Quantcast
Channel: Bystricoviny.sk - správy - kultúra - športBystricoviny.sk – správy – kultúra –šport
Viewing all articles
Browse latest Browse all 17020

Zo Slovenska až na kraj sveta s Rastislavom Moldom a Jánom Golianom

$
0
0

Cestovanie patrí k ľudstvu už od nepamäti a dnes sa stáva čoraz dostupnejším pre väčšinu z nás. Februárové Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou sa vydajú po stopách slovenských národovcov, obchodníkov, remeselníkov či výskumníkov, ktorí podnikali svoje dobrodružné cesty od polovice 19. storočia až do 20. rokov minulého storočia.

Historici Rastislav Molda a Ján Golian predstavia budúcu stredu 27. 2. 2019 o 17:00 hod. v Thurzovom dome svoju novú publikáciu Cestopisné denníky. Zblízka i zďaleka, z monarchie i republiky počas moderovanej diskusie Zo Slovenska až na kraj sveta.

Mgr. Rastislav Molda, PhD.

Pracuje v Liptovskom múzeu v Ružomberku a externe prednáša na ružomberskej Katolíckej univerzite. Venuje sa dejinám „dlhého” 19. storočia s dôrazom na formovanie slovenského národného hnutia, analýze etnických stereotypov, vplyvu školstva a umenia na utváranie národnej identity.

Rastislav Molda

Mgr. Ján Golian, PhD.

Pôsobí ako historik a archivár v Diecéznom archíve v Banskej Bystrici a takisto externe prednáša na ružomberskej univerzite. Sústreďuje sa na vybrané procesy slovenského národného hnutia v závere „dlhého“ 19. storočia, dejiny populácie, dejiny každodennosti a historickú antropológiu. Obaja historici sú autormi či spoluautormi niekoľkých vedeckých monografií, odborných štúdií a popularizačných článkov na Slovensku i v zahraničí.

Ján Golian

Colníci si pýtali „na kávičku“ už v 19. storočí

Rozvoj cestovania, ktorý možno pozorovať v druhej polovici 19. storočia, išiel ruka v ruke s postupnou modernizáciou sveta. Ľudia ovplyvnení premenou spoločnosti túžili po poznaní, s ktorým súviselo nielen čítanie, ale aj cestovanie. Potulky svetom lákali i príslušníkov staršej generácie, čo dokladujú cestopisy Jána Kollára či viacerých autorov štúrovskej generácie.

Napísať cestopis bolo v 19. storočí dokonca „v móde“, stačí nahliadnuť do vtedajších literárnych časopisov a novín, ktoré bohato uverejňovali cestopisné črty. V slovenských podmienkach vynikal predovšetkým časopis Orol, ale aj Národné noviny.

Cestopisné denníky_02

Cestopisy nám dnes ponúkajú výnimočný zdroj poznania doby, precestovaného územia, ale aj samotných cestovateľov a vecí, ktoré ich zaujímali. Obchodník Július Kožuch napríklad opísal svoju zaujímavú skúsenosť z egyptskej colnice v Alexandrii: „[…] podstrčili niekoľko žltákov colným úradníkom a len potom mohli sme slobodne na voze do vnútorného mesta sa poberať.“

O cestovaní za pamiatkami, zážitkami či duchovnom, k moru aj do hôr, o dobrodružstvách spojených so spoznávaním sveta porozprávajú Rastislav MoldaJán Golian už najbližšiu stredu o 17:00 hod. v Thurzovom dome.

Na ďalšie rande s minulosťou sa môžete tešiť 27. 3. 2019 o 17:00 hod. s cestovateľom Michalom Kovačicom na tému  Vplyv náboženských tendencií na súčasnú geopolitickú situáciu a výhľady do budúcnosti.

Stretnutia s minulosťou_02_2019

 

Príspevok Zo Slovenska až na kraj sveta s Rastislavom Moldom a Jánom Golianom zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 17020