Banskobystričania majú od 15. do 29. júna 2015 príležitosť zoznámiť sa v priestoroch historickej Radnice s unikátnou výstavou o zabudnutom poklade mesta – Medenom hámri. Výstava prezentuje výsledky 10- ročného výskumu hodnôt a architektonických pozostatkov v jeho priestore.
Výsledky 10-ročného výskumu
Jedna z kurátoriek výstavy Eva Kráľová, docentka Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, uvádza: „Výskum týchto objektov a ostatných súvisiacich súčastí areálu Medeného hámra nadväzoval na výskum realizovaný v Španej Doline, pričom sa zároveň overovali možnosti konzervácie zachovaných reliktov a ich nového využitia pre potreby súčasnej spoločnosti.“
Ambíciou výstavy je v prvom rade predstaviť najvýznamnejšie medzníky histórie areálu Medeného hámra a jeho dosiaľ zachované architektonicky a technicky hodnotné prvky a detaily, ako aj 6 architektonických vízií – štúdií možného využitia jednotlivých budov areálu na nové funkcie. Výstava naznačí, ako novými architektonickými a prezentačnými prostriedkami oživiť „génia loci“ a tak širokej verejnosti sprostredkovať mimoriadny civilizačný význam tohto areálu dosahujúci medzinárodnú úroveň.
Ako využiť Medený hámor
Načrtne možnosti jeho ďalšieho využitia ako celku. Do úvahy prichádzajú najmä funkcia vedecko-edukačného, resp. kultúrno-spoločenského centra, ale aj priestoru verejného stravovania, prechodného bývania, podnikateľského inkubátora služieb, umeleckých remesiel alebo designu resp. multifunkčného obchodného a expozičného centra komerčného charakteru.
Jeden z organizátorov podujatia Pavol Gender, šéfredaktor časopisu Permon, hovorí: „Výstava môže mať zásadný dosah na budúci rozvoj cestovného ruchu v meste Banská Bystrica, a to prostredníctvom jej zápisu do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.“
Otvorenie výstavy
Pre verejnosť sa otvára výstava v pondelok 15. júna o 10:00 hod. Kurátorky výstavy Eva Kráľová a Eva Belláková, spoločne so spoluorganizátorom podujatia Pavlom Genderom, všetkým ochotne vysvetlia jednotlivé detaily spojené s výstavou i projektom oživenia Medeného hámra.
Výstava potrvá do 29. júna Na slávnostnom ukončení sa v réžii primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska a jeho hosťa – primátora mesta Kremnica Alexandra Ferenčíka, predstavia ďalšie kroky smerom k spoločnému cieľu – zápisu oboch miest a územia medzi nimi do prestížneho Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Medený hámor v Banskej Bystrici
Bol priemyselný závod na výrobu medených výrobkov, ktorý bol súčasťou Banskobystrického mediarskeho podniku založeného v roku 1495 zmluvou Jána Thurzu a Fuggerovcov s Banskou komorou Uhorska
Podnik bol vo vtedajšom svete revolučne inovatívnou podnikateľskou jednotkou. Vysoká úroveň manažmentu sa prejavovala nielen vo výrobných a riadiacich procesoch podniku, ale sa uplatnila aj pri lokalizácii a priestorovom usporiadaní jednotlivých výrobných prevádzok.
Na základe skutočností možno konštatovať, že Medený hámor spĺňa charakteristiky podľa definície Charty priemyselného dedičstva: písomné dokumenty dokladujú, že od čias svojho vzniku perfektne fungoval a dlhodobo produkoval veľkokapacitné množstvá štandardizovaných výrobkov na svetové trhy ďaleko od materskej krajiny. Medený hámor spolu s pridruženou výrobou a obytnou osadou obsahoval znaky a prvky manufaktúry, z ktorej bol priamy prechod ku podniku továrenského typu. Vznik osady s jednoznačnou priamou väzbou na výrobný areál Medeného hámra dokumentuje veľmi rané štádium industrializácie krajiny.
Preto mu prináleží prívlastok – historický priemyselný areál. Je materiálnym dokumentom stáročnej kontinuity techniky a technológií, skúsenosti a vývoja hutníckeho priemyslu medi na jednom mieste. Splnenie atribútov v zmysle Charty priemyselného dedičstva potvrdzuje, že Banskobystrický mediarsky podnik a jeho Medený hámor jednoznačne patria k priekopníckym výrobným prevádzkam ťažby a metalurgie medi, ktoré rozbiehali éru industriálnej civilizácie v Európe