Ani druhé kolo celoplošného testov testovania v 45 okresoch sa nezaobišlo bez nezrovnalostí. Niektorým obciam aj v okolí Banskej Bystrice hrozí dokonca tretie kolo.
Na nepresnosti a nedostatok informácií pri celoplošnom testovaní upozorňoval aj banskobystrický primátor Ján Nosko:
„Napriek tomu, že samosprávy sú v každom smere nápomocné a len vďaka nim prebehlo prvé kolo bez väčších komplikácií, napriek tomu, že poskytujeme vláde a armáde plnú súčinnosť, nedisponujeme v týchto chvíľach žiadnymi analytickými dátami a počtami, na základe ktorých dospieva vláda k svojim rozhodnutiam.“
Starostovia Králik a Lučatína sú pobúrení tým, že ich napriek nulovému počtu pozitívnych prípadov z domácich obyvateľov v druhom kole chce vláda zaradiť do ďalšieho testovania na budúci týždeň. Hoci úspešne zvládli druhé kolo, má sa v ich obciach konať aj tretie, lebo pozitívne testy mali cezpoľní.
Zarážajúce je to preto, lebo keby sa rátali len obyvatelia obce, tak sa tu už nič nekoná. Preto nechápu, na základe čoho sa vláda rozhoduje, nechce im to vysvetliť ani armáda.
Starosta Králik Ivan Škamla pre TA3 povedal:
„Ak máte zo 680 otestovaných nulu a pár je pozitívnych, aj to bývajú mimo Králik, tak nechápem, prečo ideme do tretieho kola. Ja nie som kapitán, som partnerom armády, ale nikto mi to nechce vysvetliť. Nielen ľudia sú vyčerpaní, ale hlavne tie zdravotné sestričky. Za každou z nich je rodina, sú deti.“
Podobne je na tom aj obec Lučatín, čo potvrdil starosta Pavel Kováč:
„V druhom kole sme mali nula infekčných, tým pádom nevidím dôvod, prečo by u nás v Lučatíne malo byť tretie kolo. Znamenalo by to pre nás určite ďalšie výdavky, ktoré do dnešného dňa nevieme, či nám budú verifikované a refundované.“
Hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková pre TA3 uviedla:
„Presný zoznam miest a obcí bude ešte len vyšpecifikovaný a až následne budú oficiálne informované jednotlivé samosprávy. Upozorňujeme, že dôležitý je výsledok pretestovania v danej obci alebo meste ako taký, nie koľko ľudí s trvalým pobytom bolo identifikovaných ako pozitívne testovaných. “
Čudná „armádna“ logika jednoducho nepustí. K starostom sa medzitým dostala informácia, že sa zohľadní aj prvé kolo, kde pozitívne testovaní prekročili jedno percento. To ale iba preto, že sa tu testovali ľudia z Banskej Bystrice a okolitých obcí.
„Ak budeme brať priemer z toho, že sa nám sem nahrnú ľudia aj z iných obcí, tak zasa vyjde vyšší priemer, ako v skutočnosti je. Neviem, či to za takýchto okolností nejdeme ignorovať. Odovzdám kľúče Ozbrojeným silám a nech si to robia sami. Nechápem, kto to riadi a určuje, podľa akej metodiky sa to ráta,“
tvrdí starosta Škamla.
S takýmto prístupom štátu sa nestotožňuje sa ani lučatínsky starosta Kováč, pretože v prvom kole mali priemer pozitívne testovaných 1,003 percenta vďaka cezpoľným. Viacerí starostovia dotknutých obcí sú z takéhoto riešenia situácie už zúfalí. Ak chce štát u nich testovať aj tretíkrát, nech si to urobí vo vlastnej réžii a oni im len poskytnú priestory.
Príspevok Starostovia sú znechutení z prístupu štátu, ktorý by chcel u nich tretíkrát testovať zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.