Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici – Nemecká študovňa a Goethe Institut Bratislava pozývajú Bystričanov na stretnutie so spisovateľkou a publicistkou Irenou Brežnou. Literárna debata „Nevďačná cudzinka“ s ňou a spisovateľom Michalom Hvoreckým sa bude konať 13. októbra 2015 o 14:00 h v Literárnom a hudobnom múze ŠVK
Irena Brežná o svojej práci hovorí:
„Písanie je veľa vecí. Je to komunikácia s mojím najhlbším ja. Viem, kde stojím, viem, ako sa k istému problému staviam, a môžem ísť ďalej. Písanie je nielen terapia, ale najmä komunikácia so svetom, prostredníctvom ktorej nachádzam priateľstvá, svoje mobilné dvory. Je to vlastne spôsob života.“
Oceňovaná slovensko-švajčiarska spisovateľka resp. jej hra „List čiernemu synovi“ sa aktuálne ocitla spolu s Bábkovým divadlom na Rázcestí v centre pozornosti slovenskej verejnosti kvôli nepodpísaniu grantu z Ministerstva zahraničných vecí SR županom Marianom Kotlebom na projekt „Stop extrémizmu“.. Išlo o putovné predstavenia hry Ireny Brežnej po stredných školách v Banskobystrickom kraji, ktoré sa však vďaka verejným zbierkam napokon uskutočnia.
Aj kvôli tomuto incidentu bude mať utorková diskusia Michala Hvoreckého s Irenou Brežnou pikantnú príchuť. S autorkou hry sa stretnú aj predstavitelia Bábkového divadla na rázcestí. Vstup na diskusiu je voľný.
Irena Brežná
Narodila sa 26. februára 1950 v Bratislave. Detstvo prežila v Trenčíne, v dome starých rodičov, kam sa jej rodičia uchýlili po násilnom vysťahovaní z bytu v Bratislave (v rámci nezákonnej akcie „B“). Roky jej dospievania poznačili represie voči rodičom. Otec, právnik a majiteľ advokátskej poradne, mal v komunistickom Československu zákaz vykonávať svoju profesiou a pracoval ako stavebný robotník. Matka za pokus o útek do Švédska strávila rok vo väzení.
Irena vyštudovala gymnázium v Bratislave a po okupácii republiky armádami Varšavskej zmluvy v auguste 1968 emigrovala s rodičmi do Švajčiarska. Na univerzite v Bazileji študovala slavistiku, filozofiu a psychológiu. Pracovala ako psychologička, prekladateľka a tlmočníčka z ruštiny do nemčiny.
Dvanásť rokov sa aktívne podieľala na práci Amnesty International. Uskutočnila a podporovala rôzne humanitné a ženské projekty, najmä v Guinei a v Čečensku. Od roku 1990 sa pravidelne vracia na Slovensko. Verejnosti a literárnemu publiku sa začiatkom 90. rokov predstavila najmä prostredníctvom časopisu Aspekt.
Píše v nemčine. Od roku 1980 je stálou prispievateľkou do viacerých švajčiarskych a nemeckých novín a časopisov (Neue Zürcher Zeitung, Berliner Freitag, rozhlas WDR 3 a iné). Trvale žije v Bazileji vo Švajčiarsku.
Je držiteľkou viacerých ocenení:
Cena Univerzity Bern za literatúru v nemeckom jazyku pre cudzincov za text Slovenské fragmenty (Slowakische Fragmente. So kam ich unter die Schweizer) v roku 1984;
Mediálna cena Nadácie Christopha Eckensteina v Ženeve za text List čiernemu synovi (Unser täglicher Rassismus) v roku 1989;
Cena nemeckého feministického časopisu EMMA pre novinárky za text Tekutý fetiš (Flüssiger Fetisch) v roku 1992;
Cena Theodora Wolffa za publicistiku v knihe Zberateľka duší (Die Sammlerin der Seelen) v roku 2002;
Cena nemeckého feministického časopisu EMMA pre novinárky za rok 2002 za text Za hranicami tela (Über den Körper hinaus Offener Brief an die tschetsenische Menschenrechtlerin Sainab Gaschajewa);
Cena Obce spisovateľov Slovenska za rok 2007 za román Na slepačích krídlach.
Príspevok V utorok bude v Banskej Bystrici Irena Brežná zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - spoločnosť.