Túto otázku si kládli členovia mestskej rady na svojom poslednom zasadnutí pred novembrovým zastupiteľstvom, ktoré bude rokovať aj o novom Štatúte výborov mestských častí a občianskych rád. Poslanec Pirošík nechce, aby poslanci boli členmi občianskych rád napriek tomu, že ich tam občania sami navrhujú.
Poslanec Pirošík chce zakázať kolegom byť členmi občianskych rád
Zo zákona o obecnom zriadení vyplýva, že mestské zastupiteľstvo zriaďuje v mestských častiach s vlastným spravidla katastrálnym územím na dané volebné obdobie výbory mestských častí. Ich členmi sú poslanci zvolení v príslušnom volebnom obvode.
Výbory môžu zriadiť občianske rady ako poradný orgán za účelom účasti obyvateľov príslušnej mestskej časti na výkone samosprávy mesta. Občania sa tak podieľajú napríklad na rozdelení každoročnej dotácie vo výške 1,50 € na jedného obyvateľa s trvalým pobytom v príslušnej mestskej časti ku dňu 30.septembra predchádzajúceho rozpočtového roka. Počet občianskych rád v jednotlivých výboroch nie je obmedzený.
Tieto formulácie sa preniesli aj do návrhu nového Štatútu výborov mestských častí a občianskych rád v meste. Predseda poslaneckého klubu Banskobystrickej alternatívy (BBA) Vladimír Pirošík prišiel s návrhom zmeny, ktorá sa ukázala byť pre poslancov z iných poslaneckých klubov neprijateľná.
„Predkladám návrh, aby sa upravilo, že funkcia člena občianskej rady je nezlučiteľná s funkciou člena Výboru mestskej časti, teda poslanca MsZ,“
uviedol Pirošík na finančnej komisii, ktorá sa zaoberala novým štatútom. Svoj návrh zopakoval aj na minulotýždňovej mestskej rade.
Žiadny zákon nebráni poslancom byť členmi poradných orgánov v meste
Z právneho hľadiska žiadna vyššia právna norma, ktorou je zákon, nezakazuje voleným zástupcom občanov – poslancom byť aj členmi poradných orgánov, v tomto prípade výborov mestských častí alebo občianskych rád. Napokon poslanci sú spolu s občanmi volenými členmi odborných komisií mestského zastupiteľstva. To je poradný orgán MsZ.
Aj náš najvyšší zákon – Ústava SR v treťom oddieli „Politické práva“ v článku 30 odsek (4) hovorí:
„Občania majú za rovnakých podmienok prístup k voleným a iným verejným funkciám.“
Pokus o ovládnutie občianskych rád aktivistami
V marci sme sa na našom portáli venovali novému javu v našom meste, ktorý sa po minuloročných komunálnych voľbách objavil v najväčšom volebnom obvode s 12 poslancami v Radvani, ktorý zahŕňa okrem Radvane a Fončordy aj okrajové časti mesta – Kremničku, Rakytovce Iliaš, Pršiansku terasu a Kráľovú.
Pri konštituovaní nových občianskych rád sa do nich začali vehementne hlásiť niektorí neúspešní politici z volieb, podporovaní aj poslancami BBA. Títo aktivisti začali raziť teóriu nasmerovanú proti účasti poslancov v občianskych radách, hoci do viacerých z nich si ich občania volili ešte dávno predtým, ako boli posledné komunálne voľby.
„Pokiaľ si poslanci do občianskej rady dosadia poslušných občanov, bude sa im počas celého volebného obdobia lepšie žiť. Občianske rady, rovnako ako ich predsedov, by si mali voliť samotní občania a poslanci by do tejto rozhodovacej právomoci nemali vôbec zasahovať,“
znel slogan aktivistov prezentovaný v Priekopníku, ktorému šéfuje neúspešná kandidátka na poslankyňu v Radvani Erika Karová z BCF. Jej brat Miroslav Pôbiš z rovnakého média, ktorý sa ani nedostal do občianskej rady, pokračoval v napádaní poslancov a ďalších jej členov aj osobne na ich stretnutiach.
Jeden z ďalších neúspešných kandidátov na poslanca Peter Rusnák neváhal navrhnúť vylúčenie poslancov z občianskej rady priamo na jej zasadnutí. Vadilo mu, že podľa platného štatútu členov občianskej rady navrhujú obyvatelia príslušného volebného obvodu, volí a odvoláva ich príslušný výbor mestskej časti, teda zvolení poslanci.
Politikárčenie do práce občianskych rád nepatrí
Je zvláštne, že doteraz nikomu neprekážalo, ako viacerí poslanci (najmä okrajových častí) aktívne pracujú v občianskych radách a ľudia si ich za to vážia. Vedeli by o tom rozprávať napríklad poslanci Milan Smädo, Igor Kašper, Daniel Karas, Marcel Pecník či Jozef Pikula (toho času žiaľ dlhodobo v nemocnici), ale aj mnohí ďalší.
Poslanci aktívne pracujúci v občianskych radách upozorňujú, že ak by sa malo presadiť Pirošíkovo „právne čisté riešenie“, dlhoroční členovia občianskych radách prestanú mať záujem v takto oklieštených orgánoch pracovať. Snahu BBA a aktivistov vnímajú ako nezmyselný politický zápas o ovládnutie občianskych rád aktivistami a zbytočné politikárčenie, ktoré sem nepatrí.
Dlhoročná komunálna prax v Banskej Bystrici ukazuje, že kto z poslancov mestského zastupiteľstva berie svoju funkciu počas celého volebného obdobia naozaj zodpovedne a pre ľudí niečo užitočné robí, toho si občania vo svojom volebnom obvode zvolia aj nabudúce.
Viacerí Bystričania, ktorých sme sa na to pýtali, nechápavo krútia hlavou, prečo by poslanci nemohli aktívne pracovať aj v občianskych radách. Možno sa to dozvieme 3.novembra na mestskom zastupiteľstve…
Príspevok Prečo by poslanci nemali byť členmi Občianskych rád? zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - spoločnosť.