V spolupráci Stredoslovenského múzea s firmou Ornth s.r.o vzniká virtuálna interpretácia významnej historickej pamiatky Zelenej siene. Digitálne zachytený a spracovaný priestorový model zachytáva komnatu v danej chvíli a navždy virtuálne konzervuje jej súčasný stav, čím sa k nám dostáva neznámy klenot histórie na dosah ruky
Zelená sieň v Thurzovom dome
Na Námestí SNP v Banskej Bystrici, v prízemí Thurzovho domu nachádza sa unikátna miestnosť s valenou klenbou s freskami z druhej polovice 15. storočia. Jej dochovaná výzdoba je datovaná aj vďaka erbom Mateja Korvína a jeho manželky Beatrix Aragónskej, umiestneným na vrcholovej osi klenby.
Táto miestnosť je po reštaurovaní v rokoch 2005 až 2007 klenotom Thurzovho domu a celej Banskej Bystrice. Kvalita práce reštaurátorského tímu pod vedením akad. maliara Jozefa Doricu neušla pozornosti odbornej verejnosti, čo sa odrazilo aj v oceneniach, či už šlo o cenu časopisu Pamiatky a múzeá v kategórii obnova – reštaurovanie alebo o cenu Ministerstva kultúry SR Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2006.
Samotný Thurzov dom je jednou z najstarších dochovaných stavieb v Banskej Bystrici, keďže zmienka o ňom je už v roku 1495, keď banský magnát Ján Thurzo nechal spojiť vtedajšie dva meštianske domy do jedného reprezentačného sídla Thurzovsko – Fuggerovskej spoločnosti.
A práve výnimočnosť samotného Thurzovho domu podtrhnutá exkluzívnosťou Zelenej siene priviedla vedenie Banskobystrickej spoločnosti Ornth s.r.o na myšlienku pomôcť pri mapovaní a zachovávaní kultúrneho dedičstva.
Digitálny 3D model
Použitie najmodernejších technológií s vysokou presnosťou umožnilo mimoriadne verne zachytiť tvar, štruktúry a farebnosť Zelenej siene. Fotogrametria je v princípoch známa už dlhú dobu. Využíva sadu snímok, ktoré zaznamenajú povrch objektu určeného na spracovanie a porovnávaním umiestnenia toho istého bodu na viacerých snímkach určujú jeho priestorové umiestnenie. V minulosti sa v jednoduchej forme úspešne využívala v architektúre alebo archeológii.
V súčasnosti však práve digitálna blízka fotogrametria umožňuje vytvárať presné, podrobné priestorové modely v potrebnej kvalite a čase. Ich využitie je mnohostranné. Slúžia historikom pri skúmaní, architektom a reštaurátorom pri projektovaní rekonštrukcií a v neposlednom rade záujemcom o kultúrne dedičstvo umožňujú prezerať tento vzácny priestor aj virtuálne. Práve možnosť publikovať výsledky práce prostredníctvom internetu dáva podobným aktivitám významný edukačný charakter.
Tvorba modelu
Samotná tvorba modelu je otázkou dielčich úloh. Analýza priestoru či objektu je prvým významným krokom celého procesu. Určí sa spôsob zberu dát, ich kvalita pre daný účel a ďalšie náležitosti nutné pre správny priebeh ďalších prác. Zber fotografických dát kladie značné nároky na schopnosti fotografa vnímať priestor a fotografovať „ priestorovo „ tak, aby vznikol práve taký počet fotografií aký je potrebný.
Odborníci, ktorí sa podieľali na zbere dát a spracovaní, získavajú svoje skúsenosti už roky v oblasti zamerania skutkového stavu rôznorodých objektov. Konkrétne tento model bol vytvorený spracovaním viac ako sto snímok, pričom rozlíšenie každej z nich je 36 megapixelov, čo je v danej chvíli vo svete technologické maximum a umožňuje pracovať s výslednou presnosťou 2 – 3 mm.
Ďalším krokom je spracovanie fotiek a skladanie samotného priestorového (3D) modelu. Tu prichádza k slovu mimoriadne výkonná výpočtová technika a špeciálne programy. Na spracovanie sa požívajú počítače osadené mnohojadrovými procesormi a mnohými gigabajtami RAM. Ešte dôležitejšie ako high-end hardvérové vybavenie sú aj v tejto fáze ľudia. Skúsenosti v spracovaní dát títo profesionáli získavajú náročným testovaním možností rôznych programov a ich kombinovaním.
Zachovanie kultúrneho dedičstva v 3D
Výsledkom tohto inovatívneho procesu je podrobný 3D model vykreslený do najmenších detailov. Ten sa ďalej môže spracovať do rôznych druhov digitálnych výstupov. Na prezentáciu slúži hlavne 3D model v PDF formáte, ktorý je možné prezerať aj na bežnom PC v kancelárii, pre architekta je zaujímavé používať „mračno bodov“, ale aj výkres v zvolenom formáte, archeológ zasa ocení ortofoto pohľad. Zaujímavé sú tiež možnosti 3D tlače. Od tvorby prezentačných modelov k formám na odlievanie kovových častí stavieb
Fotogrametria a priestorové skenovanie v tejto forme znamenajú svetovú špičku v zameraní skutkového stavu nielen v architektúre. Napriek tomu, že v tomto momente nie sú využívané všade tam, kde ich vlastnosti a výstupy znamenajú progres, stávajú sa súčasťou procesov v praxi mnohých profesií.
Firma Ornth s.r.o. úspešne plní požiadavky náročných objednávateľov, ako je Archeologický ústav SAV, program digitalizácie kultúrneho dedičstva OPIS a klientov v komerčnej sfére.
Príspevok Historická Zelená sieň v miliardách obrazových bodov zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - spoločnosť.