Zber medvedieho cesnaku postupne naberá na obrátkach napríklad v Moštenickej doline. Neskúseným zberačom sa môže stať, že si pomýlia listy tejto zdravej a liečivej rastliny s inou, dokonca jedovatou.
Listy medvedieho cesnaku sú podobné jesienke aj konvalinke
Pri jarnom zbere medvedieho cesnaku si treba dať pozor na to, že kto nepozná túto rastlinu, môže si jej listy zameniť s jedovatou konvalinkou alebo listami jesienky obyčajnej, ktorá na jeseň kvitne na fialovo.
V lesoch okolo Banskej Bystrice vidno čoraz väčšie množstvo zberačov, takže niet divu, že môže dôjsť k takejto zámeny, hoci medvedí cesnak má nezameniteľnú vôňu podobnú klasickému záhradnému.
Medvedí cesnak si môžeme spliesť s listami jesienky obyčajnej, ktorá obsahuje jed kolchicín. Podobne listy konvalinky voňavej ešte pred kvitnutím obsahujú jedovaté látky konvalatoxín a konvalatoxol.
Liečivé účinky medvedieho cesnaku
Medvedí cesnak (Allium ursinum) prečisťuje organizmus, zmierňuje príznaky alergie a odháňa jarnú únavu. Lieči aj chronické kožné choroby.
Patrí medzi prvé jarné bylinky, ktoré ľuďom pomáhajú pri liečebných kúrach typických práve pre toto ročné obdobie. Má jasnozelené, kopijovité lesklé listy podobné na pohľad konvalinke. Tieto lístky vyrastajú priamo z cibule, ktorá je obalená bledými priehľadnými šupkami. Medvedí cesnak kvitne na bielo.
Darí sa mu vo vlhkom prostredí
Medvedí cesnak rastie na vlhkých lúkach, kde má dostatok humusu. Vyhovujú mu aj tienisté lužné lesy, často rastie aj pod krovinami. Niekedy pokrýva celé plochy.
Z pôdy vyrastá v apríli a potom v máji, kedy sa objavujú aj jeho biele kvety. Medvedí cesnak sa dá pestovať aj v záhrade.
Konzumuje sa čerstvý. Je to bylina, ktorá sa nesuší ani tepelne neupravuje, pretože by stratila svoju liečivú moc. Aj do varených jedál sa pridáva až na konci. Môže sa upravovať s rôznymi prísadami, napríklad ako pesto vhodné na cestoviny.
Príspevok Začína zber medvedieho cesnaku, nezameňte si ho s jesienkou či konvalinkou zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.