Na piatok 7.augusta dopoludnia zvolal banskobystrický župan Marian Kotleba zasadnutie zastupiteľstva BBSK, na ktoré však neprišiel. Preto sa poslanci rozišli.
Jedným z dôvodov mohlo byť aj protestné zhromaždenie umelcov a priateľov kultúry organizované občianskou iniciatívou Nie v našom meste! o 13:00 hod., ktoré malo byť pôvodne počas rokovania zastupiteľstva samosprávneho kraja. Takto sa protestujúci najskôr pred Barbakanom, aby za drevenou truhlou prešli cey Námstie SNP popri soche Panny Márie až pred vrátnicu Úradu BBSK .
Rozhodnutím banskobystrického župana Mariana Kotlebu sa v Banskej Bystrici zrušili prípravy 11. ročníka významného medzinárodného festivalu Dni tanca. Nepodpísal prijatie dotácie na festival tanca y Ministerstva kultúry SR a zo švajčiarskeho fondu Pro Helvetia, čím ako zriaďovateľ divadla de facto zmaril nielen pripravované medzinárodné podujatie v Banskej Bystrici, ale aj umeleckú činnosť divadla na ďalšie obdobie (hosťovanie zahraničných umelcov). Pritom nešlo o financie z rozpočtu kraja!
Aj tak by sa dali v skratke zhrnúť udalosti, ktoré otriasli nielen bystrickým Štúdiom tanca, ale aj širšou kultúrnou obcou. Svoje rozhodnutie nepodpísať grant Ministerstva kultúry SR pre festival vysvetlil Kotleba tak, že podobný druh umenia „považuje za dekadentný“.
Predstavitelia iniciatívy „Nie v našom meste!“ si nemyslia, že úlohou župana rozhodovať o tom, aký druh umenia je vhodný a aký je nevhodný, či dekadentný. Divadelná režisérka Viera Dubačová.to zhrnula slovami:
„Tento výber je na publiku, ktoré Divadlo Štúdio tanca, ako aj ďalšie kultúrne inštitúcie celé desaťročia podporuje. Naopak, sme presvedčení, že podobné tendencie sú veľmi nebezpečné a v skutočnosti odhaľujú dlhodobé pohnútky Mariana Kotlebu v pozícii župana.“
Svoje rozhorčenie nad županovou svojvôľou a jeho rozhodnutím prišli spolu s organizátormi podporiť umelci z Divadla Pôtoň a Bratislavy, poslanci zastupiteľstva BBSK i mesta Banská Bystrica, predstavitelia tretieho sektora a viacerí občania, zväčša mladí ľudia, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť slovenskej kultúry v meste pod Urpínom.
Stretnutie nazvané „Pohreb slovenskej umeleckej tvorivosti“ symbolizovala drevená truhla, ktorú smútočný sprievod priniesol spolu s huslistom až pred vrátnicu Úradu BBSK. Protestujúcich celý čas snímal na kameru pracovník samosprávneho kraja. Keď chceli odovzdať truhlu županovi Marianovi Kotlebovi, vrátnik im oznámil, že nie je prítomný a riaditeľ úradu ich odmietol prijať.
Po výzve, aby občania opustili verejnú chodbu úradu, vrátnik privolal na nich štátnu políciu. Medzitým sa stretnutie ukončilo dlhotrvajúcim potleskom nad truhlou, takže policajné hliadky nemali čo riešiť. Okrem toho na verejný poriadok na Námestí SNP dohliadala mestská polícia, ktorá nemal s protestujúcimi žiadny problém…