Na júnovom mestskom zastupiteľstve sa v súvislosti s vyčlenením financií na odstránenie havárie a škôd po spadnutých stromoch na opravovaný chodník na Urpíne rozvinula medzi poslancami aj debata o tom, ako by mal tento chýrny bystrický vrch vyzerať a slúžiť ľuďom v budúcnosti.
Ešte v minulom storočí Urpín dýchal životom
Profesor Svetozár Dluholucký v tejto súvislosti povedal:
„Ja vnímam Urpín a určite hromada Bystričanov ako jednu dominantu mesta, ktorá má rekreačno – športové a v minulosti mala aj pekné kultúrne zázemie pre Banskú Bystricu. Bola tam tančiareň, reštaurácia, vyhliadkové miesta s lavičkami, ten Urpín žil spolu s ľuďmi. Preto by sme okrem potrebného odstránenia havárie a celkovej opravy chodníka mali rozmýšľať, čo s Urpínom ako celkom.“
V rámci revitalizácie serpentín na Urpíne sa zamerali zachované základy altánku, ktorý sa tam v minulosti nachádzal, vyčistili sa aj priepusty na vodu, ktorými pred rokmi dolu svahom tiekla voda. Pamätníci ešte nezabudli, kde bola tančiareň a kde lavičky a presekané výhľady na mesto…
V Grazi to vyriešili na úrovni 21.storočia
Poslanec Dluholucký dal za príklad mesto Graz. Tam je blízko historického centra mesta podobný kopec, ako Urpín v Banskej Bystrici. Návštevníkov tohto 300-tisícového mesta zaujme dávna história prepojená s modernou architektúrou.
Dominantou mesta ležiaceho na rieke Mur je nielen pevnosť Schlossberg na kopci, ale aj odvážna modrá budova Domu umenia, nazývaná „Priateľský mimozemšťan“. Obidva objekty spája zaujímavá a moderná lávka pre peších cez rieku Mur s kaviarňou uprostred.
Na Schlossberg vedú kamenné schody a chodník, podobne ako u nás. Okrem toho tam vedie aj atraktívna pozemná lanovka. Podobná, ale nadzemná lanovka mala viesť aj na Urpín, ibaže po nej ešte v minulom storočí zostali len základy a oceľovú konštrukciu odviezli do neznáma…
Kým v Banskej Bystrici si na Urpíne (510 m.n.m.) niektorí ľudia nevedia predstaviť ani len malú kaviarničku, vyhliadkovú vežu či inú drobnú stavebnú úpravu pre návštevníkov tejto dominanty mesta, v Grazi na Schlossbergu toto všetko je. Aj s udržiavanými chodníkmi, trávnikmi, lavičkami a rôznymi službami pre turistov. Tí sa sem hrnú najmä kvôli nádherným pohľadom na mesto a príjemnej atmosfére dýchajúcej dávnou históriou, konajú sa tu aj mestské slávnosti.
Ako ďalej s Urpínom?
„Niekedy nechápem rôznych aktivistov či kolegov poslancov z Banskobystrickej alternatívy, ktorí v záujme údajnej ochrany prírody a zelene sú proti akejkoľvek hoc aj drobnej stavbe, ktorá má slúžiť ľuďom. To, čo je na Schlossbergu v Grazi, môžeme mať kľudne aj my tu na Urpíne, ale oni toporne napádajú nový územný plán mesta, ktorý sme schválili po desiatich rokov príprav. Azda nechceme všetky atraktívne miesta ohradiť a spraviť z nich skanzen. Vyspelý svet ide opačnou cestou, niečo o tom viem,“
dodal profesor Dluholiucký.
Jeho slová potvrdil aj Útvar hlavného architekta mesta, kde sa v zmysle schváleného nového územného plánu mesta pripravuje podrobnejší zonálny plán s podrobnosťami aj pre lokalitu Urpín. Tá by sa mala poľudštiť so zachovaním intimity Kalvárie zo 17.storočia.
V rámci prerokovania tohto dokumentu sa budú môcť k výslednému návrhu vyjadriť aj občania. Zároveň to bude priestor na verejnú diskusiu, čo ďalej s Urpínom. Serpentíny sú len začiatkom riešenia…