje chuťové poháriky.

Na kačacie hody Vás pozýva šéfkuchár Andrej Róth s celým pracovným tímom Angels Restaurant: 

„Tešíme sa na všetkých zákazníkov, ktorí k nám prídu ochutnať kačku na niekoľko spôsobov počas kačacích hodov, ktoré spúšťame v septembri. Popri tom pre Vás denne pripravujeme obedové menu à  la carte, ale pokojne pripravíme aj slávnostné posedenie s kapacitou 35 ľudí. V tomto ešte stále  letnom období máme k dispozícii pre hostí aj  záhradnú terasu.“

Angles Restaurant bude mať v utorok 1. septembra 2020 kvôli štátnemu sviatku zatvorené, svoje brány otvorí v stredu 2. septembra s tým, že otvorené bude aj počas sobôt.  Iba v nedeľu zostanú priestory tejto reštaurácie zatvorené.

Návšteva v Angels si nevyžaduje špeciálnu udalosť. Ak sa však naskytne, veľmi radi Vám ju pomôžu naplánovať Či už sa blíži vaše výročie alebo sviatok v rodine resp. iný výnimočný deň hodný oslavy, stačí si vybrať jeden z tunajších tasting menu a o Vás bude zaručene dobre postarané. Kačacie hody nebudú výnimkou.

V Angels Rerstaurant na Skuteckého ulici  pripravujú anjelské kombinácie jedál, ktorými je táto reštaurácia povestná. Už od 10:00 hod. do 22:00 hod. (v pondelok do 17:00 hod.) v pracovných dňoch a v sobotu Vás privíta personál  so širokým úsmevom a chutným à la carte.

Stôl si môžete zarezervovať na tel. č. 048/6 111 898 alebo prostredníctvom webu www.angelsrestaurant.sk.

Príspevok Angels Restaurant pripravuje septembrové kačacie hody zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

FOTO: Cesta k víťazstvu – oslobodenie ČSR cez SNP až po kapituláciu nacistického Nemecka

$
0
0

V priestoroch historickej Radnice je inštalovaná výstava Cesta k víťazstvu, ktorá približuje históriu oslobodenia Československa od fašizmu.

Prvý tajomník veľvyslanectva Ruskej federácie v SR Vladislav Kulikov otvoril výstavu v predvečer celoslovenských osláv 76. výročia SNP v Banskej Bystrici slovami:

„Len pred rokom sme oslávili 75. Výročie SNP, ktoré zohralo mimoriadnu historickú úlohu. Spoločná operácia slovenských vojakov a partizánov spolu s približne tromi tisíckami sovietskych partizánov prispela  k neskoršej konečnej porážke fašistických vojsk. Je preto veľmi symbolické, že výstava Cesta k víťazstvu sa otvára v predvečer 76. výročia SNP v Banskej Bystrici. Témou SNP sa zaoberajú aj niektoré expozície tejto výstavy.“

Podľa Kulikova má táto téma boja proti fašizmu v II. svetovej vojne mimoriadny význam v čase narastanie hrozieb zo strany neonacistických a neofašistických hnutí.

„Sme radi, že aj prostredníctvom tejto výstavy má slovenská verejnosť možnosť  oboznámiť sa s materiálmi dokumentujúcimi spoločný boj našich národov proti fašizmu i to, za akú cenu sme došli v spojenectve s ďalšími krajinami ku konečnému víťazstvu nad hitlerovským režimom. Len na území Slovenskej republiky je pochovaných 63 517 vojakov a dôstojníkov Červenej armády, ktorí položili životy za oslobodenie Slovenska. Sme veľmi vďační vedeniu SR i celému slovenskému národu, že k pamätníkom Červenoarmejcov zachovávajú úctu a starajú sa o ich zachovanie.“

Primátor mesta Ján Nosko povedal:

„Táto výstava je výsledkom dobrej spolupráce mesta s veľvyslanectvom Ruskej federácie aj vďaka konzulátu v Banskej Bystrici. Objavujú sa tu aj doposiaľ nepoznané či nepublikované dokumenty. Som veľmi rád, že medzi nami je aj priamy účastník SNP a legenda Vladimír Strmeň, ktorý je aj vo svojich 92 rokoch stále aktívny a dokáže odovzdávať svoje životné skúsenosti a energiu mladším generáciám.“

Generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev podotkol:

„Múzeum SNP plánovalo tohto roku vyslať svojich pracovníkov na odborné konferencie k II. svetovej vojne, ktoré sa mali konať v Ruskej federácii. Korona nám však urobila škrt cez rozpočet. Našťaste funguje internet, tak sme sa mohli s našimi kolegami spojiť virtuálne. Napokon virtuálny svet sme využili aj na to, aby sme dokumentovali oslobodenie Slovenska Červenou a Rumunskou armádou, vojskami Prvého československého armádneho zboru a ďalšími jednotkami vo video dokumente Oslobodenie. Ten je prístupný na webovej stránke Múzea SNP www.oslobodenieslovesnka.sk.“

Pripojil sa aj Vladimír Strmeň:

„Dovoľte, aby som Vás pozdravil v mene všetkých živýcch i mŕtvych partizánov. Naša partizánska skupina sa volala Pomstiteľ. Keď vzniklo SNP, túžbou každého mladého človeka bolo, aby sme sa zapojili. do Povstania, To sa stalo najsvetlejšou kapitolou našich novodobých národných dejín. Ukázali sme celému svetu, že slovenský národ povstal proti fašizmu so zbraňou v ruke a Slovenským národným povstaním sme sa zaradili medzi víťazné štáty II. svetovej vojny. Dnes napĺňame odkaz SNP a hodnoty, za ktoré sme bojovali, platia dodnes.“

Výstavu Cesta k víťazstvu si môžete pozrieť vo foyer historickej Radnice na Námestí SNP.

Príspevok FOTO: Cesta k víťazstvu – oslobodenie ČSR cez SNP až po kapituláciu nacistického Nemecka zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

FOTO: Selce bez prehry o skóre druhé, potešil Jakub, nebodovali Sásová, Priechod a Hrochoť

$
0
0

V piatej futbalovej lige nás v nedeľu potešili výhrami iba dva naše tímy z banskobystrického okresu. Selce zdolali doma v šlágri kola druhého mužstva s tretím Hontianske Nemce 3:1 a v tabuľke sú za vedúcou Banskou Štiavnicou iba o skóre. Jakub zdolal doma Krupinu 2:1 a je šiesty. Žiaľ tesne o gól prehrali Sásová v Bacúchu a Hrochoť v Lieskovci. Priechod doma podľahol Breznu 1:3.

Selce zatiaľ neprehrali a stále držia prím s prvým tímom tabuľky iba o horšie skóre. Tentoraz doma hostili v šlágri kola tretie Hontianske Nemce, ktoré boli v prvom polčase obzvlášť nebezpečné. Domáci však išli do vedenia pomerne rýchlo, v šiestej minúte premenil penaltu Miroslav Debnár po predchádzajúcom faule práve na tohto hráča – 1:0. Hostia vyrovnali v jedenástej minúte po krídelnej akcii, keď sa v šestnástke dobre otočil s loptou Pařenica a aj účinne zakončil – 1:1. Potom boli viac na lopte hostia, no šance si vypracovali oba tímy, zaskvel sa najmä domáci brankár Faltáni, ktorý vyťahoval loptu mieriacu do hornej ´šibenice´.

Selciam vyšiel úvod druhého polčasu. V 48. minúte unikol obrane súpera Koctúr, išiel sám od polky ihriska a ´obaľovačkou´ prekonal brankára a kapitána Nemiec Pavlendu – 2:1. Ubehli iba štyri minúty a bolo 3:1. Domáci dobrým ´presingom´ získali loptu, do pokutového územia ju dostal Patrik Klačan a presadil sa krížnou strelou, keď zakončoval k vzdialenejšej žrdi. Následne hrali Selce umne, súpera nepúšťali do vyloženej šance a spoliehali sa najmä na brejky. Po jednom z nich mal veľkú príležitosť Klačan, no hosťujúci gólman ho vychytal. Peknú akciu predviedli v závere až traja hráči Seliec. Debnár promptne posunul loptu na pravú stranu Fridrichovi, ten našiel na opačnej strane Koctúra, ktorý šikovne vracal do šestnástky Debnárovi, no po jeho strele zastúpil Pavlendu na bránkovej čiare jeden z jeho spoluhráčov a zamedzil tak istému gólu. Hostia mali niekoľko štandardiek, ale nevyťažili z nich nič, pretože sa opäť predviedla spoľahlivá domáca obrana.

Tréner Seliec Daniel Vernarský po zápase pre bystricoviny.sk povedal: „Bolo badať, že ide o súboj o čelo tabuľky, teda druhého celku s tretím. Panovali veľké emócie. Diváci však videli zápas dobrej úrovne hodnej piatej ligy. Prispeli k tomu obe mužstvá veľmi dobrým výkonom. Náš výkon v prvom polčase síce nebol príliš oslnivý, no i napriek tomu sme si vytvorili tri čisté príležitosti, žiaľ nepremenili sme ich. Do druhého polčasu sme vybehli na ihrisko ako vymenení a rozhodli sme za sedem minút, dali sme dva rýchle góly. Súpera to síce nepoložilo, no zápas sa už ďalej vyvíjal v náš prospech. Škoda ďalších našich nepremenených šancí.“

Selce sú iba o skóre za druhou Banskou Štiavnicou, trénera Vernarského sme sa preto spýtali aj na aktuálny vývoj v tabuľke po piatich kolách, keď jeho mužstvo zatiaľ nepozná chuť prehry: „V tejto chvíli ľutujeme stratu dvoch bodov v Jakube, ale ideme podľa plánu. Ťažké zápasy nás iba ešte len čakajú, doteraz to bola z našej strany takpovediac povinná jazda, až na tohto súpera z vrchu tabuľky, čo bolo aj na ihrisku cítiť. Som rád, že sme tento duel s Hontianskymi Nemcami zvládli.“

FK Selce – OTJ Hontianske Nemce 3:1 (1:1) 

Góly: 6. Debnár (z 11m), 48. Koctúr, 52. Klačan – 11. Pařenica. Diváci: 350.  

Sásová sa predstavila v Bacúchu a veľká škoda, že nezachytila úvod stretnutia. Inkasovala už v druhej minúte, keď sa presadil Dekrét. Do prestávky sa stav 1:0 nezmenil, pretože šance zostali na oboch stranách nevyužité. Náš celok chcel vyrovnať na začiatku druhého polčasu, podriadil tomu aktivitu a vyplatilo sa. V 53. minúte bolo 1:1, keď lopta putovala za gólmana Ambroza od Švidraňa, teda jeho vlastného spoluhráča. Vyrovnaný stav trval iba deväť minút, pretože do vedenia poslal Bacúch po hodine hry Košičiar 2:1. Sásová musela viac otvoriť hru v snahe znovu vyrovnať a nevyplatilo sa to. Tentoraz už Roman Švidraň mieril do súperovej bránky a presne – 3:1, odčinil tak vlastný gól z úvodu druhého dejstva. Náš tím ešte zdvihol hlavu a znížil na 3:2 v 74. minúte Fatľom. Mal teda viac než pätnásť minút na to, aby pridal tretí gól a odniesol si z Horehronia aspoň bod. To sa mu však napokon nepodarilo, domáci si totiž udržali tesný náskok a tešili sa z plného zisku.

FK 09 Bacúch – ŠK 2020 Sásová 3:2 (1:0)

Góly: 2. Dekrét, 62. Košičiar, 70. Švidraň – 53. Švidraň (vlastný), 74. Fatľa. Diváci: 150.

Jakub privítal doma silnú Krupinu, no diváci v prvom polčase márne čakali na gól. Nedokázali sa hráči oboch tímov presadiť. Prvý presný zásah prišiel z kopačky Čiefa v šesťdesiatej minúte a tešil sa náš celok – 1:0. O dve minúty na to videl červenú kartu po dvoch žltých hosťujúci Petrovský. Ten v úvode duelu najprv podrazil protihráča v sľubne sa vyvíjajúcej šanci a tentoraz sotil do lekára Jakuba v prerušenej hre mimo hracej plochy, čo nemohlo zostať bez povšimnutia arbitrov. Oslabení Krupinčania inkasovali i druhý gól a opäť sa oň postaral Michal Čief, v 85. minúte zvýšil na 2:0. Súper však reagoval po štandardke, z priameho kopu znížil o tri minúty neskôr Augustín2:1. V samom závere však už hostia na prípadný bod nesiahli a z víťazstva sa tešilo naše mužstvo z banskobystrickej mestskej časti.

ŠK Sokol Jakub – MFK Strojár Krupina 2:1 (0:0)

Góly: 60. a 85. Čief – 88. Augustín. Diváci: 150.

Priechod privítal doma Brezno a nášmu tímu z banskobystrického okresu nevyšiel úvod ani záver prvého polčasu. V deviatej minúte otvoril skóre hosťujúci Pribula a tesne pred prestávkou poslal pozdrav do šatne súperovi Floch0:2. V druhom polčase sa domáci snažili znížiť a podarilo sa im to v 66. minúte Zehnalom1:2. Priechod pomýšľal na vyrovnanie, ale nedokázal využiť svoje príležitosti, v závere viac otvoril obranu a inkasoval i tretí gól. Znovu sa presadil Floch, ktorý v 85. minúte stanovil konečný výsledok na 1:3.

OFK 1950 Priechod – FK Brezno 1:3 (0:2)

Góly: 66. Zehnal – 9. Pribula, 45. a 85. Floch. Diváci: 215.  

Hrochoť sa snažila zabodovať v Lieskovci a prvý polčas uhrala na nulu. Nedala gól, no ani neinkasovala. Domáci sa však napokon predsa len presadili. V 65. minúte skóroval Uhaľ. Bol to napokon jediný presný zásah v stretnutí, pretože hostia už nedokázali vyrovnať a rovnako ani domácim nevyšli sľubné brejky na zvýšenie skóre.

OŠK Lieskovec – ŠK Hrochoť 1:0 (0:0)

Gól: 65. Uhaľ. Diváci: 150.

Zostávajúce výsledky: Ladomerská Vieska – Banská Štiavnica 1:2, Prenčov – Dobrá Niva 2:3.

V šiestom kole už v sobotu 5. septembra o 15.30 hodine SÁSOVÁ privíta na svojom ihrisku Dobrú Nivu. Ostatné naše tímy hrajú v nedeľu 6. septembra o 15.30 hodine. V derby sa HROCHOŤ stretne s JAKUBOM, druhé SELCE sa predstavia v Krupine a PRIECHOD sa pokúsi bodovať v Bacúchu.

Poradie:

1. B. Štiavnica 13b, 2. SELCE 13b, 3. Hontianske Nemce 10b, 4. Krupina 10b, 5. Brezno 9b, 6. JAKUB 8b, 7. Bacúch 7b, 8. D. Niva 7b, 9. HROCHOŤ 6b, 10. SÁSOVÁ 4b, 11. L. Vieska 4b, 12. Lieskovec 3b, 13. PRIECHOD 3b, 14. Prenčov 3b.

Príspevok FOTO: Selce bez prehry o skóre druhé, potešil Jakub, nebodovali Sásová, Priechod a Hrochoť zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Rakytovce po výhre v R. Sobote bod od čela tabuľky, Podkonice iba víťazia, Badín už tretí + HLASY

$
0
0

Cez víkend sa hrali zápasy tretej a štvrtej futbalovej ligy a radosť nám urobili tri naše mužstvá. Rakytovce vyhrali v Rimavskej Sobote a od prvého miesta v tabuľke 3. ligy stred ich delí bod. V štvrtej lige kraľujú Podkonice. Zatiaľ všetky zápasy vyhrali a sú suverénne na prvej priečke v štvrtej lige. Na tretie miesto sa dostali Badínčania po vysokej domácej výhre 7:1 doma s Tisovcom. Žiaľ o gól prehrala Šalková na pôde silných Slovenských Ďarmot a Medzibrod doma podľahol futbalistom Tornale, ktorí ešte nepoznajú chuť prehry.

III. LIGA

Rakytovce sa predstavili v Rimavskej Sobote, ktorá neprehrala ani jeden duel. Domáci boli teda veľkým favoritom z pozície druhého mužstva tabuľky. Náš tím bol priebežne piaty. Od začiatku nebola núdza o šance. V 2. minúte sa presadil individuálne náš Tocka, keď sa k nemu na hranici pokutového územia dostala lopta a hosťujúci hráč (striedavý štart s MFK Dukla) ju poslal technickou strelou do siete – 0:1. Hneď o minútu na to mohli domáci vyrovnať. Z ľavej strany sa preštrikoval Fadairo, no Nôtu v bránke neprekonal. Potom to boli opäť domáci Soboťania, po centri Mičudu pred Juhászom aj so šťastím loptu vyrazil gólman hostí. V 9. minúte si pred pokutovým územím vymenil loptu Greško s Bačom a prvý menovaný strelou z hranice veľkého vápna poslal loptu nad brvno. V 18. minúte Rakytovčania neodvrátili loptu do bezpečia, tá sa dostala k Fadairovi a ten ju poslal presnou strelou k ľavej žrdi – 1:1. Po vyrovnávajúcom góle sa hra upokojila a oba tímy sa zamerali na to aby neinkasovali. V 38. minúte však hostia zavreli súpera do svojej šestnástky a tlak vyvrcholil po strele Gondu, ktorú kryl domáci Gregor. Krátko na to po pravej strane sa predral do pokutového územia náš Kolláti, na prvej žrdi našiel Baču, no jeho strela mierila iba do brankára.

V druhom polčase už bolo toho vzruchu pred oboma bránkami menej, ani jedno z mužstiev nechcelo urobiť chybu a tak to dlho vyzeralo, že sa body podelia. V 71. minúte sa však hosťujúci Marchuk z ľavej strany dostal do pokutového územia, naservíroval loptu Bačovi, ktorý ju však z hranice päťky netrafil ideálne. O chvíľu neskôr si loptu pred šestnástkou narazil domáci Fajčík, ale jeho pokus minul priestor troch žrdí. Rozhodujúci moment sa zrodil v 80. minúte. Po priamom kope a parádnej strele Kohúta lopta skončila v sieti Rimavskosobotčanov – 1:2. Rakytovce záverečný tlak silného súpera ustáli a pripravili tak domácim prvú stratu bodov v súťaži.

HLASY PO ZÁPASE:

Brankár Rakytoviec Július Nôta: „Bol to náročný zápas na horúcej pôde proti mužstvu, ktoré ešte neprehralo v tejto sezóne. Zápas sa hral v náročnom horúcom počasí, ale myslím si, že sme k nemu pristúpili veľmi dobre a zvládli ho výhrou 2:1. Samozrejme tri body z vonku veľmi tešia.“

Pre Jula to bol špecifický zápas, pretože v Rimavskej Sobote vyrastal a robil svoje prvé brankárske kroky. K tomu poznamenal. „Tak určite to bol pre mňa špeciálny zápas. Prvýkrát som chytal proti Rimavskej Sobote, ale bral som to ako každý iný zápas. Chceli sme zvíťaziť a som rád, že sa nám to aj podarilo.“

Autor víťazného gólu Rakytoviec Daniel Kohút: „Dobrý a zároveň ťažký zápas. Pre takéto zápasy musíš hrať súťaž a ak chceš v nej niečo znamenať, musíš takéto duely vyhrávať. Nedá sa to síce stále, ale aspoň raz začas je potrebné takýto náročný zápas zvládnuť a domácim zobrať tri body“.

Daniel bol autorom víťazného gólu na 2:1, keď sa presadil utešenou strelou z priameho kopu. K tomu sa vyjadril nasledovne: „Pre mňa to bola dobrá situácia, s Janom Sojkom to zvykneme z takýchto pozícii trénovať v piatok pred zápasom. Už by som však povedal, že to bola moja psia povinnosť po tých troch, štyroch, možno piatich priamych kopoch, kedy som vždy trafil múr.“

(Fb FK Rakytovce + cb úprava)

Tréner Rimavskej Soboty Tomáš Boháčik zápas pre Rimava.sk povedal: „Možno si to veľa ľudí neuvedomuje, ale Rakytovce nám prerušili 11-zápasovú šnúru bez prehry. Naposledy sme prehrali v Martine, odvtedy sme 9 zápasov vyhrali a dva remizovali. Aj napriek doslova zúfalej situácii, v ktorej sa nachádzame, čo sa týka hráčskeho materiálu, sme si v zápase nezaslúžili prehrať. Trošku nás zaskočil rýchly gól súpera, no dokázali sme na to zareagovať a v priebehu 20 minút sme mali 3-4 dobré šance, z ktorých sme jednu využili. Vedel som, že druhý polčas sa to môže zlomiť na jednom góle, čo sa aj potvrdilo, no žiaľ v náš neprospech. Súper aj napriek tomu, že mal 7 hráčov na striedanie a 4 hráčov z Dukly Banská Bystrica v základnej zostave, nás neprehral. Aj v oklieštenom závere sme ich vedeli dostať pod tlak. Prehrali sme po 11 zápasoch prvé stretnutie, čo sme si nezaslúžili. Na záver sa chcem poďakovať chlapcom, že to nezabalili a bojovali do posledného hvizdu rozhodcu.“

Najbližšie sa Rakytovce predstavia doma v NEDEĽU 6. augusta o 15:30 hodine a privítajú na svojom štadióne Krásno nad Kysucou.

MŠK Rimavská Sobota – FK Rakytovce 1:2 (1:1)
Góly: 18. Fadairo – 2. Tocka, 80. Kohút. Rozhodoval: Dančo. ŽK: Kalmár – Neušel, Kohút, Sojka. Diváci: 300.

ZOSTAVA RAKY: Nôta – Kolláti, Griglák, Gaško, Kohút – Sojka, Neušel – Gonda (58. Marchuk, 89. Ma. Pavlík), Bača (74. Konder), Tocka (68. Vavák) – Greško

Ostatné výsledky: Námestovo – Lip. Hrádok 2:0, Martin – Kováčová 2:1, Bánová – Oravské Veselé 0:1, Kalinovo – Čadca 2:0, Fiľakovo – Zvolen 4:0, Lip. Štiavnica – Žarnovica 3:1, Lučenec – Krásno n. Kys. 2:2.

Poradie:

1. Námestovo 13b, 2. Bánová 12b, 3. RAKYTOVCE 12b,4. Martin 12b, 5. R. Sobota 12b, 6. Oravské Veselé 12b, 7. Fiľakovo 10b, 8. Krásno n. Kys. 8b…

IV. LIGA

V štvrtej lige nás opäť potešili Podkonice, ktoré už v sobotu vyhrali v Príbelciach. Stretol sa tretí tím priebežnej tabuľky s lídrom súťaže. V anulovanej časti predchádzajúcej sezóny práve Podkonice boli jediným tímom, ktorý dokázal v Príbelciach zvíťaziť. Tieto skutočnosti napovedali, že sa bude hrať na juhu stredného Slovenska skvelý zápas. Napokon tomu aj tak bolo. Do vedenia mohli ísť hostia už v 1. min., keď sa do dobrej streleckej pozície dostal Kostúrik, ktorý zužitkoval dlhý výkop brankára Gábriša. Jeho hlavičke však chýbala razancia. Domáci gólman si s ňou poradil. V 7. min. sa dostali na dostrel bránky aj Príbelce, ale strela Kuráka z priameho kopu bola nepresná. Vzruch priniesla 26. min, v ktorej hosťujúci Dlhoš z priameho kopu zo vzdialenosti 30 m najskôr nastrelil múr, od ktorého sa lopta odrazila naspäť k nemu a jeho opaková strela opečiatkovala spojnicu bránky. Výhodu priameho kopu mali aj domáci, ale Brašeň nemieril presne.

Gólová akcia Podkoníc prišla v 53. min, keď dlhý pas Dlhoša z obrany na Boboka chcel odvrátiť jeden z brániacich hráčov, ale loptu poslal rovno pod nohy nabiehajúceho Dávida Seleckého a ten z hranice šestnástky umiestnenou strelou prekonal gólmana Geregaia – 0:1. Napokon to bol jediný gólový moment zápasu. Domáci v snahe vyrovnať vrhli všetky sily do útoku a miestami si vytvorili územnú prevahu, dokonca po jednom z rohov opečiatkovali hlavičkou brvno svätyne Gábriša. Podkoničania však umnou hrou víťazstvo ubránili.

Zápas hodnotila ešte vlani brankárska jednotka druholigoveho Liptovského Mikuláša, dnes už gólman Podkoníc Patrik Gábriš„Do Príbeliec sme išli s jasným cieľom zobrať si všetky tri body, čo sa nám aj podarilo. Vedeli sme, že nás nečaká ľahký zápas, lebo tam sa hrá veľmi ťažko a nevyhráva sa tam každý deň. Predviedli sme dobrý kolektívny výkon, mali sme viac gólových šancí ako súper a myslím si, že sme zaslúžene vyhrali. Teraz sa už ideme pripraviť na stredu na pohárový duel so Zlatými Moravcami.“

K zápasu v Pribelciach sa vyjadril aj hrajúci tréner Podkoníc Braňo Slobodník: „Dnes nás musím pochváliť na výbornú. Nespravili sme ani jednu chybu, ktorá by domácich, ktorí sú veľmi kvalitní a majú aj veľmi dobre zázemie, dostala na koňa. Pozdravujem aj ich videotechnika. Máme tri body, ktoré si veľmi vážime, lebo v Príbelciach sa vyhrávať nebude. Zvíťazili sme zas po veľmi dobrom kolektívnom výkone a nás 12-ty hráč – naši diváci boli jednoducho fantastickí. Tie góly, čo sme si odložili na Príbelce, dáme asi Moravciam. Na fortunaligistu sa veľmi tešíme a bude to pre nás veľký sviatok. A samozrejme všetkých pozývam. Po pohárovej strede budeme mat Ďarmoty, s ktorými chceme potvrdiť tri body. Tešíme sa na vás. Ďakujeme.“

(mrp)

TJD Príbelce – FK Podkonice 0:1 (0:0)

Gól. 53. D. Selecký. Rozhodoval: Konček. Diváci: 300.

V sobotu hral aj Medzibrod, ktorý doma privítal silnú Tornaľu. V úvode zápasu domáci pohrozili zásluhou Pliešovského, ktorý najskôr prehlavičkoval bránku a neskôr aj jeho strela letela ponad. Koncepciu domácich výrazne narušilo zranenie kapitána Samuelčíka, musel striedať pre svalové zranenie. Skóre zápasu otvoril v 26. minúte Valaszkay, ten si nabehol po rohu na prednú žrď a hlavičkou prekonal Škubáka – 0:1. O pár minút sa situácia zopakovala ako cez kopírák a opäť sa presadil ten istý hráč hlavičkou po rohovom kope – 0:2. Ešte do prestávky strelil tretí gól hostí na 0:3 z priameho kopu Jankóšik a zminimalizoval bodové nádeje domácich. Tie stúpli v 59. minúte po góle Šípku, keď z vnútra šestnástky prekonal hosťujúceho brankára – 1:3. Väčšia zápletka mohla prísť čoskoro, ale ruku v hosťujúcej šestnástke hlavný rozhodca prekvapivo neodpískal.  V zostávajúcom čase si domáci napriek tlaku nedokázali vytvoriť vyloženú gólovú príležitosť a najväčším ohrozením bola strela Pliešovského, ktorá po teči skončila mimo bránku.

(hut)

Tréner Medzibrodu Dominik Škubák hodnotil výkon svojho tímu nasledovne: „V prvom polčase sme hrali veľmi ustráchane, neboli sme dôrazní v súbojoch a nechali sme súperovi veľa miesta, čo tak skúsené mužstvo dokázalo využiť. Vyšli im tri štandardné situácie a už sa nám ťažko dostávalo do zápasu. Napriek tomu, že sme v druhom polčase dokázali celkom rýchlo znížiť, bolo to z našej strany všetko. Žiaľ prišli zranenia skúsených hráčov a to sú pre nás veľké straty. Neostáva nám nič iné, len sa s tým vyrovnať. Musia zobrať zodpovednosť na seba iní hráči. O týždeň sa môžeme prezentovať lepším výkonom, ale musíme byť o tom presvedčení všetci. Verím, že to zvládneme hlavne v týždni, kde budeme musieť popracovať najmä na psychike mužstva.“

TJ Sokol Medzibrod – FK Mesta Tornaľa 1:3 (0:3)

Góly: 59. Šípka – 26. a 32. Valaszkay, 37. Jankóšik. Rozhodoval: Lisý. Diváci: 185.

Šalková hrala v Slovenských Ďarmotách a domáci si nič iné ako víťazstvo nepripúšťali. V prvom polčase to prvých 20 minút aj tak vyzeralo. Futbalisti z Ďarmot zahodili dve šance a loptu poslali aj do brvna. Náš celok však nechcel nič zostať dlžný a svoje dobré príležitosti nevyužili Štulajter a Roško. V 45. minúte sa však Šalkovčania dočkali, keď Štulajter lízol hlavou centrovanú loptu a tá zapadla do bránky – 0:1.

V druhom polčase sa domáci aktívnou hrou snažili dostať hostí pod tlak, ale vyložené šance si nevytvárali. Až v 68. minúte Peter Nilaš doklepol loptu do siete – 1:1. V 80. minúte vystrelil prudko k žrdi Milan Nilaš a Slovenské Ďarmoty viedli 2:1. V posledných desiatich minútach sa Šalková snažila o vyrovnanie, ale viaceré sľubné akcie nedotiahla do konca. Zápas sa tak skončil víťazstvom domáceho tímu, ktorý bude o dva pol týždňa hostiť v Slovenskom pohári banskobystrickú Duklu.

Po zápase sme oslovili trénera Šalkovej Mareka Jobka: „Škoda dnešnej prehry, pretože sme jednoznačne mali na to, aby sme u súpera minimálne bodovali. Prvý polčas, až na začiatok zápasu, sme domácich nepúšťali do šancí a pridali sme gól do šatne. Cez polčas som prízvukoval, aby sme sa nespoliehali na defenzívu a pridali gól, pretože Ďarmoty majú kvalitu hlavne v ofenzíve, čo sa aj potvrdilo. Vpredu sme nevedeli podržať loptu, na našu obranu sa valil útok za útokom, čo zákonite vyústilo do preťaženia a následných dvoch chýb. Chalanov mi po zápase bolo ľúto, pretože zápas oddreli, ale vraciame sa domov bez bodu.

FK Slovenské Ďarmoty – FK Šalková 2:1 (0:1)

Góly: 68. P. Nilaš, 80. M. Nilaš – 45. Štulajter. Rozhodoval: Dodok. Diváci: 150.

Badín hostil doma Tisovec a tento zápas bol od začiatku v réžii domácich. Už v prvej minúte mohli otvoriť skóre, kedy tiesnený Urgela z pätky minul. Po množstve príležitosti sa Badínčanom podarilo skórovať až v 24. min., keď si za obranu súpera zbehol Vician a na dvakrát otvoril skóre – 1:0. Na druhý gól nečakali diváci dlho, v 30. minúte využil Erik Hudec chybu hosťujúceho gólmana a bolo 2:0. V prvom polčase mali domáci ešte jednu veľkú príležitosť, keď si na center nabehol H. Kollár, ale pred bezmocným brankárom Tisovca trafil vlastného spoluhráča.

Do druhého polčasu lepšie vstúpili hostia. V 56. minúte si vypracovali veľkú príležitosť, ale samostatný nájazd Szczepaniaka bravúrne zlikvidoval brankár Sršeň. Z následného protiútoku si zbehol za obranu súpera Urgela, obišiel gólmana Holka, no ten ho fauloval. Z nariadeného pokutového kopu zvýšil na 3:0 Lukáš Ševčík. Futbalisti z Tisovca sa nechceli vzdať. V 59. minúte mali možnosť zahrávať pokutový kop, ale Szczepaniak ani na dvakrát nedokázal skórovať. Tento moment bol zlomovým v zápase. Hostia následne pôsobili odovzdane a umožnili nášmu mužstvu po pekných akciách zvýšiť skóre zápasu. Postupne sa presadili Ján Vician, striedajúci Studený, ďalej RafanidesErik Hudec. Až za stavu 7:0 hostia upravili výsledok zápasu, kedy si prudký center zrazil do bránky domáci J. Tóth7:1. V závere zápasu mali ešte Badínčania možnosť na zvýšenie skóre, ale strely Malíka, Urgelu a Hudeca neskončili v priestore troch žrdí. Domáci fanúšikovia odchádzali zo zápasu spokojní po predvedenom výkone svojho mužstva – podčiarknutý peknými gólmi.

Ponúkame vám aj vyjadrenie strelca dvoch gólov domácich Erika Hudeca: „Do zápasu sme nastúpili s jasným cieľom získať tri body. Nasadením sme predčili nášho súpera a z toho vyplynuli aj naše dva góly v prvom polčase. V druhom začal Tisovec lepšie, tlak sme však dokázali ustáť a hostia sa po našom treťom góle odovzdali. Nám potom začal chutiť futbal, čo sa odzrkadlilo konečným výsledkom 7:1.“

(ih)

ŠK Badín – MŠK Tisovec 7:1 (2:0)

Góly: 24. a 66. J. Vician, 30. a 76. E. Hudec, 57. L. Ševčík (z 11m), 65. Studený, 69. Rafanides – 77. J. Tóth (vlastný). Rozhodoval: Tapfer. Diváci: 150.

Ostatné výsledky: Pliešovce – Poltár 2:2, Čierny Balog – Hájnačka 4:1, Detva – Hriňová odložený.

Najbližšie hrajú Podkonice pohárový zápas (Slovnaft Cup) v stredu 2. septembra o 16.30 hodine doma na Brodku so Zlatými Moravcami.

V riadnom 6. kole štvrtej ligy, skupiny juh v sobotu 5.septembra privíta doma ŠALKOVÁ futbalistov z Čierneho Balogu, hrá sa pod umelým osvetlením od 19.00 hodiny. Ďalšie stretnutia sú na programe v nedeľu 6. septembra o 15.30 hodine. Vedúce PODKONICE hostia na svojom štadióne Slovenské Ďarmoty a v okresnom derby BADÍN privíta doma MEDZIBROD.

Poradie:

1. PODKONICE 15b, 2. Tornaľa 13b, 3. BADÍN 9b, 4. Príbelce 8b, 5. Č. Balog 8b, 6. Poltár 8b, 7. S. Ďarmoty 8b, 8. ŠALKOVÁ 6b, 9. MEDZIBROD 6b, 10. Pliešovce 5b…

Príspevok Rakytovce po výhre v R. Sobote bod od čela tabuľky, Podkonice iba víťazia, Badín už tretí + HLASY zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Prvé úspechy mesta v odstraňovaní dlhodobo stojacich vozidiel

$
0
0

Hoci aktualizované VZN o miestnej dani za užívanie verejného priestranstva, v ktorom samospráva reaguje na problém dlhodobo stojacich vozidiel (DSV), je v platnosti len niečo vyše mesiaca, mesto sa už dnes môže pochváliť prvými výsledkami.

Vďaka aktívnej činnosti mestskej polície sa za krátku dobu podarilo zo 167 evidovaných DSV odstrániť už 47. Ani v jednom prípade nebolo potrebné vyrubiť ich majiteľom vysokú daň za zaberanie verejného priestranstva.

Za dlhodobo stojace vozidlá sa považujú tie, ktoré majú neplatnú technickú či emisnú kontrolu a dlhé roky blokujú miesta na parkovanie azda v každej mestskej časti. Hoci VZN nadobudlo účinnosť len 15. júla 2020, prvé pozitívne výsledky sa dostavili v krátkom čase.

Celkovo evidujeme 167 vozidiel, ktoré sme stotožnili vlastnou činnosťou alebo nám boli nahlásené obyvateľmi ako dlhodobo stojace. V prvom kole sme kontaktovali väčšinu majiteľov týchto automobilov a ďalších preverujeme,“

hovorí náčelník mestskej polície Ivan Holík.

Mesto doposiaľ nemuselo ani v jednom z týchto prípadov pristúpiť k vyrubeniu dane za užívanie verejného priestranstva. Pripomíname, že sadzba dane pre majiteľa vozidla, ktoré zaberá verejné priestranstvo po dobu dlhšiu ako 60 za sebou nasledujúcich dní je stanovená vo výške 1,20 eur/m²/deň, čo znamená vyrubenie dane za 1 deň 14,40 eur, za mesiac 432 eur.

Ak takýmto spôsobom zaberá verejné priestranstvo vozidlo, ktoré je navyše bez evidenčného čísla, je vyradené z evidencie vozidiel, potom je sadzba stanovená na 1,80 eur/m²/deň, t.j. 21,60 eur za 1 deň, resp. 648 eur za mesiac.

Začiatkom septembra nás čaká druhé kolo kontrol. Opätovne začneme kontrolovať verejné priestranstvá, či oslovení majitelia dodržali určenú lehotu, na výzvu zareagovali a svoj nepojazdný automobil patričným spôsobom odstránili. Ak zistíme, že tak neurobili, oddelenie údržby miestnych komunikácií a inžinierskych sietí pristúpi k vyrubeniu poplatku,“

dopĺňa Holík.

Mestská polícia zároveň vyzýva Banskobystričanov, aby svoje podnety na dlhodobo stojace automobily nahlasovali priamo na e-mailovú adresu policia@banskabystrica.sk. Šetrí sa tým čas a nepredlžuje sa proces vybavenia jednotlivých prípadov.

Príspevok Prvé úspechy mesta v odstraňovaní dlhodobo stojacich vozidiel zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Viewing all 17301 articles
Browse latest View live