Digiškola na kolesách s červeným kamiónom dorazila do Banskej Bystrice. V pondelok ju predstavil na Námestí SNP predseda NR SR Peter Pellegrini.
Zastávka Digiškoly v strede Slovenska
Roadshow Digiškola na kolesách je súčasťou národného projektu Elektronizácie vzdelávacieho systému regionálneho školstva, ktorý prezentuje Ministerstvo školstva SR vo vybraných mestách. V kamióne s návesom upraveným na digitálnu učebňu si môžu žiaci a učitelia naživo vyskúšať modelové vyučovacie hodiny s využitím tabletov a digitálneho učiva. Digiškola už poslúžila ako učebná pomôcka vyše 200 školám v 9 mestách Slovenska.
Odštartovala 28. mája v Trnave a do 18. júna príde do 18 miest. Približuje digitálne vyučovanie najmä tým školám, ktoré zatiaľ tabletové učebne nemajú. Lektori žiakom a ich učiteľom predvádzajú možnosti výučby pomocou interaktívnych tabúľ a tabletov.
Peter Pellegrini predstavil digitálny projekt na Námestí SNP
Predseda NR SR Peter Pellegrini, ktorý bol ministrom školstva a je aj digitálnym lídrom SR, predstavil novinárom fungovanie Digiškoly na kolesách v praxi:
„Doba vyžaduje čoraz viac digitálnych zručností a deti by ich mali v školách získať. Digitálne technológie nesmú byť len výsadou detí zo silnejších sociálnych vrstiev. Preto je dôležité, aby štát vytváral v školách také podmienky, aby sa s nimi naučili robiť deti bez ohľadu na to, aký je ich sociálny status. Tým zabezpečíme, aby mali všetci rovnakú šancu na trhu práce.“
Podľa Pellegriniho nemožnosť čerpať štrukturálne fondy v Bratislavskom kraji je minimálne v oblasti školstva nešťastným európskym nariadením, pretože financovanie nášho školstva je na základe normatívov na žiaka rovnaké všade Slovensku.
„Nedáva žiadnu logiku, aby sme deťom z Bratislavského kraja tieto tablety, ktoré financujeme zo štrukturálnych fondov, nemohli dať. Ešte absurdnejšia situácia je, keď nám bruselský úradník odkáže, že digitálny obsah, ktorý tvoríme, máme blokovať tak, aby si ho nesmel cez internet pozrieť učiteľ alebo žiak z Bratislavy,“
uviedol Pellegrini.
Učitelia a žiaci si mohli vyskúšať Digiškolu v kamióne i na Radnici
Putovnú digitálnu učebňu na Námestí SNP aj interaktívne tabule kioskami v Cikkerovej sieni historickej Radnice si prišli vyskúšať žiaci a učitelia banskobystrických škôl. Praktickú ukážku práce s digitálnymi pomôckami v kamióne im predviedol učiteľ geografie zo Skalice Peter Farárik, ktorý pochádza z mesta pod Urpínom. Na Radnici to boli zasa lektori.
Žiaci riešili často aj zložitejšie úlohy, ktoré dali zabrať i dospelákom. Peter Pellegrini ich pochválil a poďakoval sa aj pedagógom, ako rýchlo prijali digitálny systém vyučovania.
„Na začiatku sme sa snažili zabezpečiť pre všetky školy na Slovensku prístup na internet,. Dnes, keď ho majú, že musíme rozmýšľať nad vysokorýchlostným internetom, pretože digitálne učebne s tabletmi potrebujú väčšiu kapacitu prenesených dát. Pochopili to aj v EÚ, kde keď som pred časom vysvetľoval náš projekt, spočiatku nedôverčivo krútili hlavami. Teraz sú ním nadšení,“
dodal predseda NR SR.
Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva bude pokračovať
Manažérka publicity národného projektu Erika Niepelová podotkla, že roadshow Digiškola na kolesách je práve v polovici:
„Školy sa môžu nahlasovať na jednotlivé časy podľa miesta pohybu kamióna cez stránku www.digiskola.sk. Pre každý ročník je pripravený iný obsah, spolu dvojhodinový blok, ktorý môžu absolvovať. „Žiaci sú nadšení z toho, čo vidia, pretože väčšina z nich nemá momentálne možnosť mať takéto niečo v škole.“
Popoludní je kamión vždy otvorený aj pre verejnosť. Využívajú to napríklad rodičia, aby sa zoznámili s digitálnym spôsobom výučby svojich detí. Je to naozaj zaujímvé.
Slovenské školy dostali v rámci národného projektu Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva 5 680 digitálnych setov, ktoré pozostávajú z interaktívnej tabule, projektora a notebooku. Kompletnými tabletovými učebňami s wi-fi routrami a 20-tisíc tabletmi je už vybavených 1.029 základných aj stredných škôl po celom Slovensku.
Najviac si prácu v digitálnych učebniach pochvaľujú učitelia geografie a ďalších prírodovedných predmetov, dobre sa tu učia aj cudzie jazyky. Keďže záujem škôl prevyšuje ponuku, čoskoro sa spustí druhá a tretia etapa projektu financovaná z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Náklady na vybavenie učební na školách boli doposiaľ 26 miliónov €, celkové náklady na projekt sú 45 miliónov €.