Quantcast
Channel: Bystricoviny.sk - správy - kultúra - športBystricoviny.sk – správy – kultúra –šport
Viewing all articles
Browse latest Browse all 17247

Pri Pamätníku v Kremničke sa pripomínali obete fašistických represálií počas II. svetovej vojny

$
0
0

V pondelok sa uskutočnilo spomienkové stretnutie pri Pamätníku obetiam fašizmu v Kremničke, ktorý patrí ku kľúčovým miestam histórie druhej svetovej vojny a dôstojne pripomína všetko to, na čo nesmieme zabudnúť. V Kremničke sa zišli predstavitelia mesta Banská Bystrica, BBSK, SZPB,  Múzea SNP, Židovskej obce a študenti.

Pietne stretnutie

Priamo v lokalite pamätníka boli v minulosti vykonané hromadné popravy osôb prenasledovaných nemeckým nacistickým i slovenským ľudáckym režimom.

Podpredseda BBSK a poslanec NR SR Roman Malatinec povedal:

„Dnes  sme si pripomenuli obete fašizmu v Kremničke. Po týchto vraždách od novembra 1944 do marca 1945 bolo v masových hroboch nájdených celkovo 747 obetí, medzi ktorými boli malé deti, civilné obyvateľstvo, vojaci… Česť ich pamiatke!“

Roman Malatinec

Roman Malatinec

Hoci by sme si viacerí mohli dnes povedať, že tieto zverstvá, vojna, utrpenie a sa nikdy nesmú mať pokračovanie, že vojna, utrpenie a smrť nevinných ľudí sa už nesmú opakovať, nie tomu tak. Vojnové konflikty sú žiaľ tragickou súčasťou nášho života aj v súčasnosti.

Zdá sa, že ľudstvo je nepoučiteľné. Preto si dnes ešte viac ako inokedy musíme pripomínať dôležitosť ľudského života a úctu k sebe navzájom i k odkazu minulosti.

„V Banskej Bystrici sa nachádza 780 vojnových hrobov a pietnych symbolov, ktorým venujeme patričnú pozornosť. Aj Pamätník obetiam fašizmu je dôkazom toho, že pre naše mesto je starostlivosť o vojnové hroby a pietne miesta dôležitá,“

uviedol banskobystrický primátor Ján Nosko.

Ján Nosko

Ján Nosko

V roku 2019 sa vďaka dotačným finančným prostriedkom táto národná kultúrna pamiatka spolu s ohradou očistila, o rok neskôr sa podarilo z mimorozpočtových zdrojov obnoviť prístupovú komunikáciu.

V ďalšom období sa samospráva postarala o inštaláciu nového informačného systému, ktorý návštevníkom ozrejmuje historické udalosti. Minulý rok docent Pavol Šteiner vypracoval historický a dokumentačný výskum lokalít pri pamätníku.

Zľava Ján Nosko, Ján Pacek a Roman Malatinec

Zľava Ján Nosko, Ján Pacek a Roman Malatinec

V tomto roku sa zrevitalizovala protitanková priekopa a v súčasnosti sa uskutočňuje archeologický výskum miest popráv v lokalitách Vyšný potok, Pod cintorínom a Pod stráňami.

Ak by ste sa chceli o tomto mieste dozvedieť viac, môžete  sa zúčastniť nedeľných Potuliek mestom, ktoré organizuje mesto pri príležitosti Dňa vojnových veteránov. Témou budú tragické udalosti II. svetovej vojny, ktoré sa odohrali v Kremničke. O odkaze minulosti porozpráva v nedeľu 12. novembra sprievodkyňa Daniela Baranová.

Pamätník v Kremničke

Pamätník obetiam fašizmu v Kremničke má svoju dôstojnú podobu zásluhou významného slovenského architekta Dušana Jurkoviča. Sprístupnený bol v roku 1949 a za národnú kultúrnu pamiatku bol vyhlásený o 14 rokov neskôr. Roku 1995 bol doplnený aj o pamätník zavraždeným židovským obyvateľom, symbolickým svietnikom Menora, ktorého autorom je slovensko – izraelský architekt Juraj Arieh Fatran.

V Kremničke, či vlastne v neďalekom priestore južne od obce, boli počas Povstania vykopané protitankové zákopy na obranu Banskej Bystrice. Po potlačení SNP začali nacistické okupačné sily zhromažďovať vo väznici Krajského súdu v Banskej Bystrici nielen zajatých povstaleckých vojakov a partizánov, ale aj civilistov obviňovaných z podpory povstania a rasovo prenasledovaných.

Na začiatku novembra 1944 bola už väznica preplnená, preto bol vydaný rozkaz na ich postupnú likvidáciu. Výkonom tejto akcie bola poverená špeciálna nemecká jednotka Einsatzkommando 14 a 5. rota POHG. Za miesto popráv bola vybratá už spomínaná lokalita pri Kremničke. K prvej hromadnej poprave došlo 5. novembra, potom postupne privážali v niekoľkých vlnách ďalších väznených až do 5. januára 1945.

Hoci následne bolo miesto masových popráv presunuté hlavne do vápenky v Nemeckej, k popravám dochádzalo ešte aj v Kremničke. Celkom sa v šiestich masových hroboch našlo až 747 obetí, čo robí tento masaker najväčším vojnovým zločinom spáchaným na Slovensku.

Z uvedeného počtu bolo 211 žien a 58 detí, najväčšiu časť tvorili obyvatelia židovského pôvodu (450), okrem nich tu boli zavraždené desiatky civilistov, Rómov, povstaleckých vojakov či partizánov, vrátane zahraničných, ako aj časť zostrelených príslušníkov anglických a amerických leteckých síl.

Hoci časť z identifikovaných obetí bola svojimi rodinami premiestnená a pochovaná inde, okolo 400 obetí, ktoré nebolo možné identifikovať, ostalo v Kremničke.

Pri Pamätníku obetiam fašizmu v Kremničke dostala priestor aj mladá generácia

Oblastná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Banskej Bystrici ako každoročne pripravila pietne spomienkové zhromaždenie pri Pamätníku obetiam fašizmu v Kremničke. V pondelok predpoludním sa v žičlivom jesennom počasí zišli nielen členovia SZPB, predstavitelia samosprávy a spoločenských organizácií, ale tradične aj žiaci a študenti banskobystrických škôl – zo ZŠ SNP na Triede SNP 20 ako aj z Gymnázia Mikuláša Kováča.

Po položení vencov a kytíc zaznela hymna SR, predstavení a privítaní boli vzácni hostia – poslanec NRSR a podpredseda BBSK Roman Malatinec, primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko, zástupcovia Múzea SNP Jozef  GibalaViera Kováčová, predseda Židovskej náboženskej obce na Slovensku Jarolím Wolt ako aj predseda SZPB Viliam Longauer.

Primátor Ján Nosko sa účastníkom osobne prihovoril a pripomenul okolnosti jedného z najväčších vojnových zločinov na Slovensku počas 2. svetovej vojny. Priestor dostala aj študentka Gymnázia M. Kováča Natália Vilímová, ktorá predniesla aktuálnu báseň od mladého banskobystrického poeta Marcela Páleša „Slovo, ktorým mierime“:

Môcť tak oživiť slovo

ktoré by pomohlo vstať

z mŕtvych

všetkým dobrým myšlienkam

ktoré umreli v zablúdencoch

a v nevidiacich pravdu

ani viditeľnú bolesť

Slovo

ktorým by sa ráno otvárali

oči každého človeka

aby mal záujem tvoriť dobrý svet

Svet ktorý nám kedysi nepatril

kým sa človek nenaučil

zahrať Boha bez opony 

Môcť tak znova nájsť slovo

čo by sa šírilo neviditeľne

a nezastaviteľne

ako pandemický vírus

Aby zamorilo Zem

pokojom a chuťou žiť

mier.

Organizátori pre túto príležitosť pripravili text Vyhlásenia účastníkov, ktorú predniesla členka predsedníctva OblV SZPB Milena Vachová. Prítomní potleskom vyjadrili súhlas z jeho znením. Okrem iného v ňom stojí:

„Dnes, keď si pripomíname 79. výročie začiatku tragédie masových vrážd v Kremničke v novembri 1944, uvedomujeme si viac ako inokedy hrôzy fašizmu a nacizmu, ako aj potrebu konkrétnych aktivít proti ich opakovaniu v akejkoľvek podobe. Vojna je odvrátená a temná tvár ľudstva, prináša zlo a nešťastie v podobe zabíjania nevinných obetí, ničenia domovov a devastovania krajiny.

 Je zarážajúce, že napriek historickému vedomiu ľudstva o hrôzach vojen v minulosti, aj v 21. storočí ešte stále horia vo svete vojnové konflikty. Jeden z nich už druhý rok v našej bezprostrednej blízkosti – na Ukrajine, druhý nedávno vzplanul medzi Izraelom a Hamasom. Znovu a znovu prichádzajú správy o zabíjaní civilných obetí či ničení miest a obcí.

Z médií sa dozvedáme o potrebe množstva zbraní, o financiách nutných na humanitárnu pomoc. Uvedomujeme si, že bolesť a trápenie obyvateľov bojujúcich strán prináša v ich vedomí ťažké traumy, vyvoláva antagonistické postoje a aj nenávisť, ktorá sa bude dlhé roky prenášať do vzájomných vzťahov. Obraciame sa preto na predstaviteľov svetových mocností ako aj šéfov diplomacií štátov Európskej únie, aby urobili potrebné kroky k mierovému urovnaniu sporov. Toto šialenstvo sa musí čím skôr skončiť. A môže sa skončiť len tak, keď utíchnu zbrane a začnú sa mierové rokovania s cieľom dohodnúť pre bojujúce strany spravodlivý mier.“

Na záver žiaci a študenti položili na hroby kamienky a zapálili sviečky. V tejto súvislosti potešila aktuálna informácia zo ZŠ SNP – po skončení pietnej spomienky v Kremničke sa deviataci vrátia do školy a v školskej záhrade vysadia cibuľky žltého šafránu v rámci projektu Krókus – Šafrán, v ktorej spolupracujú s Múzeom holokaustu v Seredi a Múzeom židovskej kultúry v Bratislave – na pamiatku detských obetí holokaustu.

Organizátori veria, že mladí ľudia aj účasťou na takýchto podujatiach sa na mieste činu konkrétnejšie oboznámia s historickými udalosťami, ktoré formovali a podnes formujú vedomie nás súčasníkov.

Príspevok Pri Pamätníku v Kremničke sa pripomínali obete fašistických represálií počas II. svetovej vojny zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - šport.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 17247