Darmo budú mestá zakazovať používanie pyrotechniky aj mimo Silvestra, vždy sa nájdu„zodpovední“ jednotlivci, ktorí si nedajú pokoj a musia „buchnúť“, keď to na nich príde. Pri poslednom odpaľovaní zábavnej pyrotechniky počas silvestrovskej noci a vítania Nového roka sa na Slovensku zranilo 34 ľudí.
Teroristické hrozby vo veľkých európskych mestách
Novoročné oslavy v nemeckom Mníchove zatienila hrozba bezprostredného teroristického útoku. Preto polícia varovala obyvateľov krátko pred silvestrovskou polnocou. New York sa už dočkal tradičného privítania Nového roka 2016. Na TimesSquare sa pri tradičnom spúšťaní krištáľovej gule o polnoci zišlo až milión ľudí.
V Paríži, kde po novembrových teroristických útokoch rovnako ako v celom Francúzsku, panovali zvýšené bezpečnostné opatrenia, nahradila ohňostroj päť-minútová svetelná projekcia na Víťaznom oblúku. Show sa prenášaala na obrazovky rozmiestnené pozdĺž slávnej triedy Champs-Élysées. Ohňostroj z bezpečnostných dôvodov zrušili aj v Bruseli.
Necitlivosť „pyrotechnikov“ voči spoluobčanom
Na Slovensku zatiaľ nehrozili teroristické útoky, ale streľby bolo viac než dosť. Hoci platí vo viacerých mestách i na území Banskej Bystrice VZN, ktoré zakazuje používanie pyrotechniky práve mimo prelomu rokov či príležitostne na povolenie samosprávy. U nás sa strieľalo aj na Štedrý deň, je to žiaľ bežné aj inokedy. Pravdou je, že najmä vo večerných hodinách sa iniciátori pyrotechnických výbuchov veľmi ťažko identifikujú. Že pritom trpí sluch ostatných ľudí i zvierat a hrozí pri tom aj zranenie, je takýmto „pyrotechnikom“ úplne jedno.
Omnoho bezpečnejšie je robiť mestské ohňostroje odbornými firmami, ako napríklad na Nový rok v Banskej Bystrici priamo na Námestí SNP. Veľmi bezpečne nebolo na Silvestra v centre mesta ani na sídliskách, kde dunela pyrotechnika prakticky po celý deň a najmä o polnoci. Niektorí maloletí „strelci“ občas nemierili do neba, ale priamo na seba, akoby išlo o počítačovú hru. Chce to zrejme dôkladnejšiu výchovu doma i v škole…
Zdravotníci zasahovali pri pyrotechnike, alkohole a podchladení
Podľa Jozefa Minára z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby utrpelo úrazy utrpelo päť detí a mladých ľudí do 18 rokov, 29 zranených boli dospeláci.Najhorší prípad sa stal v obci Rybany v Trenčianskom kraji. Asi 25 minút po polnoci na námestí výbuch podomácky vyrobenej pyrotechniky pripravil o život 60 – ročného muža. Explózia mu odtrhla hlavu a končatinu.
Okrem pyrotechniky sa niekoľkí ľudia zranili pri vystreľovaní šampanského. V jednom prípade letiaca zátka z fľaše trafila zraneného muža do oka, ďalší si zasa poranil ruku, keď sa mu pri otváraní rozbilafľaša sektu. Na tiesňovej linke záchrannej zdravotnej služby mali počas silvestrovského dňa 1.166 volaní z celého Slovenska, v noci po 19:00 hod. žiadalo o zdravotnícku pomoc 1.380 ľudí.
V Banskobystrickom kraji sa pyrotechnikou zranilo šesť ľudí, ku ktorým privolali zdravotníkov, v dvoch prípadoch sa jednalo o deti. Záchranári zasahovali 9 – krát v teréne aj kvôli alkoholu Päťkrát to bolo pri otrave alkoholom u dospelých a štyrikrát u mladistvých do 18 rokov. V dvoch prípadoch u dospelého a dieťaťa v našom kraji museli zasahovať zdravotníci v mrazivom počasí pri podchladení.
Príspevok Pyrotechnika na Silvestra i mimo neho môže byť aj nebezpečná zbraň zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - spoločnosť.