Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky v rámci realizácie Národného projektu s názvom „Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete„ uskutoční v Banskej Bystrici besedu „Seniori ako sa nestať obeťou trestného činu“.
Beseda v banskobystrickom Komuce
Seniori sa jej môžu zúčastniť v utorok 10. apríla 2018 od 12:30 hod. v priestoroch KOMUCE na Robotníckej ulici č. 12. Prítomní zamestnanci ministerstva vnútra seniorov oboznámia o konkrétnych prípadoch a podvodoch v Banskej Bystrici a poučia ich o najvhodnejších spôsoboch ochrany.
Súčasťou tejto besedy bude premietnutie krátkeho filmu / videa. Nasledovať bude diskusia k danej téme a na záver dostanú seniori niekoľkých rád a odporúčaní, ako predísť a nestať sa obeťou trestných činov.
Snahou rezortu je podľa jeho hovorkyne Michaely Paulenovej priblížiť sa verejnosti – obetiam alebo potenciálnym obetiam trestných činov:
„Vytvorili sme a chceme poskytovať dostupné služby na verejne prístupných a známych miestach vo forme stabilných kontaktných bodov umiestnených v klientskych centrách.“ .
V kontaktných bodoch budú pracovníci konzultovať a poskytovať informácie, ozrejmilo ministerstvo. V prípade potreby budú zároveň schopní vycestovať i do menších miest a obcí. Úlohou kontaktných bodov bude aj vytváranie sietí a koordinácia medzi asistenčnou pomocou a inštitúciami. Projekt zastrešuje odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra.
„Pomoc v kontaktných bodoch je primárne určená pre obete z radov seniorov, obete nenávistných trestných činov a extrémizmu či obete obchodovania s ľuďmi,“
vysvetľuje Paulenová.
Seniori obeťami
Policajný zbor SR neustále zaznamenáva podvody, krádeže a inú trestnú činnosť páchanú na senioroch prostredníctvom zaužívaných legiend (tzv. špecifická kriminalita na senioroch). Táto kriminalita v závislosti od trestno-právnej kvalifikácie skutku, obsahuje najmä ekonomickú kriminalitu (podvod, sprenevera), majetkovú kriminalitu (krádež) a násilnú kriminalitu (lúpež, porušovanie domovej slobody, ublíženie na zdraví).
Z hľadiska kriminality, resp. trestnej činnosti a príslušnej právnej regulácie sa senior považuje za chránenú osobu definovanú v § 139 ods. 1 písm. e) zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov ako osoba vyššieho veku. Pre účely trestného konania sa podľa § 127 ods. 3 Trestného zákona osobou vyššieho veku rozumie osoba staršia ako 60 rokov.
Špecifická kriminalita na senioroch je páchaná sofistikovaným a organizovaným spôsobom cielene na senioroch tým spôsobom, že páchatelia pod rôznymi vymyslenými legendami oslovia seniorov telefonicky, priamo na verejnosti alebo v ich príbytkoch a snažia sa získať ich dôveru, lokalizovať miesto ich finančných úspor a v nepozorovanej chvíli od nich podvodne alebo krádežou získať ich celoživotné úspory. Táto kriminalita vykazuje aj určitý stupeň latentnosti, kedy najmä seniori neoznamujú túto trestnú činnosť a to hlavne z dôvodu pocitu hanby alebo neuvedomenia si, že sa stali obeťami podvodníkov a zlodejov.
Páchatelia sa cielene zameriavajú na seniorov z dôvodu, že seniori sú „ľahšími“ obeťami kriminality a to najmä vplyvom, resp. dôsledkom ich vyššieho veku a riziko, že sa stane senior obeťou tejto trestnej činnosti, je vyššie. Medzi rizikové činitele u seniorov patrí rozšírená sociálna izolácia, často ide o ovdovelých alebo osamelo žijúcich, pre ktorých je príznačné stereotypné správanie, dôverčivosť, ale i fyzická bezbrannosť.
Dôležité kontakty
Viac informácií o projekte nájdete na: www.minv.sk/prevenciakriminality/projektyzeurofondov alebo na FB https://www.facebook.com/pg/prevenciakriminality/posts/. V prípade akýchkoľvek informácií môžete kontaktovať Silviu Škanderovú mailom silvia.skanderova@minv.sk.
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu vrámci Operačného programu Efektívna verejná správa (OP EVS).
Príspevok Ministerstvo vnútra pre bystrických seniorov, ako sa nestať obeťami trestných činov zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.