Pietnym aktom v Kremničke začalo štvrtkové zasadanie Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Banskej Bystrici.
Pietna spomienka v Kremničke
Kremnička sa stala najväčším masovým hrobom na Slovensku. Od 5. novembra 1944 do marca 1945 vykonali fašisti v Kremničke celkom sedem masových popráv a v protitankových zákopoch zavraždil 747 osôb. Tragédiu pripomína od roku 1949 pamätník, postavený podľa návrhu Dušana Jurkoviča. V roku 1995 pribudol aj pamätník židovským obetiam MENORA, ktorého autorom je Ing. arch. Juraj Fatran z Izraela.
Pietna spomienka v Kremničke, ktorú organizoval Oblastný výbor SZPB v Banskej Bystrici, sa uskutočnila pri príležitosti 70. výročia skončenia týchto hrôz. Pokloniť sa pamiatke obetí prišli vedúci kancelárie prezidenta SR v Banskej Bystrici Stanislav Líška, prednostka Okresného úradu v Banskej Bystrici Ľubica Laššáková, 2.viceprimátor mesta Martin Turčan a ďalší predstavitelia. Spoločnú delegáciu Ústrednej rady a Oblastného výboru SZPB viedli Pavol Sečkár a Ján Pacek.
Po štátnej hymne spomienkové podujatie otvorila členka predsedníctva oblastného výboru Jana Borguľová. Na úvod zaznela báseň v podaní študentky Gymnázia Mikuláša Kováča. 2. viceprimátor mesta Martin Turčan vo svojom vystúpení pripomenul potrebu vzdávania úcty obetiam fašizmu a dôležitosť hľadania poučení z minulosti pre budúcnosť.
Príslušníkov mladej generácie zastupovali žiaci Základných škôl Trieda SNP 20 a Radvaň, študenti Gymnázia Mikuláša Kováča a Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej Jozefa Murgaša, ktorí položili na hroby horiace sviečky a kamienky. Početné bolo aj zastúpenie členov SZPB zo základných organizácií v meste Banská Bystrica a z okolitých obcí. Na záver prijali prítomní jednomyseľne Vyhlásenie, ktorého návrh predniesla členka predsedníctva Milenka Váchová.
Zasadnutie SZPB v Múzeu SNP
Stalo sa už tradíciou, že v deň pietnej spomienky sa koná aj zasadanie Oblastného výboru SZPB v priestoroch Múzea SNP. Obsah rokovania vychádzal z úloh po oblastnej konferencii 27.2.2015 a zo záverov XVI. zjazdu SZPB, ktorý sa konal v júni 2015 v Banskej Bystrici.
Nehodnotilo sa len uplynulé obdobie, ktoré bolo bohaté na aktivity a náročné na organizátorskú prácu vedenia oblastnej a základných organizácií v súvislosti so 70. výročím ukončenia druhej svetovej vojny a 71. výročím SNP, ale schvaľoval sa aj plán podujatí, plán práce a zasadaní orgánov, ako aj návrh rozpočtu oblastnej organizácie na rok 2016.
V ďalšom predseda SZPB Pavol Sečkár a predseda oblastného výboru Ján Pacek odovzdali oceneným Pamätné medaily ministra obrany ČR k 70. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny, a pamätné plakety k 10. ročníku Stretnutia generácií na Kališti. Ústredná rada ocenila aj pána Jozefa Knoppa za dlhoročnú obetavú prácu pre SZPB
V bohatej diskusii odzneli nielen slová uznania, ale aj kritické slová do vlastných radov a mnohé podnetné návrhy na zlepšenie práce do budúcna, pri plnení záverov oblastnej konferencie a XVI. zjazdu SZPB.
Prednostka OÚ v Banskej Bystrici Ľubica Laššáková aktívne a kompetentne reagovala na otázky účastníkov rokovania. Predseda SZPB Pavol Sečkár vo svojom vystúpení akcentoval ťažiskové úlohy SZPB v nasledujúcom období. Poďakoval za vykonanú prácu oblastnému výboru a predsedovi Jánovi Pacekovi, tajomníkovi Štefanovi Dubovickému a všetkým prítomným.
Zasadanie prerokovalo a schválilo Vyhlásenie účastníkov pietnej spomienky pri pamätníku zavraždených v Kremničke. Schválením uznesenia sa zasadanie Oblastného výboru SZPB v Banskej Bystrici skončilo.
Vyhlásenie protifašistických bojovníkov v Kremničke
My, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a priami účastníci národnooslobodzovacieho boja, sme vždy stáli a stojíme aj teraz v prvých radoch zápasu proti akýmkoľvek prejavom neofašizmu a intolerancie u nás doma i vo svete. Zároveň s hlbokou úctou a pietou spomíname na tých, ktorí bojovali za mier a slobodu, či dokonca v tomto zápase položili svoje životy.
Dnes, keď si pripomíname 70. výročie posledných tragédií masových vrážd v Kremničke v januári 1945, uvedomujeme si viac ako inokedy hrôzy fašizmu, ako aj potrebu konkrétnych činov proti ich opakovaniu v akejkoľvek podobe. Je zarážajúce, že sa v súčasnosti – 70 rokov po porážke fašizmu a nacizmu – v našej spoločnosti nájdu ľudia, ktorí sa neštítia velebiť vojnový Slovenský štát.
Známe sú kontroverzné výroky a činy predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja – za všetky hovorí vyvesenie čiernej zástavy na budove úradu BBSK počas celoštátnych osláv 71. výročia SNP. Pripájame sa aj k úsiliu širokej medzinárodnej verejnosti, v mene ktorej OSN vyhlásila 9. november za medzinárodný deň boja proti fašizmu a antisemitizmu.
Preto považujeme za neprijateľné, keď v susednom Poľsku likvidujú pomník sovietskeho generála I. D. Čerňachovského, ktorý tam padol, keď na Ukrajine vyhlasujú za národných hrdinov Stepana Banderu a jeho stúpencov, keď v Lotyšsku oslavujú príslušníkov jednotiek SS. Nie je v poriadku, keď na oslavách Dňa obetí Dukly neveje zástava Ruskej federácie ako nástupcu Sovietskeho zväzu a neznie jej hymna.
My, účastníci zasadanie Oblastného výboru SZPB v Banskej Bystrici a pietneho zhromaždenia pri pamätníku 747 obetí v Kremničke, vyzývame verejnosť, aby aktívne podporovala všetky aktivity zamerané k potláčaniu prejavov neofašizmu, neonacizmu, xenofóbie, intolerancie, extrémizmu, antisemitizmu, terorizmu, skresľovaniu a prekrúcania historických faktov.
V súvislosti s aktuálnym vývojom udalostí v Európe a vo svete vyzývame všetky základné organizácie a oblastné orgány SZPB, aby podporili stanoviská vlády Róberta Fica k riešeniu pálčivých problémov dnešnej doby, súvisiacich najmä s vlnou imigrantov na európsky kontinent.
Opätovne žiadame primátora mesta a poslancov mestského zastupiteľstva, aby v spolupráci so štátnou správou a samosprávou prijali projekt na revitalizáciu národnej kultúrnej pamiatky v Kremničke.
Apelujeme na predstaviteľov informačných prostriedkov, no najmä verejnoprávnej RTVS, aby vo svojej činnosti vytvárali širší mediálny priestor na objektívnu prezentáciu národnooslobodzovacieho boja, jeho výsledkov a odkazu.
Vyslovujeme poďakovanie Národnej rade SR a vláde za to, že sa SZPB stal organizáciou, ktorá má zákonom garantované dôstojné postavenie v spoločnosti, čo je obsiahnuté aj v záveroch XVI. zjazdu SZPB, ktorý sa konal v júni t. r. v Banskej Bystrici. Večná sláva a úcta účastníkom odboja a tým, ktorí v boji proti fašizmu položili svoje životy.
Príspevok Banskobystrickí protifašistickí bojovníci v Kremničke a Múzeu SNP zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - spoločnosť.