Želanie svetoznámeho bábkoherca Antona Anderleho umiestniť rodinné marionety v Banskej Bystrici sa stáva skutočnosťou. V piatok podpísali v kaštieli Radvanských Memorandum o spolupráci mesto Banská Bystrica a Akadémia umení s rodinou Anderle.
Podpis tejto dohody znamená, že po dokončení obnovy renesančného kaštieľa Radvanských, ktorá po dotiahnutí verejného obstarávania dodávateľa prác začne v roku 2016, rodina Anderle umiestni bábky s ďalšími predmetmi a dokumentmi z pozostalosti po slávnom Antonovi Anderlem, ako jeho zbierku do priestorov obnoveného kaštieľa. Tá bude prístupná verejnosti a s bábkami sa tu budú hrať Anderleho hry. Podporu tejto iniciatíve vyjadrilo aj ministerstvo kultúry SR.
V zelenej sieni kaštieľa Radvanských Memorandum o spolupráci podpísali primátor mesta Ján Nosko, rektor banskobystrickej Akadémie umení Matúš Oľha a umelcova manželka Zlatica Anderle.
„Toto memorandum otvára priestor pre spoluprácu mesta a Akadémie umení s rodinou Andrle. Jeho cieľom je vytvorenie podmienok preto, aby sme zachránili vzácne kultúrne dedičstvo rodiny Andrle, aby táto svetoznáma bábkoherecká tradícia zostala v Banskej Bystrici vytvorením stálej expozície v obnovenom kaštieli Radvanských,“
uviedol primátor mesta Ján Nosko.
Primátor sa niekoľkokrát stretol s pani Zlaticou Anderle a rozprávali sa o tom, že tvorba jej manžela si zaslúži mať svoje miesto práve v Banskej Bystrici. Je známe, že Anton Anderle s rodinou žil a tvoril v Radvani. Symbolicky tu po ňom zostane celé jeho dielo, ktoré poznajú ľudia aj ďaleko za hranicami nášho mesta či Slovenska.
Rektor Akadémie umení Matúš Oľha k vytvoreniu zbierky diela rodiny Anderle dodal:
„Akadémia umení má s mestom nájomnú zmluvu na kaštieľ Radvanských, z ktorého chceme vytvoriť jedno kultúrne produkčné centrum slúžiace nielen našej škole a prezentácii jej aktivít, ale aj širokej banskobystrickej verejnosti. Veľmi ma oslovila myšlienka umiestniť v priestoroch kaštieľ zbierku rodiny Anderle ako jeden zo symbolov tohto mesta.“
Celú zbierku bábok Antona Anderleho spravuje jeho manželka Zlatica. Napriek tomu, že dostala množstvo lukratívnych ponúk zo zahraničia, ktoré chceli získať tieto artefakty do svojich kultúrnych zbierok, chcela splniť želanie svojho manžela a uchovať celú zbierku v meste pod Urpínom.
„Chcem sa poďakovať mestu Banská Bystrica, že pre zbierku našej rodiny sa podarilo nájsť tieto priestory v Radvani na prezentáciu divadla Anderle. Viem, že manžel si to celé tie roky tvorby prial. Nie sú to len marionety, ale aj rozhovory, nahrávky, sú tam opony jednoducho všetko, čo patrilo k divadlu Anderle. Som veľmi rada, že sa to napokon podarilo a budem môcť splniť manželovo želanie. Ešte raz ďakujem pánom primátorovi i rektorovi,“
povedala pred podpisom memoranda pani Zlatica Anderle.
Ako nám prezradila, v súčasnosti pátra po tvorcoch jednotlivých marionet nielen zo Slovenska, ale aj z Česka i Nemecka. Je to náročné po toľkých rokoch, ale záujem prejavili obdivovatelia diela Antona Anderleho a jeho otca zo Slovenska i zahraničia.
Anton Anderle (* 20. novembra 1944 v Dolnej Lehote – † 16. mája 2008 v Banskej Bystrici)
Je jedným z najvýznamnejších slovenských bábkohercov, ktorý sa preslávil aj v zahraničí. Už od detstva pomáhal otcovi Bohuslavovi Anderlemu pri bábkových predstaveniach.
Traduje sa, že malý Anton niektoré texty poznal naspamäť skôr, než sa naučil čítať a písať. V 50.rokoch komunisti bábkoherectvo rodiny Anderlovcov prerušili. Od roku 1972 Anton samostatne pokračoval v rodinnej marionetovej tradícii. Ako reprezentant tretej generácie Anderlovcov z Radvane hrával tradičný repertoár kočovných bábkarov. Zbieral rozličné druhy marionet, dekorácií, opôn a rekvizít od slovenských i českých bábkarov a firiem, vrátane bábkových hier z Čiech. Reštauroval bábky, vyrezával a konštruoval marionety.
Po roku 1989 začal Anton Anderle hrávať aj za hranicami Slovenska. V 90. rokoch sa zaradil medzi najvýraznejšie osobnosti európskeho ľudového bábkarstva. Na zahraničných javiskách účinkoval najmä s tradičným repertoárom ako Don Juan či Johannes Doktor Faust. Anderle oživil aj nezabudnuteľného Gašparka. Vystavoval svoju zbierku, viedol workshopy a semináre o tradičnom bábkarstve.
Patril k najvýraznejším európskym bábkohercom. Jeho najznámejšou hrou v posledných rokoch bol „Najmenší cirkus na svete“, s ktorým úspešne účinkoval aj v zahraničí. Svoju zbierku marionet neustále dopĺňal a reštauroval. Naposledy to bola sada postavičiek k hre Don Juan pre bábkové divadlo v Kielcach v Poľsku. 16. mája 2008 zomrel po krátkej vážnej chorobe. Zostalo po ňom skvelé dielo a obrovské množstvo vzácnych marionet, ktoré spravuje jeho manželka.
K svojmu tvorivému životu sa Anton Andrele raz vyjadril takto:
„O to mi vždy išlo: zachytiť pre potomkov hry ľudových bábkarov, ako aj bábky a všetko čo s tým súvisí. Chcem, keď už nie obnoviť tradičné bábkarstvo, tak ho aspoň čo v najväčšej miere zachovať.”
Po jeho smrti bývalý riaditeľ Národní galerie v Prahe prof. Milan Knížák povedal:
„Antonem Anderlem opravdu skončila doba lidových loutkářů. I když jeho cesta zpět k rodinnému loutkovému divadlu byla komplikovaná, využil jí, alespoň v té řádce let, která mu byla po roce 1989 vyměřena. Využil jí dokonale, intenzivně, s inteligentní dávkou piety i se současným nadhledem. Neznám nikoho, kdo by ho mohl nahradit.”
Trvalý záujem o dielo banskobystrického bábkara majú okrem našich aj kultúrne ustanovizne zo zahraničia. Meno Antona Anderleho žije aj po jeho smrti.
Príspevok FOTO: Bábky Antona Anderleho budú mať miesto v kaštieli Radvanských zobrazený najskôr Bystricoviny.sk - správy - kultúra - spoločnosť.