Banskobystrickí atléti sa výraznou mierou pričinili o zisk zlatých medailí pre Slovensko v III. lige majstrovstiev Európy družstiev v atletike. Naši reprezentanti si tak vybojovali postup do druhej ligy a navyše triumfovali na podujatí, ktoré bolo súčasťou premiérových Európskych hier v azerbajdžanskom Baku.
Slováci pridali k nedeľným 6 víťazstvám (informujeme v článku: Bystrickí atléti v Baku nesklamali, mierime do 2. Ligy ME družstiev) v pondelok ďalších sedem. Pričinili sa o to: Ján Volko na 200 m (21,08), Ján Zmoray v žrdi (515), oštepár Patrik Žeňúch (74,89), mužská štafeta na 4 x 400 m (3:08,80), Jana Velďáková v diaľke (668), kladivárka Martina Hrašnová (69,31) a štafeta žien na 4 x 400 m Sylvia Šalgovičová, Alexandra Štuková, Alexandra Bezeková, Iveta Putalová, ktorá svoj triumf okorenila slovenským rekordom 3:35,03 min.
Pred záverečnou štafetou mužov na 4 x 400 m strácalo Slovensko na Rakúsko 5,5 bodu, ale Rakúšanom spadol kolík a skončili celkovo až siedmi. Naše kvarteto v zložení Privalinec, Repčík, Danáč, Kučera štafetu vyhralo, pričom Martin Kučera je členom banskobystrickej Dukly. Slovensko o 0,5 bodu získalo aj zlato v tímovej súťaži
Naša reprezentácia vedená kapitánom, kladivárom VŠC Dukla Banská Bystrica Marcelom Lomnickým vyhrala so ziskom 458,5 bodu. Druhí Rakúšania po skončení pretekov podali protest proti Azerbajdžanu za údajné blokovanie ich bežca na druhom úseku v čase, keď prišiel o kolík. Ak by domácich, ktorí skončili štvrtí, diskvalifikovali, Rakúsko by malo o bod viac a získalo by zlato v tímovej súťaži o pol bodu pred Slovenskom. Približne po 40-tich minútach sa zrodil napokon definitívny verdikt – poradie v štafete mužov zostalo rovnaké.
Pondelok sa pre slovenský tím začal úspešne. V prvej disciplíne v hode kladivom zvíťazila Banskobystričanka Martina Hrašnová výkonom 69,31 m. Naša kladivárka viedla od úvodného pokusu (68,94) a v ďalšom ešte pridala 38 cm. Ohrozila ju iba v záverečnom hode Azerbajdžanka Skydanová, ktorá dosiahla 68,32 m. Pre SITA naša pretekárka uviedla:
„Necítila som sa najlepšie, preto ma víťazstvo a maximálny bodový zisk pre družstvo teší. Aj keby hodila domáca kladivárka v poslednom pokuse viac ako ja, verila som si, že by som dokázala ešte zakontrovať.“
Martina sa podobne ako Marcel Lomnický posťažovala na drobiaci sa podklad vo vrhačskom kruhu. Ďalšie víťazstvo pridal dubnický žrdkár Ján Zmoray výkonom 515 cm. Prvenstvo Jany Velďákovej z VŠC Dukla v diaľke sa čakalo, ale prekvapila dobrým výkonom 668 cm zo záverečnej štvrtej série. Za limitom na MS 2015 v Pekingu a OH 2016 v Riu de Janeiro zaostala naša pretekárka len o dva centimetre a k osobnému rekordu 672 cm z roku 2008 jej chýbali štyri centimetre! Séria našej 34-ročnej diaľkárky bola: 621 – 618 – x – 668. Pre SITA povedala:
„ Z jednej strany som rada, že som si zlepšila tohtoročné maximum, vlani sa mi toľko nepodarilo skočiť. Na druhej strane ma mrzia dva centimetríky, ktoré mi chýbali k limitu na MS a olympiádu. Škoda, lebo sme mali veľmi dobré podmienky. Vyhecovala ma Rebecca Camilleriová, ktorá ma vo svojom poslednom pokuse výkonom 638 cm preskočila. Ak by toľko nedala, nemala by som takú motiváciu.“
Posledné pondelkové slovenské individuálne víťazstvo pridal oštepár banskobystrickej Dukly Patrik Žeňúch. Hneď v prvej sérii hodil 74,89 m a usadil sa na čele poradia, z ktorého ho do konca súťaže už nik nezosadil.
Po celkovom triumfe neskrýval radosť ani šéftréner našich atlétov, Banskobystričan Martin Pupiš. Pre TASR hodnotil naše vstúpenie v superlatívoch:
„Nedá sa povedať, že sme dúfali, že Rakúšanom vypadne kolík, ale verili sme, že ich výrazne zdoláme a ešte toho päť a pol bodu, ktoré sme strácali, doženieme a vyhráme. Bol to pre mňa veľký zážitok. Viacerí atléti ma videli plakať, som šťastný. Mnohí to vnímajú tak, že to bola iba tretia liga, ale bola výnimočná. Niektoré výsledky by sa nestratili ani v prvej. Vyhrali sme majstrovstvá Európy družstiev a prvé európske hry. Bol to pre mňa veľký zážitok. Úžasné štafety, nikto nečakal, že Zmoray vyhrá, Karaffová si skočila najlepší tohtoročný výkon. Bežci pretekali viac-menej s Afričanmi a dokázali sa s nimi konfrontovať. Sestry Velďákové, ktoré by niektorí už radi poslali do športového dôchodku, ukázali, že stále patria do svetovej špičky.“
Konečné poradie (po 40 disciplínach):
- 1. SLOVENSKO 458,5, 2. Rakúsko 458, 3. Izrael 430, 4. Moldavsko 401, 5. Azerbajdžan 387, 6. Bosna a Hercegovina 337, 7. Luxembursko 317, 8. Gruzínsko 283, 9. Malta 244,5, 10. Čierna Hora 237, 11. Andorra 162, 12. Macedónsko 143, 13. Albánsko 115, 14. Asociácia malých štátov Európy 99.