Možno znejú tieto slová tvrdo, ale v parlamentnej demokracii to platí bezo zvyšku. Pri všetkej úcte k občianskej iniciatíve Za slušné Slovensko, ktorá po veľkonočnej prestávke organizuje ďalšie protesty v Bratislave a viacerých slovenských mestách, vrátane Banskej Bystrice, je nepochybné, že každý občan má právo na slobodný názor, ale aj nový minister vnútra na zásadné rozhodnutie o policajnom prezidentovi a riadení polície ako takej.
Iniciatíva Za slušné Slovensko zdôvodnila opätovné zvolanie štvrtkového verejného zhromaždenia slovami: „Tak, ako sme sľúbili, pozorne sledujeme kroky tejto vlády a špeciálne nového ministra vnútra pána Druckera. Preto sme sa po dohode s organizátormi z ostatných slovenských krajov spoločne rozhodli, že iniciatíva Za slušné Slovensko zvoláva opätovne zhromaždenia. Pán Drucker tvrdí, že potrebuje čas na rozhodnutie o novom policajnom prezidentovi. Ak politici boli schopní vytvoriť novú vládu za dva dni, tak nerozumieme výhovorke pána Druckera, že nevie nájsť nového policajného prezidenta v radoch slušných policajtov, a to v priebehu pár dní.“
Jedna z aktivistiek Karolína Farská, ktorá na rozdiel od ministra vnútra nenesie žiadnu osobnú či politickú zodpovednosť za tento rezort, do kamier pokojne vyhlási: „Drucker nekoná tak expresne, ako by mal. Prvý krok je odvolanie Gašpara, to zatiaľ neprišlo. Ak jeho postupy nebudú správne, sme pripravení zasiahnuť.”
Sú to klasické politické vyhlásenia s kladením ultimatívnych podmienok novému ministrovi vnútra, ktorého vymenoval do funkcie prezident republiky pred 10 dňami. Keďže prichádza z inej oblasti riadenia, objektívne potrebuje istý čas na zoznámenie sa s prostredím a ľuďmi v tomto silovom rezorte, kde podobne ako na obrane platia iné pravidlá hry, ako inde. Napokon nejde len o odvolanie policajného prezidenta, ale aj o spôsob jeho voľby či postavenie policajnej inšpekcie. A to nie je jednoduchá záležitosť.
To hovoria nezávislí odborníci, ale mladí aktivisti z občianskej iniciatívy ich nepočúvajú. Jednoducho oni chcú okamžite vidieť odvolaného policajného prezidenta Tibora Gašpara a basta! Darmo minister vnútra Tomáš Drucker o svojich ďalších krokoch verejne hovorí: „O Tiborovi Gašparovi som pripravený rozhodnúť v priebehu niekoľkých týždňov. Pre mňa je to čas, ktorý je skutočne nevyhnutný na to, aby som sa oboznámil so situáciou v rezorte a polícii, dopracoval sa k nejakému vnútornému poznaniu a presvedčeniu, ako mám konať a našiel aj náhradu za jej súčasného šéfa.“
Pre normálneho človeka logické uvažovanie, pre aktivistov nie. Odmietli pozvanie ministra Druckera na stretnutie, kde by im vysvetlil svoje postoje. Vraj ich podmienkou na stretnutie s ním je odvolanie Gašpara. Keď ich predtým pozval na stretnutie prezident Andrej Kiska, prišli hneď…
Po úkladnej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej z 21. februára 2018 a následnom tlaku verejnosti i médií podal demisiu premiér Robert Fico aj s celou vládou. V novej vláde Petra Pellegriniho menovanej prezidentom už nie je ani minister vnútra Robert Kaliňák.
Nahradil ho dovtedajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker, odišla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorú vystriedal Gábor Gál, ministra kultúry Mareka Maďariča nahradila Ľubica Laššáková a ministerkou zdravotníctva sa stala Andrea Kalavská. Medzitým rezignoval aj šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer.
Krátko po menovaní novej vlády, ktorá získala v NR SR dôveru od 81 zo 150 poslancov, sa proti novej ministerke kultúry postavili zväčša bratislavskí umelci, proti novej ministerke zdravotníctva zasa zdravotné sestry. Nenechali novým ministerkám ani len minimálny čas na prácu, ktorou by ich mohli presvedčiť, že to dokážu robiť na slušnej profesionálnej úrovni…
Všetko je málo, nestačí to! Teraz chcú hlavu policajného prezidenta Tibora Gašpara. Otázka znie, kto príde na rad po ňom, keď ho minister Drucker odvolá? To naozaj bude ulica diktovať politiku vláde a parlamentu, keďže opozícia je slabá? Postačia na to niektoré médiá, ktoré prikladajú oheň pod vládny kotol pred ďalšími verejnými zhromaždeniami občanov?
„Nepolitická politika“, ktorá vládne na slovenských námestiach počas protestov, už dávno vystriedala pietu a volanie po spravodlivom vyšetrení vraždy dvoch mladých ľudí. Má vzniknúť občianska platforma Za slušné Slovensko, ktorá vraj bude združovať všetkých slušných občanov. Otázka znie, čo bude jej náplňou, ak nie politika? A čo s tými ostatnými „neslušnými“ občanmi?
Podľa vyjadrení aktivistov sa na Slovensku vytvára nová občianska spoločnosť, ktorá bez okolkov hovorí do politiky. Občianski aktivisti však nechcú ísť do politiky, k tomu vyzývajú “slušných” ľudí. Na parlamentnú politiku tu však máme politické strany s pomerným volebným systémom. Nestraníci môžu kandidovať do samospráv obcí a regiónov.
Občianski aktivisti vstupom do politiky už dávno zotreli krehkú hranicu medzi mimovládnym (tretím) sektorom a vládnym (politickým) sektorom, čím sa tu vytvára politický galimatiáš. Tvária sa občiansky, ale konajú politicky. Tak o čo tu ide?
Príspevok Miro Toman: Žiadna vláda sa nemôže riadiť politikou ulice, ani tá slovenská… zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.