Životný príbeh Júliusa Flaché spoznajú návštevníci Thurzovho domu už vo štvrtok 3. marca 2016. Stredoslovenské múzeum tak prostredníctvom osobných predmetov a výtvarných diel verejnosti predstaví výnimočnú osobnosť slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia.
Životné križovatky Júliusa Flaché
Životný príbeh Júliusa Flaché sa začal písať v roku 1892 v Budapešti. Napriek tomu, že korene jeho rodiny siahajú až do francúzskeho Lyonu, svoje útočisko v dôsledku prenasledovania náboženskej skupiny Hugenotov, ku ktorej rodina patrila, našli v strednej Európe. Prvá svetová vojna zamiešala karty osudu aj mladému Flachému, ktorý svoj talent prejavil už počas pôsobenia v rakúsko-uhorskej armáde ako kreslič. Na sklonku vojny ho osud zavial do mesta pod Urpínom, kde vo vojenskom lazarete našiel lásku svojho života – budúcu manželku Vilmu Holeschovú.
O tom, že mu medené mesto aj vďaka životnej láske prirástlo k srdu niet pochýb. Popri svojej umeleckej tvorbe sa Július Flaché (1892 – 1967) aktívne zapájal do spoločenského života v meste a ovplyvňoval dianie v ňom. Stál pri zrode Jednoty výtvarných umelcov Slovenska, vstúpil do banskobystrickej slobodomurárskej lóže „Felicitas“. Neskôr sa stal členom Bratislavského umeleckého spolku a Zväzu československých výtvarných umelcov.
Včera aj dnes si pripomíname pamiatku umelca, ktorému učarovala Bystrica
Rok 1962 sa stal v živote Flachého pamätným vďaka jedinej autorskej výstave, ktorú mal počas svojho života. Výstavu pri príležitosti jeho okrúhleho životného jubilea – 70 rokov, mohli Bystričania obdivovať práve v Thurzovom dome pod výstižným názvom Jubilejná.
Jeho rozsiahle výtvarné dielo je dnes už neoddeliteľnou súčasťou zbierok nielen Stredoslovenského múzea, ale aj Stredoslovenskej galérie, Múzea Slovenského národného povstania a vlastníkom niektorých z jeho diel je aj samotné mesto Banská Bystrica.
Počas budovania veľkolepej stavby v Banskej Bystrici v 30-tych rokoch minulého storočia – Národného domu, namaľoval Flaché na objednávku veľkoplošný obraz s názvom Alegória mesta Banskej Bystrice, ktorý môžu dodnes obdivovať zákazníci Národného domu. Zároveň v ňom vytvoril jedinečný trojdielny cyklus s baníckou tematikou pod názvom Grupa baníkov, Inaugurácia prvého pána baní a Dedinský ľud obdivuje mesto.
„Po presune obrazov z Národného domu a následnej asanácie Kina Praha, v ktorom bol triptych dočasne umiestnený, sa toto unikátne monumentálne dielo ocitlo v ruinách. Historik Stredoslovenského múzea a jeho neskorší riaditeľ Milan Šoka ich v hodine dvanástej zachránil a dnes ho môžu návštevníci Stredoslovenského múzea opäť obdivovať v Thurzovom dome,“
hovorí o výstave historik Vladimír Sklenka.
Milujem a maľujem Banskú Bystricu
„Podobne ako Július Flaché svoju inšpiráciu hľadal a nachádzal v uliciach mesta, aj deti materských a základných škôl zapojené do výtvarnej súťaže Milujem a maľujem Banskú Bystricu ju našli v meste pod Urpínom. Prehliadku súťažných prác, ktorá predstavuje vzťah malých Bystričanov k svojmu mestu si môžu pozrieť návštevníci Thurzovho domu počas výstavy Šťastný Flaché,“
pozýva na podujatie riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.
Brány Stredoslovenského múzea sú otvorené od 3. marca do 1.mája 2016 pre všetkých, ktorí chcú spoznať osobnosť a celoživotné dielo výnimočného umelca, ktorý svoju inšpiráciu našiel v srdci Slovenska – v Banskej Bystrici.
Novinkou sú komentované prehliadky výstavy v Thurzovom dome. Spoznajte osobnosť a dielo Júliusa Flaché z rozprávania historika Vladimíra Sklenku. Vo štvrtok 17. a 31. 3., 14. a 28. 4. 2016 o 16.00 hod. je komentovaná prehliadka výstavy v cene vstupenky.
Príspevok Výstava Šťastný FLACHÉ … srdcom Banskobystričan … zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - spoločnosť.