V kauze Kúpeľov Brusno nastal zvrat. Koncom júla Ústavný súd SR rozhodol o zrušení rozsudku Okresného súdu v Banskej Bystrici z 10. októbra 2014, ktorým zastavil reštrukturalizáciu a bol vyhlásený konkurz na majetok dlžníka bez možnosti odvolania sa. Napriek tomu sa správkyňa reštrukturalizácie Veronika Škodová i generálny riaditeľ kúpeľov Štefan Hrčka odvolali.
ÚS SR konštatoval upretie práv účastníkom konania
Podľa Ústavného súdu týmto rozsudkom prvostupňový súd uprel kúpeľom ako dlžníkovi, správcovi konkurznej podstaty a veriteľom právo na spravodlivé súdne konanie. Banskobystrickému súdu sa vracia spis naspäť, aby rozhodol v novom konaní s tým, že kúpeľom s vyše 180-ročnou tradíciou a viac ako 150 zamestnancami musí uhradiť doterajšie súdne trovy.
Hovorkyňa Kúpeľov Brusno Monika Kozelová informovala, že v tomto období im aj zmenou legislatívy výrazne klesli tržby a dostali do sklzu so splácaním úveru v Slovenskej záručnej a rozvojovej banke:
„V súlade s novou legislatívou sa totiž niektoré pobyty prekategorizovali zo skupiny A do skupiny B. Vzhľadom na to, že mnohí pacienti nemali na zaplatenie kúpeľnej liečby, nárazovo klesol ich počet a tým aj tržby kúpeľov o viac ako polovicu.“
Súdne rozhodnutie o reštrukturalizácii kúpeľov a konanie banky
Okresný súd Banská Bystrica zverejnením v Obchodnom vestníku 14. mája 2014 povolil reštrukturalizáciu, k čomu Kozelová uviedla:
„Reštrukturalizačné konanie prebiehalo zákonným spôsobom. Aj podľa správkyne, ktorá vykonávala dohľad nad činnosťou kúpeľov, si kúpele riadne plnili svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona a uhrádzali všetky nové záväzky,“
Do reštrukturalizačného konania si Slovenská záručná a rozvojová banka prihlásila pohľadávku vo výške 8,9 milióna eur plus príslušenstvo. Podľa Kúpeľov Brusno konanie banky však od samého začiatku akoby smerovalo k tomu, aby bol vyhlásený konkurz aj napriek tomu, že to bolo pre ňu nevýhodné.
Generálny riaditeľ Kúpeľov Brusno Štefan Hrčka k tomu dodal:
„Banka po začatí reštrukturalizačného konania vyhlásila predčasnú splatnosť úveru. Išlo o postup, ktorý je v zmysle účinkov začatia tohto konania neprípustný, a teda protizákonný. Z opatrnosti sme podali na príslušný súd návrh na vydanie predbežného opatrenia, ktorým by súd nariadil banke dodržiavať zákon. Tento návrh však zamietol, a to z logického dôvodu, nemôže totiž rozhodovať o niečom, čo je dané priamo zákonom. Banka si aj napriek protizákonnému postupu prihlásila svoju pohľadávku do reštrukturalizácie tak, ako keby bol úver naozaj splatný.“
Ak sa potvrdí reštrukturalizačný plán, kúpele môžu expandovať
Podľa vedenia Kúpeľov Brusno bol konkurz, do ktorého ich v októbri 2014 poslal Okresný súd v Banskej Bystrici, nepochopiteľný aj preto, že reštrukturalizačný plán schválila vyše 97-percentná väčšina veriteľov. Banka ako iniciátor konkurzného konania už počas reštrukturalizácie musela vedieť, že v konkurze sa jej uspokojenie dostane hlboko pod 60 percent. Pri uplatnení reštrukturalizácii v prípade úspechu v incidenčnom spore bolo navrhnuté 100-percentné uspokojenie veriteľov.
Hovorkyňa kúpeľov Kozelová na záver povedala:
„V prípade potvrdenia reštrukturalizačného plánu okresným súdom, ktorému dnes už nič nebráni, kúpele môžu expandovať na trhu s podpornou kúpeľnou liečbou či s balenou minerálnou vodou. Brusnianka. Dostavbou nových kúpeľných a ubytovacích kapacít budú môcť poskytovať kúpeľné služby pre domácu i stálu zahraničnú klientelu. Navyše sa vytvoria ďalšie pracovné miesta pre tento ťažko skúšaný región.“
V Kúpeľoch Brusno, ktoré navštevuje aj množstvo Banskobystričanov, vyviera 6 prameňov vápenato-sodno-horečnatých, uhličitých, hydrouhličito-sírových a hypotonických studených minerálnych vôd. Liečia sa tu pacienti s chorobami obehového, tráviaceho a pohybového ústrojenstva, chorobami látkovej výmeny, žliaz s vnútornou sekréciou a chorobami z povolania. O ďalšom osude kúpeľov opätovne rozhodne banskobystrický Okresný súd, ktorý musí rešpektovať závery ÚS SR.