Quantcast
Channel: Bystricoviny.sk - správy - kultúra - športBystricoviny.sk – správy – kultúra –šport
Viewing all 17011 articles
Browse latest View live

Novým riaditeľom Stredoslovenského múzea je Marcel Pecník

$
0
0

Zastupiteľstvo BBSK na svojom štvrtkovom zasadnutí schválilo za riaditeľa Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici Marcela Pecníka, ktorý prešiel výberovým konaním. Do funkcie nastupuje od 1. marca 2019.

Nový riaditeľ

Vedením Stredoslovenského múzea bola od augusta 2018 poverená RNDr. Elena Martincová, dovtedajšia zástupkyňa odvolaného riaditeľa Romana Hradeckého. Po minuloročnom decembrovom výberovom konaní teraz navrhol predseda BBSK Ján Lunter za nového riaditeľa Marcela Pecníka, ktorého poslanci 28. februára schválili do tejto funkcie.

PhDr. Marcel Pecník (1983) je vysokoškolský pedagóg, historik a publicista. Od roku 2010 si plní aj verejnú funkciu poslanca mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici. Ako autor, spoluautor či vydavateľ sa podieľal na 12 monografiách a viacerých výstavách. Je aktívny v Matici slovenskej a združení Intech Žiar nad Hronom.

Novozvolený riaditeľ Marcel Pecník vo svojom vystúpení pred krajskými poslancami okrem iného povedal:

„Pripravil som predbežný projekt rozvoja múzea, ktorý počíta hlavne so stabilizáciou situácie v organizácii po všetkých stránkach a zavedením takých systémov riadenia, aby sme postupne zo Stredoslovenského múzea  spravili organizáciu, ktorá bude ešte viac a lepšie plniť svoju funkciu.“

thurzov dom

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici

Spravuje tri historické objekty so stálymi expozíciami  – Thurzov dom, Matejov dom a Tihányiovský kaštieľ.

Múzeum bolo založené mešťanmi v roku 1889. Kontinuálne je najstaršou kultúrnou inštitúciou v meste. Prvá múzejná expozícia bola sprístupnená v roku 1909. Súčasná historická expozícia je od roku 1958 umiestnená na Námestí SNP 4 v Thurzovom dome a expozícia Príroda stredného Slovenska sa od roku 1989 nachádza v Tihányiovskom kaštieli v Radvani.

tihanyiovsky kastiel

Banskobystrický samosprávny kraj začiatkom roka 2007 zriadil v rámci SSM Múzeum ľudového tanca. V roku 2009 boli otvorené nové expozície v zrekonštruovanom Matejovom dome.

V súčasnosti je Stredoslovenské múzeum významnou regionálnou inštitúciou s komplexnou dokumentáciou vývoja spoločnosti a prírody v Banskobystrickom kraji. Na základe prieskumu a vedeckého výskumu zhromažďuje, vedeckými metódami zhodnocuje, odborne spravuje, ochraňuje a sprístupňuje zbierkové predmety ako súčasť nášho kultúrneho a prírodného dedičstva.

Neodmysliteľnou súčasťou poslania múzea je prezentačná a výchovno – vzdelávacia činnosť (tvorba výstav, usporadúvanie vzdelávacích podujatí, prednášok a seminárov) venovaná širokej odbornej i laickej verejnosti so zvláštnym zreteľom na školopovinnú mládež.

matejov dom

Príspevok Novým riaditeľom Stredoslovenského múzea je Marcel Pecník zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.


Duklistku Petru Vlhovú uvidíte súťažne tento víkend v Nízkych Tatrách

$
0
0

Najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku Jasná v Nízkych Tatrách bude v sobotu a nedeľu (2.- 3. marca) dejiskom Európskeho pohára žien v zjazdovom lyžovaní. Súťažiť sa bude v obrovskom slalome a slalome. Na radosť organizátorov aj fanúšikov bude najväčšou hviezdou podujatia Petra Vlhová.

Lyžiarka banskobystrickej Dukly, rodáčka z Liptovského Mikuláša priletí do Jasnej priamo z českého Špindlerovho Mlyna. Tam sa pripravovala na ďalšie preteky Svetového pohára, ktoré sa konajú budúci piatok a sobotu, t.j.  8.- 9. marca. Pôvodne mala naplánovaný prílet na piatok popoludní, no priletí až vtedy, keď tomu dovolia poveternostné podmienky. Marián Galajda, P.R. manažér Tatry Mountain Resorts a.s. tlačovú agentúriu SITA informoval nasledovne:

„Pre výrazné zhoršenie počasia sa zrušil piatkový plánovaný prílet úspešnej slovenskej zjazdárky Petry Vlhovej do Jasnej. Aj napriek tomu sa Petra predstaví vo víkendových pretekoch Európskeho pohára v obrovskom slalome a slalome v Jasnej.“

Petra Vlhová je druhá najlepšia pretekárka aktuálneho celkového poradia zjazdárskeho Svetového pohára žien a druhá je aj v hodnotení slalomu. Zároveň je držiteľka medailového kompletu z nedávnych majstrovstiev sveta vo švédskom Aare. Zlato získala v obrovskom slalome, striebro v alpskej kombinácii a bronz v slalome. To všetko ako prvá Slovenka v histórii. Vidieť ju v Jasnej na živo, bude pre fanúšika zjazdového lyžovania veľkým zážitkom. Naša Duklistka pred štartom na tomto podujatí uviedla:

„V Jasnej plánujem štartovať, dúfam, že sa mi to podarí a priletím. Chcem, aby mali ľudia možnosť ma vidieť a aspoň takto budeme spolu, pretože väčšinou to majú všetko na diaľku. Stále cítim obrovskú podporu od fanúšikov a veľmi ma to teší. Preto som sa rozhodla v Jasnej štartovať.“

Radosť nad týmto rozhodnutím Petry neskrýval ani riaditeľ strediska Jasná Matej Hulej:

„Sme veľmi radi, že Peťa si našla čas a predstaví sa na svojom domácom svahu. Naša radosť je o to väčšia, že ju v Jasnej môžeme privítať premiérovo ako majsterku sveta. Urobíme všetko preto, aby sa tu cítila naozaj ako doma a našla tu špičkové zázemie. Verím, že si jej účasť na týchto pretekoch nenechajú ujsť ani fanúšikovia, ktorí ju prídu povzbudiť a vytvoria v Jasnej výbornú atmosféru.“

Na preteky EP v obrovskom slalome a v slalome je prihlásených viac ako 90 pretekárok z 19 krajín sveta. Okrem Vlhovej sa v Liptove predstavia aj ďalšie známe mená z pretekov Svetového pohára – Francúzka Nastasia Noensová, Slovinky Ana Buciková a Maruša Ferková, Švédka Emelie Wikströmová, ale aj Rakúšana Eva Maria Bremová. Na pretekoch v Jasnej nebude chýbať ani ďalšia rodáčka z Liptovského Mikuláša Martina Dubovská, ktorá už reprezentuje Českú republiku.

Súťažný víkend v Jasnej sa začne v sobotu 2. marca obrovským slalomom (1. kolo – 9.30 h, 2. kolo – 12.30 h), v nedeľu 3. marca je v rovnakých časoch na programe slalom. Preteky sa budú konať na zjazdovke Pretekárska č.1 z Priehyby na Záhradky. Doprava do strediska bude počas víkendu regulovaná dopravnou políciou. Zo záchytných parkovísk bude kyvadlová doprava vyvážať peších návštevníkov do stanice Lúčky. Odtiaľ budú musieť prejsť na Záhradky po vyznačenom chodníku. Vstup do diváckej zóny je bezplatný. Na Záhradkách bude divácka zóna doplnená o gastro ponuku. Keď sa rozšírilo, že príde do Nízkych Tatier Petra Vlhová, ľudia chceli kupovať lístky v sieti Ticketportal. Šéf odvetvia alpských disciplín SLA Ján Garaj však upozorňuje:

Toto je ´free podnik´ a ani by sme nechceli predávať vstupenky na Európsky pohár. Pretekom chceme dodať aj slávnostný rámec s vyhlásením výsledkov aj vlajkami zúčastnených krajín, ktoré budú držať v rukách deti.“

Organizátori dodávajú, že v nedeľu najúspešnejšej pretekárke v rámci celého víkendu odovzdajú aj trofej za putovnú Veľká cena Demänovských jaskýň, najstaršieho lyžiarskeho podujatia na Slovensku. Organizuje sa s prestávkami od roku 1939.

Jasná bude Európsky pohár hostiť aj v budúcom roku, organizovanie Svetového pohára má stanovené na rok 2021.

Príspevok Duklistku Petru Vlhovú uvidíte súťažne tento víkend v Nízkych Tatrách zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Statoční bystrickí rozhlasáci z augusta ´68 získali Cenu mesta Banská Bystrica 2018

$
0
0

Primátor Ján Nosko vo štvrtok 28. februára odovzdal Cenu mesta Banská Bystrica za rok 2018 zástupcom kolektívu banskobystrického rozhlasového štúdia, ktorí sa podieľali na vysielaní v pohnutých augustových a septembrových dňoch v roku 1968 počas okupácie mesta a vtedajšieho Československa sovietskymi vojskami a ich spojencami v rámci Varšavskej zmluvy. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva.

Cena mesta za odvahu bystrických rozhlasákov v auguste 1968

Za odvahu pri šírení pravdivých informácií počas pohnutých augustových udalostí v roku 1968 Cenu mesta za rok 2018 získal kolektív zamestnancov, ktorí v auguste ´68 pôsobili v banskobystrickom štúdiu Československého rozhlasu. Počas pohnutých augustových udalostí v štúdiu pôsobili: riaditeľ štúdia Ondrej Bartoš, šéfredaktor Viliam Mráz, redaktorky Ota Plávková a Soňa Mlčochová, redaktori Ján Baláž, Imrich Čierny, Milan Jurčo, Fedor Mikovič, Zdeno Oravec, Štefan Turňa, hlásateľky Lýdia Faksová, Hana Kútiková, Milina Vlnová, režisér Osvald Záhradník, vedúci hudobnej redakcie Vojtech Tátoš, vedúci techniky Štefan Ivančík, zástupca vedúceho techniky Karol Demuth, majstri zvuku Milan Janák a Vladimír Lehoťan, technici Jaroslav Faksa  a Dobroslav Chrobák, korešpondentka Júlia Drahošová, vodiči Miroslav Mičev a Viliam Snopko i riaditeľ vysielača SNP Banská Bystrica Ján Like.

august1

Výkonný riaditeľ Štúdia RTVS v Banskej Bystrici Miroslav Debnár vníma ocenenie bývalých rozhlasových pracovníkov ako ďalší významný krok k ucteniu si ich hrdinstva:

„Pri tejto príležitosti myslíme predovšetkým na našich kolegov, ktorí vtedy riskovali svoje životy a viacerí z nich zaplatili v čase normalizácie vysokú cenu.“

rozhlas5

V tejto súvislosti Debnár spomenul líderku banskobystrického augustového vysielania Otu Plávkovú, riaditeľa Ondreja Bartoša, redaktora Štefana Turňu či hlásateľku Milinu Vlnovú:

„Za svoj augustový angažmán museli odísť z rozhlasu, postupne ich odstavili z verejného a novinárskeho života, prenasledovala ich štátna bezpečnosť, násilne ich presťahovali a nemohli sa tvorivo ani občiansky angažovať. Ich životné charakterné postoje sú inšpiráciou aj pre súčasnú mladú generáciu pracovníkov banskobystrického štúdia RTVS.“

rozhlas bb

Banskobystrické štúdio Československého rozhlasu zohralo v augustových udalostiach 1968 významnú úlohu. Pre obyvateľov bolo jediným zdrojom informácií, ktoré sa šírili prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov. Vojská Varšavskej zmluvy obsadili v skorých ranných hodinách 21. augusta 1968 redakcie tlače, rozhlasu a televízie v celej republike.

Banskobystrické rozhlasové štúdio však nenašli, a tak mu darilo vysielať po celý deň správy. Informovali o postupe okupačných vojsk, ale aj o náladách ľudí v uliciach. Okrem toho jeho pracovníci spísali vyhlásenie, v ktorom odsúdili okupáciu a vyjadrili podporu vtedajšiemu ÚV KSČ pod vedením Alexandra Dubčeka. Redaktori čítali vyhlásenia z rôznych podnikov najmä zo stredného Slovenska, desiatky telegramov a zverejňovali telefonáty, v ktorých ľudia vyjadrovali podporu strane a odsudzovali okupáciu.

august6

K 50. výročiu okupácie Československa pripravilo banskobystrické štúdio RTVS dokumentárny film „Vlny slobody“. V premiére ho vlani 20. augusta uviedla televízna Dvojka. Diváci sa cez spomienky bývalých „rozhlasákov“ dozvedeli o dianí v rozhlasovom štúdiu v prvý deň okupácie, o jeho neskoršom obsadení a vysielaní z utajovaných priestorov v ďalších dňoch.

Rádio Regina Stred venovalo pohnutým udalostiam 10 – dielny cyklus, ktorý priblížil situáciu v meste pod Urpínom pred, počas a po auguste 1968. Odznelo v ňom aj rozprávanie bývalých rozhlasových kolegov, ktorí okupáciu zažili na vlastnej koži.

Poslucháči si z archívu RTVS mohli vypočuť vzácne zvukové nahrávky vtedajšieho vysielania. Minuloročná augustová relácia „Večerné reflexie“ znela práve zo štúdia, do ktorého vnikli ozbrojení vojaci tesne pred polnocou 21. augusta, prikázali okamžite ukončiť vysielanie a pracovníkom opustiť budovu.

august3

Odvážne konanie banskobystrických „rozhlasákov“ ocenilo Mesto Banská Bystrica aj pamätnou tabuľou, ktorá zdobí priečelie budovy RTVS v Banskej Bystrici od vlaňajšieho augusta.

pamatna tabula1

Pri tejto príležitosti RTVS dalo ako symbol pre svojich bývalých rozhlasových kolegov, z ktorých dnes žije už len sedem, upiecť jadranskú tortu. Rovnakú im priniesla poslucháčka – cukrárka popoludní 21. augusta 1968 ako vďaku za ich odvážnu a vtedy riskantnú prácu.

rozhlas6

Aj pamätná tabuľa, venovaná počiatkom rozhlasového vysielania z Banskej Bystrice, od svojho odhalenia 5. septembra 2017 na priečelí Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (Námestie SNP č. 23) pripomína občanom nášho mesta i jeho návštevníkom bohatú minulosť rozhlasového vysielania na Slovensku a v Československu, jeho vývoj, historický zástoj a podiel na kultúrnom i duchovnom povznesení slovenského národa.

pamatna tabula2

August 1968 v Banskej Bystrici

V noci na 21. augusta 1968 pásy tankov armád Varšavskej zmluvy udusili klíčiacu nádej na obrodu života spoločnosti v Československu. Na dramatické dni spred polstoročia spomína významný bystrický rozhlasák Fedor Mikovič, ktorý spolu s Karolom Demuthom preberal z rúk banskobystrického primátora Jána Noska Cenu mesta za svojich kolegov.

„Prvou úlohou okupantov bolo popri internovaní politických predstaviteľov Československa aj obsadenie desiatich štúdií Československého rozhlasu. Bratislavské a košické štúdio prestalo vysielať už v prvý deň okupácie okolo deviatej hodiny ráno. Banskobystrické štúdio, postavené na okraji mesta, nedokázali sovietski vojaci objaviť hneď po vpáde do mesta,“

hovorí Fedor Mikovič.

august8

Pred kolektívom banskobystrického rozhlasového štúdia tak vyvstala historická úloha: po celý deň prinášať slovenskému poslucháčovi pravdivé, aktuálne informácie o dramatických udalostiach v republike. Do Banskej Bystrice prichádzali správy o pohybe okupačných vojsk z celého Slovenska. Žiaľ, aj správy o prvých obetiach na životoch, a tak štúdio vysielalo výzvy, aby sa občania zdržali zbytočných konfrontácií s vojakmi.

Z vysielania banskobystrického štúdia 21. augusta 1968 zaznelo:

„Pracovníci Československého rozhlasu v Banskej Bystrici, ktorí sú od včasných ranných hodín na svojom pracovisku v štúdiu, sú pripravení urobiť všetko, čo je v našich silách za ďalší úspešný rozvoj demokracie v našej vlasti. Od včasných ranných hodín cez vysielač Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici preberáme vysielanie pražského rozhlasu, takže poslucháči na Slovensku sú okamžite informovaní najnovšími správami o situácii. Pripájame sa aj k výzve vlády za úplné zachovanie pokoja v našej republike, aby na nijaký prípad nemohlo dôjsť k provokácii. My, pracovníci Československého rozhlasu v Banskej Bystrici v tejto osudovej chvíli sme na svojich pracoviskách. Občania, poslucháči, aj vás očakávajú vaše pracoviská – rozvážnych a pokojných.  Podpísaní všetci pracovníci Československého rozhlasu v Banskej Bystrici.“

august9

Solidarita občanov sa prejavila v podpore vysielania a v ochrane pred lokalizovaním rozhlasovej budovy. Poštári sprostredkovali doručenie tisícok listov a telegramov. Ľudia telefonovali, prichádzali do štúdia osobne.

Vyjadrovali svoje rozhorčenie nad bezprecedentným potlačením pokusov o demokratizáciu spoločnosti, ale aj podporu internovaným predstaviteľom Československa. Spravodajstvo štúdia dopĺňali vstupy pražského rozhlasu, ktorý v tom čase, po vojenskom obsadení budovy na Vinohradoch, vysielal už z náhradných pracovísk.

V prvých hodinách okupácie Československa, od rána 21. augusta 1968 až do predpoludňajších hodín nasledujúceho dňa, ovládlo banskobystrické štúdio Československého rozhlasu celoslovenský rozhlasový priestor a stalo sa rozhlasovým srdcom Slovenska. Ako jediné na Slovensku bolo ostrovom slobodného slova v okupovanom mori.

august7

Celkom logicky a historicky kontinuálne do vysielania česko-slovenskej Rozhlasovej štafety vstupovali jeho redaktori a hlásatelia – spolu s pražskými a plzenskými kolegami – slovami: „Hlási sa Slobodný slovenský vysielač Banská Bystrica.“ Ten v roku 1968 síce nejestvoval ako inštitúcia, ale de facto existoval ako živá, v tých historických dňoch aktuálna paralela so Slobodným slovenským vysielačom Banská Bystrica v povstaleckom roku 1944, čím sa uzavrel oblúk časopriestoru medzi vysielaním rozhlasu v Slovenskom národnom povstaní 1944 a v dramatických dňoch augusta 1968 v okupovanom Československu.

august2

Obsadenie bystrického rozhlasu

Skupina redaktorov a technikov banskobystrického rozhlasového štúdia sa v tých pamätných dňoch vzoprela brutálnej vojenskej presile a napriek obsadeniu budovy na ulici Ladislava Sáru okupačnými vojakmi, navzdory samopalom, obrneným transportérom a tankom, dokázali udržať vysielanie až do nástupu „normalizačného procesu“ v Československu.

Po obsadení rozhlasového štúdia vojakmi cudzích armád o polnoci 21. augusta 1968 a po nútenom opustení budovy rozhlasu, banskobystrickí rozhlasoví pracovníci aj v ďalších augustových dňoch, až do 2. septembra 1968, i napriek zákazu, vysielali ďalej z utajených pozícií.

august4

Snaha povedať poslucháčom rozhlasu pravdu prešla ťažkou skúškou. V náhradných vysielacích priestoroch, konšpiratívne vytvorených na šiestich miestach Banskej Bystrice, zostali verní svojmu protiokupačnému programu.

Vysielalo sa zo súkromných bytov, z budovy Krajskej posádkovej správy na Ulici ČSA, zo Strednej priemyselnej školy stavebnej na dnešnej Skuteckého ulici, z budovy Odborného učilišťa spojov na Tajovského ulici, z objektu Zosilňovacej stanice, z budovy Krajskej správy spojov na Triede Hradca Králové, ktorej pracovníci rozhlasovým tvorcom umožnili potrebné spojenie.

august5

Normalizácia a epilóg

Vzápätí, po nástupe takzvanej normalizácie v spoločnosti, nasledovali previerky, vypočúvanie agentmi ŠTB a prepúšťanie z práce. Epilóg augustových udalostí bol krutý. Personálne výmeny redaktorov rozhlasového štúdia Banská Bystrica, ich profesionálna degradácia, nástup rozhlasového vysielania totalitného charakteru.

Na základe rozhodnutia vtedajších politických mocipánov zo služieb rozhlasu museli odísť Ján BalážOndrej BartošImrich ČiernyMilan JurčoMikuláš KováčViliam MrázZdeno OravecOta Plávková a Štefan Turňa. Technici Štefan Ivančík a Karol Demuth boli odvolaní z riadiacich funkcií.

rozhlas4

Zmena nastala až v roku 1990, keď vtedajší riaditeľ štúdia Fedor Mikovič rehabilitoval bývalých zamestnancov rozhlasového štúdia v Banskej Bystrici a po viac ako dvoch desaťročiach im ponúkol návrat na pôvodné posty. Žiaľ, viacerí sa toho zadosťučinenia už nedožili…

Československý rozhlas sa v auguste 1968 zapísal zlatými písmenami do histórie žurnalistiky. Aj jeho zásluhou občania Československa morálne zvíťazili nad polmiliónovou okupačnou armádou. K tomuto víťazstvu výraznou mierou prispel aj vtedajší kolektív pracovníkov banskobystrického rozhlasového štúdia.

Augustové  udalosti ´68 pripomína pamätná tabuľa pri vstupe do budovy RTVS na ulici Ladislava Sáru č. 1, ktorú Mesto Banská Bystrica odhalilo 21. augusta 2018, v deň 50. výročia augustových udalostí.

rozhlas1

 

 

Príspevok Statoční bystrickí rozhlasáci z augusta ´68 získali Cenu mesta Banská Bystrica 2018 zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Zastupiteľstvo BBSK schválilo spolufinancovanie eurofondov na cesty vrátane obchvatu Kostiviarska

$
0
0

Banskobystrický samosprávny kraj dobuduje vnútorný obchvat Banskej Bystrice pri Kostiviarskej, cesty medzi Dolnou Strehovou a Lučencom a ďalšie úseky medzi Breznom a Kokavou nad Rimavicou z eurofondov s vlastným spolufinancovaním.

S realizáciou projektov začne krajská samospráva hneď po ich schválení  riadiacim orgánom. Vďaka týmto rekonštrukciám sa významne zvýši bezpečnosť a komfort obyvateľov, ktorí po týchto cestách dochádzajú za prácou i voľnočasovými aktivitami. Zároveň sa zlepší dostupnosť priemyselných parkov v regióne a ich napojenie na cesty prvej triedy, čo zvyšuje konkurencieschopnosť a podporuje zamestnanosť v našom kraji.

Samosprávny kraj sa prostredníctvom Banskobystrickej regionálnej správy ciest uchádza o financovanie z eurofondov na vyše 90 kilometrov úsekov ciest. Snaží sa na tieto projekty vyčerpať maximum z možnej alokovanej sumy 20,5 milióna eur. Poslanci BBSK v posledný februárový deň schválili spolufinancovanie všetkých troch europrojektov.

zastupitelstvo bbsk

Cesty na juhu kraja

Prvým z troch projektov je rekonštrukcia takmer 50 – kilometrového úseku cesty a mostov II/585 Pôtor – Dolná Strehová – Lučenec a cesty a mostov II/591 s cestným násypom pred obcou Horný Tisovník.

Predpokladaná dĺžka rekonštrukcie cesty II/585 je 16,408 kilometra, pričom sa  počíta aj s rekonštrukciou piatich a obnovou 7 mostov. Na ceste II/591 pred obcou Horný Tisovník sa bude rekonštruovať úsek dlhý 32,334 kilometra, kde sa tiež počíta s rekonštrukciou 6 a obnovou 9 mostov. V rámci rekonštrukcie sa počíta s osvetlením priechodov pre chodcov v jednotlivých obciach aj s odstránením zúžených úsekov.

„Kraj zdedil takmer polovicu ciest v kraji od štátu v nevyhovujúcom alebo havarijnom stave. Z vlastných zdrojov v rozpočte nemáme šancu ich opraviť, preto treba využiť každú možnosť a každý cent peňazí z eurofondov, ktoré do nášho kraja v predchádzajúcom období neprichádzali a teraz na to doplácajú občania. Rovnako tak pri každej príležitosti komunikujeme s vládou, či už na jej výjazdových zasadnutiach alebo osobných stretnutiach o potrebe dofinancovania ďalších opráv ciest v kraji,“

uviedol predseda BBSK Ján Lunter.

jan lunter

Rekonštrukciou týchto ciest  sa výrazne zvýši komfort pre cestujúcich. Ide o vyťažené úseky, po ktorých denne prejdú tisíce áut, napájajúce sa na najvýznamnejšie cesty prvej triedy v našom kraji I/66, I/50 a I/75.

„Rovnako sú to úseky, po ktorých dochádzajú ľudia za prácou do priemyselných parkov v regióne vo Vígľaši, Detve, Lučenci a Malom Krtíši. Každé zlepšenie cestnej infraštruktúry pomáha aj zníženiu nehodovosti na cestách,“

dodal  Lunter.

cesty1

Rekonštrukcie ciest od Brezna po Kokavu nad Rimavicou

Ďalší z projektov je situovaný v okresoch Brezno a Poltár na cestách II/529 a III/2724. Ide o dopravný koridor spájajúci Horehronie a Podpoľanie na cestnom ťahu Hriňová – Lom nad Rimavicou – Brezno, ktorý je dôležitým dopravným ťahom bez možnosti obchádzky.

„Na týchto cestách sa tiež plánuje sanácia násypového telesa cesty vybudovaním oporných múrov, prečistenie a prehĺbenie cestných priekop,“

povedal Ján Lunter.

Súčasný technický stav ciest a mostov je v nevyhovujúcom stave, viaceré nosné konštrukcie mostov majú známky pokročilej korózie, čo znižuje ich únosnosť.

Okres Brezno susedí s okresom Poltár, ktorý je zaradený do zoznamu najmenej rozvinutých okresov Slovenska. Zlepšenie cestnej siete v okolí obcí zlepší aj podmienky pre investorov pre otvorenie prevádzok v priemyselnom parku v Utekáči, čo pomôže v znižovaní nezamestnanosti v okrese Poltár.

cesty4

Vnútorný obchvat pri Kostiviarskej odľahčí dopravu v Banskej Bystrici

Veľmi dôležitým projektom je dobudovanie cesty III/2419 v Banskej Bystrici, ktorá prepojí cesty I. triedy smerujúce na Donovaly a Brezno. Zároveň sa tak efektívne dokončí vnútorný severný obchvat Banskej Bystrice.

Dobudovanie tejto cesty odľahčí dopravu v uliciach mesta, rovnako ako v súčasnosti preťaženú križovatku R1 – Podlavice centrum. Zároveň sa vďaka dokončeniu mimoúrovňovej križovatky výrazne zjednoduší napojenie najväčšieho banskobystrického sídliska Rudlová – Sásová na obchvat mesta, rýchlostnú cestu R1 smer Šturec a Donovaly.

Kraj v rámci spolufinancovania europrojektov zaplatí 10 % sumy namiesto obvyklých 5 percent kvôli pochybeniam prechádzajúceho vedenia BBSK, čím sa zvýšia výdavky kraja asi o milión eur z vlastného rozpočtu.

cesty5

Keďže samotný Banskobystrický samosprávny kraj v súčasnosti nemôže byť žiadateľom o nenávratný  finančný príspevok, spolufinancovanie a spoluprácu v rámci programu IROP, nositeľom europrojektov bude BBRSC a.s. Vedenie kraja v minulom volebnom období porušilo zákaz nelegálneho zamestnávania, za čo BBSK v roku 2015 stálo postih na dobu piatich rokov.

„K získaniu nenávratného finančného príspevku riadiacim  orgánom pre Banskobystrickú regionálnu správu ciest ako akciovú spoločnosť, nie pre samotný orgán verejnej moci, sme museli schváliť  spolufinancovanie  vo výške 10 percent zo zdrojov žiadateľa oproti o polovicu nižšej  5 – percentnej spoluúčasti,“

vysvetlil  predseda dopravnej komisie Zastupiteľstva BBSK Jakub Gajdošík.

„Ak sa BBSK podarí získať celú alokáciu z eurofondov, o ktorú sa snaží a na jej vyčerpanie apeluje aj vláda, bude na spolufinancovanie z krajského rozpočtu potrebné vyčleniť 2 milióny eur. Keby sa kraj mohol uchádzať o tieto peniaze sám, bola by táto suma polovičná. Za ušetrené peniaze sme tak mohli zrekonštruovať ďalšie kilometre ciest a dať ľuďom v našom kraji kvalitnú infraštruktúru, akú si bezpochyby zaslúžia,“

doplnil člen dopravnej komisie Miroslav Fašang.

eurofondy

 

Príspevok Zastupiteľstvo BBSK schválilo spolufinancovanie eurofondov na cesty vrátane obchvatu Kostiviarska zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Trojskokan Veszelka ´osobákom´ na HME do finále, tesná stopka pre výškara Bubeníka

$
0
0

Trojskokan banskobystrickej Dukly Tomáš Veszelka postúpil na 35. halových ME atletike v škótskom Glasgowe výkonom 16,78 m do nedeľného osemčlenného finále. Žiaľ vo výške ušla finálová osmička tesne armádnemu atlétovi spod Urpína Matúšovi Bubeníkovi. Skočil síce 225cm, ale až na tretí pokus, čo mu bolo osudným.

Tomáš Veszelka v druhom pokuse trojskokanskej kvalifikácie skočil 16,78 m, o 8 cm prekonal potrebný limit a ešte pred skončením kvalifikácie s prehľadom postúpil do nedeľného osemčlenného finále o 20.35 hod SEČ. Zverenec trénera Radoslava Dubovského si zlepšil svoj halový osobný rekord o 34 cm, navyše dosiahol aj svoje absolútne maximum, keď k výkonu 16,63 m z ME 2017 do 23 rokov v Bydgoszczi pridal 15 cm. Náš dvadsaťtriročný člen Dukly Banská Bystrica sa už na druhých majstrovstvách Európy za sebou dostal do finále, vlani pod holým nebom v Berlíne skončil celkovo ôsmy. Pre portál www.atletika.sk glasgowský finalista trojskoku uviedol:

„Vedel som, že mám formu. V poslednom tréningu na sústredení v Prahe som si o pol metra zlepšil osobný rekord z kratšieho rozbehu. Vedel som, že ak urobím v kvalifikácii všetko správne, môže to byť vynikajúce. Škoda prvého pokusu, nebolo by to síce 16,70, ale na postup by to stačilo a nemusel som sa ďalej znervózňovať. Potom ma rozbolel členok, pálilo ma v ňom, ako keby mi tam nasypali čili…Našťastie, pauza medzi prvým a druhým pokusom bola dosť dlhá a bolesť ustúpila. Posunul som rozbehu trochu dozadu a stiahol som posledný krok. Výsledok? Ideálne som trafil dosku!“

Tomáš dosiahol v kvalifikácii štvrtý najlepší výkon, lepší ako on boli len niekdajší olympijský šampión z Pekingu 2008 Portugalčan Nelson Évora (16,89), majster Európy 2017 do 23 rokov Nazim Babajev z Azerbajdžanu (16,81) a majster Európy 2016 Nemec Max Hess (16,81). Pred nedeľným finále dodáva:

„Čo vo finále? Bojím sa to povedať, ale určite to vzhľadom na stav môjho členka bude najmä o prvom pokuse. Už sa poznám, viem ako to potom bolí stále viac a viac a nedá sa s tým nič spraviť.“

Veszelku už dlhodobo trápi členok. Pre problémy s ním vynechali majstrovstvá Slovenska. Ako tak dokopy sa dal v záverečnej príprave v Prahe, no priznal, že členok je ešte ubolený.

Veľkú smolu mal v kvalifikácii na 35. halových ME v atletike v Glasgowe výškar banskobystrickej Dukly Matúš Bubeník. Hoci si zlepšil sezónne maximum  až o 5 centimetrov na 225 cm, do finále sa napokon nepozrie. Skončil desiaty a doplatil na to, že ponad 225 cm sa dostal až na tretí pokus. Ak by túto výšku zdolal hneď na prvý raz (aj 221 cm zvládol až tretím pokusom), mohol dnes obhajovať piatu priečku z Belehradu 2017. Výšku 228cm zdolal len európsky šampión z Berlína 2018 Nemec Mateusz Przybylko, do finálovej osmičky postupovali ostatní siedmi pretekári s 225 cm zdolanými i na druhý pokus. Pre SITA náš Duklista po pretekoch uviedol:

„Je to sklamanie. Ak skočíte toľko, ako siedmi, čo postúpili, a vy nemáte to šťastie, mrzí to. Cítim, že mám takú výkonnosť, aby som si aj ja zaskákal vo finále. Sezóna bola veľmi náročná, prešiel som pred ňou po výmene trénerov mnohými zmenami a chvíľu mi trvalo, kým som sa so všetkým vyrovnal. Preto som nesmierne rád, že som v Glasgowe zabojoval, ale myslím si, že som mal na viac. Dal som do toho všetko, preto ma mrzí, že to nevyšlo.“

Ďalšiemu Slovákovi v súťaži, Lukášovi Beerovi zo Stavbáru Nitra sa nedarilo. Prekonal iba 216 cm (na tretí pokus) a na 221 cm mal potom už tri nevydarené skoky. Z 19 výškarov ho klasifikovali celkovo na 17. priečke. Matúš Bubeník skončil na halových majstrovstvách Európy celkovo na slušnom desiatom mieste.

V Glasgowe sklamala naša armádna štvorstovkárka Iveta Putalová. Svoje účinkovanie ukončila už v rozbehoch. Vo svojom totiž skončila piata časom 54,19 sekundy, za sezónnym maximom z januárového mítingu vo Viedni (53,85) zaostala o 34 stotín. Zverenku Marcela Lopuchovského klasifikovali až na 35. mieste. Putalovej beh bol veľmi rýchly: víťazná Švajčiarka Sprungerová dosiahla najlepší čas v rozbehoch 52,46, Lotyška Vaičulé zlepšila národný rekord (52,66), Buenová zo Španielska (52,67) a Švédka Hellqvistová (53,93) si posunuli osobné rekordy. Práve Švédka v polovici pretekov dvakrát lakťom vytlačila našu Duklistku na poslednú priečku. Tá netajila pre portál www.atletika.sk sklamanie:

„Jediná možnosť, ako postúpiť, bola bežať od začiatku naplno. Nebolo čo riešiť. Bežať a vydať zo seba maximum, to bola cesta. Myslím si, že to bolo rozbehnuté dobre, trochu ma vyhodili z rytmu kolízie so Švédkou, ktoré ma stáli sily a pribrzdili ma. Bez kolízií by to bolo určite lepšie. Určite by to nebolo za 52, to netvrdím, ale okolo 53,50 by som asi dala.“

V behu na 60 m cez prekážky skončila v sobotu popoludní na HME v Glasgowe aj banskobystrická armádna atlétka Stanislava Lajčáková. Vo svojom rozbehu finišovala šiesta s časom 8,28 s. Táto naša mladá Duklistka si túto sezónu zlepšila osobný rekord na 8,26 s, no v jej rozbehu mali všetky súperky lepší tabuľkový čas. Veľká šanca na postup medzi 28 štartujúcimi nebola. Lajčáková by si musela osobné maximum zlepšiť, ak sa chcela do semifinále prepracovala. V celkovom poradí skončila na 18. mieste, na postup sa vyžadoval čas minimálne 8,21s.

Príspevok Trojskokan Veszelka ´osobákom´ na HME do finále, tesná stopka pre výškara Bubeníka zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Zuzana Čaputová diskutovala s Bystričanmi v Národnom dome

$
0
0

Tomu sa hovorí aj čaro nechceného. V piatok krátko po ukončení slávnostného večera  v Športovej hale Dukla na Štiavničkách organizovaného stranou SMER – SD, ktorej sa zúčastnil aj kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič s manželkou Helenou, sa v Národnom dome schádzali účastníci diskusie s prezidentskou kandidátkou Zuzanou Čaputovou, ktorú podporuje jej strana Progresívne Slovensko.

Do prednej sály Národného domu prišlo do 300 priaznivcov Zuzany Čaputovej, ktorá diskutovala za stolom s moderátorom Michalom Šimečkom, jednotkou na kandidátke Progresívneho Slovenska  do Európskeho parlamentu. Je zaujímavé, že týždeň dozadu podobne vystupoval v Národnom dome Robert Mistrík, vtedy jeden z favoritov medzi kandidátmi na slovenského prezidenta…

zuzana caputova

Zuzana Čaputová sa na úvod bystrického stretnutia priznala, že ešte stále spracúva nové a nové informácie v súvislosti s turbulentným dianím posledných dní, keď sa v jej prospech vzdal Robert Mistrík a v prieskumoch preferencií sa razom vyšvihla na prvé miesto:

„Samozrejme že je to veľmi príjemný a nečakaný šok, pretože pred prvým kolom volieb som zatiaľ nemala takúto vysokú podporu. Ja si to nesmierne vážim, cítim to ako obrovskú zodpovednosť. Na tlačovej besede s pánom Mistríkom zabudla aj usmievať, alebo bolo to z toho pretlaku informácií, keď som si uvedomovala, že som veľmi dlho bola ôsma, opäť ôsma, potom tretia a zrazu prvá. Ešte nás čakajú dva týždne do prvého kola a ja dúfam, že to mojich priaznivcov či iných kandidátov nebude demotivovať ako istá vec a prídu voliť.“

stretnutie s ludmi1

Na otázku moderátora, či byť prezidentkou bol jej sen, Čaputová odpovedala:

„Určite nie. Môj prvý profesný sen, ktorý si pamätám bol, že som chcela maľovať keramiku. Potom som chcela byť stavebnou inžinierkou a napokon psychologičkou alebo právničkou, tak som sa hlásila na psychológiu a právo, lebo oboje je o službe ľuďom. Začínala som v samospráve ešte počas štúdia na Právnickej fakulte, potom som spolupracovala s Via Iuris. Bola to úžasná osobná aj odborná skúsenosť. Robili sme mnohé kauzy, kde bola aj Pezinská skládka.“

Zároveň sa Zuzana Čaputová venovala analýzam, ako fungujú či nefungujú orgány verejnej moci. Advokácia je limitovaný priestor na ovplyvňovanie vecí verejných, preto som napokon vstúpila do politiky (je podpredsedníčkou strany Progresívne Slovensko). Potom nasledoval náročný proces rozhodovania vstúpiť do prezidentskej kandidatúra, kde sa nachádza dnes.

zuzana caputova1

Podľa Čaputvej v politike chýba prirodzená ľudská schopnosť precítiť to, čo sa deje v životoch a hlavách ľudí, ktorí zažívajú nespravodlivosť. Aké to je, báť sa každý mesiac o vyžitie. Báť sa ochorieť a nevedieť sa spoľahnúť, že sa o vás dobre postarajú. Cítiť krivdu, no nemôcť sa domôcť spravodlivosti. Aké frustrujúce je potom sledovať arogantných mocných, ktorí sú takí vzdialení bežným ľuďom svojou beztrestnosťou. Politika bez súcitu nikdy nebude úprimná.

K svojej kandidatúre na prvú prezidentku Zuzana dodala:

 „Nechcem tým povedať, že v našej krajine je všetko nefunguje a je čierne. Máme deficity, ktoré bránia tomu, aby naša krajina využila potenciál ľudí, ktorí v nej žijú. Preto som vstúpila do prezidentskej kampane. Keď sa ma pýtajú, či je Slovensko pripravené na ženu prezidentku, priznám sa – neviem. Viem ale, že ľudia si zaslúžia prezidentku, ktorá cíti s nimi a je im nablízku, keď sa im deje krivda,“

zuzana caputova2

Pokiaľ ide o prezidentské kompetencie, snaží sa Čaputová triezvo upozorňovať ľudí, že nech by tu bol ktokoľvek prezidentom, sám neurobí nič s touto krajinou. Jej predstavou je byť aktívnou prezidentkou, ktorá keď treba, poukáže nato, že niečo systémovo nefunguje dobre, s tímom odborníkov chce predkladať návrhy a zámery, ako by veci mohli fungovať lepšie, má o tom konkrétne predstavy.

Prezidentská kandidátka hodnotí posledný rok po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej z toho pohľadu, že kritická masa ľudí sa dozvedela o hĺbke problému so spravodlivosťou na Slovensku a arogancii moci. To čo sa stalo, prebralo ľudí z letargie. Nastali niektoré zmeny, ale boli nedostatočné a nesystémové. Je to aj správa o stave občianskej spoločnosti, akým spôsobom ľudia uchopili právo zhromažďovať sa, vyjadrili svoju nespokojnosť a dali spätnú väzbu vláde.

stretnutie s ludmi

Popri spravodlivosti a životnom prostredí je ďalšou témou volebnej kampane Zuzany Čaputovej sociálny rozmer starostlivosti o slabších, seniorov a ľudí na okraji spoločnosti. Z hľadiska dlhodobej starostlivosti o seniorov máme na Slovensku málo lôžok v nemocniciach vrátane personálu. Problémom je aj odchod mladých ľudí za prácou, rozbíjajú sa rodiny a nemá sa kto starať o starých či chorých rodičov. Súcit s ľuďmi je dôvodom, pre ktorý bojuje.

Do kampane nechce zaťahovať svoju rodinu, teda dve deti a svojho priateľa. Myslí si, že to zvládne sama aj potom, keby sa stala prezidentkou. Z jazykov ovláda angličtinu a ruštinu. V prípade svojho zvolenia za prezidentku by sa vzdala členstva v strane Progresívne Slovensko.

V ďalšej debate sa Zuzana Čaputová venovala jednotlivým prvkom svojej volebnej kampane a odpovedala na otázky z publika. Je sympatické, že v Banskej Bystrici sa nesnažila politizovať predvolebný súboj so svojimi najväčšími súpermi ako boj dobra so zlom, ale sústredila sa na seba a svoj prezidentský program pre ľudí.

caputova v narodnom dome1

Príspevok Zuzana Čaputová diskutovala s Bystričanmi v Národnom dome zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

FOTO: Tradičné bystrické oslavy MDŽ s premiérom Pellegrinim a manželmi Šefčovičovcami

$
0
0

Tak ako každý rok aj teraz si predstavitelia strany SMER – SD uctili ženy z celého kraja v piatok 1. marca večer v banskobystrickej Športovej hale Dukla na Štiavničkách kultúrnym programom k MDŽ a kvetom. Pripravenú sálu zaplnilo 1.500 žien, ktoré prišli aj autobusmi. 

Slávnostný večer v športovej hale

Hoci pred halou  prichádzajúce ženy „vítali“ aktivisti z iniciatívy „Nie v našom meste“ s protestnými transparentmi  a symbolickými papierovými ružami pokropenými červenou farbou, v zaplnenej športovej hale vládla príjemná atmosféra. Navodil ju umelecký filmový dokument o Slovensku a ženách aj s úvodným vystúpením tanečnej skupiny Čarovné ostrohy, ktorej dynamickí tanečníci s tanečníčkami vniesli do sály krásu a silu umeleckého pohybu aj v ďalších predeloch.

MDŽ SMER 14

Moderátorom slávnostného večera k sviatku žien bol predseda Smeru Robert Fico, ktorý privítal všetky ženy v hľadisku vrátane ministerky kultúry Ľubici Laššákovej a europoslankyne Moniky Beňovej. Medzi hosťami bol aj poslanec NR SR a starosta obce Očová Ján Senko, predseda SZPB Pavol Sečkár a ďalší.

Robert Fico vysvetlil, že Medzinárodný deň žien, ktorý pripadá na 8. marca, je medzinárodne uznávaným sviatkom stanoveným OSN k výročiu štrajku 40 000 newyorských krajčírok v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.

Jedinou politickou stranou, ktorá sa verejne hlási k tradícii osláv sviatku žien a každoročne po celom Slovensku usporadúva už 20 rokov kultúrne programy k MDŽ, je SMER-SD – sociálna demokracia. Ich témou však nie je politika.

mdz bb

Predseda Smeru sa vo svojom príhovore dotkol sociálno – ekonomickej roviny života na Slovensku:

„Najkrajšie slová sú skutky. Slovensku sa darí ekonomicky aj finančne a filozofia sociálnych demokratov je taká, že treba sa o úspech podeliť s občanmi. Preto prišli naše rozhodnutia, ktoré vyvolali aj veľký rozruch – vlaky zadarmo, lyžiarske zájazdy a ďalšie opatrenia. Keď sa bavíme o ženách, chceme v tomto roku predĺžiť materskú dovolenku zo súčasných 34 týždňov na celý kalendárny rok. Ak žena pracuje a ide na materskú, nech počas nej dostáva čistý mesačný príjem, ktorý mala predtým.“

Smer chce pomôcť mladým rodinám finančným príspevkom na nákup potrebných vecí do školy pre prvákov, seniorom vyplácať vianočný príspevok dvakrát vyšší ako vlani a následne ho zmeniť na štandardný trinásty dôchodok veriac, že to aktuálna ekonomická situácia na Slovensku dovolí.

MDŽ SMER 6

Zaujímaví hostia na pódiu

Moderátor večera potom pozval na pódium exkluzívnych hostí. Ako prvý za búrlivého potlesku prítomných vystúpil predseda vlády SR Peter Pellegrini:

„Som rád, že som opäť doma a môžem sa s Vami stretnúť na našej tradičnej oslave MDŽ. Tradície to je niečo, čo by sme mali mať v sebe a na čo by sme mali byť hrdí. Ja to prepojím, pretože som sa iba pred malou chvíľou vrátil z Očovej. Hovorím to často, ale je to pravda, azda neexistuje taká krajina na svete ako je Slovensko, kde na takom malom kúsku zeme je taký rozmanitý a nádherný folklór, aký máme tu doma. Práve dnes sme spolu s pani ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou oznámili, že plníme sľub daný verejnosti minulú jeseň na Dni kroja počas Radvanského jarmoku v Banskej Bystrici, že podporíme významnou sumou peňazí tých, ktorí denne trénujú deti a zachovávajú naše folklórne tradície. Od tohto dňa sme pripravení poskytnúť viac ako 1,5 milióna eur všetkým folklórnym súborom na Slovensku.“

MDŽ SMER 7

Premiér Pellegrini cíti v Banskej Bystrici deficit toho, že sa nemôže stretávať s Bystričanmi tak často ako by chcel, ale v skutočnosti z mesta pod Urpínom nikdy neodišiel:

„Stále som Váš Peter z Banskej Bystrice, stále robím a budem robiť tak, aby sa nám tu v Banskej Bystrici dobre žilo. Ešte raz všetko najlepšie k sviatku žien.“

Ďalšími účinkujúcimi hosťami na pódiu sa stali poslanec NR SR Juraj Blanár a podpredseda Európskej komisie pre energetiku Maroš Šefčovič s manželkou Helenou.  

mdz bb1

Úsmevná diskusia hostí

V nasledovnej vtipnej diskusii, ktorá sa točila okolo rodiny a vzťahov mužov k ženám, sa prítomní v sále dozvedeli množstvo zaujímavých historiek zo súkromného života hostí, ale aj z práce verených činiteľov.

Diplomat Maroš Šefčovič, ktorý má s manželkou tri deti, z toho dve sú dcéry, s úsmevom poznamenal:

„Často k nám chodí moja mama, manželka aj svokra sú učiteľky, takže musíme doma poslúchať. Ale vždy sa môžem spoľahnúť na moje tri ženy doma. Myslím, že keď to aj v iných slovenských domácnostiach držia pevne v rukách ženy, tak to funguje. Pre mňa je MDŽ mimoriadne významným sviatkom, lebo si veľmi vážim ženy, ale mám v našej rodine ešte jeden významný sviatok a to je 18. august, keď slávia meniny Heleny, lebo moja manželka je Helena, ale aj dcéra, mama a svokra. Takže si viete asi predstaviť, čo by sa stalo, keby som tie štyri kytice nekúpil.“

MDŽ SMER 8

Pani Helena Šefčovičová pri debate o tom, kto žehlí manželovi košele, na svojho muža prezradila:

„U nás doma žehlím košele ja a Maroš ma z diaľky podporuje jedením orieškov. Zo začiatku to bolo tak, že za každú ožehlenú košeľu zjedol jeden oriešok. Lenže to sa mu zdalo málo, tak teraz si berie za  hrsť orieškov a mám obavu, že pomaly smerujeme k alergii na oriešky. Ale keď sme hovorili o folklóre, že keby som dostala krásny detviansky kroj, ktorý mi sľubovali pred pár dňami priatelia z Detvy, ktorí prišli na stretnutie do Brezna, tak som rozmýšľala, že koľko tých orieškov by musel manžel zjesť, keby som žehlila ten kroj aj so všetkými spodničkami.“

MDŽ SMER 11

Na druhej strane Robert Fico si podľa vlastných slov žehlí košele a Peter Pellegrini nie, lebo vešia záclony. Zaznelo aj viacero úsmevných príbehov zo stretnutí s významnými politikmi či významnými osobnosťami sveta. Vo vtipnom rozprávaní zážitkov zo života za svojimi kolegami nezaostával ani Juraj Blanár.

MDŽ SMER 9

Na záver už vážne Maroš Šefčovič povedal, že po mnohých stretnutiach s občanmi, s ktorými sa rozprával, na Slovensku je to podobné ako v ostatných krajinách EÚ – ľuďom najviac chýba pokoj, celospoločenský zmier a spájanie sa. Keby sa stal prezidentom, o toto by sa snažil najviac.

Za všetky ženy potom hostia ocenili životné postoje a prácu pre ľudí dvoch žien – Andrey Žiakovej, prednostky Okresného úradu v Žiari nad Hronom a Jozefiny Vrábelovej, zdravotnej laborantky z Veľkého Krtíša.

MDŽ SMER 12

Finále kultúrneho programu patrilo populárnej skupine Ščamba z Trsteného pri Hornáde Tá sa radí do žánru ľudovo – zábavno – humoristicko – dobrodružnej hudby, čo vtipní hudobníci so sympatickými speváčkami dokázali na bystrickom pódiu. Pri odchode zo slávnosti organizátori obdarovali každú ženu kvetom.

MDŽ SMER 16

Príspevok FOTO: Tradičné bystrické oslavy MDŽ s premiérom Pellegrinim a manželmi Šefčovičovcami zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Bystričanky v dráme prehrali s Popradom, hralo veľa mladých hráčok + HLASY

$
0
0

Basketbalistky ŠKP 08 Banská Bystrica v poslednom šiestom zápase nadstavbovej časti extraligy žien o 5. až 8. miesto prehrali na domácej palubovke s Popradom o sedem bodov, ale neboli ďaleko aj s omladeným kádrom od výhry. V tomto zápase už o nič nešlo, keďže bez ohľadu na výsledok skončili naše ´pumy´ po základnej časti siedme a podtatranské družstvo šieste. Nehrali dve bystrické hráčky zo základu Ozdincová a van Dalen.

Naše ´pumy´ mali dobrý vstup do zápasu. Išli do vedenia 7:010:2 a prvú štvrtinu vyhrali hlavne zásluhou dobrej obrany 12:4. V tej druhej hostky ožili, zásluhou Rodákovej stiahli naše vedenie na 12:9. Tréner Michálik preto zobral oddychový čas, no nezabral. Tetemondová vyrovnala a po trojke Grígerovej bol stav 12:15! My sme sa dokázali v tejto časti hry presadiť až po dlhých šiestich minútach a dvadsiatich sekundách, znižovala Matejčíková. Na úspešné trestné hody Popradčanky Filičkovej odpovedala bystrická pivotka Žilinská, takže polčas sa skončil tesne v náš neprospech 16:17.

V tretej štvrtine nám Poprad ušiel na rozdiel šiestich bodov, no dvoma košmi Matejčíkovej v rade sme znížili a Háberovou dokonca vyrovnali na 26:26. Viac sa už útočilo na oboch stranách, oba tímy hrali s chuťou, hostky agresívnejšie, niektoré ich fauly zostali rozhodcami, hlavne mužskou dvojicou, nepotrestané. To viackrát rozladilo kouča Michálika, prvé trestné hody v zápase sme mali až v 29. minúte. Staronová posila z Čiech Verlíková po nich znížila na 30:32, ale do štvrtej časti sa išlo za nepriaznivého stavu 31:36.

Posledná desaťminútovka bola poriadne dramatická. Hoci súper zásluhou FiličkovejTetemondovej viedol už o deväť bodov, naše ´pumy´ sa nevzdávali., Mladé hráčky na palubovke využívali každú príležitosť a príkladne bojovali. Po trojke Popradčanky Rodákovej (39:47) sa už zdalo, že je ´ako sa povie po zápase´, ale nebolo tomu tak. Háberová znížila na 44:47, Vargová na 46:49Oborilová 50 sekúnd pred koncom na 48:50. V samom  závere jeden z rozhodcov odpískal našej Žilinskej prísny útočný faul a družstvo spod Tatier ponúknutú výhodu využilo. Goršičová dala trojku a výsledok ešte poistila dvojkou kapitánka Vyšňová.

Najbližšie sa Banskobystričanky predstavia už v play-off . sobotu 9. marca o 18.00 hodine sa predstavia na palubovke Piešťanských Čajok. Tohto súpera privítame v odvete doma na Štiavničkáchstredu 13. marca v rovnakom čase.

Fakty o zápase:

ŠKP 08 Banská Bystrica – BAM Poprad 48:55 (12:4, 16:17, 31:36)

Štvrtiny: 12:4, 4:13, 15:19, 17:19. TH: 6/4 – 17/7. Fauly: 13 – 13. Trojky: 2 – 4. Rozhodovali: Bartoš, Sirocký a Obertová. Diváci: 100.

ŠKP 08: Matejčíková 6, Števulová 5/1/, Žilinská 8, Striešová 7/1/ (+ 8 doskokov), Háberová 9 (Vargová 6, Oborilová 2, Piperková 2, Verlíková 3, Mesárošová 0, Šunová 0, Hanková 0)

Najviac bodov Poprad: Tetemondová 11, Rodáková a Filičková po 10.

Hlasy po zápase:

Milan Špiner, asistent trénera Banskej Bystrice: „V tomto zápase z hľadiska tabuľky už o nič nešlo a to sme ako tréneri využili na oboch stranách. Príležitosť dostali všetky dievčatá. Som rád, že záver, i napriek tomu že sme prehrali, odtiahli mladé hráčky, tie skúsenosti sú neoceniteľné, ktoré naberajú v takýchto zápasoch. Teší ma, že v prvom polčase asi dve minúty hrala komplet kadetská päťka, čo sme si uvedomili až keď taká situácia nastala, nebolo to z našej strany až takto myslené. Je to super, že mladé ´baby´ majú za sebou takéto ťažké zápasy. Je to pre nich niečo úplne iné ako keby nastúpili v zápasoch kadetskej kategórie. Výborne sa zhostila dirigentskej taktovky Alča Mesárošová, ktorá sa dokázala vysporiadať aj s enormným tlakom na tejto pozícií.“

Klaudia Háberová, najviac bodov za ŠKP 08: „D zápasu sme vstúpili veľmi dobre, no potom nás opustila streľba. Nedávali sme body, dali sme málo košov, no dotiahli sme sa napokon na súpera. Veľmi sa mi páčil útok mladých hráčok, podľa mňa to potiahli, v niektorých momentoch dali viac bodov na palubovke ako my staršie. Nepodarilo sa nám zápas dotiahnuť do víťazného konca, ale snažili sme sa. Myslím si, že to bol z našej strany dobrý výkon či obranne alebo útočne.“

Monika Verlíková, staronová posila nášho družstva, česká legionárka: „Môj návrat do Bystrice sa rodil tak, že jedného dňa mi zavolal bystrický tréner, či by som neprišla na pomoc do tohto družstva na play-off. A ja som súhlasila, bolo to jednoduché. Bola som tomu rada, lebo som naposledy hrala extraligu minulý rok v Brne, takže je to pre mňa pekný návrat. Dúfam, že uspejeme v play-off, vyhráme čo najviac zápasov a ja dievčatám pomôžem. Ešte som trošku nervózna, som tu predsa len krátko, trošku potrvá nech si vžijem nejaké akcie, no verím, že si to rýchlo všetko sadne a prinesie to hlavne ovocie na palubovke.“  

Tatiana Gallová, trénerka Popradu: „Nešlo prakticky o nič čo sa týkalo umiestnenia, no išlo o česť ako aj o to ako sa oba tímy prezentujú predtým než vstúpia do play-off. Som veľmi rada, že dievčatá zabojovali. Nevyzeralo to pre nás zo začiatku dobre, ale zlepšenou hrou a bojovnosťou sme dokázali otočiť zápas a vyhrať. Takže blahoželám vlastnému tímu v tomto prípade.“

Mariana Tetemondová, najviac bodov za BAM Poprad: „Vedeli sme pred zápasom, že nám o nič nejde, že budeme po základnej časti šieste, čiže hlavným cieľom bolo užiť si zápas a zahrať si s chuťou. Aj keď naša úspešnosť streľby nebola vysoká, tak našou bojovnosťou  a tímovým výkonom sme vedeli zápas dotiahnuť do víťazného konca. Táto výhra nám azda pomôže i po psychickej stránke, keďže sme chuť víťazstva nepocítili dlhší čas. Teraz sa už sústredíme na play-off, na tú najdôležitejšiu časť sezóny.“

Príspevok Bystričanky v dráme prehrali s Popradom, hralo veľa mladých hráčok + HLASY zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.


FOTO: Opitý Bratislavčan na snežnom skútri počas Donovaly festu vrazil do davu ľudí

$
0
0

V sobotu večer v horskom lyžiarskom stredisku počas hudobného festivalu do davu ľudí narazil opitý muž na skútri. Zranil piatich ľudí.

K incidentu došlo okolo 19:30 hod.  na Donovaloch. V sobotu večer sa tu konal Donovaly fest, keď do zabávajúceho sa davu ľudí zozadu narazil opitý muž na snežnom skútri, ktorý z doposiaľ nezistených príčin mal vyletieť z trate.

Po oznámení prípadu pod zjazdovku Nová hoľa okamžite vyslali horských záchranárov, posádku rýchlej lekárskej a zdravotnej pomoci, príslušníkov polície i Hasičského a záchranného zboru. Podľa horských záchranárov páchateľa na mieste zadržali policajti.

Zranilo sa päť osôb. Štyroch zranených na mieste ošetrili zdravotníci bez nutnosti hospitalizácie v nemocnici. Piatou zranenou je 55 – ročná žena, ktorá má podľa informácií TV JOJ zlomenú nohu. Záchranári ju po prvotnom ošetrení previezli na stanicu a odtiaľ putovala do nemocnice. Potvrdila to hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová:

Záchranári ju po ošetrení odviezli do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Mária Faltániová k prípadu uviedla:

„Muž, ktorý viedol snežný skúter, bol pod vplyvom alkoholu. Pri náraze do davu ľudí, zranilo päť osôb. Polícia na mieste vykonáva procesné úkony a prípad dokumentuje.”

Bližšie informácie o prípade poskytne polícia až po vyšetrení príčin tohto incidentu. Podľa aktualizovaných informácií snežný skúter riadil opitý 34 – ročný Bratislavčan. Ten viezol na ňom ďalších troch spolujazdcov.

„Na skútri dolu strmým svahom viezol ďalších troch ľudí s viac ako 1,2 promile v krvi. Zatiaľ máme informácie o piatich zranených. Momentálne je skútrista v cele policajného zaistenia a čaká na ďalšie procesné úkony,“

dodala policajná hovorkyňa

Policajný vyšetrovateľ v Banskej Bystrici začal trestné stíhanie vo veci prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

Príspevok FOTO: Opitý Bratislavčan na snežnom skútri počas Donovaly festu vrazil do davu ľudí zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Predjarný ráz počasia v Banskej Bystrici potrvá aj prvý marcový týždeň

$
0
0

Minulý týždeň akoby sme prežívali predčasný príchod jari do nášho mesta. Príjemný ráz počasia bude aj počas nového marcového týždňa.

pondelok bude zväčša oblačno.  Teplota počas dňa sa bude pohybovať okolo 11 °C, v noci klesne na 1 °C.

utorok pribudne oblakov. Denná teplota bude na úrovni  6 °C, v noci 1 °C.

stredu  by podľa meteorológov malo byť polooblačno. Ortuť teplomera sa cez deň dostane na  9 °C, v noci klesne k 0 °C.

Vo štvrtok by malo byť zamračené s dažďovými prehánkami. Cez deň sa bude teplota pohybovať na úrovni 14 °C, v noci to budú  4 °C.

piatok na MDŽ  bude polooblačno. Teplota sa cez deň dostane k 8 °C, v noci sa ustáli na úrovni 2 °C.

V Banskej Bystrici môžeme cez víkend očakávať zamračené počasie s dažďom. V sobotu  by malo byť zamračené s dažďom a dennou teplotou okolo 6 °C, ktorá v noci klesne na  0 °C. V nedeľu nás čaká opäť zamračený deň s prehánkami, počas ktorého sa teplota dostane na úroveň 5 °C, v noci klesne k 1 °C.

Čoraz viac cítiť vo vzduchu skorý príchod jari. Ešte si chvíľu počkáme, ale užime si aj tieto marcové dni so sviežim vzduchom a celkom príjemnou dennou teplou.

Príspevok Predjarný ráz počasia v Banskej Bystrici potrvá aj prvý marcový týždeň zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

UMB je partnerom výnimočného projektu o výskume občianskej spoločnosti na Slovensku

$
0
0

V uplynulom týždni podpísala Univerzita Mateja Bela dohodu o partnerstve na realizácii národného projektu „Kvalitnejšie verejné politiky prostredníctvom lepšieho poznania občianskej spoločnosti.“ Univerzita v ňom koordinuje výskum zameraný na mapovanie socio-ekonomických prínosov neziskového sektora, aký sa na Slovensku doposiaľ neuskutočnil.

Úrad splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti v spolupráci s Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici, Štatistickom úradom SR a širokým tímom odborníkov a odborníčok z mimovládneho a akademického sektora spúšťa v týchto dňoch realizáciu projektu, ktorého cieľom je prispieť ku kvalitnejšej tvorbe verejných politík prostredníctvom lepšieho poznania občianskej spoločnosti a neziskového sektora.

rektorat umb

Výskum, aký doposiaľ na Slovensku nikto neurobil, má priniesť bohaté množstvo informácií a dát  o jednom z dôležitých segmentov spoločnosti, akým občianska spoločnosť a neziskový sektor bezpochyby sú.

podpis dohody

Naša univerzita ako moderná univerzita má vo svojom dlhodobom zámere zahrnuté tzv. tretie poslanie univerzity, ktorým je prispievať k riešeniu celospoločenských výziev a realizovať aktivity v prospech budovania občianskej spoločnosti. Projekt, ktorý v spolupráci s Úradom splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti začíname realizovať vnímam ako ďalšiu z významných aktivít univerzity v tejto oblasti a som hrdý na to, že sme jeho súčasťou,“

hovorí doc. Ing. Vladimír Hiadlovský, PhD., rektor UMB.

Splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Mgr. Martin Giertl, Mária Milková

Splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Mgr. Martin Giertl dodáva:

„S pracovníkmi a pracovníčkami Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici spolupracujeme na viacerých našich aktivitách už dlhšie obdobie. Národný projekt je prirodzeným vyústením tejto spolupráce a univerzitu v ňom vnímame ako kľúčového partnera.“

Na realizácii projektu sa na univerzite bude podieľať interdisciplinárny tím odborníkov a odborníčok z ekonomickej a pedagogickej fakulty, ktorého súčasťou sú aj študenti a študentky doktorandského štúdia.  Viac informácií o projekte získate na https://www.minv.sk/?ros_vyskum alebo alzbeta.gregorova@umb.sk.

matej bel

Príspevok UMB je partnerom výnimočného projektu o výskume občianskej spoločnosti na Slovensku zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Týždeň slovenských knižníc 2019 v Banskej Bystrici

$
0
0

Verejná knižnica Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici sa aj tento rok zapája do jubilejného 20. ročníka podujatia Týždeň slovenských knižníc 2019, ktorý sa uskutoční v dňoch 4.- 10. marca 2019.  Spoločným mottom Týždňa slovenských knižníc je: „Knižnice pre všetkých.

Cieľom tohto celoslovenského podujatia je pozitívne zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí. Knižnica pripravila podujatia pre čitateľov a návštevníkov vo všetkých svojich piatich pracoviskách v rámci mesta Banská Bystrica.

vkmk

„Počas celého týždňa budú prebiehať tvorivé aktivity pre najmenších čitateľov. Deti z materských škôl navštívia knižnicu v dopoludňajších hodinách a rámci zážitkových a vzdelávacích podujatí, ako sú Moja najkrajšia rozprávková bytosť, Cesta do kráľovstva kníh a ďalšie,“

hovorí  manažérka VKMK v Banskej Bystrici Mgr. Soňa Šóky, PhD.

tyzden slovenskych kniznic1

Do pozornosti dáva stretnutie s úspešnou autorkou a vydavateľkou Erikou Jarkovskou zo Zvolena, ktoré sa uskutoční 5. marca o 16:30 hod. v pobočke knižnice na Fončorde, Jilemnického ul. 48.

V ten istý deň sa v pobočke knižnice Sásová na Rudohorskej ul. 23 o 17:00 hod. uskutoční komunitné podujatie a stretnutie s banskobystrickou výtvarníčkou Ľubicou Lintnerovou.  Z klubových aktivít počas TSK 2019 to bude: kurz paličkovania, výtvarný klub, arteterapia pre  OZ SANARE.

lubica lintnerova

Nebude chýbať kinopremietanie filmu ošetrené audio komentárom pre slabozrakých a nevidiacich, vo štvrtok 7. marca  o 10:00 hod. v pobočke knižnice na Fončorde, Jilemnického ul. 48. knižnica premietne rozprávku Soľ nad zlato, pričom vstup na premietanie je voľný pre všetkých.

Pre verejnosť je pripravená aj prednáška spojená s diskusiou: Stres a záťažové situácie v živote človeka, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 7. marca  o 16:30 hod. v pobočke knižnice na Fončorde, Jilemnického ul. 48, prednášať bude PhDr. Eva Kuzbelová.

Podujatia zakončí beseda s mladou autorkou fantasy Silviou Zeumerovou, ktorá sa uskutoční 8. marca o 16:30 hod. na Oddelení beletrie, odbornej a regionálnej literatúry, Švantnerova ul. 18. Beseda bude spojená s autogramiádou autorky.

silvia zeumerova

Počas Týždňa slovenských knižníc ponúka knižnica čitateľom: bezplatnú registráciu nových čitateľov a odpustenie poplatkov za upomienky z omeškania. Podrobný program TSK 2019 nájdu návštevníci na webovej stránke www.vkmk.sk a tiež na facebooku knižnice.

program TSK

Príspevok Týždeň slovenských knižníc 2019 v Banskej Bystrici zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Petry Vlhovej víťazný double v Jasnej v Európskom pohári, diváci tam ´šaleli´

$
0
0

Lyžiarka banskobystrickej Dukly Petra Vlhová po sobotňajšom obrovskom slalome vyhrala aj nedeľňajší slalom v rámci Európskeho pohára v zjazdovom lyžovaní v Jasnej v Nízkych Tatrách. Dovŕšila tak na domácom kopci víťazný double. Tisícky priaznivcov prišlo podporiť našu reprezentantku. Atmosféra bola fantastická.

Petra Vlhová absolvovala súťažný víkend v Jasnej pred stovkami svojich fanúšikov v rámci prípravy na blížiace sa preteky Svetového pohára v českom Špindlerovom Mlyne, ktoré budú v piatok 8. marca a v sobotu 9. marca.

Naša Duklistka naplnila papierové prognózy už v sobotu, kedy sa stala víťazkou obrovského slalomu. V súčte oboch kôl dosiahla víťazný čas 1:46,36 min a o 19 stotín sekundy zdolala Nemku Marlene Schmotzovú. Držiteľka medailového kompletu z nedávnych majstrovstiev sveta vo švédskom Aare sa predstavila fanúšikom v Jasnej súťažne po prvý raz od Svetového pohára, ktorý sa tam konal v roku 2016. Po pretekoch vravela:

„Dala som do toho všetko, boli tam aj drobné chyby, ale je to doma. Nie je jednoduché súťažiť na domácom kopci pred toľkými fanúšikmi, o to viac sa teda teším z víťazstva. V piatok cestou zo Špindlerovho Mlyna sme rozmýšľali, či vôbec budem v sobotu štartovať. Rozhodla som sa však, že chcem byť so svojimi fanúšikmi a ukázať im, ako vyzerajú preteky. Som rada, že som to zvládla.“

Petru už v sobotu podporovala početná divácka kulisa. Približne dve tisícky ľudí sa prišli pozrieť na našu majsterku sveta priamo v akcii. Objektom fanúšikov nebola iba Petra, ale aj jej taliansky tréner Livio Magoni. Priaznivci sa v cieľových priestoroch fotili i s ním, čo ho prekvapilo.  Pre TASR uviedol:

„Bol som veľmi prekvapený, neviem, prečo sa so mnou chceli odfotiť. Ja som nikto, som len jeden normálny tréner a nemyslím si, že som až taký dobrý. Aj ja robím veľa chýb, podľa mňa existuje veľa lepších koučov. Dávam dokopy súčiastky tohto stroja, ale som skutočne prekvapený, že ľudia chodia za mnou. Je to veľmi pekné, ale naozaj, naozaj sa bojím, čo sa stane v budúcnosti. Ja, Petra, Matej, Gigi, Boris, všetci v tíme sme obyčajní ľudia. Nie sme zvyknutí na takéto veľké veci, no ja viem, ako to zvládať, lebo som to zažil s Tinou Mazeovou a Albertom Tombom. Niekedy vidím, že môj tím má radosť, ale aj obavy. Teraz každý očakáva výsledky, no nie je ľahké zostať na vrchole. Robíme to najlepšie, čo vieme, ale tím nie je v komforte. Musíme sa naučiť aj toto, som zvedavý, čo sa stane.“

Veľký nápor fanúšikov samozrejme musela zvládať hlavne samotná Petra. Na margo tohto faktu povedala:

„Vnímala som všetko okolo seba. Veľa ľudí sa pýtalo, či budem vôbec v Jasnej štartovať. Predsa je víkend, ale nečakala som, že prídu v takomto množstve. Je neskutočné, že prišlo toľko ľudí a že som dokázala zvíťaziť, hoci jazdy neboli ideálne. V piatok som musela ísť zo Špindlerovho Mlyna na Liptov namiesto vrtuľníka autom a rozmýšľali sme, či budem štartovať. Rozhodla som sa, že chcem súťažiť po oba dni doma a najmä s mojimi fanúšikmi, troška im ukázať, ako vyzerajú preteky.“

A to sa podarilo aj v nedeľnom slalome. Po prvom kole bola síce Petra Vlhová na druhom mieste, no v druhom kole jej stačil šiesty najlepší čas na očakávaný celkový triumf. Zverenkyňa talianskeho trénera Livia Magoniho v slalome zvíťazila s náskokom 80 stotín sekundy pred Britkou Charlie Guestovou a 88 stotín pred Švédkou Ylvou Staalnackeovou. V cieli vravela:

„Boli to pre mňa ťažké preteky. Musela som sa plne koncentrovať. Víťazné double sobota, nedeľa som dlho nezažila. Veľmi som si to užila a som nesmierne šťastná, že som opäť vyhrala a mohla som fanúšikom trošku odovzdať moje emócie. Teším sa, že som mohla súťažiť na mojom domácom kopci. Veľmi cítim podporu fanúšikov, je to však aj zodpovednosť, chcela som sa im odvďačiť a som rada, že sa mi to podarilo. Zakaždým, keď vidím toľko ľudí, som prekvapená. Veľmi si to vážim a teším sa, že sú stále so mnou.“

Naša 23-ročná Duklistka sa suverénne stala najúspešnejšou pretekárkou víkendu a získala Veľkú cenu Demänovských jaskýň (najstaršie lyžiarske podujatie na Slovensku sa s pauzami organizuje od roku 1939). V najbližších dňoch bude pripravovať v domácich podmienkach, aby nemusela vzápätí cestovať naspäť do Česka. K čomu poznamenala:

„S areálom v Jasnej sme všetko dohodli, obrovský slalom budeme trénovať na inej zjazdovke, slalom pôjdeme na tej, na ktorej sa išiel Európsky pohár. V pondelok bude voľný deň a nachystáme svah na ‘obrák’, ktorý si vyskúšame v utorok. V stredu pôjdeme slalom a až potom cestujeme, snáď už vrtuľníkom, ale to momentálne nie je isté.“

Príspevok Petry Vlhovej víťazný double v Jasnej v Európskom pohári, diváci tam ´šaleli´ zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Marek Hamšík má za sebou prvý zápas v čínskej najvyššej súťaži

$
0
0

Rodák z Banskej Bystrice, slovenský futbalový reprezentant Marek Hamšík odohral prvé stretnutie za Ta-lien I-fang v čínskej najvyššej súťaži. Jeho tím remizoval s domácim Che-nan Ťien-jie 1:1.

Stalo sa tak v sobotňajšom dueli 1. kola tamojšej Superligy. Hamšíkov tím hral od 37. min v oslabení, červenú kartu videl po dvoch žltých napomenutiach stopér Šan-pching Jang. Nerozhodný výsledok stanovil až v nadstavenom čase druhého polčasu Belgičan Yannick Carrasco. Náš odchovanec Jupie Podlavice odohral celé stretnutie a na svojej oficiálnej webovej stránke uviedol:

„Druhý polčas sme odohrali v desiatich, no boli sme lepší. Zaslúžene sme vyrovnali v nadstavenom čase. Stretnutie hodnotím pozitívne, náš výkon bol veľmi slušný. Sme spokojní s remízou, veď sme viac ako päťdesiat minút hrali v oslabení. Potešili sme aj našich fanúšikov, ktorých bolo na štadióne asi päťsto. Samotný futbal a štýl hry v čínskej lige je určite iný, v porovnaní s Európou. Musím si na to zvyknúť.“

Hamšík sa pred domácimi priaznivcami Ta-lien-u predstaví až v treťom kole. Druhý zápas čínskej ligy totiž odohrajú taktiež na ihrisku súpera.

Príspevok Marek Hamšík má za sebou prvý zápas v čínskej najvyššej súťaži zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Trojskokan Dukly Tomáš Veszelka so zranením šiesty na halových ME

$
0
0

Atlét banskobystrickej Dukly Tomáš Veszelka obsadil vo finále 35. halových ME v atletike v trojskoku šiestu priečku výkonom 16,35 m z druhej série pokusov. Zverenec Radoslava Dubovského tak dosiahol druhé najlepšie slovenské umiestenie v Glasgowe, najlepším je zlato Jána Volka v behu na 60 m.

V trojskoku v ére samostatnosti Slovenska ešte žiadny trojskokan neskončil tak vysoko. Tomášovi sa však nepodarilo zopakovať výborný výkon z kvalifikácie – 16,78 m, pretože mal zjavné problémy s členkom. Štvrtý pokus dokonca vynechal, aby pošetril sily.

Finálová séria Tomáša Veszelku bola 16,11 – 16,35 – 15,99 – vynechal – x – x. Pre nášho nádejného trojskokana to bolo už ôsme finále na vrcholnom podujatí, druhé seniorské, keď vlani skončil na  majstrovstvách Európy pod holým nebom v Berlíne ôsmy. Po vybojovaní šiestej priečky v Glasgowe pre RTVS uviedol:

„Toto umiestnenie by som si želal všetkými desiatimi pred šampionátom. Výkon hodnotiť nebudem, ale je to neskutočné umiestnenie. Bojoval som, dal som päť pokusov, jeden som musel vynechať, lebo môj členok ma neskutočne bolel. Nechcel som to hovoriť pred súťažou, ale nevedel som ani rovinky behať, bolelo ma to pri každom kroku, pri chôdzi. Je taký menší zázrak, že som sa dokázal na štart postaviť a skákať. Mám aj suvenír v ruksaku, niečo na spôsob sádry, ktorá mi obalila členok, no pri prvom pokuse povolil tento sadrový obväz, nebolo to asi dobré riešenie. Noha sa mi spotila, pri doskoku sa mi šmykla, trošku mi ju podvrtlo hneď v prvom pokuse a vznikol ešte väčší problém ako bol predtým. Dal som napokon 16,35 m na druhý pokus, vzhľadom na okolnosti je to dobrý výkon. Možno sa dalo skočiť aj viac, neviem, ale je to neskutočne nepríjemné. Bez poskoku sa trojskok skákať nedá.“

Veszelka v prenose na televíznej Dvojke aj bližšie opísal svoje zranenie členka a vyjadril sa i ku svojmu kvalifikačnému výkon 16,78 m, čím si vytvoril osobný rekord:

„Je to narazená chrupavka, kosť. Je to silno podráždené, na dotyk to už bolí, takže pri preťažení si viete predstaviť, aký je to tlak na členok. Postupoval som do finále so super výkonom, s halovým osobákom. Znamenalo to, že som mohol dosiahnuť aj lepšie umiestnenie, ale na to by som musel mať lepší zdravotný stav. Nič iné ma nebolí, len ten členok. Inak som sa cítil super. Ak nájdete človeka, ktorý mi dá členok dokopy, budem môcť skákať sedemnásť metrov na každých pretekoch (úsmev).“

Iba 23-ročný trojskokan Dukly má pred sebou ešte sľubnú budúcnosť. Uvedomuje si to dobre aj jeho tréner Radoslav Dubovský, ktorý pre SITA hodnotil výkon svojho zverenca v Glasgowe nasledovne:

„Tomiho výkon nebol ideálny, ale ovplyvnil ho problém s členkom, ktorý sa ťahá už dlhšie. Škoda, že aspoň jeden jeho pokus nevyšiel lepšie, mohlo to byť ešte lepšie umiestenie.“

Zlato si na halových ME vybojoval Veszelkov večný súper, majster Európy 2017 do 23 rokov Nazim Babajev z Azerbajdžanu v absolútnom osobnom rekorde 17,29 m. Striebro si odniesol olympijský šampión z Pekingu 2008 už 35-ročný Portugalčan Nelson Évor (17,11 – sezónne maximum). Bronz patrí majstrovi Európy 2016, nemeckému trojskokanovi Maxomu Hessomovi (17,10 – sezónne maximum).

Príspevok Trojskokan Dukly Tomáš Veszelka so zranením šiesty na halových ME zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.


Poklady Slovenska: Verejnosť môže nominovať pamiatky, ktoré potrebujú pomoc

$
0
0

V piatok 1. marca 2019 sa otvoril nový ročník unikátnej iniciatívy Poklady Slovenska poukazujúcej na neutešený stav rôznych kultúrnych pamiatok v našej krajine. Nadácia VÚB má v pláne podporiť záchranu jednej pamiatky sumou až do výšky 50 tisíc eur.

Prihlasovanie pamiatok

Verejnosť môže po prvýkrát zaregistrovať aj svoje tipy na historické objekty a umelecké artefakty vo svojom okolí, ktoré by si tento grant zaslúžili. O víťazovi rozhodne budúci mesiac verejné online hlasovanie, do ktorého postúpi 9 pamiatok. Tie vyberie spomedzi všetkých tipov nezávislá komisia odborníkov. Možnosť prihlasovať pamiatky trvá do 15. marca.

Už po jubilejný desiaty raz bude môcť verejnosť rozhodnúť o tom, ktorá ohrozená kultúrna pamiatka na území Slovenska získa financie pre svoju obnovu či reštaurovanie. Program Nadácie VÚB, ktorý pomohol v minulosti zachrániť pred zubom času napríklad vitráže v Spišskej Kapitule, fresky v stredovekom kostolíku v obci Čerín, renesančnú zvonicu v podtatranskej obci Vrbov, dielo Majstra Pavla z Levoče, Leopoldovu bránu v Komárne či barokový organ v Španej Doline, prináša tentoraz výraznú zmenu.

„Rastúci záujem verejnosti o chátrajúce historické poklady ukryté v regiónoch Slovenska nás povzbudil k tomu, aby sme do procesu podpory zapojili miestnych obyvateľov ešte výraznejšie. Preto tento rok ľudí vťahujeme nielen do hlasovania o víťaza, ale dávame im možnosť konkrétne pamiatky aj rovno nominovať,“

hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch.

Ten zároveň dodáva, že cieľom iniciatívy Poklady Slovenska je nielen grantová podpora pre financovanie reštaurátorských prác na konkrétnej pamiatke, ale aj istý druh osvety a zvyšovanie verejného povedomia o bohatom kultúrnom dedičstve našej krajiny a potrebe jeho ochrany.

alexander resch

Aké pamiatky prihlasovať

Cieľová suma, ktorú Nadácia VÚB na podporu víťaznej pamiatky aktuálne vyčlenila je 50-tisíc eur, čo je takmer dvojnásobok oproti minulému ročníku programu. Grant v tejto výške môže byť použitý na obnovu niektorých menších historických stavieb alebo ich konkrétnych častí, ako aj na financovanie obnovy historických objektov a umeleckých artefaktov stredného typu.

Susosie Kalvarie od Majstra Pavla z Levoce_SNV

V prvej fáze programu môže preto verejnosť prihlasovať za účelom reštaurovania drobné stavby (napr. staré zvonice, kaplnky), historické portály alebo brány, ucelené časti väčších stavieb (napr. časť hradu, paláca alebo chrámu, prípadne ich freskovú či inú výzdobu), vzácne obrazy, sochy, zbierky muzeálnych exponátov a podobne. Prihlasovanie pamiatok prebieha od 1. do 15. marca prostredníctvom formulára na stránke www.nadaciavub.sk/poklady.

Portal klastora Minoritov_Levoca

Nezávislý výber odborníkov a verejné hlasovanie

Všetky nominované pamiatky bude posudzovať komisia zložená z odborníkov v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva a reštaurátorstva. Tá na základe analýzy ich súčasného stavu, významnosti a historického kontextu ako aj nárokov na nevyhnutné reštaurátorské práce a časové rámce odporučí deväť finalistov.

Tieto pamiatky zaradí Nadácia VÚB do verejného hlasovania, ktoré bude prebiehať na webovej stránke súťažného programu Poklady Slovenska v druhej polovici apríla.

Freskova vyzdoba_Cerin

 

 

 

 

Príspevok Poklady Slovenska: Verejnosť môže nominovať pamiatky, ktoré potrebujú pomoc zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

FOTO: Tajomstvá pod hladinou v Tihányiovskom kaštieli

$
0
0

Vydajte sa spolu so Stredoslovenským múzeom odhaľovať krásy a tajomstvá, ktoré sa ukrývajú pod vodnou hladinou. Výstava Tajomstvá pod hladinou, ktorá potrvá v Tihányiovskom kaštieli od 5. 3. do 2. 6. 2019, predstaví nádherné slovenské bystriny, jazerá, rieky a ich obyvateľov, ale aj ekologické problémy, ktoré sa týkajú našich vôd.

Výstava prezentuje unikátne zbierky predmetov a fotografií, ktoré priblížia magický život v tečúcich i stojatých vodách. Vďaka autentickým preparátom sladkovodných rýb z dielne uznávaného preparátora Milana Žiaka, ktorý vlastní jednu z najväčších súkromných zbierok preparovaných rýb na Slovensku, sa návštevníci ako lusknutím prsta ocitnú pod hladinou (ne)spútaných slovenských riek.

milan ziak

Snímky českého fotografa a potápača Viktora Vrbovského, ktoré zachytávajú detaily rýb, obojživelníkov a bezstavovcov v ich prirodzenom prostredí, dotvoria predstavu o jedinečnom spôsobe života vodných obyvateľov.

Na svoje si prídu aj najmenší návštevníci. V rozprávkovom svete pod vodnou hladinou môžu spolu s vodníkom sediacim na starej záchodovej mise rozjímať nad tým, ako ľudia zmenili svojím správaním jeho podvodnú krajinu…

A práve to je ďalší rozmer výstavy Tajomstvá pod hladinou, ako aj každodennej práce prírodovedcov z Tihányiovského kaštieľa – poukázať na narastajúce ekologické problémy. Slovenské vodné toky čoraz viac ohrozuje najmä výstavba veľkých a malých vodných elektrární, znečisťovanie vôd tuhým aj kvapalným odpadom, migračné bariéry na tokoch, plytvanie pitnou a úžitkovou vodou či strácanie zásob podzemnej vody.

Viktor Vrbovský_foto 03

„V rámci environmentálnej výchovy sa snažíme pôsobiť na deti už od útleho veku, od materských, cez základné až po stredné a vysoké školy. Našou prioritou je vysvetliť mladým ľuďom, že problematika čistej vody v našich riekach a jazerách sa týka každého z nás,“

zdôrazňuje riaditeľ Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici PhDr. Marcel Pecník.

Výstavu obohatí aj unikátna zbierka známok Poštového múzea, na ktorých sú vyobrazené živočíchy žijúce vo vodnom prostredí alebo v jeho blízkosti. Všetci milovníci prírody, ktorých zaujíma tajomný svet pod vodnou hladinou, ale aj neúnavní hľadači šťastia nájdu v Tihányiovskom kaštieli množstvo rybích šupiniek až do 2. júna 2019.

vrbovsky5

SSM Vás pozýva  aj na komentovanú prehliadku výstavy Tajomstvá pod hladinou so zoologičkou a kurátorkou výstavy Mgr. Katarínou Dvořáčkovou, PhD. vo štvrtok 11. apríla 2019 o 16:00 hod. v Tihányiovskom kaštieli.

plagát Tajomstvá pod hladinou

 

Príspevok FOTO: Tajomstvá pod hladinou v Tihányiovskom kaštieli zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Mesto Banská Bystrica rozširuje spoluprácu s dobrovoľníkmi v kastračnom programe mačiek

$
0
0

Kastračný program pouličných mačiek v Banskej Bystrici, ktorý sa rozbehol v meste vďaka iniciatíve dobrovoľníkov z občianskeho združenia Bystrická mačačáreň, získal tento rok z dotácie komisie životného prostredia vyššiu podporu na prehĺbenie svojej  činnosti v prospech zlepšenia životného prostredia v meste.

Schválených štyritisíc eur na rok 2019 poslúži na odchyt, vyšetrenie a kastráciu ďalších túlavých mačiek z divokých mačacích kolónii, tak aby sa zabránilo ďalšiemu nekontrolovateľnému množeniu, a tým pádom aj k šíreniu chorôb medzi mačkami.

Predseda komisie životného prostredia mesta Banská Bystrica Matúš Molitoris k tomu uviedol:

 „Kastračný program za svoju krátku existenciu presvedčil svojimi výsledkami všetkých naokolo o svojej opodstatnenosti, vďaka čomu dokážeme v otázke starostlivosti o túlavé zvieratá zo strany samosprávy napredovať.“

1

Schválených štyritisíc eur na tento rok poslúži na odchyt, vyšetrenie a kastráciu ďalších túlavých mačiek z divokých mačacích kolónii, tak aby sa zabránilo ďalšiemu nekontrolovateľnému množeniu, a tým pádom aj k šíreniu chorôb.

Naším cieľom v najbližších rokoch je v spolupráci s dobrovoľníkmi posunúť Banskú Bystricu medzi lídrov v oblasti starostlivosti o túlavé zvieratá. Chceli by sme preto hľadať aj ďalšie možnosti financovania a s dobrovoľníkmi zabezpečiť potrebnú starostlivosť pre celé mesto, v boji proti neliečiteľným chorobám mačiek akými sú AIDS, leukémia alebo iná smrteľná choroba, proti ktorej súčasná veterinárna medicína nevie bojovať,“

doplnil Molitoris.

2

Práve v oblasti boja proti neliečiteľným chorobám priniesol vo svojej krátkej existencii Kastračný program veľmi dobré výsledky a vďaka jeho podpore sa mestu podarilo vyriešiť niekoľko problematických lokalít.

Testovanie mačiek ukázalo, že v centre mesta boli skoro všetky vonku odchytené mačky pozitívne na leukémiu alebo AIDS, a čo bolo horšie, samospráva nemala na toto žiadny dosah. Stav sa z roka na rok zhoršoval,“

spresnil Martin Turčan, ktorý ako druhý viceprimátor stál pri projekte od jeho začiatku.

5

Som rád, že projekt ktorý sme pripravovali ešte v minulom období a nerodil sa až tak ľahko, má progres. Mačky sú milé zvieratá, ale bohužiaľ pri slabej starostlivosti môžu nechtiac prenášať choroby. Prax ukázala, že v spolupráci so skúsenými dobrovoľníkmi sa podarilo zabezpečiť nielen starostlivosť o túlavé mačky, ale aj ich testovanie na choroby, ktoré prenášajú a taktiež ich povinnú kastráciu. Ak udržíme tento trend, veríme, že o pár rokov bude v Banskej Bystrici minimum chorých zvierat a nikto sa nebude musieť obávať kontaktu s nimi. Taktiež vyregulujeme ich nekontrolovateľné množenie, čo považujem za veľmi dôležité,”

dodal na záver Turčan. Viac informácií o činnosti združenia nájdete na: www.facebook.com/bystrickamacacaren/.

logo

 

Príspevok Mesto Banská Bystrica rozširuje spoluprácu s dobrovoľníkmi v kastračnom programe mačiek zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Od Luntera náhle odišiel jeho najvplyvnejší človek na Úrade BBSK

$
0
0

Krátko po nástupe do funkcie bystrického župana dal Ján Lunter verejný prísľub, že všetky výberové konania na Úrade BBSK budú transparentné. Malo sa tak skoncovať s rodinkárstvom a straníckym obsadzovaním vedúcich pozícií jeho predchodcom.

Transparentné výberové konania

Už prvý praktický krok nového župana, keď syna – poslanca BBSK vymenoval za svojho poradcu, však bol problematický. Ondrej Lunter je odvtedy pri všetkých dôležitých rozhodnutiach predsedu BBSK. Často ho priamo zastupuje pri rokovaniach s tretími osobami, až to občas hraničí s kompetenciami župana.

Predseda BBSK Ján Lunter na začiatku roka 2018 vyhlásil:

„Chceme vybudovať silný tím. Ide nám o rozvoj kraja a na to potrebujeme zapojiť do práce schopných ľudí,“

Banskobystrický samosprávny kraj začal uvoľnené pracovné pozície propagovať nielen prostredníctvom svojich kanálov či úradnej tabule, ale využil na to aj  komerčné prostriedky, vrátane objednania služieb personálnej agentúry pri výberových konaniach.

Nechceme, aby to viselo niekde na nástenke alebo to bolo zašité na webstránke kraja. Vypísané pracovné pozície budeme aktívne propagovať cez portál profesia.sk, na našom webe a na sociálnych sieťach,“

povedal riaditeľ úradu Matúš Hollý.

Ján Lunter

Zvláštne výberové konanie

Cez verejné výberové konanie sa okrem iných mala obsadiť i funkcia riaditeľa odboru dopravy a cestnej infraštruktúry. Bežnou praxou vo výberových konaniach na vedúcich oddelení a odborov býva požiadavka druhostupňového vysokoškolského vzdelania. Nevedno, prečo u tohto najdôležitejšieho a najväčšieho odboru bola táto podmienka, podobne ako pri ďalších pozíciách, zmäkčená o formulku „alebo podobné odborné vzdelanie“.

Už vtedy bolo zainteresovaným zjavné, že výberové konanie je šité pre človeka, ktorý druhostupňové vysokoškolské vzdelanie s s požadovanou odbornosťou nemá. Víťazom sa tak v máji mohol stať Tomáš Mišovič s titulom MBA.

Vzhľadom na kontroverznú minulosť menovaného sa v odborných kruhoch objavili vážne pochybnosti o tom, či Mišovič je naozaj takým expertom na dopravu, ako to o ňom vedúci predstavitelia kraja tvrdili. Faktom totiž je, že chvíľu pracoval aj v Národnej diaľničnej spoločnosti, kde sa však dlho nezohrial a musel odísť. Po boku ružomberského primátora v pozícii poradcu sa potom objavil v združení starostov a primátorov Iniciatíva stredné Slovensko, ktoré bojuje za dostavbu kvalitných ciest, ale ani tam dlho nepobudol. Jeho meno figuruje v ružomberskej firme IV. Capital, a. s., ktorá však posledné roky na FinState nevykazuje  aktívnu podnikateľskú činnosť.

Zľava Igor Čombor a Tomáš Mišovič

Na problémy s dokladovaním vzdelania mala vedúcich predstaviteľov kraja upozorniť vtedajšia šéfka personálneho oddelenia Alena Kovařiková. Tá sa kvôli takýmto praktikám dostala do sporu aj s novým vedením  krajskej samosprávy a nakoniec po 15 rokoch práce na Úrade BBSK odišla.

Podľa našich informácií okrem vysokej školy sa problematickým stalo tiež Mišovičom uvádzané stredoškolské vzdelanie.  Mal mať ukončené SOŠ elektrotechnické v Liptovskom Hrádku, ibaže také meno sa medzi absolventmi tejto školy, ktorých zoznam je verejne dostupný na školskom webe, nenachádza.

Hneď po nástupe Tomáša Mišoviča do vedúcej funkcie odišiel na protest z úradu BBSK aj vedúci oddelenia verejnej dopravy Marek Modranský. Odmietol totiž podľa jeho slov pracovať pod vedením človeka, ktorý neustále klame a zavádza.

Úrad BBSK

Kariéra na Úrade BBSK

Tomáš Mišovič, MBA sa stal riaditeľom odboru regionálneho rozvoja, dopravy a investícií Úradu BBSK. Tento “mega” odbor riadi viac ako 50 percent činností úradu, takže jeho šéf bol najvplyvnejším Lunterovým človekom, okrem županovho poradcu Ondreja Luntera a riaditeľa Úradu BBSK Matúša Hollého.

Po určitom čase sa na jeho adresu začali kriticky vyjadrovať niektorí primátori a starostovia z nášho kraja či krajskí poslanci. Napriek týmto negatívnym signálom mu Lunterovci naďalej dôverovali a podporovali ho v jeho konaní, ktoré stálo kraj nielen ohrozenie dobrého mena, ale aj zbytočne vynaložené peniaze z verejného rozpočtu.

Najvýraznejšie sa Tomáš Mišovič s posvätením vedenia BBSK angažoval v ťažení proti súčasným autobusovým dopravcom vo verejnej doprave v kraji. Sám mal rokovať s niekoľkými zahraničnými subjektmi, ktoré mali v pláne nahradiť slovenských dopravcov v regióne.

autobusova doprava

Náhly odchod

Ako blesk z čistého neba sa minulý týždeň objavila správa, že Mišovič už nepracuje na Úrade BBSK. Preto sme sa opýtali, či je to pravda a čo bolo dôvodom jeho náhleho odchodu z funkcie i úradu.

Odpovedala vedúca oddelenia styku s verejnosťou Marcela Glevická:

„Táto informácia je pravdivá. S pánom Mišovičom sme spoluprácu ukončili dohodou.“

Napriek tomuto potvrdeniu nie je celkom obvyklé, aby županov kľúčový človek náhle odchádzal z vysokej funkcie v neukončenom mesiaci, takpovediac „na hodinu“. V každom prípade Mišovičovo účinkovanie na Úrade BBSK nevrhá dobré svetlo na vedenie kraja, ktoré si ho vybralo ako „experta na dopravu“ a ten sa potom jedného dňa potichu bez riadneho vysvetlenia “vyparil”…

Príspevok Od Luntera náhle odišiel jeho najvplyvnejší človek na Úrade BBSK zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Záver sezóny mladým bystrickým biatlonistom nevyšiel podľa predstáv

$
0
0

Posledný domáci súťažný víkend v Osrblí našim mladým biatlonovým talentom z Fun klubu biatlonu Banská Bystrica nevyšiel podľa predstáv. Vo Viessman poháre v sobotu v rýchlostných pretekoch získali dve medaily a v nedeľu v pretekoch s hromadným štartom v rámci majstrovstiev Slovenska jednu, no najcennejšiu – zlatú.

Začneme trošku netradične, pozretím sa do histórie tohto športu:

– V roku 1767 sa uskutočnili prvé závody pohraničných hliadok na švédsko-nórskych hraniciach

– V rokoch 1924 – 1948 sa na ZOH konali ukážkové závody ozbrojených zložiek veľkorážna puška

V roku 1955 sa predstavili prvé pravidlá a po prvý krát použitý názov biatlon

V roku 1958 sa uskutočnili prvý krát majstrovstvá sveta  v rakúskom Saalfeldene

–  V roku 1960 bol biatlon po prvýkrát zaradený do programu ZOH v americkom Squaw Valley

V roku 1978 vznikol súčasný malorážny biatlonu

Takže toto sú dôležité medzníky v histórii biatlonu, ktoré v podstate ovplyvnili našich mladých banskobystrických biatlonistov a skoro deň čo deň obetujú tomuto krásnemu zimnému športu svoj voľný čas a deň čo deň v ňom zdokonaľujú svoje umenie. Je to azda jediný šport, v ktorom si športovec do posledných chvíľ na trati nie je istý konečným výsledkom.

Tak tomu bolo aj posledný domáci súťažný víkend, keď sa našim bystrickým mládežníckym reprezentantom až tak nedarilo. Jedine Sára Sedliaková v kategórii 10 – 11 ročných dievčat potvrdila svoje ambície a dobehla si po oba dni po zlatú medailu, aj keď v nedeľu na majstrovstvách Slovenska v hromadnom štarte musela odrážať útok Beraxovej Emy z Predajnej a titul v hromadnom štarte získala z náskokom 0,4 sekundy! V sobotu pri rýchlostnom biatlone nadeľovala tej istej pretekárke pol minúty.

Naši pretekári sa akoby nevedeli po oba dni vysporiadať s náročnou traťou v Osrblí, keď pri teplotách výrazne nad nulou sa technický sneh premieňal na nepríjemnú kašu. A keďže to tentokrát nebolo slávne ani na strelnici, okrem Bruna Melichera, ktorý bral v sobotu v rýchlostných pretekoch druhú priečku, sa všetci pozerali na stupne víťazov len s odstupom.

Na malé pódium sa dostali už len Anka Donovalová v sobotu dobehla v kategórii 14 – 15 ročných žiačok na štvrtom mieste, Dominika Patrášová v kategórii 12 – 13 ročných dievčat brala po oba dni miesto piate a v tejto kategórii veľmi príjemne prekvapila Sára Melicherová, ktorá skončila šiesta.

Z toho je zrejmé, že nedeľňajšie majstrovstvá Slovenska v disciplíne hromadný štart našim banskobystrickým nádejam vôbec nesadol. Znovu sa na vlastnej koži presvedčili, prečo je tento zimný šport tak krásny a niekedy tak krutý.

Týmto by sa naši mladí biatlonisti chceli aj touto cestou poďakovať sponzorom, ktorí im veľkou mierou zlepšili materiálne podmienky, najviac hlavnému sponzorovi LIONCAR Banská Bystrica, ďalej firme ALTYS Kremnička, HELA Banská Bystrica, VEMAC Kováčová, TAMI Kežmarok, Interstaving Banská Bystrica.  ĎAKUJEME!

Celú sezónu náš Fan klub biatlonu reprezentovali:

Žiačky 10-11 ročné – Sára Sedliaková

Žiačky 12-13 ročné – Nikola Oterová, Daniela Salajová, Sára Sedliaková, Dominika Patrášová

Žiačky 14-15 ročné – Ivka Gajdošová, Rebeka Tóthová, Ema Zvarová, Ľubka Mituchová, Anka Donovalová

Žiaci 12-13 ročný – Jakub Slovák, Šintaj Maxim, Maroš Mihalíček

Žiaci 14-15 ročný – Cigler Martin, Jakub Borguľa, Štefan Godžák, Samuel Svrčina, Bruno Melicher

Príspevok Záver sezóny mladým bystrickým biatlonistom nevyšiel podľa predstáv zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.

Viewing all 17011 articles
Browse latest View live