Obrátila sa na náš portál čitateľka zo Sásovej s otázkou, prečo je opäť rozkopané celé sídlisko. Overovali sme si situáciu a zistili sme, že sa jedná o výkopy na uloženie optických káblov do ochranných trubiek pre poskytovateľa internetu, ktoré kladie BBX s.r.o. Operátor buduje optickú sieť nielen v Sásovej, ale aj v iných častiach mesta.
Trasy výkopov vedú zväčša popri ceste a chodníkoch, ale zasahujú aj do zelene okolo bytoviek.. Nič proti firme, ktorá prevádza výkopové práce na základe platných stavebných povolení, ale vo vzduchu visí otázka, prečo si musí každý z prevádzkovateľov internetovej siete či káblovej televízie v inom časovom období robiť výkopy prakticky v rovnakom priestore? Výnimkou je spoločnosť BBES, ktorá má dané trasy pri výmene uložených pôvodných sietí rozvodov tepla.
Z operátorov je to raz Orange, Slovak Telekom, UPC či niekto iný. Jeden odíde a onedlho príde ďalší, opäť rozkope celé sídlisko, len čo sa zacelili predchádzajúce výkopy a zarástli trávou. Je pochopiteľné, že každý operátor má právo poskytovať svoje služby obyvateľom celého mesta a musí sa k nim nejako dostať. Ibaže prečo to nejde aj na sídliskách tak, ako napríklad v centre mesta?
Banská Bystrica vybudovala v prvej polovici 90.rokov minulého storočia ako jedno z prvých miest na Slovensku pešiu zónu na Námestí SNP a v Dolnej ulici. Pri komplexnej rekonštrukcii sietí sa do výkopov pod dlažbu kládli siete. Pre potreby káblových operátorov sa položili priebežné kolektory s otvormi na zafúknutie optokáblov s vývodmi do jednotlivých budov. Ak sa vyskytne porucha, vyberia sa dlažba v príslušnom mieste a po oprave opäť uloží na pôvodné miesto.
Preto na Námestí SNP ani v Dolnej ulici nevidíte výkopy pre nových operátorov internetu, káblovej televízie či ďalších multimediálnych služieb. Raz sa investovalo do siete podzemných kolektorov a každý, kto príde teraz a chce si položiť pod zem ďalší kábel, si vlastne prenajme konkrétny otvor a do neho položí svoj kábel.
Isteže samospráva nemá dostatok financií, aby investovala do položenia kolektorov na banskobystrických sídliskách. Ak, tak a to malo urobiť hneď na začiatku, keď chcel robiť celoplošné výkopy prvý operátor alebo sa mohli združiť finančné prostriedky s firmami, ktoré takéto siete plánovali budovať a nové by si doplatili. Tak, ako je to pri digitálnej technickej mape sietí v našom meste, ktorá sa od roku 1993 tvorí prostredníctvom Združenia pre tvorbu a aktualizáciu digitálnej mapy (ZDTM) mesta Banská Bystrica.
Dnes to už len musíme nejako strpieť v okolí našich bytoviek či domov a čakať na jar, že po zime sa opäť zacelia dnešné nové výkopy a zarastú trávou…
Príspevok FOTO: Prečo sa kope v našom meste zas a znova? zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - spoločnosť.