Druhým dňom pokračovali atletické majstrovstvá sveta v Pekingu sa z pretekárov banskobystrickej Dukly sa v nedeľu predstavili dvaja. Vo finále svojej disciplíny kladivár Marcel Lomnický a na chodeckej dvadsiatke Anton Kučmín. Výborný výsledok dosiahol náš kladivár, skončil na ôsmom mieste.
Marcel Lomnický si od prvého pokusu kontroloval ôsme miesto, ktoré mu zaručovalo postup z dvanástky do osmičky, teda celkovo šesť pokusov vo finále. Kladivo v prvej sérii poslal na vzdialenosť 73,71 m, v druhej sa zlepšil a práve 74,36 m mu zaručilo osmičku. Tretí pokus mal ešte lepší – 75,62 m, takže v súťaži mohol pokračovať aj ďalej, deviaty Katarčan Elseify totiž hodil náčinie iba mierne za 74 metrov. Prekvapením bolo vypadnutie Brita Millera, ktorý mal úvodné dva pokusy neplatné a v treťom doletelo jeho kladivo iba na 72,94m. V priebežnom poradí bol bezkonkurenčne prvý Poliak Fajdek s hodom nad osemdesiat metrov.
Užšie finále začal štvrtými pokusmi práve Lomnický a zlepšil sa na 75,79 m. Piaty mal iba o sedem centimetrov kratší, stále sa teda nevedel posunúť vyššie, na siedmu priečku mu chýbal meter. Šiesty pokus mohol všetko zmeniť, no kladivo zaletelo len na 74,82 m, takže v Pekingu to pre Marcela znamenalo aspoň vytúžené ôsme miesto, teda obhájil túto priečku z Moskvy spred dvoch rokov, hoci ju chcel aspoň o stupienok zlepšiť. Ak by sa priblížil k svojmu tohtoročnému maximu (77,63), stačilo by mu to na štvrté miesto. Za pokus na hranici osobného rekordu (79,16) by bral striebro. Po pretekoch vo videu sprostredkovanom SAZ náš Duklista uviedol:
„Zopakoval som umiestnenie z Moskvy. Byť ôsmy na majstrovstvách sveta je výborné. Ak by mi niekto pred šampionátom povedal, že budem ôsmy, bral by som to. Dobré umiestnenie a medaily však boli dnes nízko. Škoda, cítil som sa výborne, hádzal som technicky dobre, ale zostalo to stáť na 75,5 m a nevedel som to posunúť ďalej. Kruh bol pomalý, bolo teplo, ale nie príliš. Nevedel som byť rýchlejší v kruhu a nevedel som predať formu. Ešte raz vravím, umiestnenie je výborné, ale chcel som hodiť viac.“
Na chodeckej dvadsiatke sa predstavil ďalší člen banskobystrickej Anton Kučmín. Po zdravotných problémoch nemal veľké ambície, na medaily rozhodne s ním nik nepočítal. Napokon obsadil v konkurencii 62 chodcov 45. miesto časom 1:27:46 h. Víťazom sa stal Španiel Miguel Ángel López, keď si titul vybojoval v osobnom rekorde 1:19:14 h. Kučmínov výkon vo štvrtom štarte svetovom šampionáte výrazne ovplyvnili spomínané zdravotné problémy pred štartom. Musel dokonca užívať antibiotiká. Pre SITA v cieli vysvetľoval:
„Príprava mi vyšla, žiaľ, po príchode do Pekingu som ochorel. Urobil som všetko pre to, aby som nastúpil na štart, no skončilo sa to tak, ako som predpokladal. Do šiesteho kilometra to ešte ako-tak išlo, no potom som sa už len trápil a ťahal cez silu. Snažil som sa dôjsť aspoň do cieľa. Keby to neboli majstrovstvá sveta, na štart by som asi ani nenastúpil.“
Kučmín i napriek problémom za sezónnym maximom zaostal ani nie o celú minútu. Jeho výkon má podľa vyjadrení šéftrénera slovenských atlétov Martina Pupiša najmä morálnu hodnotu. Pekinská dvadsiatka nevyšla viacerým favoritom. Olympijský víťaz Číňan Čchen Ting obsadil až 9. miesto, svetový rekordér Japonec Jusuke Suzuki súťaž nedokončil.