Tak rozhodlo utorkové mestské zastupiteľstvo na návrh primátora mesta. K 1.januáru 2016 sa ruší mestská rozpočtová organizácia Útvar hlavného architekta (ÚHA), paradoxne v roku 50.výročia svojho vzniku.
Banská Bystrica nebude mať hlavného architekta mesta
Primátor Ján Nosko svoj zámer zrušiť rozpočtovú organizáciu mesta ÚHA charakterizoval slovami:
„Vo svojom novoročnom prejave som povedal, že rok 2015 bude rokom upratovania. Po zlučovaní mestských firiem poslancom MsZ predkladám ďalšiu zmenu – začlenenie Útvaru hlavného architekta do štruktúry Mestského úradu. Sľubujem si od toho väčšiu efektivitu, racionálnosť, transparentnosť a zjednodušenie administratívnych procesov.“
Predmet činnosti ÚHA má po novom vykonávať oddelenie MsÚ patriace do riadiacej právomoci prednostu mestského úradu. To doposiaľ vydávalo záväzné stanoviská mesta a ÚHA k tomu iba pripravovalo odborné podklady. Teraz sa úradnícka práca zlúči s koncepčnou.
Prednosta MsÚ Martin Adamec k tomu povedal:
„Cieľom tohto riešenia je zvýšiť racionalizáciu, odbornosť a transparentnosť činností, ktoré sa od januára budú vykonávať v rámci organizačnej štruktúry MsÚ. Doteraz totiž popri Útvare hlavného architekta fungovalo aj oddelenie územného plánovania a bytovej politiky, pričom ich náplň bola v mnohých smeroch totožná.“
50-ročná história ÚHA
Končiaci hlavný architekt mesta Ľubomír Keleman, ktorý prešiel dvomi výberovými konaniami, predniesol poslancom stručný prehľad doterajšej činnosti ÚHA. Ten bol v Banskej Bystrici založený ako samostatná rozpočtová organizácia mesta zriaďovacou listinou z 28.júla 1966, ktorú v zmysle Zákona o obecnom zriadení č. 369/90 Z.z. uznesením potvrdilo MsZ. To aj volilo či odvolávalo riaditeľa ÚHA priamo riadeného primátorom..
ÚHA robil pre mesto odborný koncepčný servis v oblasti architektúry a urbanizmu v rámci samostatného rozpočtu, ktorý každoročne vyčleňovalo zastupiteľstvo v rámci schváleného rozpočtu mesta. Útvar spracúval odborné stanoviská a podklady pre vydanie záväzných stanovísk, vypracúva koncepčné štúdie urbanistického rozvoja mesta, výrazne sa podieľal na spracovaní základného územno-plánovacieho dokumentu mesta, ktorým je územný plán a sledoval dodržiavanie jeho záväzných podmienok pre investorov a občanov.
V organizačnej štruktúre ÚHA boli špecialisti – architekti a inžinieri s odbornou spôsobilosťou pre architektúru a urbanizmus, dopravu a siete, ale aj pre verejné obstarávanie územnoplánovacej dokumentácie.
Banskobystrický ÚHA sa stal priekopníkom v spracovaní a aktualizácie digitálnej mapy mesta s celou infraštruktúrou inžinierskych sietí, rovnako aj elektronického geograficko-informačného systému. Za elektronizáciu územného plánu mesta dostal cenu „Zlatý erb“ a medzinárodné ocenenie ITAPA za originálnu geoaplikáciu.
ÚHA je laureátom ceny Zväzu slovenských architektov za urbanistické dielo, Ceny primátora mesta a ďalších individuálnych ocenení pre doterajších hlavných architektov mesta. V rámci Slovenska si ÚHA v Banskej Bystrici ešte od čias architekta Jána Kupca až doteraz dlhodobo udržal odborný kredit, čo oceňuje najmä Slovenská komora architektov (SKA).
Slovenská komora architektov presadzuje samostatné ÚHA v krajských mestách
Práve SKA v pripravovanej novele stavebného zákona presadzuje samostatnosť útvarov hlavných architektov v krajských mestách:
„Model útvarov hlavných architektov je v celom stredoeurópskom priestore platformou pre odbornú spoluprácu a komunikáciu so širokou verejnosťou i predstaviteľmi verejnej správy. Negatívne tendencie rušenia takýchto útvarov sa v minulom období prejavili v chaotickom a nestabilnom rozvoji území s dlhodobým dopadom na životné prostredie. Zachovanie a znovu konštituovanie týchto odborných pracovísk v odpolitizovanej forme považuje SKA za základnú podmienku harmonického, trvalo udržateľného a úspešného rozvoja územia. Za nevyhnutné považujeme legislatívne zakotvenie takýchto inštitúcií v stavebnom zákone a zákone o obecnom zriadení.“
Na zastupiteľstve s podporou návrhu na zrušenie samostatnej rozpočtovej organizácie mesta ÚHA vystúpili dvaja členovia poradného orgánu bývalého primátora Petra Gogolu – Rady pre architektúru a urbanizmus, ktorá figuruje aj medzi poradnými orgánmi súčasného primátora. Ing. arch. Tomáš Sobota zastupujúci aj občiansku iniciatívu „Občania mestu“ a poslankyňa Ľudmila Priehodová (BBA) nešetrili kritikou na ÚHA tak, ako to robili celé roky doposiaľ.
Architektonická obec v Banskej Bystrici, na rozdiel od Slovenskej komory architektov, sa k tejto veci nevyjadrila…
Príspevok Po takmer 50 rokoch končí Útvar hlavného architekta mesta zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - spoločnosť.